!!! Spoiler !!! - Teorie ve světe ASoIaF - POUZE KNIHY

upraveno 12. června 2020 v Spekulace
Po článku, pod kterým se diskutuje o 3 nejznámnějších teoriích ( Rhaegar+Lyanna = Jon; Sarella = Alleras; Ohař neni mrtvý), by se tady mohlo diskutovat o všelijakých dalších teoriích, které se obejvily a nebo stále objevují s (pomalu) postupujícím dějem.

Tady je pár dalších známých teorií:


zelenověštec Brynden = Brynden Bloodraven

Jojen byl v tom pokrmu z čarostromu, co dostal Bran na "probuzení" svých schopností

Brynden se občas vtěluje do Mormontova havrana

Aegon není Targaryen, ale Blackfyre, případně ještě k tomu je potomkem nebo alespoň příbuzným Illyria nebo Varyse

Varys je nějak pokrevně spřízněný s Targaryeny

Západozemí postihne velká epidemie Šedého lupusu, který tam zavleče (už zavlekl) Jon Connington

Brienne je potomkem Duncana Vysokého - potvrzeno GRRM v roce 2016.

Jaime je valonqar

Myrcella a Tommen zemřou ještě před smrtí Cercei, navíc už jako Lannisteři, ne Baratheonové

Euron Greyjoy si najal Muže bez tváře, aby zabil Balona a zaplatil za to dračím vejcem

roh, který dovezl Sam do Citadely a který Jon našel u Pěsti Prvních lidí je Joramunův roh zimy

Námořníkova žena z Braavosu je ve skutečnosti Tyša a její dcera je Tyrionova

Robert Strong je nemrtvý Gregor Clegane

Jeyne Westerling je těhotná, případně porodila chlapce a utekla (možná s Blackfishem, proto i ta zástava Starků), zatímco Jaimemu byla představena její mladší sestra

Septa Lemore je Ashara Dayne

Zelená Milost je Harpyje

Dany je zase plodná (event. potratila dítě, co čekala s Daariem)

Dany se nikdy nedostane do Západozemí

Dany sama někomu způsobí jednu ze zrad jí předpovězených

Rickon je na Skagosu (a stane se nakonec pánem Zimohradu)

Sansa nakonec pochopí hru o trůny a odstraní Malíčka

Olenna Tyrell se podílela na vraždě Joffreyho - bráno jako 100% na základě toho, co řekl Malíček Sanse

Jaqen H´ghar je tím tajemným Alchymistou a nyní i Patem

Syrio Forel je jedna z identit Jaqena H´ghara

Syrio Forel je/není mrtvý

Muži bez tváře způsobili konec Valyrie

Dračí ocel je/není Valyrijská ocel

mistři z Citadely zabili poslední draky a pokusí se o to znovu

Lord Manderly nechal upéct svatební koláč z mrtvých Freyů

Benjen je/není mrtvý

Benjen je/není Studenoruký - není, potvrzeno z poznámky GRRM pro editora - https://i.imgur.com/FfI1goA.jpg

Stanis není mrtvý a vyhrál bitvu u Zimohradu/ bitva se nekonala a on použil Karstarkovy havrany, aby oklamal Boltony

Jon není mrtvý - byl jen zraněn a dostane se z toho / Melissandra mu dá ohnivý polibek / bude chvíli sdílet tělo s Duchem než se vrátí do svého opraveného těla

můj osobní tip na závěr - vznik Bílých chodců je nějakým způsobem z minulosti spojen se zelenověštci (proč by jinak neútočili na čarostromy a jak by je mohl Brynden tak lehce odblokovat)

Pokud projdete Stínem(za Ašajem), tak vyjdete na sever od Zdi - tato teorie se objevila v debatě, tak ji přidávám

Tak diskutujte, co je/není pravděpodobné, případně se podělte o další a další teorie, které se vám zdají pravděpodobné...
1166167169171172243

Komentáře

  • Pcha, počkejte, až se ukáže, že Jonova matka je nějaká dojička krav z Horní Dolní =D a co teprve "tři hlavy"? Drakovi už dávno dvě upadly a bude jen jedna, trololol.
  • :D a Joffrey dostal záškrt :D ...
    jo tady je to taky možnost ale lady Lemore
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Dreamer napsal(a):

    Pcha, počkejte, až se ukáže, že Jonova matka je nějaká dojička krav z Horní Dolní =D a co teprve "tři hlavy"? Drakovi už dávno dvě upadly a bude jen jedna, trololol.

