Historické filmy

upraveno 6. listopadu 2010 v Film a televize

Quote:
flanker napsal

Ale každopádně má Chmur pravdu, že hodnotit morálkou dnešní doby minulé, kterým se Píseň podobá, není správný přístup. Normálně bych to taky nedělal, je to věc, která mě dost irituje v řadě současných filmů a knih. Díky tomu mě taky často kladný postavy štvou víc než záporný. Jsou ale dvě výjimky. Jednak to bylo vykreslení Hektora v Tróji. Přestože k filmu bych měl výhrad vícero (největší se dá shrnout do dou slov: Orlando Bloom), tak Hektorova postava byla napsaná tak, jak si spravedlivého vládce představuju.................

Tak Petersonovo zpracování Ilias muselo být pro každého, kdo četl aspoň přepracování tohoto díla šok. Vůbec nejde o to, že se to snažil pojmout jako historickou událost bez zásahu vyšší moci, ale o ..dámy prominou... "zmrvení" některých postav. Nejvíce patrné je to na Paridovi, který v Ilias vystupuje jako odvážný bojovník a né jako ubožák a zbabělec jenž dokáže pouze přefiknout a ukrást (nebo obráceně) něčí holku. Navíc Bloomovi absolutně nesedí postavy bojovníku, to dokázal i v Království nebeském (další nepovedený film). Navíc přeslazený a absolutně z prstu vycucaný konec musel donutit k trapnemu úšklebku každého, kdo ty tři hodiny (nesmyslně dlouhá stopáž) v kině přetrpěl.

2»

Komentáře

 • upraveno 2. prosince 2007

  Každému se libí něco jiného a mezi propadákem a hitem, mezi prostoduchostí a kritiky opěvovaným veledílem je možná tenčí hranice, než si myslíme. Co je dnes zatracováno, může být zítra na výsluní.

  Názor většiny nemusí být správný a často také není. Přesto, když se rozhoduji jestli na něco jít či né, tak se nedívám na názor renomovaného kritka, ale na názor fanoušků z CSFD, většinou obyčejných příznivců filmů.....a většinou se nespletu.

  A jak tam dopadli námi propírané filmy?

  Alexander 62% (3 547 hodnocení)

  Troja 67% (5 926 hodnocení)

  Království nebeské 68% (3 182 hodnocení)

  Rob Roy 70 % (hodnocení 1 096)

  Master and Commander 79% (2 617 hodnocení)

  Gladiátor 84% (6 578 hodnocení)

  Statečné srdce 88% (6 192 hodnocení)

  Neříkám, že se ta hodnocení přesně shodují s mým názorem. Vypsal jsem to spíše pro zajímavost.

 • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
  upraveno 2. prosince 2007

  Když bych tomu přidával procenta já, bodoval bych asi takhle:

  Alexander 65%

  Trója 78%

  Království nebezké - film 55% - 20% blůma = 35%

  Rob Roy 85%

  Master and Commander 100%

  Gladiátor 60%

  Statečné srdce 30% :oops:

  Přidám nějaké další:

  Waterloo 85%

  Bounty (1984, Hopkins a Gibson) 90%

  Řím (seriál HBO) 95%

  Marco Polo (seriál 1983) 90%

  Poslední mohykán 60% (moc úprav proti knize)

  Barry Lyndon 90%

  Staré klasiky jako Kleopatra nehodnotím, přecejen tehdejší pohled na věc byl trochu jiný.

 • upraveno 2. prosince 2007

  Takže Království nebeské 75%, to není až tak špatné. :wink:

  Ještě by to chtělo určit váhu a sílu jednotlivých procent.

  (speciál kino-verze)

  Třeba: 10% - příšerné, horší než návštěva zubaře

  20% - doporučil bych jedině svému nepříteli

  30% - po půlhodině jsem odešel znechuceně na hokej

  40% - pochopil jsem, o čem to bylo, až z vyprávění ostatních

  50% - raději jsem se věnoval své přítelkyni

  60% - sice nic moc, ale na CSFD to chválili, takže jsem to zkorigoval

  80% - brečel jsem do popcornu

  90% - nadšením jsem tloukl hlavou do opěradla přede mnou

  100% - museli mě vynést a omývat

  No a schválně. Kolik bys dal Kleopatře?

