Souhrn Střetu králů 1

Střet králů 1/2

Prolog Arya I Sansa I
Tyrion I Bran I Arya II
Jon I Catelyn I Tyrion II
Arya III Davos I Theon I
Daenerys I Jon II Arya IV
Tyrion III Bran II Tyrion IV
Sansa II Arya V Tyrion V
Bran III Catelyn II Jon III
Theon II Tyrion VI Arya VI
Daenerys II Bran IV Tyrion VII
Arya VII Catelyn III

Shrnutí kapitol ACOK 1/2

Poznámka autorů: Tyto souhrny mají být pomůckou pro ty, kteří již knihu četli a chtějí si osvěžit děj. Vzhledem k rozsáhlosti a složitosti děje ságy nedoporučujeme opačný postup. Zároveň upozorňujeme na možné spoilery!

1. Prolog (str. 9)

Mistr Cressen hledí na krvavě rudou kometu zářící nad Dračím kamenem a přemítá nad jejím významem. Z Citadely přiletěl bílý havran zvěstující konec dlouhého léta. Shireen, dcera Stannise, přichází s bláznem Strakošem mistra navštívit. Dívka je sužována nočními můrami, v kterých ji pojídají draci. Cressen jí vysvětluje, že Dračí kámen byla nejzápadnější država staré Valyrie a draci tu přežívají už jen v podobě chrličů.

Cressen potkává sera Davose, který mu oznamuje, že všichni bouřliví lordi se od Stannise odvrátili a podpořili spolu s lordy Roviny Renlyho, Stannisova bratra. Cressen vzpomíná na Davose a na chvíli, kdy byl tento pašerák pasován na rytíře za svou chrabrost a zároveň potrestán za svou minulost.

Davos varuje, že Stannis nemá se svou armádou žádnou šanci v Králově přístavišti uspět. Bouřlivý konec měl patřit Stannisovi, ale král Robert ho svěřil nejmladšímu bratrovi, Renlymu. Stannis se přes tuto křivdu nikdy nepřenesl. Cressen mu bezvýsledně radí, aby se s Renlym spojil. A také, aby poslal Shireen do Orlího hnízda k Arrynům. Na to reaguje královna Selyse, která je v područí rudé kněžky Melisandry a jejího boha R’hllora. Věří, že kometa je znamením Melisandřina boha, který Stannisovi pomůže. Stannis se však spíše, než o bohy, zajímá o vojáky. Selyse navrhuje vraždu Renlyho. Cressen je zděšen a vymlouvá Stannisovi bratrovraždu.

Cressen si uvědomuje, že musí Melisandru odstranit dříve, než jí a jejímu bohovi Stannis podlehne. Na hostině sedí vedle Davose, který mu říká, že Melisandra viděla v plamenech vítězství, ale Cressen nevěří, že její bůh zde má nějakou moc. Poté vhodí do poháru s vínem jedovaté krystalky a nabídne Melisandře, že se spolu napijí na jejího boha. Melisandra vypije polovinu poháru a zbytek nabídne Cressenovi. Ten odevzdaně zbytek spolkne. Za zvuku Meliandřiných slov, „on tady má moc a oheň očišťuje,“ se mistr sklátí na zem.

2. Arya I (str. 36)

Arya je na cestách. Spolu s Yorenom a jeho regrútmi smerujú ku „Zdi”. Jediný Yoren vie o koho ide, pre ostatných je to čudný, mĺkvy chlapec Ary. K rekrútom medzi ktorými je i Horký koláč sa pridáva na želanie kohosi tajomného chlapec menom Gendry.

Dozvedáme sa, že Yoren čakal na Eddarda, ktorý sa mal pridať k Čiernym a že jeho poprava nebola plánovaná. Arya sa dozvedá, že ak chce prežiť, musí zostať nenápadná a musí prijať svojich spolupútnikov, takých akí sú. A nad tým všetkým planie ohnivá kométa.

3. Sansa I (str. 43)

Na počest Joffreyových třináctých narozenin je pořádán turnaj. Sansa se na něj vydává v doprovodu jednoho z rytířů královské gardy, sera Aryse Oakhearta a hlavou se jí honí pochmurné myšlenky. Má na sobě šaty s dlouhými rukávy, aby nebyly vidět modřiny – to, jestli se jejich sbírka rozšíří, zcela závisí na Joffově momentální náladě.

