Hra o trůny 2x03 - Co je mrtvé, nemůže nikdy zemřít

upraveno 15. dubna 2012 v 2. řada

Scénář: Bryan Cogman
Režie: Alik Sakharov

V Rudé baště Tyrion plánuje tři spojenectví skrze přísliby manželství. Catelyn přijíždí do Bouřlivých...

Číst celý článek zde
145679

Komentáře

  • upraveno 18. dubna 2012
    Nevada: ja som nepisal,ze Richard zavrazdil svojho brata.Eduardovi bol pocas jeho zivota lojalny a prave preto sucastny historici uvazuju nakolko je pravdivy pribeh,ze mladych princov uveznil a nasledne nechal zomriet.V kazdom pripade nieco na tom bude,kedze vyhlasil manzelstvo svojho brata Eduarda s Alzbetou Woodwillvou za neplatne a ich synov za lavobockov a nasledne sa vyhlasil za krala.
    flanker.27 : podobnost Richarda s Stannisom ma nenapadla a mas pravdu,ze povahovo su si naozaj asi blizsi.Vyzorovo je to uz ale skor Tyrion i s tou vseobecnou neoblubenostou aku Richard pozival.Vyobrazenie s alzbetinskeho obdobia samozrejme velmi neberiem do uvahy.

    V kazdom pripade vam dakujem za tip na zaujimave citanie.Od Jiřího Kovaříka som zatial nic necital,tak sa celkom tesim.
  • upraveno 18. dubna 2012
    @speedy: Nádherně se o tom jistě čte, otázka jak by to člověk vnímal z pohledu řadového peasanta..

    Ohledně výšky Brienne:
    shlížela na něj dolů, protože byla o dobrou dlaň vyšší, třebaže Renly byl téměř stejně vysoký jako býval jeho bratr
    Ač se nejedná o zrovna exaktní míry, chápu to tak, že Brienne je vyšší i než Robert:
    Šest a půl stopy vysoký, přímo se nad muži menšího vzrůstu tyčil..
    V pozemských stopách máme 198,12cm Roberta a Brienne patrně ještě o něco vyšší.
  • upraveno 19. dubna 2012
    ^dík za informace Uglo - myslím, že Brienne je velká v seriálu tak - jak bylo myšleno i v knize. A nic není přehnané - já osobně jsem taky dost vysoká a dobře vím jaký je to rozdíl když někdo je o 20 cm menší.

    A ještě bych se vyjádřila taky k tomu, jak tady někdo píše, že seriál je jako z rychlíku - s tím nelze než souhlasit. Já znám velmi dobře knižní předlohy a tak se v ději neztrácím. Ale třeba lidi, co znají jenom 1. sérii seriálu se tedy ztrácet v tom množství postav už teda musí...

    Myslím, že by seriálu jenom prospělo, kdyby prodloužili jeho délku aspoň o 15 minut...
  • upraveno 19. dubna 2012
    Shiram: S tím prodloužením si nejsem tak jistá, přece jenom i tak se v seriálu převažně kecá. V rámci omezení seriálu ale tvůrci odvádějí dobrou práci. Trochu mě mrzí to zkrácení putování Aryi, přece jenom si projde většíma sr...ma a pro její postavu je to důležitý, ale v tomhle směru asi bude muset posloužit jenom Harrenov. Co se týče množství postav... těžko říct, jak to udělat líp, když už teď některý vyškrtli nebo přesunuli do třetí série. Gregora Clegana si samozřejmě diváci pamatovat nebudou, protože v první sérii je v jedinej scéně, v tom případě ale scénáristi můžou udělat jedinou věc - psat tak, aby ta neznalost víceméně nevadila.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 19. dubna 2012
    K výšce Brienne: Měřím 163cm a jeden můj bývalý "velmi dobrý kamarád" měřil přes 195cm a když jsme stáli poblíž, vypadali jsme přesně jako Brienne a Catelyn :)
  • upraveno 19. dubna 2012
    zajimavé, že loras je 16 letý kluk, taký maléj vedle Catelyn žádný výrazný rozdíl a vedle Briene taky žádný rozdíl :))
  • upraveno 20. dubna 2012
    to speedy, flanker: tak to asi mate precitanych prekliatych kralov :-). mne sa tiez strasne pod kozu zazrala Coleen McCollough so svojimi obrovskymi knihami o starovekom Rime (veniec z travy, oblubenci stasteny, atd.) z obdobia neskorej rimskej republiky a zaciatkov cisarstva. pise sice trosku nekriticky k hlavnym postavam ale je to inak historicka literatura prveho stupna. Aj Martin priznal na svojom blogu kedysi davno ze knizky cital a ze sa mu tiez pacili (aby Alek netvrdil ze som off topic) :-)
  • upraveno 20. dubna 2012
    Od Coleen McCollough se mi líbily Caesarovy Římanky, vyvrací tam dost historických nepřesností. Třeba to, že Kleopatra jako cizí královna vůbec nesměla vstoupit do vnitřního Říma, což je obvykle vidět v každém filmu :-) (a teď jsem off topic já)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 20. dubna 2012
    duny: já bohužel ne.
  • upraveno 24. dubna 2012
    Omlouvam se, pokud se to tu uz resilo. Taky vam prisel obrad Theona trapny? Politi vodou kdyz stoji po kotniky v mori? Pritom uplne bozi scena by byla jak tam Theona topi, on lapa po dechu pak je bezvladne vytazen na breh a nasledne resuscitovan se slovy "Co je mrtve nemuze nikdy zemrit" nebo jak. To by bylo neco pro divaky a ne toto trapne polevani vodou ala krestanstvi.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 24. dubna 2012
    LoKiCZ: Já jsem taky čekala, že ho alespoň malinko přitůpnou a nic :)
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 24. dubna 2012
    Ale oni ho netopili ani v knize, jestli si dobře vzpomínám.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 24. dubna 2012
    Nevada: Já právě nevím, já měla pocit, že ho tam nějak namočili... Ale v seriálu by topení vypadalo efektně :)
  • upraveno 24. dubna 2012
    Bylo to sice dřív a ne u moře, ale asi mělo jít o tuhle pasáž:
    „Pověz mi pravdu, synovče. Modlíš se nyní k vlčím bohům?“
    Theon se zřídkakdy modlil vůbec, což ovšem nebyla věc, se kterou by se člověk svěřoval knězi, dokonce i vlastnímu bratrovi svého otce. „Ned Stark se modlil ke stromu. Ne, mě Starkovic bohové nezajímají.“
    „Dobrá. Poklekni.“
    Země byla samý kámen a bláto. „Strýče, já -“
    „Poklekni. Nebo ses k nám vrátil jako pyšný mladý lord zelených zemí?“
    Theon poklekl. Přišel sem s určitým cílem, a aby ho dosáhl, možná bude potřebovat Aeronovu pomoc. Říkal si, že koruna za tu trochu bláta a koňských koblížek na kalhotách stojí.
    „Skloň hlavu.“ Jeho strýc zvedl měch s vodou, vytáhl zátku a namířil tenký pramínek mořské vody na Theonovu hlavu. Stékala mu po vlasech, dolů po čele a do očí. V pramíncích mu crčela po tvářích a jeden z nich se vplazil i pod jeho plášť a kabátec a v chladném potůčku mu stékal dolů podél páteře. Mořská voda ho štípala do očí, dokud se málem nedal do křiku. Na rtech cítil chuť oceánu. „Nechť se tvůj služebník Theon opět zrodí z moře, tak jako ty,“ odříkával Aeron Greyjoy. „Požehnej ho solí, požehnej ho kamenem, požehnej ho ocelí. Synovče, znáš stále ta slova?“
    „Co je mrtvé, nemůže nikdy zemřít,“ řekl Theon, který si na ně vzpomněl. „Co je mrtvé, nemůže nikdy zemřít,“ opakoval v ozvěně jeho strýc, „ale povstane to znovu, pevnější a silnější. Vstaň.“
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 24. dubna 2012
    Tohle polévání vodou provedl Aeron hned po Theonově příjezdu na Železné ostrovy, když pro něj přijel do přístavu. O dost později tam topili nějakého klučinu, ale Theona bohužel ne.

