Souhrn Střetu králů 2

Střet králů 2/2

Sansa III Catelyn IV Jon IV
Bran V Tyrion VIII Theon III
Arya VIII Catelyn V Daenerys III
Tyrion IX Davos II Jon V
Tyrion X Catelyn VI Bran VI
Arya IX Daenerys IV Tyrion XI
Theon IV Jon VI Sansa IV
Jon VII Tyrion XII Catelyn VII
Theon V Sansa V Davos III
Tyrion XIII Sansa VI Tyrion XIV
Sansa VII Daenerys V Arya X
Sansa VIII Theon VI Tyrion XV
Jon VIII Bran VII

Shrnutí kapitol ACOK 2/2

33. Sansa III (str. 9)

Joffrey je vzteky bez sebe, když se dozví o další prohrané bitvě. Nechá si předvést Sansu a veřejně, před zraky všech, ji na nádvoří nechá surově zbít, čímž jí umožní zbavit se zbytků iluzí, jež chová o rytířství.

Nedůstojnému divadlu učiní ráznou přítrž teprve Tyrion. Ten si mladého krále „podá“, až mu hoří uši a odvede nebohou Sansu do svých komnat, pod svou ochranu. Tam jí řekne, že má v plánu zrušit její zasnoubení s Joffreyem. Nabídne jí rovněž své vlastní muže jako osobní stráž. Sansa má ale strach, že by to znamenalo konec jejím konspirativním schůzkám v božím háji, a proto odmítá.

34. Catelyn IV (str. 18)

Poté, co se pomodlí k Sedmi bohům, jde Catelyn promluvit s Renlym, kterého Brienne strojí do nadcházející bitvy. Naposledy se ho pokouší přesvědčit, aby svolal spolu s Robbem a Stannisem Velkou radu a společně svrhli Lannistery.

Náhle spatří podivný stín a Renly padne mrtev k zemi. Dovnitř vpadnou královi muži a podezřívají Brienne. Strhne se boj. Avšak Catelyn si je jistá, že za tím stojí Stannis a čáry jeho Rudé kněžky. Podaří se jí o tom přesvědčit jednoho z rytířů Duhové gardy a v nastalém chaosu spolu s Brienne uprchnou z tábora.

35. Jon IV (str. 29)

Kolona najde útočiště na vyvýšeném kopci v hustém lese. Jon si splní své povinnosti ohledně stanu a přístřeší lorda Mormonta a zajde s Duchem k hranici tábořiště. Tam jej najde Sam a povídají si. Jon mu říká o rozhodnutí velitele počkat zde na Qhorina Půlrukého. Pak Jon zajde zpět a kromě přinesení večeře si s lordem Mormontem také povídá o situaci a vyhlídkách jejich výpravy. Jon se jde jěště projít a po tom, co jej Duch přivede k něčemu, napůl ukrytému v zemi, vyhrabe černý plášť pravděpodobně zesnulého bratra Noční hlídky a jeho skromný majetek.

36. Bran V (str. 40)

Mistr Luwin oznamuje vítězství Robba u Volského brodu a smrt Stevrona Freye. Walderové nejsou vůbec zarmouceni. Toto je onen pokrm, který se Walderům zamlouvá víc než Branovi. Bran Jojenovi vyjeví, že mu věří a ten se mu svěří s dalším snem. Moře se převalí přes Zimohrad a zatopí ho. Bran se na oplátku svěří se svými vlčími sny a těmi o vráně a padání. Jojen ho nazve vlkodlakem a měničem. Vlčí sny jsou podle Jojena mocnou schopností používat třetí oko ve spánku.

Ser Rodrik se vrací se Smraďochem, sluhou Bastarda z Hrůzova, jako vězněm. Bastard je prý mrtev. Lady Hornwood po svatbě a podpisu poslední vůle ve prospěch Boltonů zemřela. Později se Bran dozvídá o novém Jojenově snu; Smraďoch v něm stál nad těly Brana Rickona a stahoval jim kůži z obličejů. Bran i Meera se tomu snaží vzepřít, něco podniknout, ale Jojen smutně podotkne, že zelené sny nelžou.

37. Tyrion VIII (str. 48)

Královna, Tyrion, Varys a Malíček přemítají nad vraždou lorda Renlyho. Většina jeho armády přešla k lordu Stannisovi, ovšem neučinili tak všichni. Tyrion chce Tyrellům nabídnout sňatek Joffreyho s Margaery Tyrell a zajistit si tak jejich věrnost. Hledá vhodného vyslance a nabídne se Malíček. Tyrion mu ovšem nedůvěřuje a přemýšlí o jeho záměrech. Malíček upozorňuje na to, že po návratu očekává od krále nebo královny odměnu za svou zásluhu. Po ukončení zasedání Malé rady se ještě královna ptá Tyriona na přípravu řetězu a nakonec jej překvapivě políbí. Tyrion není schopen nic říct a přemítá, co má královna v úmyslu.

