Náboženství a církev

upraveno 6. listopadu 2010 v Spekulace

Léto napsal:

Quote:
Doufám, že ještě uvidíme inkvizici, náboženské války a hrůzný teror na obyvatelstvu.

Jen tak na okraj, všimli jste si, že celá Hostina je hodně o náboženství? Mnohotvářný bůh u Aryi, Sedm v Západozemí, Potopený bůh u Aerona...

Jo, tak jest. Hlavně v Hostině se o náboženství Martin hodně rozepsal, v předchozích knihách jsem si naopak říkal, že nato, že Martin vychází při tvorbě svého světa z předobrazu středověké evropské společnosti, věnuje církvi pramálo prostoru (což mi osobně vůbec nevadilo, ale v Evropě měla každopádně instituce římskokatolické církve na každičký aspekt lidského života nesrovnatelný vliv)...

V Hostině se s tímhle tématem roztrhl pytel - náboženství je najednou hlavním faktorem nejen na Zdi (staří bohové, kteří mají co do činění s Jinými a dětmi lesa; R´hllor, Melisandra a Stannis), ale i na Železných ostrovech (Euron a jeho Potopený Bůh, který bojuje s Bouřlivým Bohem), v Braavosu má minimálně značný respekt Mnohotvářný Bůh (tj. Bůh smrti, kterému slouží Muži bez tváře) a v celých Sedmi královstvích dramaticky vzrůstá moc Sedmi, západozemské obdoby římskokatolické církve Evropy...

No a jestli Martin vyrukuje s inkvizicí... ech to bude sranda.

Komentáře

  • upraveno 13. ledna 2007

    Léto wrote:
    Nejsem si přesně jistý těmi dědickými pravidly, ale mají nelegitimizovaní bastardi vůbec nějaký případný nárok na trůn? Spíše by byl upřednostňován Stannist, pak Shireen (to by byla partie!) a pak nevím. Ale nějací baratheonští příbuzní by se určitě našli.


    Samozrejme ze nemaji a byl by uprednostnen Stannis. Jen jsem chtel rici, ze Gendry proste ma vetsi narok na trun nez Tommen. Tot vse:-)

    Quote:
    "Nemám rád církev, jsem ateista! Díky Bohu za to, že v Martinově světě církev není, to bych se asi zbláznil, to je jediný rozumný spisovatel atd."


    No on uz sam ten vyrok je zabavnej:-) ale priznavam, ze i ja se povazuju za ateistu a na Boha se obcas odvolam...

    Quote:
    Jen tak na okraj, všimli jste si, že celá Hostina je hodně o náboženství? Mnohotvářný bůh u Aryi, Sedm v Západozemí, Potopený bůh u Aerona...


    Samo sebou ze vsimli a moc se mi to libi, jak se ty instituce triskaj. Je to zabavny, kdy vlastne sami v nic takovyho neverite (a vite ze pan Svetla a Temnot jsou samozrejme ti pravi:-)) a jde jen o zajmove a lobbisticke instituce...
  • upraveno 13. ledna 2007

    Alek wrote:
    Samozrejme ze nemaji a byl by uprednostnen Stannis. Jen jsem chtel rici, ze Gendry proste ma vetsi narok na trun nez Tommen. Tot vse:-)


    Zajímavý postřeh. Vidím, že se vyznáš v dalekosáhlých vztazích jak kognátského, tak agnátského příbuzenství. Smím se ještě zeptat, jestli má větší nárok na trůn Duch, nebo Chundeláč? :wink:

    Splašený kozel wrote:
    Samo sebou ze vsimli a moc se mi to libi, jak se ty instituce triskaj. Je to zabavny, kdy vlastne sami v nic takovyho neverite (a vite ze pan Svetla a Temnot jsou samozrejme ti pravi:-)) a jde jen o zajmove a lobbisticke instituce...


