Purefoy a McKidd odmítají hrát ve Hře o trůny

James Purefoy (Markus Antonius v Římu) v Empire Magazine prohlásil, že nebude hrát ve Hře o trůny, protože je stále roztrpčen tím, jak byl utnutý seriál Řím.

Podobného mínění je prý i Kevin McKidd (Lucius Vorenus).

McKidd and I had lunch the other day, and I said to him, „Have you been asked to do Game Of Thrones?“ And he said, „I’d never do it. Because they stole our fucking show.“ He worked out that if Rome had run for the entire seven seasons that it should have run, we would only have finished it last year. And he feels that HBO did Game of Thrones instead of us, so they stole our show. I kind of agree with him. I won’t be doing Game Of Thrones, even if they ask me.

Z Říma mělo být sedm řad serálu a McKidd si myslí, že místo toho HBO udělalo Hru o trůny.

No něco na tom asi bude, proslýchalo se o už před lety, ale mezi tím tam taky byla dlouhá stávka hereckých odborů apod. HBO má vůbec dar utnout dobré seriály, dalším byl třeba Deadwood. každopádně se asi rozlučme s Purefoyem, který byl často v našich tipech. Z Říma nám tak bude muset stačit Ciaran Hinds a Tobias Menzies.

Zajímavé je, že před několika měsíci nebyl Purefoy tak naladěn, třeba jde tedy jen o lobbing u HBO 🙂

If it was the right role on Game of Thrones, definitely. Of course! It’s a terrific series. It’s a great series of books. I love HBO. I’m on record saying that HBO is the best television company in the world, and I believe they are. I think they absolutely understand how to make television that is really, really vital and interesting and visceral, and all the things that television really should be. I’m a big fan of HBO.

Zdroj: http://thewertzone.blogspot.cz/2013/01/james-purefoy-and-kevin-mckidd-rule-out.html