Novinky o natáčení 5. řady Hry o trůny

V uplynulém týdnu se v San Diegu konal festival Comic Con a nechyběl ani tradiční panel se seriálem Hra o trůny. Fanoušci se dočkali slušné porce novinek ohledně natáčení páté řady, které vám teď přinášíme v krátkém shrnutí.

Nejočekávanější bylo video s novými tvářemi seriálu, které představilo hned devět nově obsazených postav, převážně z Dorne.

 

Alexander-Siddig

Dorana Martella, rozvážného bratra Oberyna Martella a vládnoucího prince Dorne, si zahraje Alexander Siddig. Tento anglický herec původem ze Súdánu se dříve objevil např. v seriálu Star Trek: Hluboký vesmír devět nebo ve filmu Království nebeské.

 

 

 

  • Roli Trystana Martella, syna prince Dorana a podle informací od HBO i jeho dědice, obsadil mladý herec Toby Sebastian.
  • V roli Myrcelly Baratheon, (domnělé) dcery krále Roberta a snoubenky Trystana Martella, vystřídá Nell Tiger Free původně obsazenou Aimee Richardson. Není zcela jasné, proč došlo k přeobsazení, ale podle zdrojů blízkých WiC.net se na roli Myrcelly v páté řadě pořádal nový konkurs, kterého se účastnila i Aimee Richarson, svou roli ovšem neuhájila.
  • DeObia Oparei si zahraje Area Hotaha, kapitána stráží prince Dorana.

 

Keisha-Castle-HughesByly také obsazeny tři herečky do rolí Písečných hadů, nemanželských dcer prince Oberyna. Obaru Písek, nejstarší ze sester, si zahraje novozélandská herečka Keisha Castle-Hughes. Do role druhé nejstarší sestry, Nymerie Písek, byla obsazena anglická herečka Jessica Henwick. Nejmladší z obsazených dcer je Tyene Písek, oproti knihám ovšem Tyene pochází ze vztahu Oberyna a Ellarie a její zbraní jsou dýky. Tyene si zahraje italská herečka Rosabell Laurenti Sellers.

 

 

  • Dalším hercem původem z Itálie, který si zahraje v páté řadě, je Enzo Cilenti, který byl obsazen do role bohatého otrokáře Yezzana.

 

Jonathan-PrycePosledním přírůstkem do obsazení seriálu (ve zmíněném videu, není vyloučeno, že přibudou ještě další role) je známý velšský herec Jonathan Pryce, který se dříve objevil např. v Evitě, bondovce Zítřek nikdy neumírá nebo v Pirátech z Karibiku. Pryce si zahraje Nejvyššího vrabčáka, zbožného muže, který přišel do Králova přístaviště, aby sloužil těm nejchudším a nejvíce utlačovaným, a který si rychle získal mnoho následovníků.

 

 

Již dříve se objevily spekulace, že by se do seriálu mohla vrátit jedna známá tvář, a sice Tom Wlaschiha, který si zahrál fanoušky oblíbeného Jaqena H’ghara. Nasvědčuje tomu informace z jeho herecké agentury, podle které by měl Wlaschiha v srpnu roku 2014 natáčet pro Hru o trůny.

 

 

Scénáristi na Comic Conu také potvrdili, že kromě obvyklého Severního Irska a Chorvatska letos se štábem zavítají i do Španělska, kde by měli natáčet lokace pro Dorne. Natáčet se bude v andaluzské provincii Sevilla, konkrétně v blízkosti královského paláce Alcázar a ve městě Osuna, kde se kromě jiného nachází i aréna pro býčí zápasy Plaza de Toros. Naopak na Island se štáb letos vrátí jen na omezenou dobu a bude tam natáčet pouze záběry na krajinu.

George R.R. Martin na Comic Conu prozradil, že pro pátou řadu nebude psát žádný scénář, aby se mohl plně soustředit na dopsání Vichrů zimy (podle jeho slov by mu psaní scénáře k jedné epizodě trvalo celý měsíc). O všechny epizody se tedy postarají David Benioff & D.B. Weiss, Bryan Cogman a nově také Dave Hill, který doposud pracoval pouze jako asistent scénáristů.

Už před Comic Conem byli oznámeni režiséři jednotlivých epizod 5. série:

5×01 a 5×02: Michael Slovis (režíroval např. některé díly seriálů Breaking Bad, Law & Order: SVU)
5×03 a 5×04: Mark Mylod (Shameless, Entourage)
5×05 a 5×06: Jeremy Podeswa (Boardwalk Empire, The Tudors)
5×07 a 5×08: Miguel Sapochnik (House MD, Fringe)
5×09 a 5×10: David Nutter (který jako jediný z nich má předchozí zkušenosti s natáčením GoT)

A ještě perlička na závěr (malý spoiler pro nečtenáře):

Podle blíže nespecifikovaného zdroje HBO požádalo radnici města Dubrovník o povolení natáčet scénu, ve které má jistá nahá herečka projít od dubrovnické katedrály k paláci Sponza, za účasti zhruba pěti set komparzistů. Čtenáři už asi tuší, o jakou scénu se jedná. 🙂

 

Zdroj: WinterIsComing.net, WatchersontheWall.com