Staré články o GRRM z Ikarie

upraveno 13. listopadu 2011 v George R.R. Martin
Tak pro zajímavost - ofotil jsem staré články z Ikarie z let 2000-2002:
Dobové recenze na Hru o trůny a Bouři mečů (Střet králů bůhvíproč recenzován nebyl):
http://i.imgur.com/O6HEf.jpg
http://i.imgur.com/3w5o9.jpg

a jeden článek a rozhovor s GRRM:
http://i.imgur.com/JoDVA.jpg
http://i.imgur.com/KhmvT.jpg
http://i.imgur.com/0Q8kV.jpg
2»

Komentáře

  • upraveno 15. listopadu 2011
    No ještě tam byla příprava na bitvu, plánování obrany, shánění spojenců, oplakavání mrtvých... to taky patří do válečnictví. :-)

    Olorin: jestli se počítá i Hobit, tak mám 50% zásadního díla přečteno. :-)
  • upraveno 15. listopadu 2011
    problém aj tak dobrých filmov ako LOTR je v tom, že ako arába s časom. napr. FOTR bez extended scén takmer nepripomínal putovanie, hoci to je hlavná črta prvého dielu. proste každú chvíľu bola zásadná scéna a to putovanie medzi tým najskôr do Hôrky, potom k elrondovi, potom moria, potom Galadriel... sa strácalo.

    v dvojke (moja najobľúbenejšia) to ešte ako tak šlo, aj keď tiež niektoré veci nevyšli. stromy boli ihneď v helms deep a enti v isengarde napr.

    najviac mi bolo ľúto ako to dopadlo v Návrate. obliehanie Bieleho mesta malo trvať aspoň tri dni ak zoberieme do úvahy koľko malo trvať rohanom kým prídu, ale vyzeralo to ako keby trvalo deň.
    Osgiliath vyzeral byť dvadsať minúť od MT a najmä Čierna brána vyzerala byť na deň jazdy.

    Nehovoriac, že jazda Rohirov vyzerá chvíľu ako stotisícova a potom ako desaťtisícova.

    ale stále tie filmy milujem :)
  • upraveno 15. listopadu 2011
    sarven: Aspoň někdo, kdo má stejně jako já z filmů nejradši Dvě věže :)
  • upraveno 15. listopadu 2011
    Já mám nejraději Společenstvo Prstenu v rozšířené verzi, to má atmosféře knih asi nejblíže.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 15. listopadu 2011
    überkiller napsal(a):

    Když je ve hvězdných válkách něco v rozporu s naší fyzikou, tak tam namontujou krystaly odněkud z konce galaxie a hned je to košer. To není moc "vědecko-fantastický", SW jsou taková vesmírná pohádka.

    Nene, to byla Hvězdná brána (Stargate SG-1) ;)
    Olorin napsal(a):

    Ben Nevis: To se ti snažím celou dobu říct. Vlastně mě překvapuje, že tak zásadní dílo fantasy návštěvník icefire.cz nečetl. :-)

    Hlásím se jako překvapení č.2. Tedy, první dvě knihy jsem četla, ale protože jsem se u první chvílemi nudila a u druhé dost často pekelně nudila, tak jsem tu třetí už nečetla. (Četla jsem až po filmech).
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 15. listopadu 2011
    svoa00 napsal(a):

    sarven: Aspoň někdo, kdo má stejně jako já z filmů nejradši Dvě věže :)

    Já též, já též.
    sarven napsal(a):

    problém aj tak dobrých filmov ako LOTR je v tom, že ako arába s časom. napr. FOTR bez extended scén takmer nepripomínal putovanie, hoci to je hlavná črta prvého dielu. proste každú chvíľu bola zásadná scéna a to putovanie medzi tým najskôr do Hôrky, potom k elrondovi, potom moria, potom Galadriel... sa strácalo.

    v dvojke (moja najobľúbenejšia) to ešte ako tak šlo, aj keď tiež niektoré veci nevyšli. stromy boli ihneď v helms deep a enti v isengarde napr.

    najviac mi bolo ľúto ako to dopadlo v Návrate. obliehanie Bieleho mesta malo trvať aspoň tri dni ak zoberieme do úvahy koľko malo trvať rohanom kým prídu, ale vyzeralo to ako keby trvalo deň.
    Osgiliath vyzeral byť dvadsať minúť od MT a najmä Čierna brána vyzerala byť na deň jazdy.

