Nový lekár psychiatrickej liečebne sa pri zoznamovaní s pacientmi pýta: - Vy ste sa sem ako dostali? Porozprávajte nám niečo o povahe vašich problémov. - Začalo sa to tým, že som sa oženil. To som nikdy nemal robiť! Vzal som si totiž jednu vdovu, ktorá mala dospelú dcéru, ktorá sa stala mojou nevlastnou dcérou. Keď nás prišiel navštíviť môj otec, tak sa do dcéry zamiloval, a potom sa s ňou oženil. Teda moja nevlastná dcéra sa stala mojou nevlastnou matkou. Potom sa mojej žene narodil syn, jej malý brat, môj syn, sa stal mojím strýkom. Z toho tiež vyplýva, že moja žena, ktorá je matkou mojej nevlastnej matky je tiež mojou babičkou a ja som teda jej vnuk. Ale to nie je všetko. Preto, že mám za manželku moju nevlastnú babičku, nie som len jej manžel a vnuk, ale som aj svoj vlastný dedko... - Už chápete prečo som tu?
Tak mě vyšla Asha 5 bodů, Jon s Jaimem po 4 bodech, Dany 3 body.. no Cersei tam mám aspoň jeden bod u "soudím lidi podle toho jak vypadají" :D Bohužel už si úplně nepamatuju, jak se Asha chová mimo momenty kdy jí strýc hodlá vzít trůn (což se mi doufám nestane), kombinace Jaimeho s Jonem mě ale trochu děsí. Někdo psychologický rozbor? :)
No tak v té hospodě jsi rozvážnej Jon. Ten je v sebeobraně jako ďas, ale že by bitku vyhledával... Jon není typ co by byl trigger happy z toho, že muže mlátit lidi. Je to spíš o té povinnosti a ty jeho tréninky se spolužáky o pomoci pracovní skupině. Jestli je tady někdo, koho chce zmlátit, tak je to člověk co se vyžíva v šikaně a kritizuje technikality, zatímco celkovej problém, jímž se Jon trápí, odmítá vzít do úvahy. Takového člověka by Jon zmlátil moc rád a i opakovaně, dokud by od něj neměl klid. A s dárkem od Mormonta trénuje, protože si takhle dobrou zbraň od člověka, kterého si tak moc vážil, chce uctít tím, že dosáhne zručnost, jež se kvalitě meče vyrovná. Hospodskej rváč je Robert Baratheon. Ale jo, to bylo to "narychlo". Skúsim toho bojovníka nalinkovať inak. Koniec koncov, nepodobáme sa postavám účasťou v stredovekých aktivitách, ale povahou. Zručnosť v boji sa dá v súčasnej kultúre pretransformovať na šport, prípadne (keďže bojovať sa dá na rôznych úrovňach) rozhodné logické jednanie vo vonkajšom svete, súťaživosť, odhodlanosť, disciplínu, sústavný sebarozvoj a tréning, priebojnosť, ochotu až chuť vstúpiť do konfliktu, presadzovanie svojej vôle, rytierska/strážcovská časť zahŕňa, že ak niekto robí bordel, nebodaj tým niekomu ubližuje a ty s tým nesúhlasíš, tak mu dáš najavo, že si to neželáš (a nemusí ísť o nič fyzické). Likvidovať protivníkov môžeš organizačne, slovne a všelijako inak. Ešte môžme vziať do úvahy Jonovo a Jaimeho bojovo založené zamestnanie a to ako sa k nemu dostali. Tou dobou byla zručnost se zbraní u šlechty prestižní povinností. U nás něco co je touhle dobou uznávané a považováno za potřebné - slouží společnosti (povinnost), vyžaduje i trochu agrese ale nemusí to být rovnou dobyvatelství, známky fyzické zdatnosti (jakože nejsi Sam Tarly)/případně keen awareness of external world a rozhodnou a rychlou reakci naň, odhodlaní a vytrvalost... Víš, docela dobře by to mohl být i chirurg. :D