38. Theon III (str. 57)

Theon Greyjoy se svými muži napadne a pobije neopatrnou družinu Benfreda Tallharta. Pokouší se Benfreda vyslýchat, ten však na otázky neodpovídá a Theona uráží. Aeron jej proto utopí v moři jako oběť Potopenému bohu. Theon má z vítězství špatný pocit, jelikož se před několika lety při návštěvě Torrhenova dvora s Benfredem spřátelil. Železní obírají padlé o jejich věci a šperky. Jeden z nich je opilý a začne se prát. Theon má v úmyslu vyrazit mu šípem roh piva z ruky, avšak nechtěně ho zasáhne do břicha, a je proto nucen ho nechat zabít.

Není spokojen s tím, že pouze drancuje, zatímco jeho sestra bude dobývat Pahorek, a rozhodne se tudíž vzít věci do vlastních rukou. Dohodne se s Dagmerem Rozseklým, proslulým válečníkem a kapitánem. Strýc Aeron má s šesti veslicemi pokračovat v plundrování. Dagmer oblehne se svými muži malou posádku v Torrhenově dvoře, a když tímto způsobem vylákají sera Rodrika ze Zimohradu, nechráněné sídlo Starků obsadí Theon.

39. Arya VIII (str. 66)

Po odchodě lorda Tywina z hradu sa stáva dočasným veliteľom Vargo Hoat so svojou divokou kozou náturou. Arya započula historky o veľkom Robbovom víťazstve a hoci nevie nič určité, dodáva jej to odvahu a nádej. Drobných podlostí a ublížení však narastá a Arya sa vydá hľadať Jaqena, aby mu pošepla druhé meno. Cestou stretne beznosého Rorgeho, a v jeho očiach uvidí strach z Jaqena. Arya už pozná cenu smrti a zisťuje aj to, aký rešpekt a strach vyvoláva v každom človeku bez ohľadu na charakter. Aj keď je Arya tichá ako voda, Jaqen ju počuje prichádzať a počuje aj ďalšie prianie smrti: Weese.

V okamihu keď sleduje odchod Lanisterskej armády oľutuje, že si vybrala bezvýznamnú smrť, miesto toho, aby pomohla bratovi tým, že „zabije“ Gregora, alebo samotného Tywina. Uteká hľadať Jaqena, aby zmenila svoje želanie, ale nachádza mŕtveho Weeseho, ako na ňom hoduje pes. Smrť konala rýchlo a Jaqen H’ghar, stojací obďaleč v nemom geste ukazuje, že dva z troch sľubov boli splnené.

40. Catelyn V (str. 75)

Přijíždí zpátky do Řekotočí, které se připravuje na nápor armády lorda Tywina. Brienne nabídne Catelyn své služby za to, že jí pomohla vyváznout se zdravou kůží. Její mladší bratr Edmure, nynější velitel Řekotočí, jí ukáže mrtvé muže sera Cleose, kteří přišli s poselstvím, ale posléze se pokusili zrádně – a neúspěšně – osvobodit Jaimeho. Edmure má velké plány, ale malé zkušenosti. Catelyn by na jeho místě raději viděla svého strýce Bryndena Černou rybu.

Pak navštíví svého na lože upoutaného otce. Hoster Tully mluví z cesty, plete si ji se sestrou Lysou a žádá ji o odpuštění. Cat to vrtá hlavou. Spoiler: Omlouvá se za to, že nařídil Lyse potrat dítěte, kterého měla zamlada s Petyrem Baelišem a přinutil ji proti její vůli vzít si Jona Arryna. Nakonec Catelyn zůstane sama s ostatky svého manžela Neda, které přivezli z Králova přístaviště.

41. Daenerys III (str. 91)

Daenerys se v Qarthu snaží získat muže a lodě, pomocí kterých by dokázala dobýt Sedm království. Na radu Xara Xhoana Daxose zavítá na audienci k Čistokrevným, avšak bez úspěchu, jsou pouze zvědaví na draky. Za úplatky přitom Dany utratí veškeré peníze získané od dárců, kteří se přišli poklonit Matce draků.

Xaro jí nabízí, ať se za něj provdá a zapomene na Západozemí, ale o tom Dany nechce slyšet. Na tržišti předvádí mág netušená plamenná kouzla. Objeví se Quaithe a vysvětluje, že dříve by to nesvedl, ale že magie ve světě díky drakům narůstá. Poté pronáší tajemné rady, z nichž zřejmě vyplývá, že by se Dany měla vydat do Ašaje. Daenerys sama uvažuje, že by se měla navrátit do Svobodných měst, ale ser Jorah ji od toho odrazuje. Nakonec se rozhodne, že půjde za Pyatem Pree.

