Hodnocení povídek

Fanouškovská fikce postupuje do další fáze. Všechny povídky najdete na této stránce, pod hodnotícím formulářem. Případně v PDF dokumentu a ve formátech pro elektronické čtečky .mobi (Kindle) a .epub.

Povídky jsou záměrně jen očíslované, aby nebylo možné hodnotit na základě sympatií k autorovi apod. Jména autorů budou zveřejněna až s vyhlášením výsledků a na základě jejich svolení. Hodnotí se 5 nejlepších povídek, přičemž úplně nejlepší povídka získá 5 bodů, druhá nejlepší 4 body atd.

Hlasovat může jen registrovaný uživatel serveru IF. Vyhrazuji si právo vyřadit podezřelé (nově zaregistrované) účty. Je nutné u hodnocených povídek uvést nějaké zdůvodnění (stačí 2-3 věty), které zároveň prokáže, že jste povídku četli. Hodnoťte ale prosím samotnou povídku. Nekritizujte pravopis nebo mírné odklony od Martinových reálií. Autoři si dali se sepsáním svého dílka práci a věnovali mu svůj čas, takže buďme shovívaví a tolerantní. Jsou to jejich děťátka, která v potu tváře vypiplali z ničeho a celí rozechvělí je nyní dávají všanc celému světu! 🙂

Další povídky samozřejmě můžete komentovat i v diskuzi. Stejně tak pokud chcete, aby vaše hodnocení v průběhu soutěže mohli číst ostatní, uveďte ho i kromě formuláře v diskuzi. Netipujte ale prosím, kdo co napsal, to může být předmětem nějaké doplňkové tipovací soutěže v budoucnu.

Hlasování končí 1. 7. 20128.7.2012 o půlnoci, následující den bude vyhlášení. Následující den bude vyhlášen vítěz. Vyhrazuji si právo datum posunout na pozdější den na základě případných žádostí.

Tak je to tu. 9. 7. 2012 a vyhlášení nejlepších povídek. Zatím pouze číslem bez uvedení autora a komentářů k povídkám, protože probíhá taková minisoutěž, kde odhadujete přímo autory povídek (více v diskuzi).

1. povídka č. 5 – heavy-head
2. povídka č. 15 – Jay
3. povídka č. 2 – Jarla
4. povídka č. 3 – Tereza T.
5. povídka č. 9 – flanker.27
6. povídka č. 10 – Brandon
7. povídka č. 11 – BenNevis
8. povídka č. 7 – Jarla
9. povídka č. 1 – Lord Gepeto Illar
10. povídka č. 8 – wanic a 12 – Hildegarda

 

5 bodů Komentář
14 Pekne vystupňovaná poviedka. Smutný koniec sa vydaril. Howland ako POV síce dosť nevýrazny, ale inak veľmi dobré.
15 asi nejlepší, časové skoky se mi líbí, nápad s trojčaty je originální, nečekaný
7 Dobrá povídka. Hezké vylíčení Neddova zaváhání. Odhalení Jonova původu takové jaké bych mu přál.
15 Velmi se mi líbí teorie i způsob vypravování. Opravdu skvělá a velmi čtivá povídka 🙂
10 Svižná, stručně psaná povídka bez zbytečné omáčky. Dobře se čte i když nevrhá na scénu žádná velká překvapení. Mě velmi bavila.
5 Tahle povídka mi vyrazila dech. Je tak nehorázně martinovsky skvělá, až se to nezdá. Nesnáším Lyannu a nemám ráda Rhaegara, ale během čtení jsem těmto dvěma holubičkám začala fandit. Jaime s jeho rukama mě dostal a nenapadá mě nic jaimeoidnějšího. Prostě paráda za kterou by se dmul pýchou i Mistr. Jasné první místo! (A navíc by bylo vtipné kdyby to opravdu psal Heavy a vyhrál by DVD se seriálem :D)
2 Skvělá povídka vyprávěná především v přímé řeči. První část je velmi vtipná, druhá naopak přejde do vážné polohy, s citlivě napsaným koncem. Moje číslo 1.
5 Tak tohle je ta jedna, ta, která mě posadila do židle a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Poutavě vyprávění, místy vtipné a místy neskutečně dojemné.

Jenom jedna maličkost- ta Lyanna je neskutečně otravná.