Zaměstnání, které si Jon vybral (na základě zidealizované představy, ale to je fuk), je v podstatě služba veřejnosti obranou před útočníky a neznámém, nese punc vznešenosti a obětavosti. Vybral si jej, protože, to bylo zaměstnání strýčka, jež obliboval a obdivoval a taky proto, že jako bastard muže s dalšími třemi dědici a nevlastní matkou, jež ho chce mít z očí, jaksi neměl co jiné se životem dělat. Tedy osoba, která chce vést zmysluplný produktivní život ve kterém rozvine svých schopností k užitku sebe a okolí, ne být na obtíž a trpěn někde i když to tam "někde" miluje, osoba jež hledá vzory v blízkém okolí. S těmi vzory jsou si s Jaimem podobní, on byl taky totálnej fanoušek, ale rytířu bílé gardy a jisté ryby s černýma šupinama. Tedy celebrity. Ale tenhle rozdíl má co dělat asi i s tím, že žijou v rozdílnem prostředí, sever je pustatina daleko předaleko, západ rušná civilizace blízko mocenského centra. U Jaimeho je to míň o povinnosti a víc o tom, že ho to bavilo. Ohledně boje je blíž k Robertovi, než Jon, ale má smysl i pre jiné věci. Byl talent a ten talent s radostí a sebevědomím rozvíjel. Mám dojem, že někde spomínal, jak jeho zářná kariéra začala tím, že v lese jako panoš nebo takové něco zachránil nadřízenemu život, pak tady jsou ti slavní rytíři, ke kterým vzhlížel. Ovšem jeho povinnost byla převzít Casterly Rock. Na to se vykašlal a vybral si to, co miluje - tedy rytířství a Cersei, které chtěl bít nablízku. Docela mu ta přísaha bílých plášťu pasovala do krámu, nikdo mu nemohl přikázat, ať se ožení a tak ji mohl být věrný. A to byla tak veliká otevřená rebélie vuči hodně despotickému otci, že wow. Jaime byl vlastně něco jako ten středoškolský kapitán mužstva, jež se rozhodl pro prof sport místo pokračovaní v rodinném byznysu, ať si taťka říká co chce. Myslím, že když mu napadlo, že v mládí byl to, co je Loras v době Hostiny, bylo to spot on. Arogance smíchaná s upřimnou a šíleně věrnou oddaností milovaným věcem/činnostem/lidem (myslím, že Cersei je použitelnou paralelou Renlyho). Ovšem to by ti rovnou mohl vyjít Loras a tobě vyšel Jaime, tedy současná verze, která dostala pár facek, je víc cynická, víc praktická, víc bezohledná a ochotná porušovat všeobecnou morálku, s lepším sebeovládaním, s lepším přehledem o světě. Takže aby šel nalinkovat, budeme muset rozanalizovat další aspekty jeho života. Ach jo, o tomhle se dá psát hodiny a pořád to nebude hotové...
No veď riskovanie nie je len o rafinovasti. To by si tam mal Tyriona, Cersei (ale nie v zmysle posudzovania vzhľadu) a... Er, pri akých otázkach si mal Dany? Tá totiž úskoky používa často a myslím, že rada. Ale späť k Jaimemu a Jonovi. Rafinovanými úskokmi sa nevyznačujú. Sú priamočiari ako pravítko. Tam risk nespočíva v odhalení, ale v hnaní sa do Šeptajúceho lesa v čele a vpustení Divokých za Zeď... Jaime si to užíva aspoň trochu, Jon si to neužíva, no situáciou sa prehryzie a nezrúti pri tom. Ťaháky bokom. Keď si videl, že sa niečo deje, no mal si obavy zo zásahu, ostal si stáť bokom, alebo si do toho aj tak šiel a urobil to, čo si považoval za potrebné? Čo nejaký šport, či dobrodružstvo z detstva?