    Pořád je to fantasy sága. A Píseň ledu a ohně. Pokud bude Martin chtít zatrolovat a legendy o A.A. a třech hlavách draka mají být jen podpůrným prostředkem, pro lepší dojem z vyprávění, tak to udělá spíš tak, že buď to budou metafory, nebo se ukáže, že na příchod A.A. si bude muset lidstvo ještě dlouho počkat - až bude na pokraji vyhubení. Ale určitě nespláchne 5 knih budované vyprávění jen tak do toaletní mísy :)
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    _Já_ napsal(a):


    jinak Aegon je určitě normální Targaryen jinak by to už bylo překombinovaný (pokud Varys pomáhá Daenerys která je 100% Targaryen tak by to ani nedávalo smysl..)

    Ale jistěže by to dávalo smysl. Když se Aegon ožení s Daenerys, tak to jen podpoří jeho pozici na trůnu. Varysovým hlavním zájmem je Aegon "Blackfyre" a Daenerys Targaryen je jen jedním z prostředků, jak dosáhnout cíle.
  • @Nevada
    jenže Daenerys byla vdaná za Droga a zasnoubená za Quentyna, Aegon je na dobré cestě se oženit s Arianne a nezapomeňme, že první byl v plánu Viserys a ten by se s Aegonem asi těžko oženil...
    upřímně se mi to nezdá ale uznávám, že možný to je vzhledem k Varysově oholené hlavě a neznámé barvě očí ... o něm jsem už skoro přesvědčen že je nějakej ztracenej Targaryen nebo Blackfyre
    ale Aegon... to už se mi zdá jako moc konspirační teorie najednou
  • Omg, né, jen ať Varys není Targaryen, to už by Martin rovnou mohl udělat z Malíčka ztraceného Starka :roll: zase bych to s tou konspirací nepřeháněla, něco prostě je takové, jak to na první pohled vypadá, ne třeba za vším hledat záhadu.
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    Dreamer napsal(a):

    Omg, né, jen ať Varys není Targaryen, to už by Martin rovnou mohl udělat z Malíčka ztraceného Starka :roll: zase bych to s tou konspirací nepřeháněla, něco prostě je takové, jak to na první pohled vypadá, ne třeba za vším hledat záhadu.

    No u některých postav se o Targaryenském původu spekuluje(Jon a Tyrion) Jestli je Tyrion Targaryen tak demonstrativně zlikviduju všechny Martinovy knížky, které mám doma

  • Tyrion je povahově Lannister mnohem víc než Cersei, Jaime a jejich incestní děti, kteří tímhle vztahem a potěrem inklinovali k Targaryenům....

    Tyrion je povahově Lev jako řemen!
  • @Blackfish taky to tak vidím, je synem svého otce víc, než by se na první pohled mohlo zdát.
  • @Dreamer: a o co víc mu byl podobný povahově (včetně vkusu na ženy :o)) o to víc jej samozřejmě Tywin nenáviděl za to, že mu není podoben i fyzicky...
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    _Já_ napsal(a):


    jenže Daenerys byla vdaná za Droga a zasnoubená za Quentyna, Aegon je na dobré cestě se oženit s Arianne a nezapomeňme, že první byl v plánu Viserys a ten by se s Aegonem asi těžko oženil...
    upřímně se mi to nezdá ale uznávám, že možný to je vzhledem k Varysově oholené hlavě a neznámé barvě očí ... o něm jsem už skoro přesvědčen že je nějakej ztracenej Targaryen nebo Blackfyre
    ale Aegon... to už se mi zdá jako moc konspirační teorie najednou