42. Tyrion IX (str. 103)

Mladá princezna Myrcella odplouvá k Martellům z Dorne a kapitán ji má převézt do Braavosu, za což dostane bohatě zaplaceno. Během návratu procesí z přístavu se najednou dav okolních lidí vzbouří a začne dorážet na průvod. Králi Joffreymu přistane ve vlasech kupa hnoje a následně se strhne potyčka. Král ve snaze najít viníka pošle do davu Sandora Clegana. Dav je ovšem již natolik pobouřen, že jsou taseny meče a nastává bitva. Jádro průvodu si proseká cestu pryč a za hradby, načež se plně projeví Tyrionova zuřivost z dětinského jednání Joffreyho a zfackuje jej. Chybí ovšem někteří spolujezdci, mezi nimi i Sansa. Pak ale překvapí Sandor Clegane a přivede ji. Ve městě se posléze rozhoří požáry. Po krátkém rozhovoru s Bronnem napadne Tyriona možnost vlády mladšího Tommena. Je tu však malý problém; králem je nyní Joffrey…

43. Davos II (str. 119)

Davos se dozvídá, že král trpí nočními můrami a konejší ho Melisandra, která s ním sdílí altán. Ser Cortnay Penrose, kastelán Bouřlivého konce, odmítá vydat hrad a Edrika Bouři, nemanželského syna krále Roberta, do rukou Stannise. Stannis odmítne souboj, má dvacet tisíc mužů, hrad si vezme tak jako tak. Davos chová k vždy věrnému seru Penrosovi respekt a opovrhuje Stannisovými vazaly, kteří k němu dezertovali od Renlyho.

Stannis chce dobytím Bouřlivého konce upevnit loajalitu svých spojenců. A hlavně chce Edrika, Melisandra to viděla v plamenech budoucnosti. A také viděla smrt sera Cortnaye, stejně jako již dříve viděla smrt Renlyho. Král Davosovi nařídí, aby v noci zavezl Melisandru v loďce pod hrad. Davos na cestě kněžku obviní z vraždy mistra Cressena a Renlyho. Když proplují pod hradbami až k mřížím, v temnotě vytryskne světlo, Melisandra odhodí svůj doutnající plášť, pod kterým je nahá a břicho má vzedmuté pokročilým těhotenstvím. A pak porodí stín, v němž Davos rozpozná člověka, který stín vrhal.

44. Jon V (str. 138)

Noc prořízne zvuk rohu a jedno jediné zatroubení značí příjezd Qhorina Půlrukého s jeho muži. Následuje dlouhá porada, na kterou Jon přinese večeři, aby vyslechl novinky a rozhodnutí. Je třeba varovat krále a celé Západozemí a sdělit jim nebezpečí ze severu. Divocí se prý chtějí dostat přes Zeď přímo jejím rozbitím, čemuž velitel Mormont nechce věřit. A Mance Nájezdník má prý k dispozici nějakou tajemnou moc, která mu celý úkol usnadní. Qhorin řekne veliteli, že potřebuje v horách průzkumníky a vybere si do skupiny Jona. Ten se připravuje na odchod i se svým vlkem.

45. Tyrion X (str. 147)

Mladý Lancel sděluje Tyrionovi novinky o úmyslu královny poslat mladého Tommena pryč do Růženína. Tyrion mu posléze dává dopis, zajišťující Tommenovi doprovod. Pak se s Bronnem vydá za Šae. Tam jej navštíví lord Varys, přinášející zprávy o otevření bran Bouřného konce lordu Stannisovi po smrti Cortnaye Penrose. Tyrion je vyveden z míry a obává se brzkého tažení na Královo přístaviště. Rozhodne se, že Šae zaměstná v kuchyni, aby jí měl blíž, což se ovšem nelíbí lordu Varysovi. Ten Tyrionovi poví o své kastraci a také o podezření, že smrt sera Cortnaye Penrose nebyla jen tak náhodná, ale že byl zavražděn (jako lord Renly). Tyrion se taky ptá na novinky o Malíčkovi, lord Varys ovšem žádné nemá.

46. Catelyn VI (str. 161)

Edmure vyjíždí do bitvy a loučí se s Cat. Brienne je nucena zůstat v pevnosti a chovat se ne jako bojovnice, ale jako žena, čímž zjevně trpí. Catelyn je na čekání zvyklá, plní si svoje povinnosti a přemýšlí, jak to všechno dopadne. Do hradu mezitím docházejí zprávy o tom, jak se Lannisterové pokoušejí překročit řeku a také o tom, že Stannis ve zcela jiné bitvě dobyl Bouřlivý konec.

Catelyn si promluví se zajatým serem Cleosem a dozví se od něj, že Cersei je ochotna vyměnit Sansu s Aryou za svého bratra Jaimeho. Později přichází zpráva, že Edmure odrazil útok vedený samotným Gregorem Cleganem a armáda lorda Tywina je nucena pochodovat na jihovýchod k Černovodému proudu. Ačkoli by jí to mělo potěšit, je Catelyn zvláštním způsobem znepokojena.

47. Bran VI (str. 174)

Bran je zase v kůži Léta a spolu se svým bratrem cítí něco špatného ve vzduchu. Zlovlk se pokusí vyšplhat na strom, jak si přeje Bran, ale nedaří se mu to a spadne. Bran se probudí. Do jeho pokoje vzápětí vejde Theon Greyjoy. Theon se prohlásí pánem hradu. Přikazuje Branovi, aby mu Zimohrad oficiálně předal a zachránil tak své lidi. Bran vidí, že všichni, kteří se v Jojenově snu o moři utopili, jsou mrtví. A moře v podobě železných mužů zaplavilo Zimohrad. Všechno se splnilo. Většina lidí se Theonovi vzpírá, jen Smraďoch a Oša Theonovi přísahají.

