Píseň zazní na HBO!

Home Box Office zakoupil práva na zfilmování Písně ledu a ohně a chystá dle této předlohy televizní seriál Hra o trůny. Článek sleduje vývoj od počátku jednání v roce 2007 až po schválení natáčení celé první série v roce 2010. Na obrazovkách se seriál objeví na jaře roku 2011.

Prvotní informace

Jedna série (12 hodinových epizod) by měla pokrývat děj celého jednoho dílu knižní ságy (takže v případě úspěchu by mělo být sedm sérií).


Výkonnými producenty budou David Benioff a D. B. Weiss. Společně také napíší scénář k pilotnímu dílu a – pokud dá HBO projektu zelenou – taktéž k většině dalších epizod. Bude to pro ně první televizní projekt, ale oba již mají zkušenosti s převáděním novel do filmové podoby. David Benioff je autorem 2Home Box Office zakoupil práva na zfilmování Písně ledu a ohně a chystá dle této předlohy televizní seriál Hra o trůny. Článek sleduje vývoj od počátku jednání v roce 2007 až po schválení natáčení celé první série v roce 2010. Na obrazovkách se seriál objeví na jaře roku 2011.

Prvotní informace

Jedna série (12 hodinových epizod) by měla pokrývat děj celého jednoho dílu knižní ságy (takže v případě úspěchu by mělo být sedm sérií).


Výkonnými producenty budou David Benioff a D. B. Weiss. Společně také napíší scénář k pilotnímu dílu a – pokud dá HBO projektu zelenou – taktéž k většině dalších epizod. Bude to pro ně první televizní projekt, ale oba již mají zkušenosti s převáděním novel do filmové podoby. David Benioff je autorem 25. hodiny, je podepsán taktéž pod Trójou.

 

GRRM se s tvůrci dohodl, že jeden díl série bude psát on sám – dříve působil jako scénárista, takže to pro něj nebude nic nového. Prioritou pro něho však nadále zůstává sága v její knižní podobě. Jak pro něho, tak pro fanoušky je velmi potěšující, že adaptace se ujalo právě HBO, které v poslední době plodí to nejlepší, co můžeme v TV vidět – u nás např. Odpočívej v pokoji, Deadwood či Řím.

 

Pokusů o zfilmování bylo dle GRRM od roku 1996, kdy vyšla Hra o trůny, mnoho, ale on je dosud všechny odmítal s tím, že není možné jeho ságu „vecpat“ do filmu, či do trilogie jako u Pána prstenů. Vždy říkal, že jediná možnost, je televizní minisérie (jako Šogun, Bratrstvo neohrožených apod.).

17. ledna 2007, georgerrmartin.com, variety.com

Pilotní díl Hry o trůny bude natočen

Podle výsledku pilotního dílu se bossové snad už skutečně rozhodnou, jestli dostane zelenou celá Hra o trůny. Producenti pro pilot jsou stále Weiss a Benioff, které si GRRM na svém neblogu nemůže vynachválit. Další informace by měly přijít již přímo od HBO.
Natáčet se bude od 26. října 2009. Oficiální název seriálu bude pravděpodobně Game of Thrones.

12. listopadu 2008, GRRM Not A Blog, Hollywood Reporter

Scénář pilotního dílu

Pravděpodobně pravý scénář pilotního dílu ke stažení.

Scénář ve zkratce

Jak již potvrdili scénaristé Benioff a Weiss, začínáme prologem. Waymar Royce, Gared a Will jsou za Zdí napadeni Jinými. Po prologu následují titulky. Z Černého hradu je vyslán havran do Králova přístaviště. Jeho prostřednictvím je postupně odhalována mapa Západozemí a pro děj klíčová místa (Zimohrad, Údolí apod.) vždy vystoupí z mapy. Havran nakonec navštíví Rudou baštu a země Železných ostrovů. Konec titulků.


Následuje popravčí scéna. Téměř totožná s knihou až do okamžiku, kdy Theon odkopne hlavu zrádce. Poté už jsou nalezena zlovlčí štěňata. Střih do Pentosu za Daenerys. Viserys s Dany mluví o svatbě a jeho plánu na dobytí Západozemí. Illyrio představuje Viseryse a Daenerys khalu Drogovi.


V Králově přístaviště. Vidíme Jona Arryna na jeho smrtelném loži. Cersei a Pycelle diskutují o jeho posledních slovech. „Sémě je silné.“ Střih do nevěstince. Tyrion si užívá s jednou z pracovnic, když dovnitř vrazí Jaime a oznámu mu, že odjíždí na Zimohrad.


Catelyn a Ned v zimohradském božím háje, mluví o králi a jeho chystaném příjezdu. Král a jeho doprvod příjíždí. Robert jde s Nedem do krypt. Poté se již koná hostina. Sledujeme střet Neda a Jaimeho, který v knize není. Jon a Benjen mluví o Noční hlídce. Tyrion a Jon rozmlouvají o bastardím údělu. Střih do komnat za Cat a Nedem, kteří dostávají zprávu od Lysy. Ned se rozhoduje přijmout královu nabídku na pobočnický post. Další den sledujeme mladé Starky a Lannistery při bojovém výcviku.