5 Má to délku, má to vtip,… prostě dokonalé.
5 Tato povídka je jednoznačně nejlepší a pak dlouho nic. 1. slohově vyšperkované, 2. drží se reálií, 3. snaží se i pobavit.

Jako nedostatek vidím mimo jiné nelogičnost v závěru, kdy Eddard bezdůvodně ukradl Wylle dítě a vydává ho za Targaryena. Pokud je to jiná časová linie, mělo to být více zdůrazněno.

5 Přiznávám se, ve skrytu duše jsem naivní romantička. 🙂 Líbí se mi originální způsob, jakým je povídka vyprávěná – rámec tvoří Jon vypravující „pohádku“ a do toho jsou vloženy POV Lyanny a Howlanda. Autor(ka) si pohrál(a) s vykreslením charakterů postav, a díky tomu pro mne byly živé, jejich jednání uvěřitelná. Jaimeho cameo je dokonalé! Ze všech povídek jsem měla u téhle největší chuť přečíst si ji znova.

Jediná výtka: škoda, že se nedozvíme, proč Howland Jonovi lhal o tom, kdo jsou jeho rodiče.

5 „Ty nic nevíš,ty nic nevíš!“ Víc ani komentovat nemusím, celá povídka mi do ságy perfektně zapadla. Jednoznačně nejlepší.
11 Klasicka vystavba, necakane zvraty, nova teoria, linka s Wyllou sa velmi pacila :). Svizne a ctive, lubezne a skvele.
10 Líbí se mi pohádkový styl povídky a mám slabost pro princezny bojovnice. Taky se mi líbil POV Rheagara a moc bych chtěla, aby to takhle bylo doopravdy :).
10 Prosím fanfáry, tohle je vítěz. Alespoň v mých očích. Hladký, čistý styl, obrazy, které vidím před očima. Vždycky jsem si přál přečíst si o turnaji v Harrenově víc, než nám GRRM hamounsky odtajnil, a v téhle povídce se mi mé přání splnilo. Zmáknuté reálie, vypsaná ruka. Krásně se to čte.
5 V prvé řadě pochválím styl povídky, kdy autor vkládá vypravěčovu přítomnost do vyprávění minulosti a paradox mezi napínavým příběhem, který ale malé děti nudí. Dále. Výborně se to četlo, Lyanna skvěle vykreslená, dle mých vlastních představ nejzdařileji ze všech povídek. Líbilo se mi, jak jsou z pohledu Reeda popisovány ostatní postavy, např. jak vypráví, kdy se Robert skutečně zamiloval do Lyanny, to je prostě super. Bylo to jak číst výňatek z Písně. Perfektní Jaime i Ned. Vícekrát jsem si musela přečíst boj s Mečem jitra, než mi to plně došlo a tato verze je opravdu dojemná. Jen jediná věc mě zarazila. Ten epilog. Než jsem ho dočetla, žila jsem v domnění, že Eddart odjel za Ašarou a s ní měl to dítě. Ale je to autorova verze a já to akceptuju.
5 Nakonec první místo.

Za malou Ygritte, seznamující bratříčka s úrovní jeho vědomostí.

Za Jaimeho, který se jen mihl, ale potěšil důvěryhodně jaimeovským projevem.

Za Lyannu, a její rozhovor s Robertem.

A v neposlední řadě za konec, který mne skutečně překvapil.

12 Po dlouhém váhání o prvních dvou místech nakonec volím tuto povídku, protože je tak krásně emocionální 🙂 Poprvé je mi sympatický Rhaegar a hlavně poprvé je v ní Elia jakou bych ji asi chtěla mít už proto, že mám slabost pro jejího bratra Oberyna – ten by ji taky raději měl šťastnou. Děkuji autorce 🙂

Povídka ve mně vyvolala jen sáme příjemné dojmy a pocity – sugestivní příběh o opravdové lásce ve vztahu 🙂

