Comics

upraveno 6. listopadu 2010 v Rozličný pokec

Protože hladina bublinové gramotnosti v našich zemích povážlivě klesá, rozhodl jsem se pro menší kulturní osvětu.

Comics/komiks/komix (tento tvar je nepovinný :wink: ) je mnohdy vnímán jako úpadkovitý žánr pro pubescenty, kteří touží po tom prohánět se nočním městem v kostýmu netopýra (Batman), případně za pomoci velkého meče pozabíjet, co se dá a na konci osvobodit krásnou polonahou ženu (Conan).

Mohu vás ujistit, že tomu není vždy tak.

Existují i chytře a vtipně vystavěné příběhy, nakreslené obratnými a talentovanými kreslíři a malíři, které před námi čeští vydavatelé dosud ze záhadných důvodů utajovali.

Rád bych se s vámi - pokud o to bude zájem - podělit o pár zajímavých kousků z monstrózní sbírky mého fiktivního bratra/dvojčete. Věřte, je z čeho vybírat.

«1345

Komentáře

  • upraveno 30. března 2008

    teda spíše ne...prostě to moc nesleduju...přesně jak jsi říkal, nesnášim ty blé-many, kdysi mě lákal jistej Bažináč, což vypadalo jako z trochu jinýho soudku, ale bylo to tuze drahý. :-)

  • upraveno 30. března 2008

    Když se mi nějaký dostane do ruky, prolistuji ho, a někdy se mi i líbí. Ale ač jinak u knížek cenu neřeším, u komiksu mi poměr cena/písmenko přijde přespříliš nevýhodný.

  • upraveno 31. března 2008

    Jestli se vám cena comicsů zdá příliš drahá, tak se můžete těšit, tady to bude úplně zadarmo. :wink:

    Začnu klasikou.

    Znáte Thorgala? Říká vám to jméno něco?

    Zatím vyšlo 30 dílů, pár taky česky.

    No, a pak je tu pár dílů, které u nás oficiálně nevyšly. A vy si je budete moci přečíst.

    Tady.

    A česky.

    Tenhleten není tak úplně o našem malém Vikingovi, i když v něm pochopitelně vystupuje.

    Je o Aaricii.

    http://rapidshare.com/files/80759545/Thorgal.14.Aaricie.cbz

    Jestli se vám to líbilo, nestyďte se a popište svoje dojmy.

    Jestli se vám to nelíbilo, nestyďte se a taky něco napište. Třeba o co byste měli zájem.

    Nebo můžete pátrat sami.

    Odkaz na Gondolin jistě najdete. 8)

  • upraveno 1. dubna 2008

    Neříkejte, že jste v dětství nečetli alespoň Čtyřlístek. :wink:

    Já mám komiksy rád. Jsou sice trochu dražší, ale ne zase o tolik: koupit si jeden komiks za 600 Kč, to je jako koupit si dvě knížky za 300 Kč. :) Jen mě trochu mrzí, že na českém trhu je kvalitních komiksů docela málo.

    Jsem zvědavý na tu Aaricii, už za pět minut mi to Rapidshare dovolí stáhnout. :P

  • upraveno 3. dubna 2008

    Tuto anebo podobnou odezvu jsem v podstatě očekával, takže tím nejsem nijak zaskočen, a budu v klidu pokračovat. :)

    Jestli máte rádi evropský comics - a zejména ten francouzský - možná by se vám mohla líbit první část nového(a zatím posledního) fantasy cyklu Rytíři milosti ze série Nářek ztracených zemí. Mladý Seamus dostává na začátek poměrně ošidný úkol...

    Tentokrát v libozvučné slovenštině.

    http://rapidshare.com/files/88827352/Narek_stratenych_zemi_05_-_Morigany_SK_by_MANKIN.cbz

    Koho mi jen ta dívka z obálky připomíná? :?:

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 3. dubna 2008

    První díl Thorgala ještě někde mám. Já moc nebyl na komixy typu Marvel nebo Sin City, který mi teď do domu lezou obrazovkou, oknem a dveřma. Mám rád komixy co vycházely v ABC (taky se Velké knihy komixů ABC vyskytují v mé knihovně), ze všeho nejradši legendární Galaxii.