Její jedinou (a notně chabou) zbraní je přetvářka, její zbrojí předstíraná zdvořilost. Bez nadšení sleduje klání nezajímavých lordů. Nudí se i mladý král Joffrey. Když se na kolbiště vpotácí opilý ser Dontos, nařídí, aby ho utopili v sudu vína. Sansa se ho (zděšena vlastní smělostí) zastane, a zachrání mu život tím, že navrhne, aby dělal Joffreyovi šaška.

Vrcholem prachbídného turnaje je Tommenův souboj se slaměným rytířem. Vtom se otevře brána a dovnitř Rudé bašty vjede v doprovodu divokých, špinavých a odpudivých jezdců podobně zarostlý Tyrion Lannister. Zatímco Tommen s Myrcellou neskrývají svou radost, Joffrey je z příjezdu svého údajně mrtvého strýce vyvedený z míry. Tyrionovi stačí jeden pohled, aby rozpoznal Sansino utrpení a úděl. Sansu jeho laskavost překvapí, ale život už ji naučil, že žádnému Lannisterovi se nedá důvěřovat.

4. Tyrion I (str. 57)

Tyrion přichází na schůzku Malé rady s dopisem od svého otce. Jeho sestra Cersei, prozatimní královná regentka, dopis převezme a po přečtení nemůže uvěřit tomu, co lord Tywin vzkazuje. Píše totiž, že se Tyrion má stát dočasným královým pobočníkem, než dorazí sám lord Tywin. Tyrion členy rady požádá, aby je s Cersei nechali osamotě. Malíček ještě stihne Tyrionovi připomenout neblahý osud předchozích pobočníků. Když všichni odejdou, Cersei stále nechce uvěřit, že lord Tywin neuposlechl její rozkaz a nepřišel s vojskem do Králova přístaviště sám. Tyrion jí připomíná, že jejich otec má docela velkou armádu a tudíž si může prakticky dělat, co sám uzná za vhodné.

Tyrion také slíbí Cersei, že výměnou za její podporu osvobodí Jaimeho. Dozvídá se, že Cersei má jenom Sansu a Arya se ztratila, čímž se možnosti výměny rukojmích zužují. Pak jí sděluje, že bláznivá rozhodnutí mladého krále Joffreyho musí skončit a pokud před Tyrionem Joffrey bude mít alespoň trochu strach, bude se chovat rozumněji. Cersei mu zcela nevěří, ale svolí se svou podporou pro Tyriona. Tyrion se dále ptá na smrt lorda Arryna a po zmínce o jejím vztahu s Jaimem a několika jiných poznámkách dostává několik políčků. Ptá se i na smrt krále Roberta a Cersei připouští svou účast na jeho skonu.

Po konci rozhovoru Tyrion vychází ven a bere se sebou čekajícího Bronna. Osedlaní později vychází z Rudé bašty a projíždějíc kolem brány, Tyrion nařizuje sundat hlavy zrádců a předat je Tichým sestrám. Během projížďky městem (kterou celkem pravdivě ohlásil i své sestře Cersei) sleduje stav města a chudobu, která se čím dál tím víc přibližuje a stává reálnou. Když dojede k hostinci, který je pravou příčinou jeho výletu, posílá doprovod zpět do hradu s tím, že tady bude nocovat. Uvnitř nachází kromě svých divokých kmenových příslušníků také Šae a kupodivu Varyse. Tím mu Varys naznačuje, že o Šae ví a že to je teď i jeho tajemství. Varys odchází a Tyrion skončí v měkké posteli s Šae v náručí. Dotázán na to, co bude v Králově přístavišti dělat, dodává, že spravedlnost.

5. Bran I (str. 73)

Bran má sny, v kterých je zlovlkem Létem a spolu s Chundeláčem loví. A Starkům, dle Staré chůvy, v žilách koluje vlčí krev, některým více, jiným méně. Luwin si myslí, že vlci vyjí na kometu, Stará chůva považuje kometu za předzvěst příchodu draků. Oša tvrdí, že to je znamení krve a ohně. Walderové, chráněnci lady Stark, se dostanou do problémů se zlovlky, kteří jsou následně uvězněni a vyjí. Bran přemýšlí, pro koho. Pro Robba, matku, sestry? Anebo pro něco víc, jak se domnívá Stará chůva?