3 Krásně napsaná, stala se mou favoritkou, už při prvním čtení. A ke všemu potvrzuje moji oblíbenou teorii o původu Jona 🙂
5 Povídka je moc pěkně zpracovaná, líbí se mi proběna stylu vyprávění ve vsuvkách – Howland Reed vypráví atd
5 Keď som sa pozrela na poviedku prvýkrát, trochu som prevrátila oči do stropu pri predstave dĺžky textu, ktorý ma čaká. Napokon som ľutovala, že poviedka už skončila, pretože je napísaná veľmi čtivo a skutočne ma vtiahla do deja. Tento západozemský HIMYM sa mi veľmi páčil, chválim aj zvrat na konci. Špeciálna vďaka za Jaimeho cameo.
5 Povídka na mě působí nejvyváženějším dojmem ze všech kandidátů. Příběh je decentní a bez zbytečných extravagancí, ke konci solidně graduje. Otázka Jonova původu je zodpovězena jaksi nádavkem, v kontextu předchozího děje dost překvapivě. Obraz opuštěné Wylly je velmi sugestivní, stejně jako líčení bitvy pod věží. Podání příběhu formou vyprávění dětem je poněkud přitažené za vlasy – autor by měl zůstat u Howlanda a přestat snít o Daenerys, že, Heade?
4 body Komentář
15 Poviedka je dlhšia a opisovaná z viacerých pohľadov, ale dosť mi vadilo vracanie sa do minulosti a zase do budúcnosti. Ženské POV sú nevýrazné, ale autor si poviedku premyslel… naozaj dobrá
5 dobrej konec, z Neda udělali docela kruťase, takhle sebrat dítě… 🙂
9 Hezký a neotřelý nápad. Výborná postava postava Těžkohlavého. Krásně popsané pocity Jona jako bastarda.
5 Hodně martinovský styl. Dlouhé povídání a stejně jsme se vlastně nic nedozvěděli. A to se mi velmi líbí.
3 Tahle verze původu Jona se mi také docela líbí. Krom toho je povídka dobře napsaná.
2 Jak si laskavý čtenář může povšimnout, nemám ráda Lyannu a Rheagara, takže jsem uvítala, že dítě je Robertovo. Navíc taková hezká puberťácká atmosféra a vtipkující Ned to zabíjel. A Howlanda Reeda jsem začala mít hrozně ráda, takže jsem uvítala jeho přítomnost. Pěkné, čtivé, vtipné a ještě mnoho adjektiv, která se mi nechcou vypisovat.
3 Nejcitlivěji napsaná povídka, s romantickým nádechem. Dobře popsané z hlediska Ašary, která působí velmi věrohodně.
2 První část je neskutečně vtipná a je super si něco takového přečíst a vyvést se z deprese způsobené opravdovým Martinem.

A navíc plusové body za to, že autor vybral teorii, která mě, hlavu skopovou, ještě nenapadla. (I když se mi pochopitelně nelíbí.)