  • upraveno 4. dubna 2008

    ešte pred 89 som miloval poslednú stranu ABC. Vzpoura mozku, Golem, Tvrz, Malý boh....

    úžasné veci.

    Teraz komiks čítam občasne, je skutočne drahý, ale pár vecí vlastním a teším sa im.

    séria Sandman a Watchmeni - to považujem za brilantné veci

    V ako Vendeta, a pár Ďalších kúskov tiež potešili. Idem pozrieť tie linky, čo si zavesil.

  • upraveno 4. dubna 2008

    Úplně mi uniklo, že jsi ve stylu paní Kamenosrdce pověsil další kousek! :o :)

    Jdu se na něj podívat.

    Aaricie mě zaujala, s chutí jsem se ponořil do prostředí, které už jsem poměrně dost dlouho nenavštívil. Inu, středověk není jen Anglie, Francie a Německo. :) Nakonec jsem musel zalitovat, že těch dílů nebylo více. Rád bych tu atraktivní blondýnu viděl i v teenagerských letech. Jak to nakonec dopadne, vezmou se? Vezmou se? 8)

  • upraveno 4. dubna 2008

    Ábíčko jsem si taky kupoval kvůli poslední straně.

    Když vyšel ten speciál, úplně jsem šílel. :x

    Příhody Malého Boha, Kruanova dobrodružství, ještě to někde doma mám.

    Taky mě bavily Rychlé Šípy, byly tři sešity, červený, modrý a zelený. Ty jsem měl a už nemám. :( U jóviše a všech plantažníků!

    Jinak - Kája Saudek, Lips Tulian, Arnal, Muriel a andělé - mé oblíbené kousky.

    Otázka pro pamětníky: znáte tu někdo Otazníky detektiva Štiky? :P :?:

    S Thorgalem mám doma Dítě z hvězd česky a pak Lukostřelce, Alinoe, právě Aaricii a Tři starce z krajiny Aran v polštině.

    Další díl nahodím co nevidět, kvalita scanů je kolísavá, snad to dobře dopadne. :wink:

    Snad neprozradím žádné tajemství, když řeknu, že si Thorgal Aegirsson dceru náčelníka Aaaricii vezme za ženu a budou mít spolu pozoruhodné děti s poněkud záhadnými schopnostmi - syna Jolana a dcerku Louve.

    Je krásné, když někomu vydrží láska z dětských let na celý život, že ano?

    :o :wink:

    Chtěli byste také vidět, jak si Amíci představují Dunka a Rudou vdovu v předposledním, pátém díle Sworn Sworda?

  • upraveno 4. dubna 2008

    heavy_head wrote:
    S Thorgalem mám doma Dítě...


    heavy_head wrote:
    Thorgal Aegirsson si dceru náčelníka Aaaricii vezme za ženu a budou mít spolu pozoruhodné děti...

    Použitím své brilantní a neomylné zlovlčí logiky docházím k závěru, že jsi Aaricie. :shock: Poslední dobou se mi vlemi úspěšně daří rozkrývat skryté identity.

    Rychlé šípy jsem hltal se sestrou, ještě jsou tuším uskladněny kdesi na víkendové chatě prarodičů. Jaj! :) Taky jsem si pravidelně vystřihoval Tintinova dobrodružství, co vycházela v časopise Květy.

    Obálky SS jsem viděl na stránkách GRRM, takže jejich ztvárnění Dunka, Eustaceho, Rohanne i Daemona mi není úplně neznámé. Ale kdybys sem Sworna nahodil, určitě by se nikdo nezlobil. :wink:

    Ten Nářek ztracených zemí se mi líbí hodně, je to přesně ten styl kresby, který preferuji: jednoduchá, realistická a hezká. Hlavně ta rusovlasá čarodějka. Hmmmmm. :) Škoda, že to s ní dopadlo tak neblaze, fandil jsem jí. Myslíte, že Sansa bude taky čarovat?