Bran se pře s mistrem Luwinem o stromových snech. Branovi se zdá o čarostromu, který ho volá. A také má pořád vlčí sny. Luwin mu přichystá lék proti snům. Oša mu ale radí, aby se svým snům nevzpíral, protože možná k němu tak promlouvají bohové. Ještě tu noc má znovu vlčí sen a skrz Léta si uvědomuje, že ho volá svět a on už ví, že musí buď odpovědět nebo zemřít.

6. Arya II (str. 83)

Cesta regrútov Nočnej hliadky hore na sever je plná vlkov. Tí skutoční behajú vo veľkých svorkách vedení zlovlčicou (žeby Nymeria?), tí dvojnohí zabíjajú a lúpia. Yoren priberá do party troch obzvlášť nebezpečných vlkov zamknutých za mrežami. Jeden z nich, Jaqen H’ghar, nie je tým, čím sa zdá byť.

Keď skupinku dostihnú Lanisterskí vojaci a žiadajú, aby im vydali istého chlapca, Yoren odmietne, odzbrojí ich a ponáhľa sa preč. Všetkým je jasné, že im horí za pätami, a že treba opustiť Kráľovu cestu, len Aryi nie je jasné, prečo kráľovnini muži chcú Gendryho a nie ju ako si pôvodne myslela.

7. Jon I (str. 94)

Jon nachází spícího Sama v knihovně. Velitel Mormont totiž potřebuje mapy na nadcházející výpravu za Zeď. Při návratu k veliteli oba pozorují nově příchozí odvedence Noční hlídky u cvičení na nádvoří a prohodí pár slov s kovářem Noylem o jejich původu. Sam se velitele Mormonta trochu bojí a se spěchem odchází, Jon ovšem zůstává a vedou spolu rozhovor nejen o tlouštíkovi, ale i o situaci v Západozemí a také za Zdi. Velitel Mormont se také zmíní o původu slepého mistra Aemona. Nakonec velitel Jonovi připomene jeho rodinu a konflikt chlapcovy touhy jít za ní a jeho povinnosti na Zdi.

8. Catelyn I (str. 107)

Robb si nechává předvést sera Cleose Freye, svého zajatce a královnina bratrance, aby doručil Cersei jeho poselství. Pod velkoryse znějící nabídkou míru se skrývají strohé požadavky. Propuštění Sansy a Aryi, navrácení ostatků jeho otce a také jeho meče, Ledu. V neposlední řadě chce, aby bylo bezpodmínečně uznáno Království severu.

Catelyn je na svého syna hrdá. Její bratr Edmure však varuje, že mnozí by dali před vyjednáváním o míru přednost pokračování války. Zejména lord Karstark, který při bitvě v Šeptajícím lese ztratil dva syny. Robb namítá, že na to nemá dost mužů, protože nechal odejít říční lordy bránit svoje území do Řekotočí. Po menší názorové rozepři o tom, za koho by měli vyměnit svůj nejcennější trumf, Jaimeho Lannistera, navrhne Robb matce, zda by raději nechtěla odcestovat do Dvojčat. Různí se i jejich pohled na to, zda by měl být Theon Greyjoy vyslán na Železné ostrovy, aby přivedl armádu svého otce. Catelyn mu nedůvěřuje.

Později Catelyn probírá situaci se svým strýcem Bryndenem, velitelem průzkumníků, a dospějí k závěru, že by stálo za to požádat o pomoc lorda Renlyho.

9. Tyrion II (str. 121)

Večeře Tyriona a Janose Slynta je bohatá zejména na víno. Tyrion toho hojně využívá a dostává Janose stále víc do nálady. Diskutují spolu i o náhradníkovi za lorda Janose na post velitele Městské hlídky. Pohádají se kvůli smrti Eddarda Starka. Když se Skřet zeptá na syny, lord Slynt se vyděsí, že jej nechá Tyrion okamžitě popravit. Když se ale dozví, že jej chce poslat ranní lodi k Noční hlídce, odvaha se mu vrátí zpět a vyhrožuje Tyrionovi, že to nemusí být jenom on, ale také Skřet. Když se chystá na odchod, postaví se mu do cesty nový velitel Městské hlídky Jacelyn Bywater s několika jejími členy. Velitel nechá Janose odvést a Tyrion mu pak udělí dodatečné rozkazy ohledně dalších pasažérů, kteří mají z města odejít.