48. Arya IX (str. 184)

Právo jedného smrteľného mena robí z Arye tichú pani Harrenhalu. Nechce však už podľahnúť osobnému revanšu a rozmýšľa koho menovať. Medzitým sa vojna so Starkmi blíži a na hrad prichádzajú zajatci na čele s Robettom Gloverom.

Jaqen sám vyhľadá Nedovu dcéru a nástojčivo žiada tretie meno. Chce dokončiť svoj záväzok. V rozhovore dvoch napohľad nerovných zabijakov sa prvýkrát vynára Jaqenova minulosť a Aryna budúcnosť. Arya sa nedá pritlačiť k múru a skúma svoje možnosti. Pýta sa, či dokáže zabiť kohokoľvek, aj kráľa. Jaqen odpovedá: „Řekni jméno a smrt přijde. Zítra, při obratu měsíce, za rok ode dneška, ale přijde. Člověk neumí létat jako pták, ale jedna noha střídá druhou a jednoho dne bude člověk na místě a král zemře.“ Pozn. Po Syriovi Forellovi sa nám rysuje druhá postava spoza mora, ktorá vládne (svojím vlastným spôsobom) smrti a ovplyvňuje Aryiu.

Arya však už nie je malé vystrašené vĺča. Nechce od Jaqena smrť, chce od neho pomoc pri oslobodení severanov. Keď ten stále odmieta a čaká na meno, dostane ho. Nie je to však Joffrey, ale Jaqen H’ghar. Južan zostáva v šoku, a nakoniec prisľúbi pomoc výmenou za svoje meno. V Harrenhale prebehne vzbura, Severania sú oslobodení a navyše hrad obsadzuje lord Bolton, ktorý si berie Aryiu, teraz pod menom Nan, za svoju osobnú slúžku. Jaqen sa lúči s Aryou, pohybom ruky mení svoju tvár (pravdepodobne na Alchymistu z prológu Hostiny) a zanecháva jej starodávnu mincu a nebezpečné slová „Valar morgulis“. S mincou a s heslom jej akýkoľvek Bravosan pomôže ísť cez more a nájsť človeka, ktorý kedysi bol Jaqenom H’gharom.

49. Daenerys IV (str. 204)

Přes všechna varování je Dany rozhodnuta vstoupit do Domu neumírajících, prastaré šedivé zříceniny. Pyat Pree jí slibuje, že uvnitř nalezne poznání, a instruuje ji, jak budovou procházet. Uvnitř domu spatřuje Daenerys četné symbolické i nesymbolické výjevy z minulosti, přítomnosti a budoucnosti.

Skrze lákadla a zkoušky dojde až k Neumírajícím, modravým přízrakům kolem vznášejícího se, hnijícího srdce. Čarodějové šeptají o třech ohních, třech koních a třech zradách. Přicházejí stále další vize. Najednou si Dany uvědomí, že se ji Neumírající pokoušejí pozřít a nedokáže s tím nic dělat. Drogon se však vrhne dopředu a rozsápe srdce. Dany uniká z bortící se budovy. Venku se na ni vrhne zuřivý Pyat s nožem, ale její pokrevní jezdci jej zastaví.

50. Tyrion XI (str. 216)

Tyrion posílá své horaly do okolí města útočit na zásobovací kolony a podpůrné jednotky nepřítele, ale přikazuje nedat se zatáhnout do přímého boje. Bronnovi nařídí vypálit ve městě okolí hradeb až k řece a odvést z této oblasti všechny lidi. Pak odchází do septa, kde král Joffrey jmenuje nové příslušníky Královské gardy. Zpět ve svém soláru na něj čekají Hallyn Pyromancer a mistr Frenken s dopisy. Jeden z nich je od Balona Greyjoye, který se prohlašuje za krále ostrovů. Hallyn mu ukazuje nejnovější počty hrnců s divokým ohněm, jejichž počet vzrostl. Prý je to díky kouzlům, které jaksi znovu účinkují a prý jestli Tyrion nezná nějaké draky. Tyrion odpovídá záporně a pak přijme lorda Bywatera. Ten mu přinese zprávy o princi Tommenovi, který se má dobře a je zdráv a spokojen. Poslední návštěvou je Varys se seznamem zrádců toho dne.

51. Theon IV (str. 226)

Theon se v obsazeném Zimohradu probudí uprostřed noci se zvláštním pocitem. Uvědomí si, že neslyší výt zlovlky. Zburcuje své muže a zjistí, že z božího háje zmizeli, a spolu s nimi jsou pryč také Bran, Rickon, Hodor a Oša. U Lovecké brány nalezne mrtvoly strážných. Svolá tedy obyvatele Zimohradu a vyhrožuje jim, aby mu prozradili, kam se uprchlíci vydali, ale nic se nedozví.

Vydává se tedy po jejich stopách, spolu s několika svými muži a zimohradskými lovci, včetně psů. Jde s ním také Malý Walder, Smraďoch a mistr Luwin, kterého Theon považuje za příliš nebezpečného, než aby jej nechal na hradě. Pátrání vede do Vlčího lesa, je však bezvýsledné. Psi vyčenichají pouze stopy Léta a Chundeláče, kteří se patrně oddělili od ostatních a uplavali potokem. Psům se nedaří nalézt místo, kde vodu opustili.

