House of the Dragon – nový seriál od HBO ze světa Písně ledu a ohně

HBO včera schválilo natáčení seriálu o rodu Targaryenů a jejich vládě v Západozemí. Dnes se k tomu vyjádřil i G.R.R.M. na svém blogu.

Poněkud překvapivě stanice přeskočila obvyklý postup s natáčením pilotní epizody, podle které by se rozhodli zda natáčení schválit, a rovnou objednali jednu sérii o deseti epizodách. Námět bude vycházet z Martinovy nové knihy Oheň a krev. Navzdory původní informaci, že probíhají jednání o pilotní zkušební epizodě na téma občanské války zvané Tanec draků, to tedy vypadá, že seriál bude zachycovat obsáhlejší historii dračího rodu.

Natáčení povedou Miguel Sapochnik a Ryan Condal. Sapochnik režíroval pět epizod Hry o trůny a bude režírovat minimálně první epizodu Dračího rodu, ale zřejmě i některé další. Condal, kterého Martin označuje za skvělého autora, je v tomto světě nováčkem, i když je letitým fanouškem Písně i povídek o Dunkovi. Tyto povídky si Condal původně přál natáčet, ale Martin k jejich zfilmování odmítá dát souhlas, dokud jich ještě několik nenapíše.

Zatím není známo žádné obsazení, ani lokace, kde by se mělo natáčet. Je předpoklad, že natáčení bude probíhat během příštího roku a do vysílání by Dračí rod mohl jít v roce 2021. (Zdůrazňuji, že jsou to jen odhady.)

Martin na svém blogu vysvětluje, že o natáčení tohoto seriálu se jednalo několik let. Byl to vůbec první námět, který HBO nabídl v létě 2016, když se začalo jednat o dalších návazných seriálech po úspěchu Hry o trůny. A jak sám autor podotýká, zatím nemůže sdělit podrobnosti, o čem přesně děj bude, ale zároveň přitom odkazuje na knihy Nebezpečné ženy, Darebáci a hlavně Oheň a krev.

Dále G.R.R.M. uvádí, že Condal už pro čerstvě schválený seriál odvedl značné množství práce, i když mu toho pořád ještě hodně zbývá napsat. Spolupráci s ním si Martin velmi pochvaluje. Výroba seriálu má před sebou ještě ohromné množství práce a Martin očekává, že se do ní nějakým způsobem zapojí. Časem snad napíše i pár scénářů. Ale, jak sám jasně zdůrazňuje, zima se blíží, a tak k tomu nedojde dřív, dokud nedopíše Vichry zimy, které zůstávají jeho prioritou, ač by scénář k Dračímu rodu psal moc rád.

V závěru svého příspěvku Martin zmiňuje i špatnou zprávu, že HBO po natočení pilotu neschválilo produkci seriálu pracovně zvaného Dlouhá noc, který se měl odehrávat v dávné historii, asi 5000 let před Hrou o trůny. A dodává, že i když neví, proč se tak v HBO rozhodli, tak si nemyslí, že by se šlo o výměnný obchod, kdy by jeden seriál obětovali za druhý. Že nikdy nešlo o situaci buď, a/nebo.

 

(Na závěr si dovolím osobní postřeh, a jedná se čistě o mou spekulaci. Skoro se mi zdá, že G.R.R.M. posunul Oheň a krev, resp. jeho 1.část před Vichry zimy, aby byly k dispozici podklady k natáčení. Což by znamenalo – za předpokladu, že nový seriál bude natolik prodloužen -, že hrozí opakování situace jako u Hry o trůny, kde D&D Martina předběhli. Protože jak se mistr už dříve vyjádřil, 2. díl Ohně a krve hodlá dopsat až po dokončení Písně, tudíž za velmi dlouho. Možná mě další zveřejněné informace vyvedou z omylu. A byla bych se velmi ráda mýlila.)