    Nehovoriac, že jazda Rohirov vyzerá chvíľu ako stotisícova a potom ako desaťtisícova.

    ale stále tie filmy milujem :)

    Tak divák, který je schopný (a ochotný) u filmu přemýšlet, tyhle dějové zkratky ve filmech celkem snadno pochopí.
  • upraveno 15. listopadu 2011
    to nie je o pochopení, ale o atmosfére.
  • upraveno 16. listopadu 2011
    nevada: no jo, ve hvězdný bráně měli i kabel mezi krystalama a USBčkem, tam se člověk nediví ničemu. SW má úplně pekelně promakanou historii (aby se měly kde odehrávat všechny ty knihy, komixy, počítačový hry a podobnej balast kolem) ale s tou technikou to vzali dost jednoduše.
  • upraveno 17. listopadu 2011
    až na to, že ve filmu z toho udělali stěžejní část Dvou věží. V knížce je to popsaný na kolika? Asi na 12 stránkách?:)
  • upraveno 18. listopadu 2011
    sarven napsal(a):

    problém aj tak dobrých filmov ako LOTR je v tom, že ako arába s časom. napr. FOTR bez extended scén takmer nepripomínal putovanie, hoci to je hlavná črta prvého dielu. proste každú chvíľu bola zásadná scéna a to putovanie medzi tým najskôr do Hôrky, potom k elrondovi, potom moria, potom Galadriel... sa strácalo.

    v dvojke (moja najobľúbenejšia) to ešte ako tak šlo, aj keď tiež niektoré veci nevyšli. stromy boli ihneď v helms deep a enti v isengarde napr.

    najviac mi bolo ľúto ako to dopadlo v Návrate. obliehanie Bieleho mesta malo trvať aspoň tri dni ak zoberieme do úvahy koľko malo trvať rohanom kým prídu, ale vyzeralo to ako keby trvalo deň.
    Osgiliath vyzeral byť dvadsať minúť od MT a najmä Čierna brána vyzerala byť na deň jazdy.

    Nehovoriac, že jazda Rohirov vyzerá chvíľu ako stotisícova a potom ako desaťtisícova.

    ale stále tie filmy milujem :)

    je to film omg... nemuzou do 3,5 hodinyhovyho filmu nacpat vse a jeste ukazovat jak putuje armada, navic co ej na putovani armady zajimavyho? :) proste jdou.... a myslim ze kazdej pochopi ze prez pulku sveta neprijdou na konich za 30 minu
  • upraveno 18. listopadu 2011
    Já myslím, že nejslabší dílem celé trilogie je druhý díl. Za A) byla tam jedna ultra nelogická scéna, která mě znechutila - Frodo ukazuje prsten nazgulovi asi ze dvou metru a ten ho nevidí (nezaznamená), B) mnoho scén bylo vyloženě trapných - jízda Legolase na štítu, jízda "smrti" Theodena, Legolase a dalších, souboj s vrrky atd. C) celá bitva o Helmův žleb se mi příliš nelíbila, působilo to jako z nějakého odlehčeného akčního filmu D) ztrapňování Gimliho (myslím, že ty odlehčované scény si mohl Jackson odpustit)
    Přesto tam bylo i několik velmi silných momentů, které částečně vyvážily slabší části filmu. Za nejpovedenější považuji pochod Entů. Glum předvádí chvílema naprosto excelentně schizofrenní psychózu. Hudba Howarda Shora je nadprůměrná, hezké prostředí Nového Zélandu, herci hrají až Blooma přesvědčivě.
    Já osobně mám nejradši trojku, protože tam je nejvíc velmi silných momentů, při kterých jsem měl, ako hovoria bratia Slováci, zimomriavku v chrbtě
  • upraveno 18. listopadu 2011
    cr8g napsal(a):

    [
    je to film omg... nemuzou do 3,5 hodinyhovyho filmu nacpat vse a jeste ukazovat jak putuje armada, navic co ej na putovani armady zajimavyho? :) proste jdou.... a myslim ze kazdej pochopi ze prez pulku sveta neprijdou na konich za 30 minu

    to že je to film som si všimol a predstav si, že tomu aj trochu rozumiem. dokonca mi nevadí napr. vynechanie Bombadila a pod. pretože viem, čo si filmová adaptácia pýta.
    to o čom vravím, je niečo iné, ale pravdupovediac, nechce sa mi to opätovne vysvetlovať.
  • upraveno 18. listopadu 2011
    Musím se přidat: byly momenty, kdy scénárista zjevně zapomněl, že kameraman nemusí být jen živou součástí složitého elektronického zařízení. Použití metod dokumentárního filmu by některým pasážím rozhodně prospělo.