Tak Dany jsem měl 4, 10, 13 Každopádně si myslím že to Martin i píše tak, aby si se v každé postavě apsoň trochu viděla. POV kapitoly k tomu slouží víc než dobře :)
Komentáře
Nový lekár psychiatrickej liečebne sa pri zoznamovaní s pacientmi pýta:
- Vy ste sa sem ako dostali? Porozprávajte nám niečo o povahe vašich problémov.
- Začalo sa to tým, že som sa oženil. To som nikdy nemal robiť! Vzal som si totiž jednu vdovu, ktorá mala dospelú dcéru, ktorá sa stala mojou nevlastnou dcérou. Keď nás prišiel navštíviť môj otec, tak sa do dcéry zamiloval, a potom sa s ňou oženil. Teda moja nevlastná dcéra sa stala mojou nevlastnou matkou. Potom sa mojej žene narodil syn, jej malý brat, môj syn, sa stal mojím strýkom. Z toho tiež vyplýva, že moja žena, ktorá je matkou mojej nevlastnej matky je tiež mojou babičkou a ja som teda jej vnuk. Ale to nie je všetko. Preto, že mám za manželku moju nevlastnú babičku, nie som len jej manžel a vnuk, ale som aj svoj vlastný dedko...
- Už chápete prečo som tu?
Ó super, byť Dany namiesto Margie, pozbieral by som všetky hlavy draka =D
A to mi Dany predtým vyšla na 4
No tak v té hospodě jsi rozvážnej Jon. Ten je v sebeobraně jako ďas, ale že by bitku vyhledával... Jon není typ co by byl trigger happy z toho, že muže mlátit lidi. Je to spíš o té povinnosti a ty jeho tréninky se spolužáky o pomoci pracovní skupině. Jestli je tady někdo, koho chce zmlátit, tak je to člověk co se vyžíva v šikaně a kritizuje technikality, zatímco celkovej problém, jímž se Jon trápí, odmítá vzít do úvahy. Takového člověka by Jon zmlátil moc rád a i opakovaně, dokud by od něj neměl klid. A s dárkem od Mormonta trénuje, protože si takhle dobrou zbraň od člověka, kterého si tak moc vážil, chce uctít tím, že dosáhne zručnost, jež se kvalitě meče vyrovná. Hospodskej rváč je Robert Baratheon.
Ale jo, to bylo to "narychlo". Skúsim toho bojovníka nalinkovať inak. Koniec koncov, nepodobáme sa postavám účasťou v stredovekých aktivitách, ale povahou.
Zručnosť v boji sa dá v súčasnej kultúre pretransformovať na šport, prípadne (keďže bojovať sa dá na rôznych úrovňach) rozhodné logické jednanie vo vonkajšom svete, súťaživosť, odhodlanosť, disciplínu, sústavný sebarozvoj a tréning, priebojnosť, ochotu až chuť vstúpiť do konfliktu, presadzovanie svojej vôle, rytierska/strážcovská časť zahŕňa, že ak niekto robí bordel, nebodaj tým niekomu ubližuje a ty s tým nesúhlasíš, tak mu dáš najavo, že si to neželáš (a nemusí ísť o nič fyzické). Likvidovať protivníkov môžeš organizačne, slovne a všelijako inak.
Ešte môžme vziať do úvahy Jonovo a Jaimeho bojovo založené zamestnanie a to ako sa k nemu dostali.
