Poměrně kratičká povídka, skutečně střípek, ale už když jsem četla první verzi, probudila ve mně více otázek než odpovědí :-). On je totiž ten text natolik prošpikovaný různými náznaky a teoriemi, že to ani jinak nejde... Tady je jen výcuc z toho, čím jsem čejku již někdy před rokem zásobovala:
BARRISTAN: V knihách je zdůrazňováno, že se Ašara nikdy o Selmyho náklonnosti nedozvěděla. To, co se říká, že byla připravena o čest, že se na Harrenově zakoukala do Neda apod., to vše jsou různé smyšlenky a domněnky určitých postav, které byly do celé romance zapojeny velice nepřímo. Selmy je navíc v knihách považován za posledního opravdového rytíře, čest je mu nade vše, bílý plášť pro něj znamenal hodně. Dal by tedy Ašaře najevo svůj cit? Vyznával by se jí, kdyby věděl, že spolu vlastně nikdy nemohou být? (Chci věřit tomu, že spíše ne.) Vcelku se mi líbí, že by Ašara Dayne o jeho citech nevěděla - opět tragická nenaplněná láska, tentokrát z Barristanovy strany. Pokud byla mladinká a zahleděná do Neda, všimla by si citů rytíře královské gardy, jehož bílý plášť ho v očích potencionálních nevěst činil neviditelným? Říkám si , že svoji přísahu bral vážně, takže by ji neporušil a jeho láska byla nešťastnou. Jestli Ašara coby žena jeho zájem vycítila, to je věc jiná, ale měla-li oči pro Tichého vlka, tak na tom stejně moc nesešlo ;-).
NEDOVO DÍTĚ: Víme jistě, že Ašara byla těhotná? A víme ZCELA JISTĚ, že dítě zemřelo? Dítě mohlo přežít a stejně tak Ašara, rozšíření historky o skoku z věže mohlo být jen k tomu, aby zamaskovalo stopy. Ovšem kdyby dítě bylo Starkovy krve, dělali by s tím takový humbuk v Martinově světě? To by muselo být dítětem někoho jiného... Při surfování jsem narazila na zajímavou teorii, že Ned Ašaru provdal za Howlanda Reeda. Možná to někdo již četl, ale pro mne to byla novinka, a i když se k tomu osobně nepřikláním, jako teorie se mi to líbilo. Odkaz: https://www.quora.com/How-did-nobody-find-Ashara-Daynes-body-assuming-she-s-actually-dead-Or-see-it-Wouldn-t-Starfall-have-had-stewards-serving-girls-boys-household-knights-squires-or-at-least-someone-that-would-ve-seen-something Při pročítání různých odkazů mě trkla nenápadná Barristanova narážka na barvu Ašařiných očí + že si byl napoprvé myslel, že by Daenerys mohla být její dcerou. Je to jen nenápadná narážka, anebo mistrně ukrytá nápověda? Všichni, včetně Daenerys, jsou přesvědčeni, že je za bouře zrozená a tak dále. Ale je tomu skutečně tak? Co když jsou s Jonem ve vztahu sestřenice / bratranec? ;-) (Nemluvě o tom, že mezi spekulativními muži, kteří Ašaru zbavili cti, figuruje i šílený Aerys, pověstný tím, že znásilňoval kde se dalo ;-).) Mně se samozřejmě líbí ta možnost, že dítě bylo a že bylo Nedovo. Že se do sebe s Ašarou zamilovali, ale z pohledu postav, které už nějaký ten pátek žijí ve světě PO Robertově rebelii, víme, že spolu prostě být nemohli a jejich láska je tragická. V tomto ohledu, ač Ašaře a Arthurovi fandím, bych Ašaru i dítě nechala zemřít, aby Ned (a jiné postavy) žil se svým žalem a čistým čestným životem po boku Catelyn, kterou si nakonec zamiloval. (Zkrátka držet se toho, co známe z kánonu, a co nám je blízké :-).)
MŮJ OBLÍBENEC ARTHUR DAYNE: Byl považován za nejlepšího šermíře, své doby. Jak je tedy možné, že ho Ned porazil? Nenechal se Arthur porazit? Ať kvůli tomu, že věděl, že Stark svého synovce nezabije, ale postará se o něj (a i o Lyannu, pokud se nevědělo, že nepřežije), anebo protože spoléhal na to, že se postará i o jeho sestru, o níž vědě, že ji Seveřan miluje?