    Jsi si jistý, že to bude standardní konflikt mezi Pánem Světla a Pánem Temnot? Mně zatím připadne, že se Velký Jiný a R´Hllor nedají rozdělit na dobro a zlo, jsou to prostě šílené extrémy (jeden zabíjí mrazem, tvoří nemrtvé, druhý upaluje, ničí a je pánem stínů). Dobro, v tom smyslu, jak ho chápeme my, ale určitě není ani jeden z těch extrémů... dobro je někde uprostřed. :)
  • upraveno 14. ledna 2007

    Léto wrote:
    Alek wrote:
    Zajímavý postřeh. Vidím, že se vyznáš v dalekosáhlých vztazích jak kognátského, tak agnátského příbuzenství. Smím se ještě zeptat, jestli má větší nárok na trůn Duch, nebo Chundeláč? :wink:


    Vzhledem k tomu, ze tady neni pochyb o tom, ze jste vsici z jednoho vrhu, tak je to slozita otazka. Nicmene dle meho vykladu by se rozhodovalo mezi Duchem, jakozto tim vycnivajicim a nejmene ukecanym:-), a Nymerii, jakozto vudkyni smecky...anebo, leda ze by Duch byl Led a Nymeria Ohen a pak je to jasne:-)

    Splašený kozel wrote:
    Jsi si jistý, že to bude standardní konflikt mezi Pánem Světla a Pánem Temnot?


    Ja jen zertovala, drahy:-) Zadne nabozenstvi neznamena dobro, s kazdym jsou jen potize a nikdy to neprisneslo nic dobreho. Jedine dobro pochazi od cloveka samotneho, a ten to preci nepotrebuje delat pod zasterkou nejake prispevkove zlocinecke organizace:-)
  • upraveno 14. ledna 2007

    Alek wrote:
    Vzhledem k tomu, ze tady neni pochyb o tom, ze jste vsici z jednoho vrhu, tak je to slozita otazka. Nicmene dle meho vykladu by se rozhodovalo mezi Duchem, jakozto tim vycnivajicim a nejmene ukecanym:-), a Nymerii, jakozto vudkyni smecky...anebo, leda ze by Duch byl Led a Nymeria Ohen a pak je to jasne:-)


    V mládí na Zimohradu to bylo vždycky tak: Duch chtěl být zpěvákem, Nymeria fotomodelkou, Chundeláč kosmonautem a Lady toužila po tom, pracovat v továrně na citronové zákusky. Já jsem chtěl řídit popelářský vůz (i na Zimohradu třídili!). Ale to už je dávno. :wink: Momentálně chci zůstat věrný svému jménu a býti meteorologem.

    Alek wrote:
    Ja jen zertovala, drahy:-) Zadne nabozenstvi neznamena dobro, s kazdym jsou jen potize a nikdy to neprisneslo nic dobreho. Jedine dobro pochazi od cloveka samotneho, a ten to preci nepotrebuje delat pod zasterkou nejake prispevkove zlocinecke organizace:-)


    To bych se hádal. :) Inkvizice, fingované procesy, obvinění z blasfemie a kacířství, bojovné řády... to všechno je ještě v pohodě. Opravdu bát bych se začal v okamžiku, kdy by v Západozemí začaly vznikat odborové svazy. Jo, to by přituhlo. :twisted:
  • upraveno 14. ledna 2007

    Quote:
    Opravdu bát bych se začal v okamžiku, kdy by v Západozemí začaly vznikat odborové svazy. Jo, to by přituhlo. Twisted Evil


    A k tomu jeste obcanska spolecnost, no to by byl konec...:-)
  • upraveno 14. ledna 2007

    Eddard wrote:
    To já taky, milý Léto, normálně bych se zděsil...Dokonce bych zvážil, že s Písní seknu. Na světě neexistuje nic tak nudbého jako jsou odbory a jejich stovky let se táhnoucí snahy snížit povinnou pracovní dobu aspoň o pár minut a vyškemrat od vlády nové trenky pro pracovníky v uhelných dolech. Každý historik ti to potvrdí Doufám, že Martin je stejného názoru.

    Inkvizice je sice špíná, ale aspoň se z ní dá vyždímat nějaký ten dramatický potenciál...

    Alek wrote:
    A k tomu jeste obcanska spolecnost, no to by byl konec... :)

    Pánové, máte pravdu. Ale dokud nepřijde do Západozemí průmyslová revoluce, asi se s něčím takovým nesetkáme (naštěstí). A průmyslová revoluce tam nepřijde, jelikož se vrací magie. A kdo by se pachtil s nějakými neefektivními, neefektními technickými vynálezy, když si svoje zájmy a potřeby může zařídit mnohem jednodušší cestou? 8)

  • upraveno 15. ledna 2008

    Nový obrázek: Sedm! :)

  • upraveno 15. ledna 2008

    Ambiciózní dílo. :!: :)