8 Je to krátké, ale dokonalost má různé cesty a dlouhé nebo krátké,… neexistuje střední cesta
7 Jednoznačným kladem je nezprznění Eddardovy povahy a reálné vysvětlení jeho selhání s rybářkou. Slohově je to rovněž velmi dobré. Mírný zápor – málo děje. Jiní kritizovali plachtaření, ale v tom se nevyznám.
2 Howland Rákos a jeho trávové koření :-), hodně dobrý nápad. Kdo by to byl řekl, že si Howland a Ned v mládí takhle užívali. První (neuvěřitelně dobře napsaná) komicky laděná část krásně kontrastuje s dojemnou druhou částí.
11 Naprosto neuvěřitelné, ale čtivé. Pěkně napsáno.A pojmenování johna mě pobavilo 🙂
5 Dobre dialogy, pribeh, trochu rusila forma scenaru – rychle prestrihy. Dany ako manzelka – to uz bolo na mna prilis vela informacii. Preto iba druhe miesto 🙂
5 Západozemské HIMYM, které mi sedí vypravěčským stylem, trefilo moji představu postav a mělo překvapivý konec. A byla i má oblíbená věta „Ty nic nevíš“.
15 Vážně nejsi profík? Tohle je povídka propracovaná s maniakální důsledností. Vypiplaná věc. Čím víc o tom přemýšlím, čím víckrát to pročítám, tím víc se mi to líbí. A to je známka kvality, protože já jsem lajdácký čtenář, a když mě něco nebaví, přeskakuju. Piš dál, napiš knihu, prosadíš se, máš na to. Budu se těšit.
15 Ještě teď mi buší srdce z 08 kapitoly Ashary Dayne. A pak to vysvětlení na konci. Perfektní. Ale nejen to. Důraz na proroctví, Raegharova nejistota ohledně dvou synů, když měl být jeden a následné vyřešení se mi moc líbí. Při zmínkách o Cizinci mě příjemně mrazilo. Zřejmě jeho význam nechápu tak jak obyvatelé Západozemí, ale práve Cizinec mě fascinuje nejvíce.
15 Povídka dlouhá a spletitá. Líbil se mi celý fígl s Asharou a zakomponování Nedova rozhovoru s Renlym ze Hry. Trojčata by mne nikdy nenapadla a pojmenovat jednu z dcer Maegora… no, to je vskutku targaryenské (Viserys by mohl vyprávět :).
5 Vylepšené druhé místo nakonec dávám povídce, okteré si osobně myslím, že stejně vyhraje a proto může oželet jeden můj nanicovatý bodík. Jediné so mohu autorovi vytknout jsem mu již řekla. Ženy se nechovají jako ženy, tak jako moji chlapi se nechovají jako chlapi 🙂 Tato povídka má všechno, co má povídka mít – šmrnc a spád a bonusy, co příjemně překvapí. Celkový koncept je zajímavý a pěkně podaný.
15 Taková Martinovská. Trošku rozvláčná, ale přesto čtivá.
3 pěkně vykreslená hlavní postava
11 Skvelý príbeh o tom, ako sa Eddard Stark dal na dráhu čestného muža. Skvele som sa pobavila, modernejšie ladený štýl poviedky mi vôbec nevadil.
9 Tahle povídka je mimořádná zakomponováním jedné z ikon IF jako ústřední postavy, čímž zde způsobila nemalý poprask, což byl ostatně autorův záměr. Mimo to má povídka velmi dobrou úroveň sama o sobě, a to jak komorním příběhem, tak i věrohodností jeho zpracování. Povídka je poděkováním členům tohoto fóra a nese zřetelný rukopis mého dlouholetého přítele flankera, který se také v přímé konfrontaci k autorství přiznal.
3 body Komentář
8 Záverečná kapitola Vichrov? K tomu z pohľadu Brana. Krátka ale výstižná. Reakcia Jona oprávnená
10 taková de facto klasika v rámci „konspirační teorie“ Rhaegra a Lyanny, dobrej nápad s tím zamaskovaným rytířem..
5 Vyprávění Howlanda Reeda. Zajímavě podaná povídka. Epilog velmi vyzvedá tuto povídku.
11 Tady se mi líbil především styl vyprávění. Tato povídka má prostě duši. Moc se povedla.
15 Široce pojaté. Dobře zkonstruované. A Margaery jako jedna z tří draků je prostě hustopeklopřísná vize 😀
9 Tato povídka dokonale vystihuje charaktery všech obsažených Starků, Greyjoyů a Sněhů (ne, já prostě Jonovi nepřeju, aby byl Starkem). Arya, Robb, Theon, Sansa a Jon. Pak přišla trochu slabější část a potom to skvěle vyvrcholilo. Umírající ser Těžkohlavý mě naprosto odrovnal a dojal.
1 Nezaměnitelný autorův styl se spoustou asociací a narážek na kdeco. O autorovi prakticky nelze pochybovat. Přeju mu, ať mu jeho styl vydrží a že nalezne uplatnění i dále.
15 Když jsem uviděla tu délku, dost se mi rozšířily panenky a vážně se mi nechtělo. Ale autor má schopnost vtáhnout mě do svého příběhu a přemýšlení postav. Kapitola „/06/ 283 PD Věž Radosti, Dorne Princezna Lyanna Targaryen, vdova po princi Rhaegarovi“ opravdu vysvětluje všechno, zbytek je už jen takový balast, který bylo velmi příjemné číst. Zbožňuji Lyanninu vizi a ty metafory kolem toho. Povedené.
2 Jo, tady jsem se opravdu smál… a zkuste to někomu předčítat nahlas,… to nejde.
9 Teorie Lyanna + pánoš. Dospělý Jon je tam hezky popsán, i když moc dokola omílá své pocity nechtěného. Nechybí boj a emoce. Povídka má vše, co by měla taková povídka mít, aby se mi dobře četla.
1 Tak tohle je jízda. Držte si klobouky, protože pojedeme Západozemím, kde není nouze o teleporty, pornočasopisy ani výtahy. Autor má nezpochybnitelný komediální talent a jeho povídky je radost číst. 🙂
3 Takhle nějak bych si to představoval. Pro mě nejuvěřitelnější teorie o Jonovi.
15 Neostava nic ine, len poblahozelat autorovi k vysledku, ktoremu predchadzala dokladna priprava a dlhe hodiny pisania. Poviedka sa citala trochu tazsie, kedze casove roviny sa striedali. Chybalo mi viac dialogov na tak dlhy utvar.
15 Velmi propracovaná povídka, líbilo se mi přeházení kapitol. Smrt Lyanny byla pro mne hezky emotivní a myšlenka trojčat je zajímavá (a může to i vysvětlovat, proč Lyanna po porodu zemřela).
2 Bezva akce. Krátké, svižné, čtivé, zábavné i smutné. Ze života.
8 Krátké, šokující, perfektní, není co jiného dodávat. V téhle minipovídce jde především o nápad a dechberoucí závěr.
1 Autorův styl a smysl pro humor mám velmi ráda. Na téhle povídce se mi líbilo počáteční posouvání v ději, bitka před ToJ, Lyannin odchod do Wonderlandu… Představu Neda, přehazujícího na pánvi tlusté americké „palačinky“ stále nemůžu dostat z hlavy. No a zjištění Jonovy nepodstatnosti a Doranova píseň jsou jen třešničky na dortu.
9 Chandlerovská povídka „domysli si sám“, která nabízí neotřelý pohled na vítězného outsidera. Přes zvolené jméno se nejedná o žádnou parodii, ale o maskovanou hloubku pocitů. Příběh o tajných stezičkách, po kterých se ženské srdce ubírá je ve skutečnosti velice realistický 🙂