    Odstranit náčelníka koňáku po dobytí Západozemí by pro Varyse moc velký problém nebyl. Kromě toho, podle původních Martinových plánů měla Daenerys zavraždit Droga poté, co ten nechal zabít Viseryse. Tak tahle překážka ke svatbě "Aegona" a Daenerys měla být odstraněná hned v první knížce (a taky byla, jen trochu jiným způsobem). O zasnoubení s Quentynem Varys ani Illyrio nevěděli.
    Neříkám, že to tak 100% bude, ale náznaky k tomu, že Aegon není Targaryen tam prostě jsou. Možná toho Martin nevyužije a bude to Rhaegarův syn, možná jsou to opravdu vodítka k tomu,že je to Blackfyre nebo nějaký podobný dáreček. Já si myslím, že Aegon je Blackfyre.
    Blackfish napsal(a):

    Tyrion je povahově Lannister mnohem víc než Cersei, Jaime a jejich incestní děti, kteří tímhle vztahem a potěrem inklinovali k Targaryenům....

    Tyrion je povahově Lev jako řemen!

    Dreamer napsal(a):

    taky to tak vidím, je synem svého otce víc, než by se na první pohled mohlo zdát.

    Jaime a Cersei být Targaryeni nemohou. Tyrion naopak ještě pořád může. A vzhledem k tomu, že otcové Tywina a Joanny byli bratři, tak není důvod, proč by Tyrion nemohl mít povahu Lannisterů. Nicméně Tywinovo chování se moc neliší od chování některých Targaryenů. Lpění na rodové hrdosti, pomstychtivost, krutost, pýcha, arogance a přesvědčení o vlastní výjimečnosti nejsou nic jedinečného ;)
  • @Nevada
    :D obdiv nad výdrží u slohovky
    já vím že má u Martina všechno kličku ale tohle je podle mě moc a už vidíme za vším něco jiného zas nemůže být každá druhá postava někdo úplně jinej
    můj názor je že Aegon i přes různé možnosti a chybějící informace je Targaryen ale chápu a uznávám tvůj nesouhlas, jen tomu prostě nechci věřit :P a nevěřím, zato Varys je podle mě určitě o něco víc než se zdá
    Tyrion je podle mě 100% Lannister, a spekulace kolem jeho postavy mi připadají pravě jako problém, že už vidíme stíny za každým rohem ...a prostě jako blbost a jak už tu někdo pronesl tak jestli jím doopravdy je pak demonstrativně spálím svou čtečku :D

    než přemýšlet nad Tyrionem a podobnými nesmysli radši přemýšlím nad Varysem a dalšími tahy Malíčka protože tito dva jsou podle mě největší hráči hry o trůny a Tyrion jim nesahá ani po kolena
    ... nu zkuste se zamyslet sami zítra bych se pokusil sepsat slohovku já okolo toho co jsem s nimi vymyslel :D
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    Dreamer napsal(a):

    Omg, né, jen ať Varys není Targaryen, to už by Martin rovnou mohl udělat z Malíčka ztraceného Starka :roll: zase bych to s tou konspirací nepřeháněla, něco prostě je takové, jak to na první pohled vypadá, ne třeba za vším hledat záhadu.

    Napriek tomu by som bol radšej, ak by za Varysovými motívmi stálo niečo staršie a zapletenejšie. Len tam nie je veľa priestoru na niečo, čo bude prekvapivé a zároveň to nebude štýl, že Varys je Jonova matka. Varys mi príde, že to s tým, že chce slúžiť ríši myslí vážne, na druhú stranu bola relevantná poznámka od niekoho (neviem koho), že to, ako ríšu pomohla Aerysova vláda je otázne a Varys ho chcel evidentne udržať zubami nechtami na tróne. Takže z jednej polky mi príde proste ako pokorný služobník, ktorý len vie, kde vedie cesta k lepšej ríši - čiže žiadny hlbší motív, možno len subjektívnejšie a zaujatejšie metódy -, z druhej polky vyzerá, akoby mal konkrétny dôvod sympatizovať z Targaryenmi.
  • no udělalo se trochu času sepíšu to už teď ;)

    Malíček
    u Malíčka skoro jistě víme kdo je a co chce jediné co zbývá je jak?