Navíc Ašařino dítě by bylo starší než královnino. Turnaj v Harrenově se konal na konci roku 281, jenže Daenerys se narodila až v r. 284. Teorie je to ale hezká :-)
BARRISTAN - v Tanci s draky se ser Dědeček zamýšlí na turnajem na Harrenově a (sám pro sebe) si vyčítá, že se Ašaře nevyznal, že kdyby neprohrál poslední duel s Rhaegarem, tak (kromě nepatrné konsekvence (Lyanny jako královny lásky a krásy)) mohl Ašaru korunovat a že by pak "nevzhlížela ke Starkovi" ale k němu ... Zároveň tam vzpomíná na to, že Ašařino dítě se narodilo mrtvé. Jelikož to nikde neříká nahlas, beru to jako realitu. Tak to prostě bylo.
NEDOVO DÍTĚ - viz výše, otcem dítěte by měl být nějaký Stark. Jestli to je Ned, je otázka. Klidně by to mohl být Brandon, vzhledem ke své divokosti a apetitu (viz vzpomínky paní Dustinové). O Aerysovi dost pochybuju. Rhaegar ? Že by spal s jednou s dvorních dam svojí ženy ? To je taky dost divoká myšlenka.
ARTHUR DAYNE - ano, Ned přežil podle svých vzpomínek jenom "díky Howlandu Reedovi". Jestli Arthur musel bojovat ? Subjektivně to tak cítil (vzpomínky Neda na souboj u Věže radosti: "složili jsme slib" "teď to začíná" "ne, teď to končí ...") Jak přesně ten souboj proběhnul, možná ještě někdy zjistíme ve Vichrech. Sedm proti třem, někdo by řekl "cikánská (seveřanská) férovka".
Další velmi zajímavý útržek, který rozvíjí některé lehce naznačené teorie. Nebudu se v tom pitvat, to už udělali kolegové nade mnou. Za mě jen řeknu, že se mi to opět velmi líbí :)
Heh... Tady někdo říká, že bilý plášť činil Selmyho pro ženy neviditelného, já bych zas naopak tvrdila, že pro značnou část žen by ho naopak činil velice viditelného. Je to cosi speciálního - elitní jedinec zavázán celibátem, jaké by to bylo přimět jej zlomit jej a padnout k nohám svudkyně... Jsem si jistá, že po bíláčcích koukala spousta ženských. A že by Ašara uměla poznat, že je do ní zakoukán. Ne nutně, ale to, že je zakoukáná do jiného ani nijak nutně neznaměná, že nemuže zbadat, že po ní pase jiný. Jinak líbí se mi jak je to tady - přes rytířství, nabídnutí ochrany. Vlastně skrz to i zachovává svou pověst šlechetného cnostného ochránce, i dáva chtě nechtě najevo city nepřímo - ať už ponukou, nebo zapomenutím, že v Dorne je té víc lážo plážo. Umím si představit, že se to stalo. Teorie o zmatcích s dĚtmi haluzní, osobně se mi líbí jak cynismus ala svoa, tak protiváha Neova sňatku z rozumu a Robbova z lásky a morálních závazku. A obzvlášť smekám před tím vnitřním výlevem smérovaným k bratrovi. Je tak krásně ženský a mám pocit, jakoby to uchopil z neokoukané roviny. A taky to, jak má problém jen se podívat na dítě. A to dohadování, co tedy s dítětem.
Komentáře
BARRISTAN:
V knihách je zdůrazňováno, že se Ašara nikdy o Selmyho náklonnosti nedozvěděla. To, co se říká, že byla připravena o čest, že se na Harrenově zakoukala do Neda apod., to vše jsou různé smyšlenky a domněnky určitých postav, které byly do celé romance zapojeny velice nepřímo. Selmy je navíc v knihách považován za posledního opravdového rytíře, čest je mu nade vše, bílý plášť pro něj znamenal hodně. Dal by tedy Ašaře najevo svůj cit? Vyznával by se jí, kdyby věděl, že spolu vlastně nikdy nemohou být? (Chci věřit tomu, že spíše ne.)
Vcelku se mi líbí, že by Ašara Dayne o jeho citech nevěděla - opět tragická nenaplněná láska, tentokrát z Barristanovy strany. Pokud byla mladinká a zahleděná do Neda, všimla by si citů rytíře královské gardy, jehož bílý plášť ho v očích potencionálních nevěst činil neviditelným? Říkám si , že svoji přísahu bral vážně, takže by ji neporušil a jeho láska byla nešťastnou. Jestli Ašara coby žena jeho zájem vycítila, to je věc jiná, ale měla-li oči pro Tichého vlka, tak na tom stejně moc nesešlo ;-).
NEDOVO DÍTĚ:
Víme jistě, že Ašara byla těhotná? A víme ZCELA JISTĚ, že dítě zemřelo? Dítě mohlo přežít a stejně tak Ašara, rozšíření historky o skoku z věže mohlo být jen k tomu, aby zamaskovalo stopy. Ovšem kdyby dítě bylo Starkovy krve, dělali by s tím takový humbuk v Martinově světě? To by muselo být dítětem někoho jiného... Při surfování jsem narazila na zajímavou teorii, že Ned Ašaru provdal za Howlanda Reeda. Možná to někdo již četl, ale pro mne to byla novinka, a i když se k tomu osobně nepřikláním, jako teorie se mi to líbilo.