Je vidět, že autor si raději zvolil teorii o původu Jona Sněha, která je možná než aby stavěl na neověřených 🙂

12 Originální teorie. Jediná povídka, kde si troufnu tipnout autora – Hildegarda? ( i když čučoriedky chybí!)
7 konečně trochu jiný a moc ne SOIAF pohled na původ Jona
2 Pekne napísané a iné než všetky ostatné poviedky. Dobre spracované a uveriteľné postavy.
2 Robert jako otec Jona, tentokrát pro jednou v lepším světle. Uvolněná první část povídky psaná s lehkou nadsázkou přechází bez jakéhokoliv varování přímo ke klíčové scéně obsahující bolest, ale i odhodlání a naději. Na povídce bych kromě námětu a zvolené koncepce vyzdvihl i způsob vykreslení jednotlivých postav. Autorkou je podle nejmenovaného off-line zdroje Jarla, jedna z mála zdejších zastánkyň Roberta  – jako muže i člověka.
2 body Komentář
2 Zhulený Robert Ned Lyana a Howland? 😀 Super, dostalo ma to na kolená 😀 😀 Jon ako Robertov syn.
7 rybářská romantika 🙂
10 Hezké vylíčení Turnaje. Povídku však podle mne vyzvedá popis boje u Věže radosti, ten je krásně vylíčen.  Především slova Ethana Glovera jsou pravdivým soudem nad členy Královské gardy.
10 Zde se povedla především první půlka povídky. Ale i celkově je tak dobrá, že si ty dva body právem zaslouží.
5 Velmi povedené. Jako desátá povídka ale vyprávěná jiným stylem, a s nečekaným koncem.
11 Už jen nadpis mi připadá hrozně super a pokračování je ještě lepší. Navíc nejsem Ašařin fanoušek, takže jsem uvítala její smrt. Navíc sympatická Wylla, vtipný Howland a divný Jon Connignton – super. Z toho kluka Aegona ještě něco bude a to zásluhou toho příšerného uchvatitelova psa 😀 .<span class=“spoiler“></span>
7 I když je z pohledu Neda Starka, téměř určitě povídku napsala žena. Uvažování Neda Starka se prostě valí jinudy. Což povídce neubírá na sugestivním stylu (popis bouře) a dobrém popisu rybářovy dcery. Navíc asi nejvíc tato povídka odpovídá tomu, co se dozví Davos v Tanci s draky. Nebýt trochu useknutého konce, hodnotím výše.
7 Jedna z nejlepších. Líbí se mi Eddard, který tady je. Všechno je velmi realistické (čert vem plachtu), částečně i surové a zároveň nádherné. A je to ta krásně pesimistická teorie „Ano Jone, jsi fakt jenom bastard“.
3 Ale jo, popsáno hezky, líbilo se.
10 Teorie Lyanna + Rhaegar je vylíčena velmi romanticky. Oceňuji dobrý sloh a držení se reálií. Nelíbí se mi „vazba“ Lyanna, co dostane s dřevcem a neletí pět metrů do vzduchu a další detaily.
15 Tahle povídka je dlouhá, a je vidět, že autor(ka) si s ní dal(a) velkou práci. Nechronologické řazení kapitol pomáhá ve čtenáři udržet napětí, a teorie o trojčatech překvapila. 🙂 Vytkla bych snad jen ne zrovna osobitý styl psaní – ničím mě neupoutal, něco tomu chybělo.
9 Severská povídka, Johnovi pochybnosti o sobě a Arya, to se čte samo.
3 Krasne vykresleny vnutorny svet Asary. Bohuzial o Jonovi, o jeho pocati alebo narodeni nie je v poviedke ani zmienka, ani len v nadpise 🙂
2 Tato povídka mne zaujala dvěma naprosto odlišnými částmi, kdy první byla vtipná a beztarostná (vtipkující Ned a slovo sprosťula), kdežto druhá byla smutná až dojemná. Ikdyž opravdu doufám, že Jon nebude ve skutečnosti Robertův, moc se mi tento příběh líbil.
12 Tu máš ten bod, o kterém sis myslela, že ho od nikoho nedostaneš, a ještě jeden navrch, pretože sa mi páčilo, ako narábaš s atmosférou, za emoce, které byly pravdivé a ne vycucané z prstu, za poetický styl, tak křehký a jemný, že by stačilo fouknout a rozplynul by se do tajemna, kterým jsi povídku uzavřela a nedokončila, do tajemna, které je příslibem naděje, ženského pohledu na věc a dalších tajemství, která nikdy nekončí, dokud příběh trvá…
9 Tady cením vlastní nápad a originalitu s úplně novou postavou. Až po přečtení podruhé jsem pochopila všechny souvislosti a to dávám povídce jako plus. (Př. … se odehraje mnoho věcí, které vidí všichni. Ale také mnoho věcí, kterých si nevšimne nikdo.) Příběh je to velice dojemný, smutný. Ach, Jon byl tak blízko k tomu, dozvědět se pravdu…. :´(
