Hra o trůny 4×01 – Dva meče

AKTUALIZACE: Odkazy na díl, který je zdarma na HBO GO a YouTube.

Tyrion vítá hosty v Králově přístavišti. Jon Sníh je chladně přijat v Černém hradě. Dany míří do Meereenu, matky všech otrokářských měst. Arya potkává staré známé.

Měl jsem tu výhodu vidět první díl už v pátek a tak se s vámi rád podělím o pár dojmů. Ale nejsem recenzent, takže opravdu jen krátce v bodech – asi budu i spoileřit, pokud to u prvního dílu nové řady vůbec jde…

  • Úvodní scéna, na níž vlastně odkazuje název epizody, je skvělá, zejména pro fanoušky knih – je vždy fajn vidět podobné drobné detaily, u kterých si člověk už myslel, že pro ně není ve scénáři prostor.
  • Vůbec celá část kolem Králova přístaviště je tím lepším z celého dílu.
  • Jen mě trochu zklamalo přivítání Martellů. Je tu docela výrazný odklon od knižní verze a to už skoro tradičním způsobem… ano, do bordelu… 🙂 Přesto tam jistý smysl vidím a opět to přikládám spíše na oltář televizní zkratky a představení nových postav. Co mě na tom trochu zarazilo, bylo poměrně slušné ponížení Tyriona (musím se podívat, jaký dojem vzbuzovala kniha u těchto událostí).
  • Oberyn Martell zatím moc prostoru neměl, ale pro mě rozhodně slibný začátek. Větším zklamáním pro mě byla spíše Ellaria Písek (tedy přesně opačně, než jsem dle vzhledu představitelů očekával).
  • Prostředek je, jak už to u prvních dílů bývá, dost rozeskákaný po všech možných koutech a dějových linkách. Z těch asi nejvíc vyniká sever s dobrou scénou Jona Sněha a vedením Noční hlídky a pak setkání Tormunda s nečekanými posilami.
  • A závěr to korunuje konečně zase delší sekvencí, jak skvěle díl začal, tak i skončil. Arya a Sandor jsou výborná dvojka, komická i bojová. Vlastně i tato část je zřejmě provázána na název epizody.
  • Konečně jsem si v samotném díle (ne jen na začátku a konci) všimnul hudby. No krása, kéž by ji vytahovali do popředí více.
  • Rozhodně se těším na pokračování. Tahle řada by měla být z pohledu přelomových událostí jedna z vůbec nejnašlapanějších a začátek vypadá velmi nadějně.

Jo a mám pro vás taky dobrou zprávu. Tento díl bude v pondělí od rána k vidění zdarma na HBO GO a také nově na YouTube HBOCZSK.