    Chci vidět předchozí díly Rytířů milosti. Dá se to někde koupit? Klidně i v AJ? :?:

  • upraveno 4. dubna 2008

    Léto wrote:
    Použitím své brilantní a neomylné zlovlčí logiky docházím k závěru, že jsi Aaricie. :shock:

    To nevadí, Alek si zase myslí, že jsem Sansa. :roll:

    Asi budu muset vydat tiskové prohlášení. 8)

    Quote:
    Rychlé šípy jsem hltal se sestrou

    Jejda. S Nymerií nebo s Lady?

    Žerou opravdu všechno.

    Přísežný meč sem nabodnu ještě dnes. :idea:

    S Nářkem ztracených zemí je to tak, že předcházející čtyři díly kreslil někdo jiný (náhodou G. Rosinski, tedy dvorní kreslíř Thorgala :) ), a popravdě řečeno, nelíbilo se mi to až tak jako Morigany.

    Koupit se možná dají, ale spíš ve francouzštině. :roll:

  • upraveno 4. dubna 2008

    Som zvedavý, akou tlačovou správu zo seba vytlačiš! :twisted:

    Žereme rádi, žereme často.

    Nicméně soudím, že dušeným Mirkem by nepohrdl ani ty. 8)

    Nelíbilo se ti to kvůli kresbě, anebo kvůli příběhu?

    Ve francouzštině to nechci. Znervózňuje mě, když někdo mluví jazykem, kterému nerozumím. Vždycky mám pak obavu, že mě třeba pomlouvá. :wink:

  • upraveno 4. dubna 2008

    Prohlášení vydám, až uzraje pravý čas. :idea:

    Nelíbilo se moc, jak to bylo nakreslené. Jako by to Rosinski trochu odfláknul, jako by ho tlačil termín a on to musel odevzdat nějak narychlo. S ním je někdy ten problém, že když si s tím vyhraje, je úžasný, ale někdy mi připadá, že ho to prostě moc nebaví. :roll:

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 5. dubna 2008

    Když jste zmiňovali Saudka a Foglara, super byla Modrá rokle a Ztracený kamarád.

  • upraveno 5. dubna 2008

    Ano, dříve vycházel časopis Kometa.

    Saudka mám rád, protože nikdy nešetřil. :P

    Na nesčetné žádosti :wink: zavešuji dalšího Thorgala, který není o něm. :)

    Chcete vědět, jak vypadala Aaricie v postteenagerském věku?

    Aneb co se může stát, když manžel odjede na služební cestu.

    Téměř hororový příběh.

    Co- téměř - úplně!

    http://rapidshare.com/files/26939407/Thorgal.08.-.Alinoe.cbr

    A pro nedočkavce, kteří jsou zvědaví, jakže to vlastně vypadala Rudá Vdova - a Dunk - předposlední, pátý díl Sworn Sworda.

    Tak mě napadá, Léto...? :?: :)

    http://rapidshare.com/files/102215244/Hedge_Knight_II_05__2008___Archangel-DCP_.cbr

  • upraveno 5. dubna 2008

    Chtěl bych mít také takové schopnosti jako Jolan! :P Vy určitě také. Jakého kamaráda byste si vysnili? Mám rád hodorové příběhy, a proto mě tento jeden potěšil. Jen tak pro zajímavost: jak jsou vlastně jednotlivé Thorgalovy komiksy staré? :?:

    Rytíř v přísaze vypadá moc hezky. Hlavně lady Webber. Ty rty! A ty pihy! :o :) Také Egg a Dunk docela odpovídají mým představám, ačkoliv několikrát jsem se musel podivit, že sirotek z Blešího zadku má tak udržované a tak bělostné zuby. Netvrdím, že by hned musel mít chrup jako Bennis, ale je to trošičku zvláštní. Ale to není problém jen komiksů, perfektní zuby mají například i divocí vesničané z fantasy a historických filmů... :roll:

    Sera Osgreye jsem si představoval od pohledu trochu staršího a s delšími vlasy... žena Sama Stoopse mu pravděpodobně pomohla s letním sestřihem. :)

    Mám v úmyslu dodělat nejprve komiks Hedge knight. Momentálně ale čekám, až se mi počítač vrátí z opravny, padl totiž za obětinu R´Hllorovi. Samozřejmě bych to mohl zpracovat i na notebooku (ze kterého teď ostatně píšu), ale na stolním počítači už to mám částečně rozpracované - respektive, mám vymazány anglické texty z bublin - takže radši ještě pár dní počkám, ať nedělám jednu práci dvakrát.

