GRRM řekl…

Posbírané informace z rozhovorů s Georgem R.R. Martinem o Písni ledu a ohně a všem, co se jí týká.
Aktualizace, tentokrát z Finnconu a návštěvy Talinu.

Červenec 2009 Finsko, Estonsko

Tanec s draky hodlá GRRM dokončit na přelomu září a října 2009, aby mohl v USA vyjít v únoru 2010. Tanec s draky bude mít více jak 1200 stránek (v jeho DOSovském editoru). Také řekl, že na Winds of Winter a Dream of Spring si vyčleňuje pokaždé asi tak 3 roky. Ale víme, jak to je ve skutečnosti. Střet králů a Bouři mečů sice psal po třech letech, ale další knihy už to hodně překročily.

Někdo mu do očí údajně navrhl, jestli si nechce najít někoho pro případ úmrtí, aby to za něj dopsal. Vedlesedící manželku Parris tato otázka moc nepobavila :-), ale Martin se jen usmál a vtipně to přešel.

Dále vyvrátil spekulace stran lady Merryweather a Varyse (že se jedná o jednu a tutéž osobu), ale Varys prý bude mít v ději ještě nemalou úlohu, a že Bolestínský Edd je Martinovo alter ego (není, Edd byl původně okrajová postava, která nečekaně vyrostla).

Hořkosladký konec Pána prstenů GRRM miluje a od té doby pohrdá šťastnými konci. Pokud jde o LOTRa zopakoval svou známou větu, „nechte si váš ráj, až umřu, chci jít do Středozemě.“

V říjnu 2009 začíná natáčení pilotu seriálu a sice v Irsku a Maroku. Producenti už mají reklamní slogan, „Sopránovi ve Středozemi“. Nemá obavy o seriálové změny, očividně ho tato možnost netrápí, knihy mu přece nikdo nepřepíše.

A nakonec jedna citace. „Fantazie je lepší než realita, ale musí mít v realitě oporu. Například Zeď je inspirována Hadriánovým valem ve Skotsku. Je vysoký šest metrů, moje Zeď má víc jak dvě stě metrů a je z ledu. Ale ta myšlenka je založená na skutečném zážitku, když jsem v roce 1981 kráčel po Hadriánově zdi. Zajímalo mě, jaké to muselo být legionářem a hledět z té hranice do neznáma.“

Obsáhlejší shrnutí na Wertzone
Fotografie

Srpen 2007

V první části rozhovoru GRRM prozradil, že třetí (poslední?) pokračování příběhů Dunka a Egga (Vejce) má z tří čtvrtin hotové, ale odložil jeho dokončení kvůli Tanci s draky. Jinde zase uvažoval, že by se právě tento příběh stal součástí připravované sbírky povídek Válečníci, kterou chystá spolu s Robin Hobb, Neilem Gaimanem, Tadem Williamsem a dalšími.

Také mluvil o komiksu; autoři ho nejdříve žádali o práva na Píseň ledu a ohně, ale natolik jim GRRM nevěřil a po několika odmítnutích jim nabídl Potulného rytíře. Nyní jim sice již důvěřuje, ale k převedení IF je stále skeptický.

V druhé části rozhovoru se vyjádřil k připravovanému seriálu pro HBO. První návrh scénáře je prý hotov a byl postoupen HBO, kteří se zatím nevyjádřili. Upozorňuje, že seriál zatím nemá zelenou a že cesta bude ještě dlouhá.

Poslední zajímavým prohlášením je, že nechystá žádné pokračování Písně, ale nezříká se vyprávění příběhů z tohoto světa, jen se budou odehrávat v jiných časech jiným hrdinům a možná i na jiných místech, napříkad za mořem. Hlavně, aby stih dopsat ságu, srandista. 😉