    Že scénář musel něco vynechat chápu - a zrovna první díl by mohl být použit jako důkaz existence Boha :) Ale řadu momentů si rovněž mohli odpustit a místo nich přidat na realitě (když už v úvodních titulcích najdete zásadní "historickou" chybu, tak to fakt nepotěší- a přitom "realita" by výrobně byla možná ještě o trochu míň náročná a ještě účinnější).
  • upraveno 18. listopadu 2011
    Naprosto souzním s pohledem Chmura na LOTRa. Druhej si pouštím opětovně nejméně. Třetí je nejvelkolepější, má nejvíc silnejch momentů, z filmovýho hlediska nejlepší. No a první, ten je nejvíc okouzlující, možná se na něm pozitivně odráží jakási přízemnost, ještě nevěděli, že se můžou tak rozjet, nevymýšleli kraviny.
  • upraveno 18. listopadu 2011
    Kdybych měl z LOTRA vybrat několik - pět pro mě nejlepších scén tak volím:
    1) Úvodní bitva v prologu Společenstva, zvlášť když se na scéně objeví lord Sauron. To je opravdovej drsňák a jak říkají puberťáci dóst hustej.
    2) Přilétají orli
    3) Pochod Entů
    4) Nazgulové vstupují do bitvy o Minas Tirith
    5) Theoden promlouvá k rohanským jezdcům a pak hurá na ně

    Na jednu jsem zapomněl - Noro lim Asfaloth
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 18. listopadu 2011
    Zajímavý, kolik lidí si oblíbilo enty. Podle mě ti byli právě jednou z těch částí druhýho dílu, proč se mi ten díl líbil nejmíň. Celkově mám první díl nejradši, je takovej nejuměřenější, nejnapínavější, ještě je všechno tajemný, teprve se odhaluje celá šíře Středozemě. A úvodní bitva má přesně to cp by taková bitva měla mít, dokonce víc, než bitvy v posledním dílu. Druhej je nejslabší, a to nejen kvuli drobnostem typu silverhair surfer, ale celkově tomu podle mě chybí to tajemno i osudovost. Třeba bitva o Helmův Žleb je podle mě dost nepovedená, už design tý pevnosti je divnej, takhle u úpatí kopce, s divnou fortifikací.
  • upraveno 18. listopadu 2011
    to alek: To možná má, ale taky jsem ve chvíli, kdy Správce začíná panikařit, taktak stačil doběhnout na záchod a nepozvracet podlahu. Pro mně byl třetí díl rozhodne nejděsivější. V druhém byly kraviny, ale ještě to šlo, byť s nejistotou v útrobách, překousnout.

    to Chmur, ad 1: Vážně? Tak teď si představ vrcholek sopky, tam vysokého humanoida zakutého do černé oceli, mávajícího obrovským kladivem, šířícího kolem sebe temný stín, v němž září jako hvězda, hvězda naděje, muž s kopím a kde se pohybuje ještě jeden humanoid, ze kterého je vidět jen žhnoucí čepel meče, kterak spolu bojují na život... a na smrt, kterou také všichni naleznou. A před tím střihy s pohledem na zasedání generálního štábu - a následně do okamžiků, kdy jednotliví členové (Anárion, Thranduilův otec, vládce Lórienu, třeba i král Durinova rodu...) umírají.
  • upraveno 18. listopadu 2011
    To máš pravdu, v kině jsem z toho šílenství v chování Denehora a Gandalfa měl tiky :-) Ale je to stejný jako s GoTem - hodnotím film a neohlížím se na předlohu. Tohle opravdu, prosím, nespojovat, jinak se z toho zase stane klasickej flame...
  • upraveno 18. listopadu 2011
    Uvidíme, jak se teď filmaři poperou s Hobitem, kde mají být i scény, které v knize nebyly, nebo byly jen velice okrajově popsané, takže se tam filmařská invence může rozjet naplno.
  • upraveno 18. listopadu 2011
    já někde slyšel že toho hobita vydaji na dva díly, či co? Nevíte co je na tom pravdy?
  • Everett_YoungEverett_Young Praise the sun
    upraveno 18. listopadu 2011
    to je známé už od začátku natáčení :)
  • upraveno 19. listopadu 2011
    Chrochta: Něco takového bylo natočeno:-)? Rád se na to podívám...
  • upraveno 19. listopadu 2011
    Nebylo, a moc, moc mne zajímá proč ne. Místo toho je tam ten úvod, co se ti tak strašně líbí...
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.