Průběh natáčení

Aktualizace měsíc do konce natáčení

Termíny a lokace

Šéfové HBO pro Variety řekli, že premiéra má být v druhé čtvrtině roku 2011, tedy v období od 1. dubna. Duben později potvrdil i GRRM. Natáčení první sezony končí 18. prosince. Produkce má 3 jednotky, dvě v Belfastu a jednu na Maltě. Filmování na Maltě již skončilo.

 

Pokud bude odsouhlasena druhá sezona, natáčení by mělo začít někdy v květnu či červnu 2011.

Režiséři

Ne jen tak obyčejná dýka. A ani kniha...První sérii natáčeli čtyři režiséři, kteří pracovali souběžně. Tom McCarthy, který točil první verzi pilotu, je pravděpodobně ze hry venku. Významná část pilotu byla nakonec přetáčena, došlo i ke změnám v hereckém obsazení, takže McCarthy se asi neosvědčil. Přesto mu patří dík za přesvědčení HBO dát GoTu zelenou.

 • Tim Van Patten – epizody 1, 2
 • Brian Kirk – epizody 3, 4, 5
 • Daniel Minahan – epizody 6, 7, 8
 • Alan Taylor – epizody 9, 10

Ohlasy z HBO

Michael Lombardo a Richar Plepler v interview pro Variety mluvili mimo jiné i o GoT.

 

Rytíři Údolí HBO mělo trochu obavy z žánru fantasy, nejsou zrovna fanoušky. Ale David Benioff je přesvědčil ujištěním, že ten příběh je tak silný, že záhy zapomenou na žánr. A pánové mu dávají za pravdu, scénáře je přesvědčily. Lombardo doslova říká: „Nejsem fanda sci-fi, ale že tenhle seriál přesahuje hranice žánru. Jsou to zatraceně dobře zpracovaný příběhy plné zajímavých a propracovaných postav. Právě tohle nás oslovilo, nikoli žánr. Doufám, že to tak budou brát i diváci, protože si myslíme, že tenhle seriál je prostě něco víc, než jen fantasy.“

 

Oni sami vlastně viděli jen pilot a nějaké hrubé střihy z natáčení. Těší se, ale zároveň jsou nervózní. Taky cítí závazek vůči fanouškům, jsou si vědomi, že jsou zodpovědní za to, aby naplnili jejich očekávání. V tom jim byl nápomocen i GRRM, takže snad budou fandové spokojeni.

 

Zdroj: Variety

Ohlas Marka Addyho (krále Roberta Baratheona)

Mark Addy již skončil své natáčení a ve svém profilu pro York Press se podělil o pár postřehů.

 

Král Robert Baratheon na Zimohradě. „Jsou to moc dobré příběhy. Něco jako Tolkien, ale přidejte sex a násilí… je tam něco pro každého! Ne tak moc sexu pro mě, ale trocha násilí jo. Můj král není takový jako bývá král v běžných představách. Je v pasti manželství bez lásky a musí činit rozhodnutí, která dělat nechce. Robert kdysi chtěl sedět na trůnu, ale takhle si to nepředstavoval. Teď je obklopen nepřáteli na každém kroku – a je to vlastně tak trochu bručoun, což je pro mě velká změna, normálně takové role nehraji.“

 

Zdroj: York Press

Poznámky GRRM

Jak to celé začalo?

 • GRRM sdělil svým agentům podmínky a oni našli D&D (producenti D. Benioff a D.B. Weiss). Sešel se s nimi na oběd a ten se protáh až k večeři.

