Blbost kvete na internetu

Vyjádření George R. R. Martina k podivným spekulacím, které se šíří o údajném dokončení Písně ledu a ohně.

 

Blbost kvete na internetu

 

Víc a víc jsem přesvědčen, že internetová novinařina je zkrátka protimluv.

Poslední dobou to vypadá, že se o mně na internetu něco píše každý, nebo přinejmenším skoro každý den. Mnoho z těch zpráv je mylných. Většinu z nich ignoruju. Mám na práci lepší věci, než snažit se sledovat všechny možné fámy a naprosté výmysly, co zveřejňuje kdejaká obskurní webová stránka v honbě za vyšší návštěvností.

Tu a tam se ale stane, že se některá z těch historek až nepravděpodobně rozšíří, a tady už nejde to šílenství odbýt jen tím, že se tomu zasmějeme.

A přesně tohle se zřejmě stalo právě teď. Zničehonic na mě všude vyskakuje zmatená zkazka o tom, že jsem dokončil Vichry zimy a Sen o jaru už před lety. Odkazy sem dávat nebudu. Nechci kšeftaře s dezinformacemi odměňovat větší návštěvností.

Aby bylo jasno: Ne, Vichry zimy ani Sen o jaru dokončené nejsou. Sen jsem dokonce ani psát nezačal. Sedmý díl psát nezačnu, dokud nedokončím ten šestý.

Připadá mi neuvěřitelné, že to musím takhle vyhlašovat. To mám jako konstatovat, že naše planeta je kulatá, že Země obíhá kolem Slunce a voda je mokrá? Nechápu, že té pitomosti někdo byť jen na okamžik věří. Nedává to ani trochu smysl. Proč bych celá léta schovával v šuplíku dokončené romány? Jak by na to moji nakladatelé ve Spojených státech i po celém světě mohli přistoupit? Vždycky, když vyjde nová kniha ze světa ledu a ohně, vydělají miliony dolarů stejně jako já. Odklad by k ničemu nebyl. Proč by vydání mělo zpožďovat HBO? Knihy pomáhají zvyšovat zájem o seriál, tak jako seriál zvyšuje zájem o knihy.

Takže ne – knihy nejsou hotové. HBO mě o jejich pozdržení nepožádalo. Nepožádali mě o to ani David s Danem. Neexistuje žádná „dohoda“, která by jejich vydání bránila. Ujišťuju vás, že jak HBO, tak i David a Dan by bývali byli nadšením bez sebe, kdybych Vichry zimy dokončil a vydal před nějakými pěti lety. A NIKDO by nebyl nadšenější než já sám.

Říkám to pořád: nevěřte všemu, co čtete na internetu.

Samozřejmě kromě tohohle.

Zdroj: http://georgerrmartin.com/notablog/2019/05/13/idiocy-on-the-internet/

 

Další blbost

A když už jsem v tom potírání internetových bludů, objevil se další: že nenávidím postavu Bronna nebo jeho hereckého představitele Jerome Flynna.

Hrozná hovadina. To vůbec není pravda.

Bronna jsem stvořil já, tak by ode mne bylo dost neskromné tvrdit, jaká je to báječná postava… ale co, kašlu na to: je to báječná postava a čtenáři se s ním určitě v dalších dílech ještě potkají.

A Jerome Flynn je prostě SKVĚLÝ! Bylo mi ctí s ním pracovat. Při ztvárnění Bronna odvedl úžasnou práci.

Takže ještě jednou: nevěřte všemu, co čtete na internetu.

Zdroj: http://georgerrmartin.com/notablog/2019/05/13/more-idiocy-on-the-internet/

 

(Za překlad děkuji Michale Markové.)