Martinovo vyjádření k dokončení Vichrů zimy - Ice & Fire

upraveno 3. ledna 2016 v George R.R. Martin
imageMartinovo vyjádření k dokončení Vichrů zimy - Ice & Fire

George R.R. Martin nedávno na svém blogu bilancoval uplynulý rok 2015. V jednom z příspěvků se rozepsal i o svém pokroku při psaní šestého dílu Ságy ledu a ohně. Jeho slova vás asi nepotěší, přesto jsme se rozhodli je přeložit i … celý článek

Číst celý článek zde


245

Komentáře

  • S těmi spoilery to tak horký není. Vlastně když se podívá někdo na šestou sérii nebo se odněkud z těch internetů dozví nějakou informaci, nemůže to brát jako spoiler dokud si nepřečte knihu, protože 75% těch věcí bude jinak, takže si nemůže být jistý že si prozradil děj.
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @Nevada Když změnil úmysl, tak změnil i názor. V tomto případě názor na to, jestli to zvládne nebo ne.
  • upraveno 3. ledna 2016
    @OslicekCZ já čtu knihy vícekrát, většinou protože mě baví a chci se znovu na chvíli ponořit do oblíbeného světa nebo se setkat s hrdiny, kteří mi přirostli k srdci nebo si znovu užít nádherný styl, jakým je kniha psána.
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @Dreamer Já to třeba u Písně mám tak, že vždycky čtu ve čtečce moje oblíbené jednotlivé pasáže, třeba dialogy Tyriona a Oberyna, bitva o Černý Hrad, takže vždycky než že bych třeba četl celé knihy, to vezmu letem světem. Někdy ale takhle přečtu několik kapitol :D
  • @Tyrion Lannister tak to bych nedala, já si knihu potřebuju zažít znovu celou. Nejčastěji čtu asi Kapitánskou dcerku a Bílého tesáka a to by nešlo jen tak si ukrást odstavec nebo stránku, to se musí zhltnout celé najednou :D
  • upraveno 3. ledna 2016
    Taky si čtu často pohádky :anxious: konec OT...
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    upraveno 3. ledna 2016
    @Dreamer Celá Píseň ledu a ohně je svým způsobem taková drsnější a propracovanější pohádka. :-)
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 3. ledna 2016
    Tyrion Lannister napsal(a):

    Když změnil úmysl, tak změnil i názor. V tomto případě názor na to, jestli to zvládne nebo ne.

    No, v obecné rovině nemůžu tak úplně souhlasit, ale dejme tomu. To pořád ovšem neznamená, že Martinovy názory jsou "velice proměnlivé".
    sfik napsal(a):

    S těmi spoilery to tak horký není. Vlastně když se podívá někdo na šestou sérii nebo se odněkud z těch internetů dozví nějakou informaci, nemůže to brát jako spoiler dokud si nepřečte knihu, protože 75% těch věcí bude jinak, takže si nemůže být jistý že si prozradil děj.


    Ale pokud takový spoiler budu vědět, tak si čtení prostě tolik neužiju. Budu vědět, že mě něco takového ohledně dané postavy čeká. Je to jako číst kapitolu o Robbově příjezdu do Dvojčat se znalostí seriálu. To čtení s vědomím, že to tam jede umřít, je úplně o něčem jiném.
  • RiokaiRiokai "Mrtví jsou mrtví."
    @sfik Ono v hlavní podstatě nejde o to, že to vyzradí nebo nevyzradí děj, ale o ten moment překvapení při čtení. Asi něco, jako kdyby byla pátá série dříve než pátá knížka a na konci by zemřel Jon, tak tomu můžeš věřit nebo ne, ale v konečném důsledku když si to potom přečteš v knize, už nebudeš překvapený a ten podstatný boom, který si od toho autor sliboval, bude ten tam.
  • Tyrion Lannister napsal(a):

    @Dreamer Celá Píseň ledu a ohně je svým způsobem taková drsnější a propracovanější pohádka. :-)

    Blbost. To pak celý žánr fantasy můžeme nazvat drsnější a propracovanější pohádkou. Zrovna na Ice and Fire nevidím nic pohádkového.