    Graficky fundamentalistické, výrazově expanzivní. Cizinec je ryze hrůzostrašný, Panna štramajda, Matka připomíná Fionu Shrekovou, jak to má být. 8)

    Kdy už se konečně pustíš do nějakého krátkého kresleného příběhu ze Západozemí? :wink: :idea:

  • upraveno 15. ledna 2008

    Děkuji! :)

    Povšimněte si také drobností. Například Matka má na krku medailónek ve tvaru květiny, se sedmi lístky. Jak říká GRRM: ďábel je v detailech. 8)

    Ovšem s kreslenými příběhy bych raději ještě posečkal. :D

    Kterému ze Sedmi byste zapálili svíčku vy?

    Je zajímavé, že ve Střetu králů zapálí Sansa svíci na oltáři každého z nich. Dokonce i na Cizincově, na kterém blikotá jen pár plamínků. Co to o ní vypovídá? :?:

  • upraveno 15. ledna 2008

    Tohle klidně mohlo bejt na d20, nebo seš tak skromný, Léto, že ses bál tam uveřejnit své dílko? Tak příště nebuď, je to povedené, je vidět, že nemáš jen dar obratně vládnout slovem, ale i tužkou. Si budu muset při čtení těch přeložených komiksů dávat bacha, jestli jsi tam něco nepřekresloval. ;)

    Zapálil bych Cizinci, on jediný mě ze Sedmi zaujal. Ale jen trochu, víra v Sedm mi nesedí. Asi je to tou institucionalizací, tou její mocenskou silou, která dost nepříjemně připomíná naší realitu. A můj názor stran náboženství je asi už všeobecně znám. To když už, tak starý bohy seveřanů. To je náboženství, které mě tolik neirituje.

    Co to vypovídá o Sanse? Že má z cizince strach a nechtěla si ho rozhněvat? Že možná není tak hloupá a si všechno pojistit? Že je po matičce? Anebo že ještě pořád v sobě nenašla sílu vzít život do svých rukou ? ;)

  • upraveno 16. ledna 2008

    Děkuji. Takoví jsme my zlovlci. Dovedeme si poradit s jazykem i s tlapou. 8) Nevěděl jsem, že na d20 je i nějaká obrázková složka, ale na tom ani moc nezáleží. Sedm stejně známe jenom tady na Noční hlídce; takže to berte jako odměnu pro hrstku věrných, kdož se nebojí stát proti temnotě.

    Já jsem měl myšlenku, že Sansa zapálila svíčku na oltáři Cizince kvůli Sandorovi. Vždyť kdo je Cizincem, když ne právě on (a jeho kůň)? :wink: Sám mám taky raději bezejmenné bohy severu, koneckonců jsem jejich velvyslancem, takovým charge d´affaires. Sedm má ovšem tu výhodu, že je možné je, narozdíl od ostatních, nakreslit. Ve světě ledu a ohně kupodivu nevystupují velká náboženství tak ostře proti svému zobrazování jako monoteistická vyznání skutečného světa.

  • upraveno 22. ledna 2008

    myslím, že to o Sanse vypovedá to čo o nás všetkých: keď sa bojíme, alebo veľmi potrebujeme pomoc, tak ju hľadáme všade.

  • upraveno 22. ledna 2008

    Ovšem nejsnadněji, a to vím z vlastní zkušenosti, lze pomocnou ruku nalézt na konci vlastní paže. Spoléhat se na bohy, vyšší spravedlnost nebo jiné lidi, to bývá občas... nelehké a plné nepříjemných překvapení. :wink:

  • upraveno 22. ledna 2008

    O Sanse to vypovídá to, že by byla spravedlivou vládkyní Západozemí, že by nikoho nediskriminovala, byla by královnou všech lidí, zbožná a zbožňovaná, nadstranická a dobrotivá a férová a strašně, strašně chytrá. Prostě něco jako Václav Klaus. :twisted:

  • upraveno 23. ledna 2008

    Quote:
    Všechny cesty vedou do Sansy


    No fuj, nechutné. ;)

    Quote:
    Prostě něco jako Václav Klaus. :twisted:


    Aha, tak už vím, už vím, proč mi Sansa nesedí. Je to tak, je jako ON, už teď se to v ní rýsuje, už teď nesnáší občanskou společnost, už teď si neváží životního prostředí, chce být všemi milována, je namyšlená, narcistní...arogance přijde časem. ;)
  • upraveno 23. ledna 2008

    Alek wrote:
    Všechny cesty vedou do Sansy? No fuj, nechutné. :wink:

    "Neposkvrňuje člověka to, co do něj vchází, nýbrž to, co z něj vychází." 8)

    heavy_head wrote:
    Prostě něco jako Václav Klaus.