Když se setmí, nezbývá Theonovi jiná možnost než návrat do Zimohradu. Děsí se toho, že bude považován za blázna, který si nechal prince tak snadno proklouznout mezi prsty; tím spíše, že očekává brzký příjezd své sestry Aši s posilami. S radou přichází Smraďoch. Tvrdí, že Bran a Rickon se mohli ukrýt ve starém mlýně na Žaludové vodě. Naznačí Theonovi, že tamní mlynářka má také syny a ukáže mu obsah svého pytle: oblečení ze Zimohradu. Theon okamžitě pochopí. Vezme pár svých nejvěrnějších mužů a zbytek pošle zpět do hradu. Mistru Luwinovi řekne, že vůči uprchlým princům nebude milosrdný.

52. Jon VI (str. 241)

V Křivolakém průsmyku narazí Qhorin se svojí družinou na světla pochodní, která znamenají pravděpodobně nepřátelské Divoké. Rozhodne se je obejít a obhlédnou si je shora. Najdou tři Divoké u ohně a napadnou je. Jonův cíl se ukáže být dívkou a Jon váhá s jejím zabitím. Místo toho se rozhodne jí vzít jako zajatce a dovede ji zpátky ke Qhorinovi. Její jméno je Ygritte. Qhorin mu poručí ji zabít, což ovšem Jon nedokáže udělat a proto ji pustí na svobodu.

53. Sansa IV (str. 254)

Sansa se stále schází s věčně přiopilým Dontosem (který kariérní postup ze sera na šaška snáší lépe, než by se čekalo) v božím háji. Je nervózní, chtěla by utéct pryč z města dřív, než vypukne bitva se Stannisem, jehož vojsko už táboří za Černovodým proudem. Dostane se jí jen vinných výparů a výkladu o koních žeroucích popel, Pavoucích, malé Jonquil a o trpělivosti.

Poté se potká s Ohařem a chce mu poděkovat za to, že ji zachránil před zdivočelou lůzou, načež se jí dostane čepele meče na krk a výkladu o statečnosti, zabíjení, rytířích všeobecně, o ohni, o bozích a přetvářce.

V noci dostane Sansa měsíční krvácení. Začne panikařit, řeže prostěradla a pálí matrace, aby vše zamaskovala. Má hrůzu z toho, že teď, když se s ní stala žena, bude muset spát s Joffreyem. Cersei se to pochopitelně dozví a Sanse se dostane výkladu o ženském údělu, rození dětí, nelásce, bastardech, o pokoře a potřebě být milován.

54. Jon VII (str. 265)

Během cesty Křivolakým průsmykem si Jon s Qhorinem povídá o Divokých a Mancem Nájezdníkovi, jeho dezerci od Noční hlídky a o tom, že to byl nejlepší z průzkumníků. Qhorin také ví o Jonově rozhodnutí nechat Ygritte jít, ale nemá žádné námitky. V noci se Jonovi zdá sen o vlcích a havranech, ale probudí se zpět do mrazivého horského počasí. Na skalnatém hřebenu zpozorují Qhorinovi lidé havrana a když jej chce Ebben zastřelit, Qhorinův panoš jej zastaví s tím, že by na něj stejně nedostřelil. Pak najdou zraněného Ducha a vyčistí mu rány horkým vínem. Qhorin se rozhodne vrátit se zpátky a jet celou noc. Když se znovu přiblíží k místu smrti dvou Divokých, Qhorin zanechá svého panoše Dalbridge na místě s dostatkem šípů, aby bránil jejich ústup. Divocí jsou blízko.

55. Tyrion XII (str. 274)

Tyriona na jeho cestě ke královně zastihne Varys se zprávou o smrti dvou mladých Starků. Tyrion ji předá Cersei a společně jedí. Královna je pobouřena tolika zradami a také říká, že nevěří Malíčkovi. Královna je v příliš dobré náladě a to se Tyrionovi nelíbí. Náhle mu řekne, že má jeho děvku a že Tyriona od začátku podezřívá z kutí piklů proti ní. Stráže vejdou s Alayayou, potřísněnou krví, když se jim vzpírala. Alayaya bude žít, pokud se nic nestane králi Joffreymu, to je královnino rozhodnutí. Když ji stráže odvedou pryč, Tyrion královně řekne o své nenávisti k ní, i když je jeho sestra a že si má dávat pozor každý den svého života. Zpět ve svém pokoji najde Šae, kterou přivedl lord Varys a dumá nad tajnou chodbou, kterou tak mohl učinit.

56. Catelyn VII (str. 284)

Catelyn je na dně. Svěří se Brienne se zlou zprávou: Theon dal zabít její syny Brana s Rickonem. Je vdova, umírá jí otec a cítí se beznadějně opuštěná. V tomto rozpoložení jde navštívit do žaláře Jaimeho Lannistera. Hrají spolu hru na pravdu a Cat se dozví některé velmi zajímavé věci, které způsobí, že požádá Brienne o meč.

