Věk hrdinů - Dlouhá noc

upraveno 27. května 2011 v Historie
Uzavřením Smlouvy se zrodil Věk hrdinů, na jehož počátku Západozemí postihla Dlouhá noc. Z dálného severu se šíří nelítostný chlad a zemi zaplavují potomci démonů. Vzdor lidí v čele s Azor Ahaiem a jeho Světlonošem ústí ve Válku o Úsvit. Rod Starků je ustanoven, král Severu je korunován a staví Zimohrad a Zeď, velkolepé opevnění na obranu před Jinými.
Dlouhá noc

před 8 000 lety

Smlouva po staletí udržovala smír mezi dětmi...

Číst celý článek zde
«1

Komentáře

  • upraveno 25. února 2010
    Zvláštní, vždycky jsem si myslel, že se jmenoval Azor Azhai.

    To jsi psal taky ty, Aleku?

    Westeros
  • upraveno 25. února 2010
    Já? Ale kdepak, to GRRM. :-)



    Něco je volný překlad z Westeros, AWOIAF, AGOT d20 apod., následně většinou konfrontovaný s knihami. Hlavně mi jde o to udělat v tý historii pořádek, poskládat informace, na přesnost až tak nehledim.
  • upraveno 27. února 2010
    Brilantní článek! Zdá se, že Stará chůva má v lordu Alekovi schopnou konkurenci. ;-) Měl bych pár poznámek a katalogizační část mé duše touží seřadit je podle čísel.



    1. Odkud máš informaci, že Jiní jsou "potomci démonů"? Říká to přímo nějaká postava? Jistěže to může být jen metaforický obrat, nicméně by v tom mohla být zakódována i nějaká hlubší pravda. Démony jsem si zatím spojoval spíše se stíny a krvavou magií...

    2. Líbí se mi, že překlep "hordou rukou krev", který jsem kdysi udělal, žije vlastním životem. Ona taková horda rukou není příjemná věc, hráči amerického fotbalu by mohli vyprávět. :-)

    3. Jakou souvislost mají obři a Jiní? Byli to spojenci? Žili v symbióze? Nebo je daly dohromady až pozdější legendy? Obři, kteří vystupují v knize, mi nepřipadnou jako bytosti, které by byly schopny vybudovat hrad, spíše to byla taková zvířata. Mohl mít Joramunův roh kromě obrů souvislost i s Jinými? A jakou roli tedy hráli obři při stavbě Zdi? Když se říká, že je Joramun probudil z kamene až po jejím zbudování...

    4. Pití krve mi z nějakého důvodu sedí více k nemrtvým přízrakům než k Jiným. Vůbec se mi zdá, že ve starých pověstech západozemských jsou tyhle skupiny dost často směšovány.

    5. Denní světlo je pro Jiné prý smrtící. Skutečnost, nebo mýtus? Co v takovém případě přes den dělají, zahrabou se do sněhu?

    6. Nebude lepší uvádět vzdálenosti spíše v mílích než v lígách? Předpokládám, že jedna líga jsou tři míle. V různých obdobích to bylo různé, ale předpokládám, že GRRM se přidržuje nejrozšířenějšího převodu.
  • upraveno 28. února 2010
    Léto píše:
    1. Odkud máš informaci, že Jiní jsou "potomci démonů"? Říká to přímo nějaká postava? Jistěže to může být jen metaforický obrat, nicméně by v tom mohla být zakódována i nějaká hlubší pravda. Démony jsem si zatím spojoval spíše se stíny a krvavou magií...


    Vyloženě v knize to žádná postava asi neřekla, sám nevim, kde jsem to sebral (asi je to z těch původních textů, co tu byly od MIla). Pravdpodobně je to z AWOIAF a podobných zdrojích, kde jsou Jiní označováni jako demon race.