    Zaprvé musím zmínit jednu z mých domněnek.. Malíček má (může mít) dle mého názoru uzavřenou nějakou dohodu s Tyrelly již od té doby co je ve Střetu králů jel získat na stranu Lannisterů po Renlyho smrti ... Tyrellové uzavřeli dohodu s Lannistery ale hned následovně se podíleli na vraždě Joffreyho čirou náhodou naplánovanou Malíčkem, nezdá se mi, že by se jen tak někdo domluvil na jedné vraždě a toť vše
    nadruhou stranu Malíček byl v té době tak trochu nikdo a mocní a pyšní Tyrellové by neslíbili podporu někomu pod jejich úrovní, ale nějaká vzájemně prospěšná dohoda by tam mohla být..

    do současnosti Maliček je protektor údolí a má Sansu, avšak jeho největším problémem již od začátku hry je získání vojska a lordů, kteří půjdou přímo za ním, protože zatím jen poštvával ostatní proti sobě ale pokud chce na trůn tak musí mít vlastní meče
    k tomu by mohla posloužit jako zástava Sansa či malý Robert Arryn a lordi údolí se již třesou do války stačí jim obratně slíbit že jdem na pomoc Starkům a Tullyům, nějaké pozemnky a pak se postavit do čela jako opatrovník právě Sansy čí malého Arryna

    nu a teď co stím, podle mne jsou dvě možnosti v závislosti na tom jestli malíček skutečně má dohodu s Tyrelly
    1) pokud ano tak bych přešel průsmyk a zaútočil na Freye (zbývá jím malá armáda a s celým údolím by nebyl problém dobýt ani Dvojčata) lordi celého údolí mě budou zbožňovat a bez výtek půjdou za mnou potom co osvobodím zbylé zajatce z Rudé svatby získám celý trojzubec a pokud vrátím Edmurovi vládu nad ním, mám podporu celé své armády pro to i kdybych chtěl být třeba králem ;) pak se jen moho obrátit na Královo přístaviště vrazit Lannisterům nůž do zad nechat pokleknout Tyrelly třeba za Castarlyovu skálu (můžou mi ji jít i dobýt ;) a poslat Sansu a říční lordy na sever se starkem v čele který mě uzná jako krále :) ...nádhera
    2) pokud ne, tak je to těžší, protože armáda z údolí by asi nestačila na Lannistery a Tyrelly dohromady a proto to musím vzít oklikou, tedy mám Sansu, kterou představím údolí vznesu nárok na sever lordi budou slintat a zbožňovat mě a poskytnou armádu pro její nárok na Zimohrad, já budu doufat že Údolí má nějaké lodě co by jeho armádu dokázali přepravit na sever kde ve jménu Sansy přivezu Starka, vylodím se porazím Boltony (uznávám, že kalamita a Stannis by mohli dělat problémy) pokud se ale zbavím i Stannise (asi bych ho zavraždil - nemá dědice) můžu jít na jih pobít Freye a pokračovat dle plánu č. 1

    *nejsu názoru, že Malíček a Varys můžou dožít oba do konce protože jsou to vlastně úhlavní nepřátelé a proto předpokládám, že potom co se Varys dal do úklidu v Králově přístavišti pošle ty svoje děti s dýkami také na Malíčka a Malíček ve Vichrech zemře a nebude Martin vůbec nebude muset řešit problém jak to udělat, aby to dávalo logiku že za neurozeným Baelišem táhne tisícihlavá armáda
    podpořil bych to tím, že Malíček se mi zdál do této chvíle o něco aktivnější než Varys a zastávám názor že Varys si tak trochu naplánoval to co fyzicky dal do pohybu Malíček a teď už je Varysovi na obtíž