  A za historický film považuješ všechno, co se neodehrává přímo v současnosti? Co třeba Věk nevinnosti. Ten sem taky spadá? Nebo Doba ledová? :wink:

 • upraveno 2. prosince 2007

  Quote:
  Poslední mohykán 60% (moc úprav proti knize)

  Já jsem Posledního mohykána četl jako kluk a moc se mi líbil. Nicméně si myslím, že v tomto případě se jedná o výjimku, kdy film překoná svou předlohu.

  Takže CSFD - 85%

  Chmur - 100% - Ten film prostě z mého pohledu nemá chybu. Ani na vteřinu jsem se nenudil. Skvělá atmosféra, charismatičtí herci, dokonalej soundtrack, skvělá choreografie soubojů, konec u kterého jsem málem ronil slzy.....Prostě jeden z nejlepších dobrodružných filmů. Možná nejlepší.

  Quote:
  Marco Polo (seriál 1983) 90%


  Moc vyvedený seriál. Navíc je u mně spojen s nostalgickými vzpomínkami z dob, kdy ještě u nás vládl rudý bratr a člověk neměl v televizi z čeho moc vybírat. Přesto se našli skvělé seriály jako právě Marco Polo, Co přináší řeka a hlavně můj milovaný a v mém srdci zakořeněný Sandokan.....Nevím jestli se mně většina z vás nevysmějě, Kabir Bedi alias Sandokan je přece jen hvězda dnešních třicátníků. Navíc úvodní písnička je prostě ....bomba....pokud si ji chcete poslechnout.... http://www.youtube.com/watch?v=Pg7CooKhbbg ale vydržte až do konce, v první polovině se zpívá jen Sandokan......
 • upraveno 2. prosince 2007

  Nejlepší historický seriál mého dětství byl Robin Hood. Myslím tu první sérii, jak byl pak blonďák, už to nebylo ono. Pamatuju si, jak jsem to sledoval na TVP. Černobíle. A zrnitě. Jak říkám - nejlepší věc. A Clannad se mi líbí dodnes.

  A co říkají opěvovači Říma na Já, Claudius?

  Poslední Mohykán, je tam vysoká závrať, není co řešit. Řadím na úroveň Braveheartu. Plný kotel - 100%. Viděl jsem je oba víckrát a pokaždé mě dostanou.

 • upraveno 2. prosince 2007

  Quote:
  Nejlepší historický seriál mého dětství byl Robin Hood.

  Moc povedená věc. Nádherně temná. Já jsem žral nejvíce toho přičmoudlýho kluka s dvěma šavlema. Tuším, že se jmenoval Nasir nebo Vesír...nebo tak nějak:-)

 • upraveno 2. prosince 2007

  Souhlas, na CSFD koukam poslední dobou čím dál víc a je to mnohem lepší než všechny recenze (viz strhané Království nebeské, ale Ďuro Červenák mě tehdy přesvědčil a do kina jsem šel a nikdy nelitoval). Taky koukam, že kolegové (Eddard, flanker) odsud jsou tam docela aktivní. ;)

  Koukali jste někdo na toho Hannibala? Já nakonec jo, a nebylo to špatný! A to nemám tenhle typ dokudramat moc rád.

 • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
  upraveno 2. prosince 2007

  Boha jeho, Sandokan, tahoun televize 80. let, ulice se vylidňovaly, trička se kupovaly, popěvky se notovaly. Když jsem spustil ten odkaz na youtube a z repráků se vylila hudba, přítelkyně do toho začala hejbat rukama a tělem ve stylu indickejch tanečnic. Mělo to tenkrát kouzlo, který dneska už nic mít neude. Upřímě je to kravina a po letech se na to už nedá dívat (a to nemluvím o jetě horším pokračování), ale tenkrát, tenkrát ach... :wink:

  Robin Hood je klasika, naštvalo mě, když to v 90. letech opakovali, tak některý díly vynechali, právě ty nejlepší a nejmysterióznější.