    "hordou rudou krev" - no tak tady vidíš, jak ty články vznikaj, tu vezmu tohle, tu tamto, tu přidam něco vlastního apod. :-)

    Léto píše:
    3. Jakou souvislost mají obři a Jiní? Byli to spojenci? Žili v symbióze? Nebo je daly dohromady až pozdější legendy? Obři, kteří vystupují v knize, mi nepřipadnou jako bytosti, které by byly schopny vybudovat hrad, spíše to byla taková zvířata. Mohl mít Joramunův roh kromě obrů souvislost i s Jinými? A jakou roli tedy hráli obři při stavbě Zdi? Když se říká, že je Joramun probudil z kamene až po jejím zbudování...


    Těžko říct, opět jsou to jen domněnky, na druhou stranu, Martin by si to jistě nevymýšlel, kdyby aspoň část z toho nepovažoval za pravdu. Věřím, že mezi nimi klidně nějaké spojenectví být mohlo, ostatně obři klidně mohou být "potomci" Velkého Jiného. Nikde není řečeno, že obři vybudovali hrad. Já spíš myslím, že je obsazovali.

    Joramun a Roh zimy se objeví v další článku, na něj je teď ještě brzo. Ale souvislost s Jinými není nikde zaznamenána, ale osobně myslím, že Roh zimy na Jiné nefunguje, naštěstí pro divoké. :-)

    To, že Joramun probudil obry ze země přece neznamená, že to bylo jejich první "probuzení". Naopak tyhle legendy dokazují, že v Západozemí byli mnohem dřív, pak byli asi ve Válce o Úsvit zahnáni na sever (část snad použita při stavbách jako otroci) a Joramun je Rohem přivedl zpět.

    Léto píše:
    5. Denní světlo je pro Jiné prý smrtící. Skutečnost, nebo mýtus? Co v takovém případě přes den dělají, zahrabou se do sněhu?


    Co vím, tak prostě nebyli nikdy za denního světla spatřeni. Zahrabou? Ale prosimtě, dyť jsou to magičtí netvoři, určo maj mnohem lepší způsob. Ale jo, možná je denní světlo přímo nezabíjí a jen oslabuje, že jsou pak lehčeji zranitelní, kdoví...



    Líga - jj, něco přes tři míle, ale řek bych, že je to úplně jedno, aspoň GRRM a mně :-)
  • upraveno 1. března 2010
    ak sa nemýlim tak v prologu Hry videl ten zved Nočnej hliadky "mŕtvych" divokých. Ako sa neskôr ukázalo, boli to "Jiní". Takže cez deň "spia". hm?
  • upraveno 4. března 2010
    Z těch divokých tehdy spíš ještě přízraky nebyly - chvíli ta transformace trvá. Já prostě nevěřim, že by nemrtváci museli spát, to je blbost :-)



    Btw, přízraky je můj termín, v našem překladu to je bohužel tak nějak opisováno a možná je to trochu zmatečné.
  • upraveno 4. března 2010
    Abstinenční přízraky ve mně vyvolávají představu něčeho nehmotného, raději se tedy přidržím klasického pojmu nemrtví. Máte dojem, že se časem proměňují v Jiné, nebo o čem je teď řeč? Protože já bych ty dvě skupiny nepřátel odděloval, přestože v mnoha legendách splývají.

    1) Nemrtví, černé ruce, odpadající maso, nevadí jim obsidián, citliví na oheň

    2) Jiní, bílomodré elegantní bytosti ("Bílí chodci"), zabíjí je obsidián, ale ohně se nebojí, velmi rychlí

    Vlastně jediné dva spojovací body vidím v tom, že oběma svítí oči a že nemrtvý vznikne tak, že je nějaká živá bytost zabita Jiným.