2 Miluji ostré kontrasty a síla téhle povídky je právě v jednom takovém. Pubertální řečičky a bezstarostnost v první části, dokreslené piruletami kachen a kouřovými vlasy. Proti brutálnímu vystřízlivění v druhé, kratší části.
1 Výborná a výborně pojatá. Můj osobní názor je, že tento autor má obrovský potenciál a pokud ho zúročí, tak z něj bude skutečný tvůrce. Autor sám by si zasloužil hodnocení nejvyšší, ale se svými schopnostmi do povídky mohl dát mnohem víc a pokud do příštího kola dá víc, tak vyhraje 🙂
7 Těsný souboj mezi čtvrtým a pátým místem. Možná tam jsou chyby, co se týče plachtění, ale povídce to vůbec neškodí.
9 To samé platí i pro tuhle povídku, trochu jiný a neočekávaný pohled na téma
9 Veľmi zvláštne, ale zároveň originálne. Ako Heavyho fanynke sa mi príbeh so serem Těžkohlavým páčil,aj keď to bolo miestami skutočne veľmi pritiahnuté za vlasy.
3 Povídka má jednoduchou zápletku, vyniká však způsobem podání a celkovou atmosférou. Ašara je vylíčena velmi přesvědčivě a emotivně, a ačkoliv s podáním Eddarda se úplně neztotožňuji, působí i on poměrně věrohodně. Skvělé ztvárnění jedné z konzervativnějších teorií o Jonově původu. Jako autorku tipuji svoa00.
1 bod Komentář
3 Oslava na Harenove pekne opísaná. Rovnako aj Eddard vyzerá ako galantný chlapík. Už na začiatku som tušil, že medzi nimi k niečomu dôjde.
9 za nápad (že se Lyanna spustila s nějakým potomkem dávno vymřelého rodu)
3 Hezky podaná POV. Krásné vylíčení Rhaegarova činu. Hezky podaný vztah mezi Neddem a Ašarou.
1 Tato povídka sice není příliš hluboká nebo s filosofickým posláním, ale neskutečně mi zvedla náladu před dost otravnou zkouškou. A to se počítá. Už dlouho jsem se tolik nenasmála.
2 Teorie původu Jona se mi sice moc nelíbí, ale líbí se mi ty pubertální dialogy našich oblíbených postav. A také se mi líbí kontrast první a druhé půlky povídky.
8 Všichni milujeme Brana, takže jeho přítomnost hodně zvýšila skóre. Nad třetím, čtvrtým a pátým místem jsem se hodně přemýšlela, ale nakonec ve vyhrál branomil. Zase platí, že L+R=JS, ale nějak mě to protentokrát netíží. A navíc – co je malý, to je hezký 🙂 .
12 Podobně jako u sedmičky autorka oc neodhadla mužskou psychologii, alespoň ve vztahu k tomu, že je tu Rhaegar líčen coby milující manžel a otec. Nicméně je to podle mě vpodstatě takové vyznání lásky a docela mě to chytlo za srdce.
10 Ze Rhaegarovu otázku…
12 Chtěla jsem obodovat i nějakou slovenskou povídku, které jsou handicapované slovenštinou. Ta od Gepeta je moc velký úlet, ale líbíla se mi 12, která má neotřelou teroii vzniku Jona a hezký styl. Bohužel autorce pak nevycházejí jiné věci, které mohla víc dovysvětlit.
11 Protivný Howland Reed, sympatická Wylla (její rozhovor s Nedem patří k vrcholům povídky), šílený Jon Connington. 🙂 Některé pasáže (Ashara ve věži) mi úplně neseděly, ale jako celek dobré.
2 Líbilo se mi vyvážení veselého a hravého začátku a temného konce. Představa zkouřeného Edda má hodně do sebe 🙂
1 Styl je nazamenitelny a originalny. Rozne popkulturne odkazy su lahodkou a sklanam sa pred invencnostou autora. Menej bodov davam, pretoze sa mi viac pacia klasicke formaty a preto, ze autor trochu znizuje hodnotu poviedky, ked vychrli podobnu kvalitku kazdy tyzden. Treba nechat citatelov cakat, nech sa uci od GRRM 🙂
9 U této povídky jsem nejvíce zvědavá na autora/autorku. Líbilo se mi vyprávění příběhu během cestování i následný souboj. A jak už jsem v komentáři pod povídkou napsala, lidi by se opravdu měli naučit, že mají Jonovi vše říkat hned!!!
1 Jízda na tobogánu, při které jsem ztratil klobouk, gejzír nápadů, smíchu a spikleneckého pomrkávání na čtenáře. Ty jediný jsi to nebral až tak vážně a udělal sis srandu ze všeho a ze všech, jako vždycky. Hodorovi by se to líbilo.
1 A poslední bod, který můžu rozdat, dávám za excelentní smysl pro humor, který se plně trefil do mého vkusu. 😉
11 Vybrat první pětku byla makačka. Proč ji nakonec uzavírá tahle povídka?