    :D jsu zvědavej kolik lidí si to ode mě přečte :D
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    BTW nejako mi vypadlo, že by bol Quentyn zasnúbený s Dany. Zdalo sa mi, že v prvom rade bol vybavený sobáš Arianne-Viserys (čiže bez vedomia boli zasnúbení) a až po Viserysovej smrti Doran poslal Quentyna, aby si vybavil sobáš s Dany.
  • @Gepeto
    máš pravdu pokud vím nebyl a byl jen náhradou za sńatek Arianne a Viseryse
  • to_ja_: plan cislo 1 znie slubne, osobne si vsak myslim ze sa Sansa/Varys o Malicka 'postaraju' skor ako vyjde z Udolia

    ad lemore; este je tu moznost ze to je Jonova matka, nejaka ina dvorna dama Elii Martel z Dorne ako spominal Aryi maly Dane. Ashara podla mna nezije.
  • upraveno 18. března 2015
    @Gepeto aha, no tak to jsem asi opět nepozorný čtenář, já myslela, že Varys spíš "fandil" Rhaegarovi. O motivacích Varyse toho moc známo není, jen doufám, že to nebude kvůli tomu, že je nějaký Targaryenský bastard, konec konců, proč by měl v takovém případě pomáhat rodu, který ho odkopl do bídy, dovedu si představit, že by k Targaryenům pak cítil spíš zášť.
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    @Dreamer Tak vychádzam len z toho, že Varys nechcel, aby Tywinovi Aerys otvoril bránu. To, ale, uznávam, môže znamenať, že len chcel zahriať trón pre Rhaegara.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 18. března 2015
    _Já_ napsal(a):


    můj názor je že Aegon i přes různé možnosti a chybějící informace je Targaryen ale chápu a uznávám tvůj nesouhlas, jen tomu prostě nechci věřit :P a nevěřím, zato Varys je podle mě určitě o něco víc než se zdá

    To není vyloženě nesouhlas. Je to u mě spíš jen názor, než přesvědčení. Kromě toho, že Aegon Blackfyre mi dává větší smysl, tak Aegon Targaryen mě při čtení Tance prostě rozčiloval :)
    _Já_ napsal(a):


    Tyrion je podle mě 100% Lannister, a spekulace kolem jeho postavy mi připadají pravě jako problém, že už vidíme stíny za každým rohem ...a prostě jako blbost a jak už tu někdo pronesl tak jestli jím doopravdy je pak demonstrativně spálím svou čtečku :D

    To není žádná nevýznamná blbost, která někde náhodně padla :-D
    Že Tyrion je synem Aeryse II. a hlavně tou třetí hlavou draka je teorie zhruba stejně stará a stejně probíraná, jako ta, že Jon je synem Rhaegara a Lyanny. A náznaky tam pro to taky jsou, stejně jako u toho Aegona :)
    (A aby nedošlo k mýlce. Ač se přikláním k tomu, že Tyrion není Tywinův, tak mi nijak nebude vadit, když se ukáže, že je to Lannister od hlavy až k patě. Stejně jako nebudu rozladěná, když skončí na dračím hřbetě.)

    Na tu slohovku si určitě udělám čas později.
  • Koukám, že jsem se asi špatně vyjádřil, nebo čteme jinou knížku :)
  • upraveno 18. března 2015
    Pokud by Tyrion nebyl Tywinův syn, tak mě to pěkně naštve. Žádných náznaků jsem si během čtení ságy nevšimla, nebo mi nepřipadaly nijak významné (to, že Tyrion rád čte knihy, mimo jiné i o dracích, fakt neberu jako náznak ničeho). Tyrion jako nenáviděný syn, bratr, v otcových očích zrůda, která Tywinovi neustále připomíná, že jeho milovaná manželka již není mezi živými, přesto vlastní krev. Tywin svého syna nenávidí, ale zároveň je to jeho syn a Lannister a nevěřím, že mu byl naprosto lhostejný. Na druhé straně Tyrion, kterého otcova nenávist a pohrdání zformovala právě do té podoby, kterou čtenáři tak žerou. I když tuší, že je to marné, stále se snaží otci dokázat, že za něco stojí a zaslouží si jeho uznání. Tenhle konflikt postav se mi zamlouvá mnohem víc a má to pro mě větší hloubku, než kdyby byl Tyrion "jen" kukačkou v Lannisterském hnízdě. A taky budu radši, když to bude pouhý zohavený trpaslík z Casterlyovy skály, než aby mu byl na konci ságy náhle přisouzen jakýsi zázračný post třetí dračí hlavy. Věřím, že GRRM má svoje lůzry raději, tam kde jsou a nebude z nich náhle vytvářet nějaké osudem přislíbené hrdiny...od toho jsou tu typicky hrdinské postavy jako třeba Jon :)
  • @Nevada
    nedoufej v záloze mám druhou :D