    A docela bych věřil tomu, že mrtváci přes den bez života leží. Jak se koneckonců dostali Othor a další členové Benjenovy družiny tak blízko Černému hradu, když tam nebyli zabiti? Pokud je tam někdo nepřinesl (což nepovažuji za pravděpodobné), pak tam asi museli dojít po svých. Potom ale vyšlo slunce, oni padli, hlídka je našla, přenesla do hradu... a všichni víme, jak to pokračovalo. Mě ale spíše zajímá, co dělají přes noc ti "skuteční" Jiní. Ti bílí chodci.



    S těmi hrady máš pravdu, Aleku, nechal jsem se příliš ovlivnit tím obrázkem a říkal jsem, že do obyčejného lidského hradu by se obři asi nevešli. Jenže v té době vypadaly hrady zřejmě spíš jako dřevěné palisády někde na návrší. :-) Takže obři mohli vesele obsazovat. Ačkoliv, jak si teď uvědomuju, někdy v té době vznikl i Bouřlivý konec, když na něm spolupracoval i Bran Stavitel, že? Zde se k řešení asi nedobéřeme.



    Takže to probuzení z kamene chápeš čistě metaforicky? Jako že hlas Joramunova rohu byl podobný zvukům vydáváným obří samičkou v říji, a tak to ty obludy vylákalo z kopců a skal? Nenapadá mě moc jiných důvodů, proč by měli s lidmi apolupracovat. Ledaže by někoho opravdu hodně respektovali, třeba jako Tormunda nebo Manceho.
  • upraveno 11. března 2010
    Máš pravdu, že přízraky není moc dobrý překlad, leč přišel mi lepší, než mrtvola. Je pravda, že v Bouři mečů začala překladatelka používat pro wight slovo nemrtvý, což je o chlup lepší, ale pořád mi tam chybí důrazné odlišení od Jiných - i oni jsou vlastně nemrtví, akorá lehce vyšší kategorie - anebo nejsou a jsou to démoni? Chtělo by to lepší překlad pro wight, ale žádnej mě prostě nenapadá. :-(
  • upraveno 27. února 2011
    Píše:
    A docela bych věřil tomu, že mrtváci přes den bez života leží. Jak se koneckonců dostali Othor a další členové Benjenovy družiny tak blízko Černému hradu, když tam nebyli zabiti?


    Nejsem si jistý, ale nebyli Sam s Fialkou napadeni nemrtvým Pavkou během dne? Možná to však bylo v noci. Nicméně byli tam havrani a ti v noci nelétají.
  • upraveno 25. května 2011
    To vyprávění staré chůvy o Jiných bylo v knize?
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 25. května 2011
    Bylo. Vyprávěla to Branovi těsně předtím, než Tyrion přijel na Zimohrad cestou zpátky ze Zdi.
  • upraveno 25. května 2011
    jj, ty bloky kurzívou jsou úryvky z knih. Překvapivé od té babky? :-)
  • upraveno 26. května 2011
    Nemohla by se doplnit přísaha mužů noční hlídky? Patří to k věci.
  • upraveno 27. května 2011
    Doplněna, případně více v článku
  • upraveno 4. června 2011
    K těm obrům - neřekl bych že jakákoli rasa za zdí by byla spojencem Jiných mimo Nemrtvích. Mance říká ve Střetů králů že jiné nikdo nedokázal zastavit ani obři ani divocí atd.
  • upraveno 28. září 2011
    Zdravim všechny mě by zajímalo co dělají Jiní s těmi chlapci od Krastera které jim dával po narození na co sou tak duležití že ho za to Jiní nezabili a nechali v klidu žit
  • upraveno 28. září 2011
    Asi nic hezkýho...
  • upraveno 28. září 2011
    čítajú im rozprávku Ľadový drak od GRRM :)
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    upraveno 28. září 2011
    Maritn: Ne, to fakt nechceš vědět.
  • upraveno 28. září 2011
    Kéž bych si pokaždé, když vidím sousloví "Dlouhá noc" nevzpomněla na ..."Víš, mně se taky stýská a najednou zdá se máme proč se znát a je to fér, že právě nám bude dlouháááá noc. Už blízko se blýská a něco ti říká vztaň a choď, byl jsi příliš dlouho sám...dlouhááááá noc, nikdo z nás nejde spát" :-)))) (maminka je fanda rádia Blaník)
  • upraveno 9. listopadu 2011
    Ja si myslim ze si Jini berou chlapce aby z nich udelali dalsi Jine. Tusim to tam rika jedna z krasterovych zen, neco ve smyslu ze brzy prijdou jejich synove.