  • RiokaiRiokai "Mrtví jsou mrtví."
    @Kalam Mekhar Ale no tak. Naivní Červená Karkulka aka Rob Stark a vlk aka Frey? To tam musíš vidět, prostě musíš!
  • upraveno 4. ledna 2016
    @Riokai Sry, ale fakt to tam nevidím :P
  • No, hlavně se z toho napokakat... Nezbývá než čekat a tešit se dál.
  • Pohádky by měli snad končit vítězstvím dobra nad zlem, ne? V Písni obvykle dobráci končí s hlavou na špalku a "princezny" skončí zprzněné nebo mrtvé...nop, tohle není ani vzdáleně pohádka, spíš noční můra :D
  • @OslicekCZ Normálně čtu i horší knížky víckrát, protože prostě zbožňuji jejich příběh. Tím ví takhle obsáhlé knihy, protože člověku prostě plno věcí unikne při prvním čtení. Souvislosti třeba dojdou až po znalosti dalšího děje.
    Třeba v asoiaf je plno narážek a střípků informací, které se při prvním čtení prostě nezdají důležité a až v další knize člověku dojde, jak důležité jsou, jaky obraz z nich pak jde poskládat.
  • nedejbože, že se do toho George R.R. Martin tak zamotal, že sám neví jak dál:(
  • Počkáme, on to ví, my to víme :) I kdyby to nechal nedokončené (a že si opravdu přeji opak), stále to pro mě bude skvělé dílo :)
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    Tak pohádkové, mytologické, nebo jak tomu chcete říkat symboly se v Písni vyskytují poměrně hodně:
    Sedm království, sedm bohů
    Tři národy obývají Západozemí, Eddard Stark má tři syny, Tywin, Cersei a Hoster měli tři děti, Daenerys má tři draky a mnoho dalšího

    Takže určitá souvislost s pohádkami tam je, byť vzdálená
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    Já jsem si dnes dal k srnčímu guláši sedm knedlíků. To byla taky pěkná pohádka. :-P
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Achileus napsal(a):

    Tak pohádkové, mytologické, nebo jak tomu chcete říkat symboly se v Písni vyskytují poměrně hodně:
    Sedm království, sedm bohů
    Tři národy obývají Západozemí, Eddard Stark má tři syny, Tywin, Cersei a Hoster měli tři děti, Daenerys má tři draky a mnoho dalšího

    Takže určitá souvislost s pohádkami tam je, byť vzdálená

    Robert a Cersei měli každý dva bratry, Hoster a Eddard dvě dcery, Tarly má dva syny, Aegon I. dvě manželky.
    Cersei má jednu dceru, Lysa Arryn má jedno dítě, Euron má jedno oko (aspoň údajně).
    A takhle můžeš pokračovat do nekonečna, zvlášť v příběhu s tolika postavami. Co je na tomhle pohádkového? :)
  • Monte Karstark napsal(a):

    Já jsem si dnes dal k srnčímu guláši sedm knedlíků. To byla taky pěkná pohádka. :-P

    člověče, buď rád, že jsi pak nemusel jít někam za devatero hor porazit dvanácti-hlavého draka
    =D
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @Nevada Trojka a sedmička, tyhle čísla se objevují v mnoha příbězích, mýtech a pohádkách a fantasy s těmito dvěma odvětvími literatury velmi úzce souvisí
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @Monte Karstark To není žádná pohádka, jsi prostě nenažranec :-)
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    Achileus napsal(a):

    Tak pohádkové, mytologické, nebo jak tomu chcete říkat symboly se v Písni vyskytují poměrně hodně:
    Sedm království, sedm bohů
    Tři národy obývají Západozemí, Eddard Stark má tři syny, Tywin, Cersei a Hoster měli tři děti, Daenerys má tři draky a mnoho dalšího

    Takže určitá souvislost s pohádkami tam je, byť vzdálená

    Magické čísla sú znakom aj naturalizmu/naturizmu (večne si nezapamätám, ktoré je ktoré). Hoci myslím, že ďalším znakom sú práve rozprávkové javy.
  • BenjiBenji so much universe, so little time
    upraveno 5. ledna 2016

    Kdyby si někdo nebyl jistý že Mistr tvrdě pracuje ☺
  • ano, trojka je pro pohádky významná, ale tvoje teze selhává např. v těch synech. Eddard má čtyři syny. Celé bych to spíše nazval jako Válku růží s fantasy prvky, ale pohádkou rozhodně ne.
  • Matně si vzpomínám, jak jsem někdy kolem roku 2004 přečetl první tři díly a pak si říkal, že to čekání na čtvrtý je úmorné. Jak jsem byl tehdy pošetilý..:)
  • @Achileus No tak magická čísla tam jsou, ale asi bych nedal takovou váhu eddard má zatím 4 syny dokud se to ofiko nevyvrátí a hoster měl tuším víc dítě, ale pomřeli mu a u Tywina taky nevíme, zda někde nemá další potomstvo pochybuji, že si od smrti manželky neštrejchl tolik let
  • upraveno 5. ledna 2016
    Ach jo, to tu fakt ještě někdo přemýšlí nad tím, jak moc jsou počty v Písni pohádkové? =D
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @Dreamer Za to může Martin, kdyby odevzdal Vichry v čas, nemusel bych vymýšlet takové nesmysly :-)
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.