Střih zpět do Pentosu. Svatební hostina Droga a Dany. Tanec, znásilnění, vraždy. Prostě klasická svatba. Jsou rodávány dary. Svatební pár stvrzuje manželství. AzZpět na Zimohradu. Robert a Ned se domlouvají, že před odjezdem si vyjedou na lov. Bran šplhá a přistihne Jaimeho a Cersei při incestu. „Co za věci to dělám pro lásku.“ Stmívačka.

6. února 2009

Lokace natáčení

David Benioff oznámil, že natáčení začne v říjnu v irském Belfastu.. Irsko jako lokaci natáčení potvrdila irská vláda. O stejném referovalo i BBC. Částečně by natáčení mělo probíhat i ve Skotsku, konkrétně Doune Castle, kam se momentálně sjíždějí trenéři šermu.

Druhou lokací je Maroko Malta, přirozeně pro dějovou linku Daenerys. Na stejném místě probíhalo natáčení filmu Království nebeské.

Přípravy Doune Castle na natáčení Game of Thrones:

18. října 2009, Westeros, Northern Ireland, BBC News

Autogramiáda GRRM a herců v Belfastu

Pár foteček z autogramiády v Belfastu, kam GRRM pozval i některé z herců pilotního dílu. Autorem fotek je Martinova přítelkyně, © Parris.


GRRM představuje Maisie Williams fanouškům.  GRRM představuje Sophie Turner fanouškům.  Maisie, Sophie a Ron Donachie (ser Rodrik Cassel).

GRRM s Maisie Williams (Arya) a Sophie Turner (Sansa). / Maisie, Sophie a Ron Donachie (ser Rodrik Cassel).

  

Ron Donachie (ser Rodrik Cassel), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Kit Harrington (Jon Sníh), Sophie Turner (Sansa Stark), Maisie Williams (Arya Stark) a Richard Madden (Robb Stark) 

Vyjádření programového ředitele HBO

Inu, oficiální vyjádření nepadlo, ale novináři přece jen něco vyšťourali.

Šéf programu HBO Michael Lombardo prozradil, že jim bude celý pilotní díl ve hrubém sestřihu představen v následujících dvou týdnech. Nesestříhaný a neupravený materiál z natáčení ale vypadal moc dobře. Scénáře dalších dílů jsou napsány.

„Vypadá to fantasticky. Na rozdíl od podobných projektů režisér natočil většinu materiálu mimo ateliéry. Vypadá to mnohem dráž, než kolik to ve skutečnosti stálo.“

Aby vdechla život Zimohradu pro pilotní díl, utratila stanice 5-10 milionů dolarů (fíha, to je docela balík, no snad maj dobře spočítaný úspory z rozsahu :-). Pokud dostane projekt zelenou, premiéra Hry o trůny by mohla být na jaře roku 2011 (březen nebo duben).

„Byl bych překvapen, kdyby projekt nedostal zelenou,“ dodal Lombardo. A rozpovídal se nakonec i obšírnějc o tom, že je to velmi dospělácky laděno, nemůže být řeč o nějaká fantasy pohádkovosti. „Při sledování úplně zapomenete, že je to fantasy, a to já mám rád.“

Pilot si vyžádá i nějaké počítačové úpravy pro pozadí scén, zlovlky (mix skutečných zvířat a CGI) a dračí vejce. Stejně jako v knihách má každý rod své specifické v barvy pro kostýmy a zbroje. Vypadá to slibně, šéf programu je očividně nadšen.

15. ledna 2010

Hra o trůny dostala od HBO zelenou!


První info přišlo od Chicago Tribune, respektive od Mo Ryana na Twitteru (halt sociální média dnes vládnou 🙂


Jedná se tedy o první sérii. Natáčet se začne v červnu v Belfastu a skončit by se mělo až v prosinci, čili nějakých 30 týdů natáčení. Do TV by měl seriál jít na jaře 2011 (duben či květen). A jedna malá změna, série bude mít 10 dílů, včetně pilotu. Stále platí, že jednu epizodu by měl psát GRRM. Zároveň je už známo, že čtvrtou epizodu bude psát Bryan Cogman.

Shane Castle Série bude natáčena z největší části v Severním Irsku. K dosavadním lokacím (Castle Ward a Tollymore Country Park) příbývá Shane Castle v County Antrim.

Rozpočet je stanoven na 45 milonů dolarů, pravděpodobně bez oněch 10 milionů na pilot. Když se vezme v úvahu daňová úleva a levné Paint Hall ateliéry, je rozpočet srovnatelný s Deadwoodem a Ztracenými a lehce vyšší než mají Tudorovci. Zároveň je to asi polovina rozpočtu série Říma. Btw, chystaný HBO trhák Boardwalk Empire měl 50 milionů jen na pilotní díl, ale to může být zároveň i důvod k brzkému zrušení, pokud sledovanost nebude dle představ. Další peníze by mohly přijít od BBC. Vláda Severního Irska poskytla pobídku nějakých 2,4 milionu dolarů a další pobídky možná přijdou.

Srovnání rozpočtů seriálů

Pro celou sérii je samozřejmě třeba obsadit další role k dosavadnímu obsazení, jde hlavně o tyto postavy: Malíček, Barristan, Bronn, Renly, Gregor a Tywin.

 

O seriálu se docela hodně psalo i ve velkých médiích, ostatně producenti seriálu všem fanouškům i médiím děkovali s tím, že jejich hlas byl v HBO určitě slyšet. Jeden novější článek za všechny, What’s the appeal of Game of Thrones?

2. března 2010

Další informační zdroje