Jojen Reed

Zelené sny Jojena Reeda z Šíje.

Okřídlený vlk

Střet králů, str. 320 (v češtině: I. – str. 416)

Zdálo se mi o vlku s křídly, připoutaném k zemi šedivými kamennými řetězy. Byl to zelený sen, proto vím, že byl pravdivý. Řetězy se pokoušela rozklovat vrána, ale kámen byl příliš tvrdý a ona z něj zobákem odsekávala jen maličké úlomky.
„Měla ta vrána tři oči?“
Jojen přikývl.

Na další stránce Jojen vysvětluje, že oním okřídleným vlkem je Bran. Věří, že ho tříoká vrána ho vyslala do Zimohradu zlomit řetězy, které podle něj symbolizují Branovy potíže s otevřením svého třetího oka.

Smrt a večeře

Střet králů, str. 322 (v češtině: I. – str. 418)

To není zapotřebí. Dnes není den, kdy umřu.

Zdá se, že Jojen ví, kdy zemře, ačkoli to nemusí nezbytně znamenat, že zná okolnosti, za kterých se tak stane.


Střet králů, str. 325 (v češtině: I. – str. 421-422)

Nevěnovala jeho poznámce pozornost. „Seděl jsi u večeře, ale místo sluhy ti jídlo přinesl mistr Luwin. Odkrojil ti královskou porci z pečeně, maso bylo polosyrové a krvavé, ale vonělo tak nádherně, že se všem sbíhaly sliny. Maso, které naservíroval Freyům, bylo staré, šedivé a mrtvé.Přesto jim jejich večeře chutnala víc, než tobě tvoje.

Meera vylíčila Jojenův zelený sen Branovi. Tento sen předpověděl zprávu přicházející z jihu, která oznamovala Robbovo vítězství – „královskou porci“ – ale také to, že Freyové ztratili sera Stevrona, „maso, které bylo šedé a mrtvé“. Bran nebyl ze zpráv potěšen tak, jak by mohl být – jednak protože si myslel, že Tywin Lannister je tím, kdo musí být poražen, a druhak protože si připomenul Ošina slova o tom, že Robb se vydal nesprávným směrem. Naproti tomu Freyovi chlapci se smrtí sera Stevrona nijak netrápili.

Osud Zimohradu

Střet králů, str. 382 (v češtině: II. – str. 42)

„Přijde sem moře.“
„Moře?“
„Zdálo se mi o tom, že všude kolem Zimohradu pleskají vody moře. Viděl jsem černé vlny tříštící se o brány a věže a pak slaná voda přetekla přes hradby a zaplnila celý hrad. Na nádvoří plavali utonutí muži. Když se mi ten sen zdál poprvé, ještě ve Stráži u Šedé vody, neviděl jsem jejich obličeje, ale teď je vidím. Jeden z nich je Pivní břich, ten strážný, který vyvolával naše jména na hostině. Dalším je váš septon. A taky váš kovář.“

Toto proroctví bylo naplněno dobytím Zimohradu Theonem Greyjoyem.


Střet králů, str. 385 (v češtině: II. – str. 47)

Zdálo se mi o tom muži, který sem dnes přišel, o tom, co mu říkají Smraďoch. Ty a tvůj bratr jste leželi mrtví u jeho nohou a on vám dlouhým zakrváceným nožem stahoval kůži z obličejů.

Toto proroctví bylo naplněno, když Smraďoch zabil a stáhl z kůže mlynářovy syny a použil je jako náhradu za uprchlého Brana a Rickona.

Návrat vlků

Bouře mečů, str. 277 (v češtině: I. – 351)

„Vlci se zase vrátí,“ ujistil ho Jojen vážným hlasem.
„A jak to můžeš vědět, chlapče?“
„Zdálo se mi o tom.“

Vlci pravděpodobně znamenají Starky, a toto proroctví by tudíž mohlo znamenat, že Starkové se nějakým způsobem opět stanou významnými hráči.

Zdroj: westeros.org
Překlad: MIl, Léto