    :lol: Takže portrét toho milého Starkovic děvčetě bude vyvěšen v každé veřejné, úřední a státní místnosti? Já jsem pro! :)

  • upraveno 23. ledna 2008

    Alek mě zase pochopil tak, jak chtěl on. :wink:

    Ale stejně ho nepodezřívám z toho, že by jako fanoušek seriálu Řím nepochopil, že se jednalo o parafrázi okřídleného rčení Všechny cesty vedou do Říma, že ano.

    Uznávám, že srovnáním Sansy s Všeználkem jsem trochu přestřelil. (Někdy je má dělostřelba opravdu těžkotonážní, až těžkohlavá). To bych jí věru nepřál. :roll:

    Ještě, že má Léto na všechno příhodný citát. :twisted:

  • upraveno 23. ledna 2008

    Televizní seriál Rome? Nevystupuje tam náhodou ser Dežo Frey a jeho početná rodina? Mám rád alternativní kulturní proudy. :D

    Biblické výroky se do tohoto tématu velmi hodí. 8)

    "Slabé jsou nohy chromého i přísloví v ústech hlupáků." (Přísloví 27,9)

    "Jako trn v ruce opilého, tak přísloví v ústech hlupáků." (Přísloví 26,9)

    Ten trn zní poměrně děsivě. :roll:

  • upraveno 23. ledna 2008

    Moji icefiřané mi rozumějí, sic předstírají, že ne. Nové motto fora ;)

  • upraveno 23. ledna 2008

    uhm, ešte kúsok offtopicu. videl niekto druhú sériu seriálu Rím? Ak áno, aká je referencia? V porovnaní s prvou sériou napr.

  • upraveno 23. ledna 2008

    Těžko porvnávat, kvalitativně mi zpracování a celkový dojem přijde stejný, čili vynikající. Mám jen výhradu k Oktaviánovi...od chvíle, kdy ho nahradí nový herec, je hroznej. Veškeré sympatie, které si člověk vybuduje k tomu prvnímu herci, jsou pryč. Ale asi je to správně, pokud to má bejt historicky věrný...já nevim, tohle jsme nezkoumal. Spíš je to jen takový povzdech nad ztrátou oblíbené postavy.

  • upraveno 23. ledna 2008

    uhm, oktaviána hrá iný herec? prečo? je to kôli posune v čase, je už dospelý?

    Inak ja som bol práve prekvapený, ako pozitívne bol O vykreslený v prvej sérii. Priznám sa, že nikdy nebol môj favorit, a vždy som ho bral ako chytráka, ktorý sa vyšplhal hore politickou genialitou.

  • upraveno 24. ledna 2008

    Ano, asi to byla snaha udělat ho starším...a taky trochu demagogičtějším, úchylnějším a méně nevinným. ;)

  • upraveno 3. června 2008

    Podívejme se na to z teologického pohledu. Kdo je proklet bohy? Přeci ten, kdo spáchá zločin! A nejhorší zločiny, které lze v Západozemí spáchat jsou tyto:

    3. Vražda příbuzného.

    2. Vražda hosta pod vlastní střechou.

    1. Off-topic.

    Myslete na to. :twisted:

  • upraveno 3. června 2008

    Chtělo by to nějakou vývěsku, kde by se čárkovaly prohřešky OT. Kdo myslíte, že by vedl?

    Jo a udělejte mi čárku, nebo rovnou křížek. ;)

  • upraveno 3. června 2008

    Těžko říct. Ale třeba GoogleBotovy příspěvky mi občas připadnou hodně od cesty. :idea: 8)

    A co půlměsíc, ten by se ti nelíbil? :)

  • Ten polmesiac nech sa strčí tam, kam slnko nesvieti! Čierny bod za každý OT! :D
    A pretože ja čierny bodík nechcem, tak by som rada povedala, že som tím Starí bohovia, prípadne Boh mnohých tvárí.
    Myslíte, že tie novoty Najvyššieho vrabčiaka možno počítať ako inkvizíciu?
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.