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 5. dubna 2008

    Thorgalův příběh je pěkný a pěkně hororový. I když tím zhmotňováním snů připomíná Solaris, Piknik u cesty nebo Kouli.

  • upraveno 5. dubna 2008

    Já bych si vysnil asi kamarádku, abychom si mohli hrát na Ordinaci v růžové zahradě. :P

    Schopnost je to úžasná, až na to pozdější vymykání se z rukou. Je to jako s magií - vyvoláš duchy, a když na to nemáš, místo abys je ovládl, dostanou oni tebe.

    Ale určitě by bylo skvělé, kdybych si mohl kdykoliv přivolat nějakého dobrého kamaráda, se kterým by mi to připadalo, že se známe odjakživa - vyhovoval by mi někdo na málem telepatické úrovni - něco jako Jon a Arya - prostě bych začal větu a on by ji dopověděl. Nebo naopak. 8)

    Podly Wikyny začal Thorgal v režii Jean Van Hamme (scénář)/ Grzegorz Rosiński (kresba) vycházet v roce 1980. Poslední dokončený 30. díl Moi, Jolan vyšel vloni, poprvé s jiným scénáristou. http://www.komiks.cz/clanek.php?id=1426 Je tam i přehled (neboli sumář :) ) jednotlivých dílů. http://www.komiks.cz/clanek.php?id=213

    Namátkou - Aaricie vyšla v r. 1989, Alinoë v r. 1985.

    Z toho vyplývá, že o nějaké vnitřní chronologii nemůže být řeč.

    Já osobně mám nejradši příběhy, když byl ještě Thorgal úplně malý.

    Sworn nebyl špatný, už se těším, až si ho budu moct přečíst česky. 8)

    Pihy byly opravdu výborné. :)

    Z těch tří knížek jsem nečetl jen Strugacké, ostatní dvě jo.

    Je to vděčné téma. :wink:

  • upraveno 6. dubna 2008

    Máte rádi létání?

    Máte v sobě záchranářské sklony?

    Co vás napadá při pohledu na obnažené ženské ňadro?

    Nejdřív se mrkněte na toto: http://www.komiks.cz/clanek.php?id=234

    Vypadá to zajímavě?

    Jestli ano, pak se podívejte na tohle: http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/50168/Segrelles-Mercenary-01-The_Cult_Of_The_Sacred_Fire.rar_15.03MB.html

    Hm?

  • upraveno 6. dubna 2008

    Mám dojem, že Ordinace v růžové zahradě pojednává o oddělení chirurgie, ne? :o Doufám, že nemáš qyburnovské sklony. :wink:

    Ještě bych zmínil Holdstockův Les mytág. Literaturu o zhmotňování představ zkrátka můžeme přebírat lopatou. 8)

    Podivuhodný komiks! Autor si zřejmě velmi rád pohrává s lidskou (zejména ženskou) anatomií. Nicméně soudím, že nahá žena přivázaná za ruce nad propastí je něčím, co by nemělo v žádném dobrém příběhu chybět. :P

    Ať tak či tak, Morigany si stále drží pozici komiksu, který se mi ze zde publikovaných nejvíce líbí (Sworna nepočítám, toho jsme viděli jen část).

    A v jakém jazyce to bude příště? Zatím jsme měli češtinu, slovenštinu a angličtinu, chtělo by to něco exotičtějšího. :twisted:

  • upraveno 6. dubna 2008

    Ještě mám něco ve španělštině a polštině anebo francouzsky.