 

O hercích

 • Tyrion a Mord v nebeské celeGRRM upozornil na fakt, že Hra o trůny má největší herecký ansámbl v historii HBO projektů. 
 • Se Seanem Beanem budeme jistě spokojení, je zajímavé vidět ho v otcovské roli.
 • Peter Dinklage je pro Tyriona dokonalý, nedokáže si představit nikoho jiného pro tuto roli.
 • Richard Madden je takový ten studentský předseda, všichni s ním chtějí být kamarádi a mají ho rádi. Kit Harrington je temnější, upjatější, emo. 🙂
 • Také vyjádřil naději, že za rok touto dobou budou na zdech v pokojíčcích patnáctiletých dívek viset místo plakátů Jacoba a Edwarda plakáty  Jona a Roba.
 • Děti jsou skvělé! Složité je vybrat, ale povedlo se.
 • Na roli Arye viděl GRRM asi 100 uchazeček, než vybrali Maisie. Stálo to za to. 
 • Viděl scény Maisie se Seanem Beanem a tvrdí, že pokud vám Arya nezlomí srdce, pak pravděpodobně žádné nemáte.
 • Sophie je okouzlující Sansa a bude hodně těžké, aby ji lidi dokázali nenávidět tak moc, jak ji nesnáší v knihách (hurónský smích).
 • Rolička GRRM v GoT byla nakonec vystřižena a náhrada není pro první sérii plánována. 
 • Odhaduje, že v budoucnu bude jeho marketingová role pro HBO klesat a budou se soustředit spíše na herce.

Královna Cersei Lannister u hodovního stolu na Zimohradě.Daenerys TargaryenBran Stark a lekce od Jona Sněha.  Ser Jaime Lannister  Jon Sníh, Samwell Tarly a Pyp trénují v Černéh hradě.Lord Eddard Stark na setkání malé rady s velmistrem Pycellem.

Tyrion a Catelyn Stark předvedeni Vardisem Eganem do audienční haly Orlího hnízda.Tyrion Lannister se brání (štít rodu Brackenů)Sansa a Lady, Sean Bean, Arya, Illyn Payne, Jorry Cassel - scéna na hradu Darry byla přesunuta do hostince na křižovatce.

Helen Sloan | HBO

 

K věrnost adaptace

 • Kvůli rozpočtu můžeme očekávat změny a střihy oproti knize. Hlavní bitvy asi nebudou přímo vidět. Nemůžeme očekávat styl bitev ala Peter Jackson, ale spíše jako v Říme. Dodává ale, že zpočátku Říma byly bitvy až moc strohé a že očekává trochu víc. Nicméně nemůžeme očekávat, že se bitva na Černovodě odehraje před našima očima. 
 • Dosavadní materiál považuje za věrný, ale nikoli otrocky věrný. Přirovnává to k LOTRovi. Změny jsou, ale jsou pečlivě zvažovány a dělány s respektem.
 • Je lehce nervózní z nových scén, ale D&D věří. Ví ale, že je to nutné a snad se to díky tomu podaří seriál učinit srozumitelnější pro lidi, kteří neznají knihy. 
 • Také se trochu obává, jak zapůsobí odchod Neda. Ale HBO není běžná TV, tak to snad diváci vezmou. Ostatně opravdový strach má spíš z Krvavé svatby. To by mohla být teprv exloze. 🙂

 

K lokacím

 • Na Maltě natáčeli kvůli středověkým prvkům z dob, kdy tam žili templáři a to prostředí je hodně autentické.
 • Černý hrad je opravdu funkční prostředí s asi dvanácti místnostmi a nádvořím.

 

Fotky z průběhu natáčení a přidružených akcí

Autogramiáda GRRM a herců v Belfastu

Pár foteček z autogramiády v Belfastu, kam GRRM pozval i některé z herců pilotního dílu. Autorem fotek je Martinova přítelkyně, © Parris.


GRRM představuje Maisie Williams fanouškům.  GRRM představuje Sophie Turner fanouškům.  Maisie, Sophie a Ron Donachie (ser Rodrik Cassel).

GRRM s Maisie Williams (Arya) a Sophie Turner (Sansa). / Maisie, Sophie a Ron Donachie (ser Rodrik Cassel).

 

Ron Donachie (ser Rodrik Cassel), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Kit Harrington (Jon Sníh), Sophie Turner (Sansa Stark), Maisie Williams (Arya Stark) a Richard Madden (Robb Stark)