Odkaz: https://www.quora.com/How-did-nobody-find-Ashara-Daynes-body-assuming-she-s-actually-dead-Or-see-it-Wouldn-t-Starfall-have-had-stewards-serving-girls-boys-household-knights-squires-or-at-least-someone-that-would-ve-seen-something
Při pročítání různých odkazů mě trkla nenápadná Barristanova narážka na barvu Ašařiných očí + že si byl napoprvé myslel, že by Daenerys mohla být její dcerou. Je to jen nenápadná narážka, anebo mistrně ukrytá nápověda? Všichni, včetně Daenerys, jsou přesvědčeni, že je za bouře zrozená a tak dále. Ale je tomu skutečně tak? Co když jsou s Jonem ve vztahu sestřenice / bratranec? ;-) (Nemluvě o tom, že mezi spekulativními muži, kteří Ašaru zbavili cti, figuruje i šílený Aerys, pověstný tím, že znásilňoval kde se dalo ;-).)
Mně se samozřejmě líbí ta možnost, že dítě bylo a že bylo Nedovo. Že se do sebe s Ašarou zamilovali, ale z pohledu postav, které už nějaký ten pátek žijí ve světě PO Robertově rebelii, víme, že spolu prostě být nemohli a jejich láska je tragická. V tomto ohledu, ač Ašaře a Arthurovi fandím, bych Ašaru i dítě nechala zemřít, aby Ned (a jiné postavy) žil se svým žalem a čistým čestným životem po boku Catelyn, kterou si nakonec zamiloval. (Zkrátka držet se toho, co známe z kánonu, a co nám je blízké :-).)
MŮJ OBLÍBENEC ARTHUR DAYNE:
Byl považován za nejlepšího šermíře, své doby. Jak je tedy možné, že ho Ned porazil? Nenechal se Arthur porazit? Ať kvůli tomu, že věděl, že Stark svého synovce nezabije, ale postará se o něj (a i o Lyannu, pokud se nevědělo, že nepřežije), anebo protože spoléhal na to, že se postará i o jeho sestru, o níž vědě, že ji Seveřan miluje?
BARRISTAN - v Tanci s draky se ser Dědeček zamýšlí na turnajem na Harrenově a (sám pro sebe) si vyčítá, že se Ašaře nevyznal, že kdyby neprohrál poslední duel s Rhaegarem, tak (kromě nepatrné konsekvence (Lyanny jako královny lásky a krásy)) mohl Ašaru korunovat a že by pak "nevzhlížela ke Starkovi" ale k němu ... Zároveň tam vzpomíná na to, že Ašařino dítě se narodilo mrtvé. Jelikož to nikde neříká nahlas, beru to jako realitu. Tak to prostě bylo.
NEDOVO DÍTĚ - viz výše, otcem dítěte by měl být nějaký Stark. Jestli to je Ned, je otázka. Klidně by to mohl být Brandon, vzhledem ke své divokosti a apetitu (viz vzpomínky paní Dustinové). O Aerysovi dost pochybuju. Rhaegar ? Že by spal s jednou s dvorních dam svojí ženy ? To je taky dost divoká myšlenka.
ARTHUR DAYNE - ano, Ned přežil podle svých vzpomínek jenom "díky Howlandu Reedovi". Jestli Arthur musel bojovat ? Subjektivně to tak cítil (vzpomínky Neda na souboj u Věže radosti: "složili jsme slib" "teď to začíná" "ne, teď to končí ...") Jak přesně ten souboj proběhnul, možná ještě někdy zjistíme ve Vichrech. Sedm proti třem, někdo by řekl "cikánská (seveřanská) férovka".
Jinak líbí se mi jak je to tady - přes rytířství, nabídnutí ochrany. Vlastně skrz to i zachovává svou pověst šlechetného cnostného ochránce, i dáva chtě nechtě najevo city nepřímo - ať už ponukou, nebo zapomenutím, že v Dorne je té víc lážo plážo. Umím si představit, že se to stalo.
Teorie o zmatcích s dĚtmi haluzní, osobně se mi líbí jak cynismus ala svoa, tak protiváha Neova sňatku z rozumu a Robbova z lásky a morálních závazku.
A obzvlášť smekám před tím vnitřním výlevem smérovaným k bratrovi. Je tak krásně ženský a mám pocit, jakoby to uchopil z neokoukané roviny.
A taky to, jak má problém jen se podívat na dítě. A to dohadování, co tedy s dítětem.