57. Theon V (str. 300)

Theona sužují noční můry kvůli chlapcům, které nechal zabít v mlýně. Z jedné z nich ho probudí Smraďoch a oznamuje mu, že právě dorazila Aša. Theon se za ní do síně vydává doprovázen strážemi. Obává se chodit sám, jelikož obyvatelé Zimohradu ho nenávidějí. Došlo dokonce ke třem vraždám, ale ty měl na svědomí Smraďoch, protože bylo třeba zbavit se těch mužů, kteří s nimi byli v mlýně a kteří by mohli prozradit, co přesně se tam stalo. Za vraždy nicméně někdo musel nést zodpovědnost, a tak Theon odsoudil a popravil svého bývalého přítele, zimohradského psovoda Farlena. Tím pochopitelně jen přilil do ohně nenávisti ostatních lidí na hradě.

Ukazuje se, že Aša přišla pouze s dvaceti muži, přičemž polovinu z nich si bere zpátky s sebou. Říká svému bratrovi, že je hlupák; měl podle ní prince unést na Štít jako rukojmí a hrad zapálit. Nabízí mu, aby jej opustil alespoň teď a odebral se s ní do Pahorku. Dagmer byl již poražen na jihu a k Zimohradu se blíží vojsko sera Rodrika. Theon se ale odmítá vzdát své kořisti, a tak Aša odjíždí sama. Smraďoch nabízí Theonovi, že se s pytlem stříbra vydá do kraje a pokusí se naverbovat muže, které zná, stovku či dvě stovky. Theon na to v zoufalství přistoupí, i když se obává, že ho Smraďoch zradí a zmizí i se stříbrem.

Další noci má Theon sen o hostině pořádané k uctění krále Roberta, před téměř dvěma lety. Avšak všichni na hostině jsou mrtví, včetně Roberta s vyhřezlými střevy a bezhlavého lorda Eddarda. Kromě známých osob se v síni nachází také Lyanna s korunou zimních růží, Nedův bratr Brandon a otec Rickard. Nakonec vstoupí Robb a Šedý vítr, krvácející z mnoha ran. Po probuzení si Theon říká, že toto místo patří Starkům a že měl odjet se svou sestrou. Prohlíží si nabodnuté hlavy chlapců a uvažuje nad tím, jak je snadné přelstít lidi; Brana a Rickona totiž ve skutečnosti nenašel a v mlýně zabil a dekapitoval syny mlynáře.

58. Sansa V (str. 310)

Joffrey se chystá do boje a Sansa ho bez špetky jakékoli vroucnosti vyprovází. Pak jde do septa, které je zaplněno stovkami prostých lidí. Zpívá spolu s ostatními a modlí se o milosrdenství pro všechny, kteří jí jsou blízcí. Poté se vrací zpět do bezpečí Maegorovy pevnosti. V tanečním sále jsou shromážděny urozené dámy, starci a děti. Hraje zde hudba, všichni jsou odhodláni zapomenout na válku a nechat ji venku.

Sansa si povšimne, že je zde přítomen ser Ilyn Payne, i s obouručním mečem jejího otce, Ledem. Zeptá se na to Cersei. Královna ji poučí, že je tu proto, aby je ochránil v případě, že bude bitva ztracena, a aby ztrestal zrádce.

59. Davos III (str. 318)

Davosova Černá Betha pluje v druhé řadě Stannisovy flotily čítající 200 lodí, které nyní vplouvají do Černovodého zálivu. Joffrey má čtvrtinové loďstvo, proto brání pobřeží hlavně vojáky, katapulty a lučištníky. Davos je rád, že Stannis poslal Melisandru na Dračí kámen, protože se bál, aby vítězství nebylo přisuzováno jejím kouzlům. Z každé strany ústí Černovodého proudu jsou vystavěny nové věže. Davos si všimne, že je mezi nimi řetěz, ale není napnut a to ho trochu mate, ale nemá čas nad tím dumat.

Boj vypukne a ser Imry Florent, velitel útoku, si vede navzdory své nezkušenosti dobře, ale jen do chvíle, než se na lodě snesou soudky s hořící smůlou. Černovodý proud je plný lodí hořících lodí, které olizují zelené plameny divokého ohně; dílo alchymistů, mnohem horší než smůla, prakticky neuhasitelné. Stovky mužů, jak Stannisových, tak Joffreyho, umírají v zeleném ohni. Davos doufá, že lodě uniknou zpět na otevřené moře, ale pak si vzpomene na věže a řetěz a dojde mu celá léčka. Černovodý proud je uzavřen a mění se v hotové peklo.

60. Tyrion XIII (str. 335)

V přístavu zuří bitva a některé královské lodě hoří. Nepřítel se vylodil i na turnajovém pozemku a dobývá se k bráně s beranidlen. Tyrion posílá Ohaře znovu ven, ale ten to odmítá. Tyrion si uvědomí, že je z něj pouhý stín – Ohař je unaven a taky se bojí ohně. Proto Tyrion vyráží sám jako vůdce a jede s doprovodem vstříc nepříteli.