  Ale to jsme se odchýlili od tématu historického filmu, tohle je přecejen jiná kategorie.

  takže se vraťme a to ve velkém samotným Klaudiem. Samozřejmě to je maximálnost sama, dodneška mě mrzí, že při ojedinělém opakování v 90. letech jsem to nenahrál na video (oproti Marcu Polovi, kterýho si tak můžu pořád užívat). Z Říma je hodně cejtit, jak moc z Klaudia vychází.

  K těm průpovídkám k hodnocení - to je trochu problém, někdy dám filmu na csfd jednu *, ale vůbec nelituju času, protože jsem se bavil, jindy dám tři a už to nechci znova vidět. Od toho je komentář, kterej nechci svazovat jednou povinnou větou.

 • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
  upraveno 2. prosince 2007

  Už jsem to na csfd okomentoval, vidět se to dalo, ale v porovnání s jinejma věcma od BBC z poslední doby (Space Race) je to nic moc.

 • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
  upraveno 2. prosince 2007

  To není úplně jednoduché odpovědět, ale asi bych to definoval tak, že je pro vývoj děje nebo osudy postav významná doba nebo konkrétní historická událost. Nebo jde o lidi, kteří takovou událost způsobili. Jde tedy o to, nakolik se film na historickou stránku váže. Ne každej v historii se odehrávající se film teda apriori označuju za historickej.

  Kleopatra? No zrovna včera jsem koukal na druhou půlku, něco tomu chybí. Navíc Kleopatra prostě nebyla Liz Taylorová. Takovejch 55%.

 • upraveno 2. prosince 2007

  Historický film - zasazený do reálných dějin tak, že si autor domýšlí jen to, co nelze zjistit z pramenů, a to tak, že na tyto prameny bere maximální ohled. To je ovšem ideální nedosažitelný stav, takže bych ustoupil k tomu, že film respektuje reálie a zásadní události tak, že souhlasí se současným povědomím.

  Sandokan - dneska bych nenašel odvahu se na to podívat, abych si nezničil zážitky z dětství. Nedávno mi přišla do ruky knížka Hrdinný kapitán Korkorán, na které jsem ulítával v devíti letech, začal jsem číst - a zjistil, že to teď už nedokážu :)

 • upraveno 2. prosince 2007

  Dneska se s definicemi roztrhl pytel. :)

  Jasně! Kdo neměl tričko se Sandokanem, byl úplně mimo mísu, hotovej, odepsanej sráč. :twisted: Jó, to bylo tenkrát...

 • upraveno 2. prosince 2007

  Quote:
  Sandokan - dneska bych nenašel odvahu se na to podívat, abych si nezničil zážitky z dětství.


  Přátele, já se na to díval a líbilo se mi to, i když v tom jistě svou roli sehrála nostalgie. Přítelkyně mi nechala k narozkám udělat tričko se Sandokanem a já měl dojetím skoro slzy v očích.

  Quote:


  Koukali jste někdo na toho Hannibala? Já nakonec jo, a nebylo to špatný! A to nemám tenhle typ dokudramat moc rád.


  Já se na to díval a líbilo se mi to. Je to skvělá forma jak se něco dozvědět relativně záživnou formou.
 • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
  upraveno 2. prosince 2007

  Jak jsem napsal k Hannibalovi na csfd, informace o průběhu invaze tam jsou, stejně tak o významných osobách, ovšem nelíbila se mi výzbroj a výstroj, styl boje a některé nevyřčené skutečnosti. Tady si to můžu dovolit víc, jelikož jde o hraný dokument a jako takový si měl dát na přesnosti víc záležet.

Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.