    tři hlavy - podle mne možná jen metafora, že nám tu někde zbývají tři Targaryeni - Daenerys, Aegon a Jon

    Martin mluví v náznacích ale okolo Tyriona je tam tak často černé na bílém pravý Lannister, jako jediný se podobá otci atd. že by mi to nepasovalo
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Dreamer napsal(a):

    Věřím, že GRRM má svoje lůzry raději, tam kde jsou a nebude z nich náhle vytvářet nějaké osudem přislíbené hrdiny...od toho jsou tu typicky hrdinské postavy jako třeba Jon :)

    Jenže Tyrion má právě v tomhle bodě s Jonem hodně společného. Podceňovaný, opovrhovaný, nenáviděný "bastard", ve kterém je mnohem víc než se na první pohled zdá. Loser s předpoklady tomu, aby světu kolem sebe vytřel zrak :)

    U Tyriona to není jen záliba v čtení o dracích, ale fascinace draky a ohněm.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    @_Já_ Sem s tím. Spekulace, teorie, debatění o ději, historii a postavách Písně miluju (pokud to není úplné mimo) :) Jen teď bohužel nemám až tolik času.
  • No celkově ta Tyrionova záliba je interesantní, ale nemá jezdec pocházet z valirijského rodu? Trochu mi vrtá hlavou, když si člověk projede historii západozemí, že jezdci byli jenom z řad Targarienů
  • upraveno 18. března 2015
    O třetí hlavě se dá dost spekulovat lidí co pochází z targaryenů je tam hodně např Aurane Vodský, Ariane říkala o temnohvězdě, že má tmavě fialové oči. To samí tam říkala arya o jednom klukoj co potkala v králově přístavišti. JO a jen otázka není někde zmínka co se stalo s vejci Targaryenů? V rytíři sedmi království malý eg říká,že každý targaryen má své vejce a v té době jich žilo docela dost, takže museli mít slušnou zásobu nevylíhlých vajec, ale v písni o nich ani čárka a jak jsem počítal museli jich mít no hodně.
  • upraveno 18. března 2015
    @Nevada Melisandra má taky velmi ráda oheň (dalo by se mluvit o fascinaci) a o jednom drakovi sní a Bran zas rád vyprávění o Jiných, nejlépe před spaním :-k
    Tyrion vytře všem zrak svým brilantním intelektem a vlastními schopnostmi (jako ostatně pokaždé) a žádnou královskou krev ani věštbu k tomu nebude potřebovat, doufám.

    EDIT: upřímně, pokud bych žila v Západozemí asi by mě taky fascinovali draci a strašně ráda zapaluju svíčky :D
  • @p1e9t9r2 vtip je v tom že tu spekulujeme jestli Tyrion vlastně není Targaryen

    @Nevada
    neboj já taky tak nastuduj moji slohovku a jen do mě, rád taky uslyším pokud jsi vymyslela něco lepšího ;)
    další slohovka až zítra :D
  • _Já_ napsal(a):

    @p1e9t9r2 vtip je v tom že tu spekulujeme jestli Tyrion vlastně není Targaryen

    To jsem pochopil, ale nenese žádný jejich rodový znak a v příběhu se zmiňuje o několika osobách co je mají. Co jsem četl tak v rytíři má pár targaryenů tmavé vlasy a jejich oči se pak zdají být černé, což vrací do hry Johna :D Tyrion to je celý Lanister mozkem i vzhledem

Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.