Británie a Francie jsou považovány za kolébku rytířství (artušovský cyklus, chansons de geste). Výše uvedená úvaha proto může být zcela správná. Ale také nemusí (i když spíš bude) - Pravdu zná jen autor.
OK OK, beru to jako větu vyslovenou ve stavu silvestrovské společenské unavenosti :)) BTW letošního roku si připomeneme 130 let od založení Sociálně demokratické strany.
Přerod záporáka v klaďase největšího v důsledku prozření je samozřejmě klišé. Ona rafinovanost by spočívala v tom, že bychom na celou záležitost nahlíželi v následujícím kontextu: Jaime a Brienne jsou dáni (nemyslím teď jejich národnost) coby protiklady schválně dohromady, aby vynikl jejich kontrast, a v průběhu děje se pod tlakem okolností vzájemně vysávají jako upíři (abych tak řekl), berou si od toho druhého to nejlepší, a sami se v důsledku toho mění, až jsou úplně stejní jako dříve ten druhý a stanou se paradoxně tím, čím na počátku opovrhovali. To by ovšem vyžadovalo, aby Brienne na konci porušila nějakou tu přísahu. Ovšem pokud to udělá, je s ní ámen. Paní Kamenosrdce podobné věci k smrti nerada odpouští. Jestli se ale rozhodne řídit se pravidlem "vyšší karta přebíjí nižší", pak musí zombie přesvědčit, že se spletla. Jak? Čím? Jaké slovo to vykřikla? Co by mohlo zaujmout To, co kdysi bývalo lady Catelyn? Pro co "žije"? Pro pomstu. Lannisterové jí zabili manžela, Greyjoyové dva syny (tomu věří), Freyové dalšího syna i ji samotnou. Těžká volba.
dodám len toľko, že rámcovo naozaj súhlasím s úvodnou analýzou. to však nemá rozhodujúci vzťah ku kvalite a najmä ku vypointovaniu kapitol krásky z Tarthu. dovolím si povedať, že náznaky (najmä J. sen) poukazujú na to, že ešte bude mať svoje miesto v príbehu. pokiaľ tomu tak nebude, tak napriek rešpektovaniu hore uvedeného by som mal pocit, že trochu vyšumela do stratena. myslím, že ide o viac ako o miestopisu indície že Ohař je nažive a osobnostné náznaky zmeny.
Je to zajímavá filozofická disputace, jen bych si dovolil podotknout, že v praktickém životě hraje nesrovnatelně větší roli láska než čest. Ale to je jen dojem.
Komentáře