    EDIT: Už bych se konečně měla naučit aktualizovat stránku před odesláním příspěvku...
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 24. dubna 2012
    Aha, tak to si pletu asi s tím klukem (já jsem totiž byla přesvědčená, že někoho topili, tak jsem si dosadila Theona...ale když nad tím teď přemýšlím, tak ten topený byl nejspíš o dost mladší než Theon...)
  • upraveno 24. dubna 2012
    No skoro se divím, že to tvůrci nepsojili a Theona skutečně nepotopili...
  • upraveno 24. dubna 2012
    S nahatou Ros po boku :-)
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 25. dubna 2012
    brbr napsal(a):

    S nahatou Ros po boku :-)

    Jako mořskou pannou?
  • upraveno 25. dubna 2012
    Krisa: Až na tu pannu.... :D

    Existuje mořská děvka?
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 25. dubna 2012
    Miss Utahraptor: Já si říkala, jestil nemám dát panna do uvozovek :D
  • upraveno 25. dubna 2012
    Amíci to řešit nemusí, "maid" z mermaid naznačuje už myslím jen pohlaví a věk, nikoli stav.
  • upraveno 25. dubna 2012
    Však u nás panna znamenalo slečna (v Polsku furt znamená), takže kritériem bylo jen vstoupení do svazku manželského :-))
  • upraveno 25. dubna 2012
    Nojo, významy se posouvají, i ta děvka byla původně tuším jen neprovdaná mladší žena ve služebném postavení.
  • upraveno 25. dubna 2012
    Nojo z té se stala děvečka :-)) Ono s kurvou je to podobné - hezky to píše Pratchett v knize "Obléknu si půlnoc".
  • upraveno 25. dubna 2012
    „Co je mrtvé, nemůže nikdy zemřít, ale povstane to znovu, pevnější a silnější.
    Až se jim to jednou splní, tak se budou divit. Známe Martinovu zálibu v nemrtvých. :-)
  • upraveno 25. dubna 2012
    Ben Nevis: Aby se nedivili, až se zvedne tsunami a smete Železný ostrovy do moře :D
  • upraveno 25. dubna 2012
    Jarla napsal(a):

    Nojo z té se stala děvečka :-)) Ono s kurvou je to podobné - hezky to píše Pratchett v knize "Obléknu si půlnoc".

    Trochu mě Kantůrkův překlad zklamal, myslela jsem, že místo "whore" použije "děvka", a on "kurva" - tam aspoň podle mě Češi tu dvojakost a posun tak necítí.
  • upraveno 25. dubna 2012
    Aha já nabyla dojmu, že použil ostřejší slovo právě proto, aby si lidi ten posun lépe uvědomili, i když jim u toho nebude pohodlně a pod čarou to i vysvětluje.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 25. dubna 2012
    Ben Nevis napsal(a):

    „Co je mrtvé, nemůže nikdy zemřít, ale povstane to znovu, pevnější a silnější.
    Až se jim to jednou splní, tak se budou divit. Známe Martinovu zálibu v nemrtvých. :-)
    "Pevnější a silnější" mi asociuje Helenu Von Dráčkovou, ta je taky stále pevnější (a dost pravděpodobně i mrtvá) :)))
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.