Hra o trůny 2×09 – Černovoda

Stannisova flotila dorazila do Králova přístaviště a Lannisteři v čele s Tyrionem bojují o své životy.

Scénář: George R. R. Martin
Režie: Neil Marshall

Celou druhou sérii jsme bombardováni heslem „Válka se blíží“. A teď je konečně tady. V seriálovém zpracování Hry o trůny jsme viděli už téměř vše. Souboje, popravy, intriky, kouzla, sex, mučení i romanci. A teď uvidíme i skutečnou bitvu. David Benioff a Dan Weiss poskytli EW.com rozhovor o jejím natáčení.

Jaké bylo natáčení Bitvy o Černovodu?
Weiss: Byla to zábava. A tím myslím, že to bylo fakt mizerný. 42 stupňů, déšť, bláto…

Benioff: Celý příběh Černovody se váže k první řadě, kde jsme se chystali natočit tu bitvu s Tyrionem, ale nakonec jsme to nezvládli. Poté jsme si slíbili, že v druhé řadě pořádnou bitvu mít budeme.

Weiss: Bude tam pořádná bitva, bude to námořní bitva a bude tam spousta vizuálních efektů. Na poslední chvíli nám odpadl režisér a týden před natáčením jsme byli bez režiséra.

Benioff: Byli jsme nahraní. Procházeli jsme seznam možností a byla to hrůza. A pak na tom seznamu vyskočilo jméno Neila Marshalla. Udělal Centuriona a Psí vojáky, kde prokázal, že umí natočit působivou akci i s malým rozpočtem. Nikdy předtím Trůny neviděl. Rychle jsme ho do toho dostali. Jemu se to moc zalíbilo. Byla to skvělá volba.

Weiss: Byl jako dítě, co dostalo úžasné hračky. Budoval úžasné stavy, hradní zdi a brány atd.

Předpokládám, že to bude noční scéna, takže efekty budou snazší?
Weiss: Částečně to je kvůli rozpočtu. Ale jsou tam i jiné aspekty, proč jsme chtěli, aby se to odehrálo v noci.

Benioff: Zápalné šípy v noci vypadají prostě skvěle.

Benioff: Natáčení bylo náročné. Belfastské noci, je zima a vlhko. Všude bláto. Vítr vane, déšť padá, všechno je reálné, nic z toho není jen kvůli natáčení.

Weiss: Chtěli jsme, aby to působilo reálně. Museli jsme kvůli tomu požádat o mimořádnou dotaci od HBO, s běžným rozpočtem epizody by to nešlo.

Benioff: Šli jsme za HBO, klekli na kolena a prosili. „Jen pro tentokrát. Prosíme.“ Nedostali jsme tolik, kolik jsme chtěli… Byly tu otázky. „Přivede to nové diváky? Zvedne to sledovanost?“ Všechno je to o tom, proč ten příběh potřebuje velkou bitvu. „Zvládli jste první sérii bez velké bitvy, tak proč jí teď potřebujete?“ Byla to dlouhá debata o tom, kam celý příběh směřuje.

Benioff: Původní myšlenka byla, že většina bitvy se odehraje v Maegorově pevnosti. Cersei a Sansa tam budou s dalšími ženami a dětmi a budou dostávat informace o průběhu bitvy.

Lena a Sophie jsou skvělé, mohla by to být slušná epizoda, ale nechtěli jsme to tak. Minulý rok jsme museli vynechat bitvu, kterou jsme chtěli natočit a Bitva o Černovodu je mnohem důležitější. Pro nás je celá druhá řada o tomto střetu, nešlo ji vynechat či jen ošidit.

Nedokázali jsme natočit bitvu ze Střetu králů. To by nešlo ani s 200 milióny.

Byla ve hře myšlenka přesunout bitvu z vody na zem. Je to mnohem snadnější natočit.

Weiss: Ale tohle jsme už viděli tolikrát. Kdežto námořních bitev bylo ve fantasy málo (možná proto, že ostatní jsou prostě chytřejší a vyhnuli se jim záměrně). Rozdělení sil mezi pozemní vojsko a námořní je středobod Georgeova příběhu a celé linky mezi Stannisem a Renlym (a nepřímo Tyrionem). Udělat z toho pozemní bitvu by znamenalo přepsat celou sérii.

Takže jsme museli pečlivě volit a vážit. Něco muselo jít pryč, i věci, které nám tam fakt chybí. Museli jsme ale zachovat opravdu jen to nejnutnější. Myslíme, že i tak je to silná a dramatická bitva.

GRRM napsal tuto epizodu. Jaký byl vlastně jeho příspěvek?
Weiss: George si byl vědom produkční reality a byl hodně nápomocný, když jsme hledali cestu, jak udělat Bitvu o Černovodu trochu chudší (méně nákladnou). George s námi spolupracuje na každé sérii mnoha způsoby. Podílí se krom jiného na vymýšlení postav a hlavní dějových linek.

Benioff: George stvořil svět, ve kterém žijeme posledních 6 a půl roku, takže slovo „příspěvek“ asi není dostatečně výstižné. Byl s námi v ateliérech během první řady, ukazovali jsme mu co jsme vytvořili a on řekl: „Takže tady natočí scény z mojí epizody?“ A my jsme opáčili, „Georgi, všechny epizody jsou tvoje.“ Všechno je od něho, všechny důležité postavy, hlavní dějové linky. Chtěli jsme ho Černovodu nechat napsat, protože nikdo nedokáže napsat lépe velkou bitvu. Bohužel něco z té velikosti muselo jít pryč. V knize i ve scénáři jsou věci, které jsme si přáli, abychom mohli natočit. Ale ve chvíli, kdy vysílání deseti hodin epické fantasy probíhá kratší dobu, než vyrobení dvou hodin… prostě nelze natočit vše, co chcete.

Volně přeloženo z EW.com.