    Myslim si ze takhle nejak se Jini rozmnozuji, a to asimilaci zivych lidi.
  • upraveno 9. listopadu 2011
    Mám trošku guláš
    1) Nemrtví, černé ruce, odpadající maso, nevadí jim obsidián, citliví na oheň
    2) Jiní, bílomodré elegantní bytosti ("Bílí chodci"), zabíjí je obsidián, ale ohně se nebojí, velmi rychlí
    A já myslela, že Jiní se ohně taky bojí... Eh, vysvětlil by mi to někdo?:D Asi jsem se ztratila v pojmech... jak říkáte, Jiní a Nemrtví dosti splývají...


    Ad k těm chlapcům: Já bych řekla, že z nich mají a) večeři b) nějaké poskoky c) nějak si z nich dělají další generaci
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 9. listopadu 2011
    Já už mám opravdu nějakej problém - místo "c) nějak si z nich dělají další generaci" jsem četla "nějak si z nich dělají další LEGRACI" - což je mimochodem dost dobře možný :))))
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 9. listopadu 2011
    LOL
  • upraveno 9. listopadu 2011
    Tak to mě pobavilo:D
  • upraveno 10. listopadu 2011
    V Jiných mám taky guláš. Nejsou ti zombie a bílí chodci jedno a totéž? V prologu první knížky se z důstojníka noční hlídky stal hned Jiný. Z jiných se zase stanou chodící mrtvoly.
  • upraveno 10. listopadu 2011
    Ben Nevis: Zdá se se mi, že o Jiných toho pořád víme překvapivě málo. Očividně z některých, co za Zdí umřou, se stanou Jiní (démoni?), ale nevšimla jsem si, že by někdo bylo naznačené, na čem to záleží - asi na libovůli Jiných, co toho dotyčnýho zabijou. Strýček Benjen o tom možná něco ví :) Stejnou schopnost mají ale aspoň někteří kněží Pána světla (Berick, unCat). Pán světla a jeho protějšek je IMHO to, co Martin myslí písní ledu a ohně, i když určitě neříkám nic novýho a je tu samozřejmě víc možností. Navíc si myslím, že Martina hodně inspirovala tahle básnička Roberta Frosta, která je je o mezilidských vztazích, ale v Martinově případě možná i doslova o zničení světa skrz oheň a led a nenávist:

    Někteří tvrdí, že svět zajde ohněm,
    druzí, že zničí ho led.
    To co znám z vášně, přinutilo mě
    k ohni se přiklánět.
    Však jestli se ohněm svět nezmrzačí,
    znám natolik i nenávist,
    abych si docela byl jist,
    že led by to sved,
    že na to stačí.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 10. listopadu 2011
    Krisa napsal(a):

    Já už mám opravdu nějakej problém - místo "c) nějak si z nich dělají další generaci" jsem četla "nějak si z nich dělají další LEGRACI" - což je mimochodem dost dobře možný :))))

    Opravdu mám nějaký problém, dnes jsem místo "Rytmus" (Patrik Vrbovský) řekla "REKTUS" - neznáte nějakého odborníka, na kterého bych se mohla obrátit :)))
  • upraveno 10. listopadu 2011
    Tomu se říká "syndrom podvědomého ohodnocení kvality". ;-)
  • upraveno 10. listopadu 2011
    Mně se to stává i v písemné tvorbě a nemusí se to zrovna rýmovat. :-)
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.