61. Sansa VI (str. 342)

Mezitím co uděluje Sanse cenné rady do života, přicházejí Cersei pravidelně informovat bratři Osney a Osfryd Černokotlí o průběhu bitvy. Ta se nevyvíjí dobře. Královna sdělí Sanse pravý důvod přítomnosti sera Ilyna Payneho. Je tady kvůli nim, aby nepadly Stannisovi do rukou živé.

62. Tyrion XIV (str. 349)

Tyrion se nachází ve víru boje. Na břeh neustále proudí nové jednotky nepřítele a bojuje se všude. Jeho kůň si v skoku zlomí nohu a Tyrion jej musí podříznout. Pak vyčerpaně dál bojuje na palubách lodí. Jedna se s ním začne převracet a Tyrion ztrácí půdu pod nohama. Z vedlejší lodi k němu natahuje ruku ser Mandon Moore, Tyrionův instinkt ovšem v poslední chvíli zavelí ústup a tak unikne seku mečem. Vyšplhá na palubu a ser Mandon nad ním stane s mečem v ruce. Tyriona zachrání Podrick, který sera Mandona narazí na zábradlí. To povolí a zrádce pohltí hlubina.

63. Sansa VII (str. 357)

Bitva je ztracena. Tyrion je podle zpráv mrtev, Ohař zmizel. Zhrozená Cersei nařizuje, aby k ní přivedli Joffreye a kamsi odběhne. Sansa se snaží zabránit propukající panice. Nakonec se na radu Dontose zavře ve své komnatě. Neví, zda-li si ser Ilyn přijde pro její hlavu.

Ve tmě na ni čeká Sandor Clegane. Je opilý. Utekl z bitvy ze strachu před ohněm a přišel si pro svoji píseň. A vystrašená Sansa zpívá, zpívá o svůj život, s dýkou na svém hrdle. V Cleganovi se cosi zlomí, pochopí, že nikdy nebude jeho a zželí se mu jí. Odejde a nechá ji na pokoji – možná jedinou bytost, na které mu v Králově přístavišti – a v celém životě – doopravdy záleželo.

Za úsvitu se rozezní zvony a dovnitř vtrhne Dontos, opilý a šťastný. Město je zachráněno. Lord Tywin se spojil s Vysokou zahradou a vpadl nic netušícímu Stannisovi do týlu.

64. Daenerys V (str. 365)

Xaro Xhoan Daxos varuje Daenerys před pomstou čarodějů. Dany si uvědomuje, že musí získat lodě a město opustit. Xaro jí znovu nabízí sňatek, ale ona ví, že mu jde o draka. Odpovídá mu tedy, že spravedlivou cenou za jednoho ze tří draků by byly jedna třetina všech lodí na světě. Poté se rozkmotří.

Daenerys rozebírá spolu s Jorahem významy vizí z Domu Neumírajících. Vydávají se do doků, aby nalezli loď, která je odveze z Qarthu. Po cestě je sledována dvěma muži. Taktéž je obdarována šperkovnicí vykládanou drahokamy. Dárcem je však nájemný vrah ze spolku Lítostivých mužů a když Dany krabičku otevře, zaútočí na ni mantikor. Jeden z mužů, kteří ji sledovali, ji zachrání pohotovým zásahem hole. Představí se jako Arstan Bělovous, panoš. Jeho druhem je Silný Belwas, válečník z meereenských bojových doupat. Poslal je magistr Illyrio, společně se třemi loděmi, aby Daenerys i s draky dopravili do Pentosu.

65. Arya X (str. 379)

Arya ako blízka služobná lorda Roose Boltona počuje a vidí veci, ktorým nerozumie a ktoré ju ťažko rania. Freyovci neveria v Robbovo víťazstvo, Bolton páli listy, dopisuje si s Dvojičkami a jeden z Freyov narieka, že jeho rod je pošpinený. Nadovšetko dorazia správy zo Zimohradu o smrti Brana a Rickona.

Bolton odchádza z mohutného hradu, ktorý prenecháva Koze a jej kumpánom a Aryia sa tiež odhodláva ujsť. Podarí sa jej prehovoriť Gendryho a Horkého koláča, ktorý sú spokojný a nechcú sa vrátiť do neistoty psancov a v noci ukradnú kone a utečú. Za Aryou zostáva na zemi ďalšia smrť v podobe jedného z mŕtvych strážcov. V „Clash of Kings“ mladšia dcéra Eddarda Starka prešla troskami drancovania, mnohokrát zmenila svoju identitu a zabila a prežila tam kde silnejší zomreli. Stále viac sa mení zo šteňaťa na nebezpečné vĺča.

66. Sansa VIII (str. 396)

Lannisterové slaví vítězství. Lord Tywin přebírá úřad pobočníka a formálně se stává vládcem říše. Ser Loras, který se vyznamenal v bitvě, vstoupí do Královské gardy, jeho otec Mace Tyrell se stává členem královské rady, a jeho sestra Margaery, která byla předtím přislíbena Renlymu, si má vzít nyní Joffreye. Sansa je štěstím bez sebe. Je volná!

Ceremonie pokračuje. Lord Petyr Baeliš se stává pánem Harrenova a je pasováno několik set nových rytířů. Když jsou však předvedeni zajatci, jeden ze Stannisových mužů Joffreye prokleje a dřív, než ho stačí umlčet navždy, ho ještě stihne nazvat nemanželským dítětem, plodem krvesmilstva a jeho matku Cersei poběhlicí.