Kvůli rázné Wylle, Brandonovu Jonovi, budoucímu Mladému Griffovi (jehož otec je znám, ale matka úplně nečekaná osoba), sympaticky nevrlému Howlandovi… a hlavně kvůli Griffově „Pojmenuješ po mně svého syna.“, co se mnou skoro praštilo. 😀

3 Krásně napsaná Ašara, která se na svět dívá očima autorky (nebo že by to bylo neopak 🙂 ). Závěr je zeskratkovaný. Autorka jako by se bála, že o sobě poví příliš. Ale ten Ašařin pohled do sálu – ten je špičkový 🙂
9 Trochu kostrbatě napsaná, ale čtivá.
15 zajímavě vyprávěno stylem zapadající mozaiky, s happyendovou pointou
8 Smutný koniec, dúfam, že nebude mať nič spoločné so skutočným z knihy. Ale zručne napísané.
11 Na poslední bodované místo dávám tuto s nadsázkou pojatou story o putování po Západozemí s mrtvolou a dvěma fakany na krku. Wylla působí jako praktická žena, spíš z našeho světa, než z Písně, což ostatně platí i pro zbylé postavy. Detaily místy skřípou, autor to bral tak trochu hurá stylem, ale má to nápad a spád. Podle úrovně péče o děti bude pachatelem spíš muž, řekněme Blackfish.