Útržky z Robertovy rebelie - Jaime II - Ice & Fire

upraveno 30. listopadu 2022 v Povídky

Komentáře

  • upraveno 13. listopadu 2022
    K Aegonovi II. a k Aemondovi teď na rozdíl od ostatních bohužel nemám nic. Shodou okolností jsem právě dopisovala jen tohle.
    @Nevada
    Děkuji, že sis ještě našla čas na kontrolní čtení a zveřejnění obou povídek
  • Skvělá práce. Kdybych nevěděl, že to píšeš ty, čejko, měl bych velký problém poznat, že to není práce samotného Martina. :)
  • Ohó, to je výborné, tohle. Skoro jako začátek hororové povídky.

    Aerys ho pozoroval chladným, kamenným pohledem. Když konečně promluvil, zdálo se, že jeho hlas zcela pozbyl lidskosti. „Nikdy.“ Tak musí znít hlas Cizince, napadlo Jaimeho.

    :applause:
  • upraveno 14. listopadu 2022
  • No tak ano, tady oproti dílu prvnímu opradu přituhlo.
    Jaime má sice své priority - chce si urvat slávu a chybí mu Cersei, ale zároveň máme bokem komentáře o služebnictvu a Barristan jej varuje před nástrahami, jež by zde na něj mohli číhat v osamnění. A pak je zde prudká výměna štříbrných ručiček, vydírání Dorana životem Ellii a nakonec rostoucí moc Rossarta. Čekala jsem, že Jaime by mohl prožívat jistý druh rostoucí úzkosti a bezmoci už i před finále, ale on je to taky vlastně náctkový aristokrat s jistou výlučností své vysoké pozice a muže to fungovat, muže. Stejně jako jeho hodnocená Chelsteda jako slabocha.
    On na jedné straně má pravdu v tom, že Chelsted neprosazuje svou vuli zarputileji a nepostupuje i tínistými chodníčky, kterými by mohl získat informace - něco, co by se dalo očekávat od Tywina a Tiwyn je Jaimeho referenční bod. A v tomhle směru má cosi jako pravdu, opravdu by se šlo víc prosadit. Třeba by to utlo některé vEči v zárodku. Nebo by to dopadlo katastrofálně ještě dřív. A taky mu možná nedochází, co třeba dochádi Chelstedovi - že Tywin si muže jako rovesník z mládí a nejbohatší muž říše dovolit vĚci, které jiní ne a tedy to není jen otázka tvrdého vystupování. A sice pomaleji, ale nakonec Chelsted zabral a ZJISTIL si, co potřeboval. A projevil integritu i přes vĚdomí zranitelnosti.
    Jako vážně, ten konec je opravdu korunkou. Od hořících lodiček se zvířaty, kde se dosti symbolicky i nezamýšlený terč chytá od prvního - nekontrolovatelnost použité zbraně, přes Aerysovo zklamání nad příliš rychlým koncem (husina) až po pobočníkovo vystoupení s velice krásnou volbou slov v každé vĚtě. Je to diplomat - spochybňování zastřeno slovy chvály a nevinnými otázkami, apel na ruzné ofiko hodnoty, které mají i lichotit. Ale tady nic z toho už nezabere.
    A vzpomínky na Cersei najednou berou nový rozmĚr - jediná bašta před hruzou, jediný paprsek v temnotách a o to oddanější jí pak je. Poslední myšlenka o pohřbení a jmenování Rossarta do funkce, vše s nepříjemnou povinnou dávkou podlézání (líbání roucha, zatímco Aerys do řetezu štuchá botou) jsou naprosto perfektní.
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.