V božím háji se posléze Sansa od Dontose dozví, že její útěk je naplánován na den Joffovy svatby. Vtiskne jí do ruky síťku do vlasů se vsazenými malými drahokamy se slovy, že to je pomsta za jejího otce.

67. Theon VI (str. 406)

Ser Rodrik Cassel přijíždí k Zimohradu s téměř dvěma tisíci seveřanů. Theon umožní svobodně odejít těm svým mužům, kteří nechtějí bojovat. Zůstane mu jich sedmnáct. Pokouší se vyjednávat se serem Rodrikem a vyhrožuje, že pokud vojsko do večera neodtáhne, oběsí jeho dceru Beth, Rodrikova jediného zbývajícího potomka. Je mu ale jasné, že ser Rodrik je příliš čestný, než aby na takové podmínky přistoupil.

Zimohradský mistr Luwin navrhuje Theonovi, aby se vzdal a požádal o možnost vstoupit do Noční hlídky. Zatímco to Theon zvažuje, dojde před branami hradu k bitvě. Nepřipravené Casselovo vojsko je pobito ozbrojenci z Hrůzova, kteří se zprvu tvářili jako spojenci. Vede je člověk, jehož zná Theon pod jménem Smraďoch. Ve skutečnosti se jedná o Ramsaye Sněha, Boltonova bastarda. Po tomto odhalení Ramsay Theona omráčí a jeho muži vniknou otevřenou branou dovnitř. Zimohrad je vypálen, železní pobiti. Theon Greyjoy a oba svěřenci z rodu Freyů jsou odvlečeni.

68. Tyrion XV (str. 419)

Tyriona sužují noční můry a divné sny. Když se probere, leží mezi jinými zraněnými a nemůže se pohnout. Průběžně dostává makové mléko a pak vždy přichází spánek. Když se později probudí, odmítne další uspávací prostředky a požaduje sundání obvazů. Mistr Ballabar zprvu nesouhlasí, ale na Tyrionovo naléhání tak přeci jen učiní. Tyrion je vážně zraněn, má pochroumaná žebra, proseknutý obličej a ránu od šípu na rameni. Prohlíží si sebe sama v zrcadle a již teď vidí jizvu, která mu bude zdobit tváře. Dozvídá se, že město zachránil lord Tywin, který přijel se svou armádou a napadl nepřítele zezadu. Pak žádá o svého panoše Podricka a jemu přikazuje nemluvit o Mandonu Moorovi, o něm ani o ničem, co se tehdy stalo. Posléze vyčerpán usíná.

69. Jon VIII (str. 429)

Qhorinova skupina se pomalu zmenšuje a jeden po druhém zůstávají bratři pozadu, aby bránili jejich ústup. Qhorin Jonovi řekne, že pokud je zajmou, musí se vzdát. Jon na to nechce ani pomyslet, ale Qhorin nepolevuje. Jejich ústupu nepomůže ani průjezd jeskyní s vodopádem, Divocí je totiž neustále dohánějí. Nakonec se stane to, čeho se všichni obávali. Divocí je obklíčí a ukážou jim také hlavy jejich bratří. Jon se přes svůj odpor vzdává a je mu poručeno zabít Qhorina. I když s pomocí Ducha, nakonec se mu to podaří a tím si získá svobodu – teď ale již na straně Divokých.

70. Bran VII (str. 442)

Jojen vzbudí Brana z jeho vlčího snu a varuje ho, že zatímco vlk jí ve snech, on nejí. Zimohrad byl v Branově snu vypálen, zatímco oni se schovávali v kryptách. V čele s Ošou a Hodorem vyjdou z krypty a naleznou Zimohrad spálený. A také najdou několik mrtvých Theonových mužů a mužů lorda z Hrůzova, kteří spolu bojovali.

Ke skupině se připojí zlovlci a dovedou je do zachovalého božího háje, kde leží mistr Luwin. Umírá. Když princové utekli, Theon zabil jim podobné chlapce a vydával je za ně, ale Luwin mu nevěřil. Mistr radí Oše, že princové nesmějí být pospolu, jsou dědici Robba a musejí se rozdělit. Nabádá Brana, aby odešel a byl silný jako jeho otec. Pak požádá Ošu o urychlení svého trápení. Když se Oša k družině připojí, dohodnou se, že Oše vezme Rickona a půjde s ním po královské cestě na jih, možná do Bílého přístavu. Reedovi, Hodor a Bran s Létem půjdou na sever za vránou. Bran naposledy pohlédne na Zimohrad, ač vypleněn a spálen, „kámen je silný, kořeny stromů jsou vrostlé hluboko a králové zimy dál sedí pod zemí na svých trůnech. Zimohrad není mrtvý, jen zlomený. Jako já, já také nejsem mrtvý“.

Na shrnutí kapitol se podíleli:

Alek (Prolog, Bran, Davos), heavy-head (Catelyn, Sansa), Joeyeti (Jon, Tyrion), Léto (Daenerys, Theon) a sarven (Arya).