Tou dobou byla zručnost se zbraní u šlechty prestižní povinností. U nás něco co je touhle dobou uznávané a považováno za potřebné - slouží společnosti (povinnost), vyžaduje i trochu agrese ale nemusí to být rovnou dobyvatelství, známky fyzické zdatnosti (jakože nejsi Sam Tarly)/případně keen awareness of external world a rozhodnou a rychlou reakci naň, odhodlaní a vytrvalost... Víš, docela dobře by to mohl být i chirurg. :D
Zaměstnání, které si Jon vybral (na základě zidealizované představy, ale to je fuk), je v podstatě služba veřejnosti obranou před útočníky a neznámém, nese punc vznešenosti a obětavosti. Vybral si jej, protože, to bylo zaměstnání strýčka, jež obliboval a obdivoval a taky proto, že jako bastard muže s dalšími třemi dědici a nevlastní matkou, jež ho chce mít z očí, jaksi neměl co jiné se životem dělat. Tedy osoba, která chce vést zmysluplný produktivní život ve kterém rozvine svých schopností k užitku sebe a okolí, ne být na obtíž a trpěn někde i když to tam "někde" miluje, osoba jež hledá vzory v blízkém okolí.
S těmi vzory jsou si s Jaimem podobní, on byl taky totálnej fanoušek, ale rytířu bílé gardy a jisté ryby s černýma šupinama. Tedy celebrity. Ale tenhle rozdíl má co dělat asi i s tím, že žijou v rozdílnem prostředí, sever je pustatina daleko předaleko, západ rušná civilizace blízko mocenského centra.
U Jaimeho je to míň o povinnosti a víc o tom, že ho to bavilo. Ohledně boje je blíž k Robertovi, než Jon, ale má smysl i pre jiné věci. Byl talent a ten talent s radostí a sebevědomím rozvíjel. Mám dojem, že někde spomínal, jak jeho zářná kariéra začala tím, že v lese jako panoš nebo takové něco zachránil nadřízenemu život, pak tady jsou ti slavní rytíři, ke kterým vzhlížel. Ovšem jeho povinnost byla převzít Casterly Rock. Na to se vykašlal a vybral si to, co miluje - tedy rytířství a Cersei, které chtěl bít nablízku. Docela mu ta přísaha bílých plášťu pasovala do krámu, nikdo mu nemohl přikázat, ať se ožení a tak ji mohl být věrný. A to byla tak veliká otevřená rebélie vuči hodně despotickému otci, že wow. Jaime byl vlastně něco jako ten středoškolský kapitán mužstva, jež se rozhodl pro prof sport místo pokračovaní v rodinném byznysu, ať si taťka říká co chce. Myslím, že když mu napadlo, že v mládí byl to, co je Loras v době Hostiny, bylo to spot on. Arogance smíchaná s upřimnou a šíleně věrnou oddaností milovaným věcem/činnostem/lidem (myslím, že Cersei je použitelnou paralelou Renlyho). Ovšem to by ti rovnou mohl vyjít Loras a tobě vyšel Jaime, tedy současná verze, která dostala pár facek, je víc cynická, víc praktická, víc bezohledná a ochotná porušovat všeobecnou morálku, s lepším sebeovládaním, s lepším přehledem o světě. Takže aby šel nalinkovat, budeme muset rozanalizovat další aspekty jeho života. Ach jo, o tomhle se dá psát hodiny a pořád to nebude hotové...
No veď riskovanie nie je len o rafinovasti. To by si tam mal Tyriona, Cersei (ale nie v zmysle posudzovania vzhľadu) a... Er, pri akých otázkach si mal Dany? Tá totiž úskoky používa často a myslím, že rada. Ale späť k Jaimemu a Jonovi. Rafinovanými úskokmi sa nevyznačujú. Sú priamočiari ako pravítko. Tam risk nespočíva v odhalení, ale v hnaní sa do Šeptajúceho lesa v čele a vpustení Divokých za Zeď... Jaime si to užíva aspoň trochu, Jon si to neužíva, no situáciou sa prehryzie a nezrúti pri tom. Ťaháky bokom. Keď si videl, že sa niečo deje, no mal si obavy zo zásahu, ostal si stáť bokom, alebo si do toho aj tak šiel a urobil to, čo si považoval za potrebné? Čo nejaký šport, či dobrodružstvo z detstva?
Každopádně si myslím že to Martin i píše tak, aby si se v každé postavě apsoň trochu viděla. POV kapitoly k tomu slouží víc než dobře :)