10. Arya III (str. 135)

Ticho pred búrkou. Po tom čo Yorenovci opustili Kráľovú cestu, opäť nachádzajú opustené a vypálené miesta. Všetci chcú vedieť, prečo chce kráľovná práve Gendryho, jeho zanovitá hlava tomu nerozumie o nič viac ako ostatní.

Yoren vozí čerstvú krv na „Zeď“ už 30 rokov, ale cíti, že tentokrát je to iné. Priveľa vlkov, cerí svoje zuby. Arya v noci jedného skutočného vlka uvidí. Ten však vzápätí mizne v bezpečí lesa.

11. Davos I (str. 144)

Melisandra a muži královny Selyse spalují sochy sedmi bohů v septu v Dračím kameni jako oběť R’hllorovi. Ti, kteří se je pokouší zastavit, jsou buď uvězněni, nebo zavražděni. Davose to nechává chladným; dluží svému králi Stannisovi mnoho a je mu věrný až za hrob. Stannis přistoupí k plamenům a vytrhne z ohnivých jazyků meč. Melisandra nazve meč Světlonošem a Stannise znovuzrozeným Azor Ahaiem, Válečníkem světla. Stannis posléze ohořelý a zčernalý meč zabodne do země a odejde do hradu.

Davos promlouvá s lysénským pirátem, Salladhorem Saanem o rudých kněžích Lysu, kteří s oblibou pálí věci ve jménu R’hllora. Davos si také vyslechne legendu o Světlonoši; v časech, kdy na svět dolehla temnota hrdina Azor Ahai koval svůj meč, ale ocel mu vždy ke konci praskla, dokud nevrazil kouřící čepel do srdce své ženy. Její výkřik prý zanechal prasklinu na tváři měsíce, ale její síla přešla do Světlonoše, Rudého meče hrdinů. Saan nevěří, že Stannisův meč je Světlonoš.

Davos čte dopis, který chce Stannis rozšířit po království. Stojí v něm, že Joffrey, Myrcella i Tommen jsou plodem krvesmilstva královny Cersei s jejím bratrem Jamiem Lannisterem, a právoplatným následníkem na trůnu po Robertovi je tedy Stannis. Davos a jeho synové mají dopisy rozvést po pobřeží Sedmi království. Davos ještě navrhne odstranit větu „vykonáno ve světle Pána“. Stannis ho odmítne s tím, že Rudá kněžka má moc, kterou mu Sedm bohů nikdy neposkytlo.

12. Theon I (str. 161)

Theon Greyjoy se vrací na rodné Železné ostrovy po deseti letech, které strávil jako svěřenec (a zároveň rukojmí) lorda Eddarda v Zimohradu. Cestou se nechává obšťastňovat kapitánovou dcerou, ale odmítá si ji vzít s sebou jako solnou ženu. Vzpomíná na staré způsoby před příchodem Aegona, kdy železní muži svobodně loupili a plenili a brali si, co chtěli. Theonův otec Balon před deseti lety povstal, aby se učinil králem a staré způsoby obnovil, avšak byl poražen Robertem Baratheonem a Eddardem Starkem.

Theon opouští loď v Panském přístavišti, kde si všímá shromážděných válečných veslic. Zjišťuje, že lidé jej po tak dlouhé době nepoznávají. Setkává se s Aeronem Mokrovlasem, svým strýcem, a ten ho doprovází na Štít. Od té doby, co ho Theon viděl naposledy, se Aeron naprosto změnil: přežil ztroskotání, ale z přátelského a veselého člověka se stal mrzoutský svatý muž.

Na Štítu se Theon setkává s Balonem Greyjoyem. Balon zuří, když vidí, že se jeho syn změkčile obléká do sametu a zdobí se zlatými ozdobami, které koupil, místo aby je uloupil. Zpochybňuje také otázku jeho nástupnictví. Theon ukazuje otci dopis od Robba Starka. Balon jej hodí do ohně, s tím, že jemu korunu nikdo dávat nebude, on si ji hodlá vzít sám. Nemá v úmyslu napadnout Lannisport, jak zamýšleli Theon a Robb, raději hodlá plundrovat jiná, pro něj lákavější místa.

13. Daenerys I (str. 183)

Po smrti svého chotě, khala Droga, zůstává Daenerys Targaryen v dothrackém moři téměř opuštěná. Velký khalasar se rozpadl a desítky tisíc válečníků odcválaly s novými pány. S Dany zůstává pouze stovka slabých, starých nebo neduživých; kromě nich ještě Rakharo, Aggo a Jhogo, její pokrevní jezdci, ser Jorah Mormont, exilový rytíř, a samozřejmě tři mladí draci: Drogon, Viserion a Rhaegal.