    A i když z toho nebudeš rozumět ani slovo, kresba se ti bude líbit, uvidíš! :twisted:

    Mně se Segrelles líbí velmi. Je takový malebný. 8)

    A má dobrou choreografii leteckých soubojů. :!:

    Asi nahodím ještě další díl. :idea: :roll:

  • upraveno 6. dubna 2008

    Svoji baseballovou pálku již pevně svírám. Klidně nahazuj. :)

    Napadá mě: ten jeho svět se nalézá někde ve fiktivním údolí ve skutečném světě, anebo to je čistá fantasy? Když poprvé proletěl těmi mraky, čekal jsem, že tam uvidí nějaké starověké reálie, leč nestalo se. :P

    Ano, hezky umí malovat obličeje. A taky... ehm... tváře! Ano, tváře. :wink:

    Nemáš něco v hebrejštině? Myslíš, že hebrejské komiksy se čtou zprava doleva? :o

  • upraveno 6. dubna 2008

    Quote:
    Na závěr by snad bylo dobré si stručně načrtnout svět, ve kterém se Mercenariovy příběhy odehrávají. Ač se to možná na první pohled nezdá, jde v zásadě o naši vlastní Zemi situovanou do doby okolo roku 1000 po Kristu; podstatná část děje se přitom odehrává v zemi odříznuté od ostatního světa kdesi vysoko v Himalájích, v zemi, kde se nalézá pradávná vyspělá civilizace (přičemž Řád kráteru je tím, kdo její znalosti a vědění udržuje v oběhu), a hlavně v zemi, kde se díky její uzavřenosti udržely a dále vyvinuly prastaré ekosystémy zahrnující i nově pozměněné druhohorní formy života. Proto se zde historické reálie mísí s nestvůrami, pohádkovými postavami, čaroději a čarodějkami. Meče a pancíře (patřící nejvýše tak do 15. století :-)) se potkávají se střelným prachem a mimozemšťany, a nejrychlejší doprava (kterou využívá i Mercenario) je pomocí okřídlených draků a koní.Výsledek? Skvělý mix toho nejlepšího z heroic fantasy a moderních příběhových mustrů, završený geniální grafickou stránkou. Mercenario je prostě špica.

    Dávám falšovanou se spodní rotací! :P

    Au! :x

  • upraveno 6. dubna 2008

    To je z toho odkazu, na který jsme se měli podívat? :?: Já jsem se podíval... na obrázky. Ty mě zaujaly natolik, že jsem se vykašlal na čtení a rovnou jsem stahoval komiks. A pak jsem byl z děje tak rozrušen, že jsem úplně zapomněl na ten původní článek. Opravdu. :wink: :twisted:

    Nemudruj a nahazuj další. :lol:

  • upraveno 7. dubna 2008

    Na nesčetná přání a žádosti :twisted: zavěšuji další díl.

    http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/81187/Segrelles-Mercenary-10-Giants.rar_13.38MB.html

    Vždyť létat je tak krásné. :!:

  • upraveno 13. dubna 2008

    ten francuzsky sa mi páčil. idem skuknuť mercenaria.

    Srdečná vďaka za túto duchovnú poživeň!

  • upraveno 13. dubna 2008

    ani jeden Mercenario mi nejde stiahnuť? po zadani kódu si drzo pýta opätovne kód a tak stále dokola?

    Neviete kde je problém? Teda okrem mňa samotného? :oops:

  • upraveno 13. dubna 2008

    Nemáš ve svém počítači automatickou ochranu před explicitně znázorněnými ženskými ňadry? :P

    Vážně netuším. Léto, a tobě se to povedlo? Zadával jsi nějaký kód?

  • upraveno 13. dubna 2008

    Mně se to povedlo. Zadal jsem tajný zlovlčí kód, načež se spustilo stahování. :) Příběh se mi líbil, ale komentář k němu jsem ještě v hlavě nesesumářil... a navíc bych nerad spoileroval dalším nadšencům, takže ještě nějakou dobu počkám, než publikuji svůj oficiální názor. :P

  • upraveno 13. dubna 2008

    Já to taky stáh v pohodě, ale jsem ještě horší než Léto, ještě jsem to ani nerozbalil. :-)

Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.