Oblohu křižuje rudá kometa a Daenerys nemá jinou možnost, než se vydat za ní, do rudé pustiny. Putuje mnoho dnů, stále kupředu. Ačkoliv lidé v jejím khalasaru umírají, chápe, že její jedinou nadějí je pustinu přejít. Naučí se krmit draky opečeným masem. Ser Jorah vypráví o své ženě, Lynesse Hightower, kterou velmi miloval, avšak ona jej přivedla na mizinu, stala se příčinou jeho útěku ze Západozemí a nakonec jej stejně opustila. Říká Daenerys, že vypadá trochu jako ona. Dany si uvědomí, že ji Jorah miluje.

Po těžkých útrapách nalezne khalasar opuštěné město. Načas se v něm usídlí. Daenerys vyšle Rakhara, Agga a Jhoga, aby prozkoumali okolí. Jhogo se vrátí jako poslední a oznamuje, že nalezl velké město Qarth. Doprovázejí ho tři významné qarthské osobnosti: kupecký princ Xaro Xhoan Daxos, čaroděj Pyat Pree a maskovaná Quaithe ze Stínu. Přicházejí, aby viděli draky.

14. Jon II (str. 199)

Výprava Noční hlídky prohledává na své cestě na sever další opuštěnou vesnici. Návrh přenocovat v ní je velitelem zamítnut, poněvadž je ještě dost času najít blízké jezero a utábořit se tam. Sam jezdí s majordomy a tam ho také Jon najde snažícího se naučit havrany mluvit. Velitel Mormont totiž posílá vzkaz mistru Aemonovi. Sam již nevypadá a ani se necítí tolik vyděšen a pomalu si zvyká na jízdu kolony.

15. Arya IV (str. 206)

Bezpečie v podobe preplávania na druhú stranu Božieho oka nie je pútnikom umožnené. Nenašli žiadnu loď a tak sa na noc opevňujú v opustenej hláske. V hláske ich dostihne ser Amory Lorch a pod zámienkou hľadania rebelského lorda Berica Dondrriona (toho, čo mal na rozkaz Eddarda Starka zoťať Horu) si vynucuje vstup. Yoren odmietne a Lorch zaútočí. Rozpúta sa peklo v ktorom mnohí zomrú.

30 ročná služba Yorena končí v zúfalej obrane svojich zverencov, no ešte stihne poradiť Aryi, aby ušla skrytým tunelom. Arya, Horký Koláč, Gendry, zranený Lommy a malé dievčatko utekajú. Rovnako dôležitým sa však ukazuje, že Arya nájde dostatok odvahy, aby v poslednej chvíli zachránila pred smrťou v ohni troch uväznených vrahov.

16. Tyrion III (str. 221)

Královná Cersei je rozzuřena dopisy Stannise Baratheona o jejím cizoložství a původu mladého Joffreyho. Tyrion ji uklidňuje tím, že šeptanda brzo ustane a lidé si najdou jinou zábavu. Také jí radí, aby mu úder oplatila a rozšířila zvěsti o nevěrách Stannise, poněvadž většinu svého života tráví mimo svou paní. V této lsti jim vděčně pomáhá Malíček. Pak se Tyrion omluví a odejde za královskými záležitostmi. Oblékne se do slavnostnějšího oděvu a přijme kováře z města. Přikáže jim vyrobit řetěz na obranu hradu i přes jejich námitky, že musí pracovat na zbrojích pro královské vojsko. Nakonec se Tyrion odebere do Chatayina nevěstince, kde se s pomocí dívky jménem Alayaya dostane skrytě ven z domu. V doprovodu Varyse, který se chová docela odlišně od svého běžného vystupování, dojde do stájí, nasedne na koně a odjíždí za Šae.

17. Bran II (str. 235)

Hodor nese Brana do síně, kde má přivítat lorda Manderlyho z Bílého přístavu. Diskutují o celnících a ražbě mincí pro krále Robba Starka, o válečné flotile pro nového krále a o vdově lady Hornwood; Manderly naznačuje svůj sňatek s ní. Manderly se také zmíní o návrhu lorda Tywina na výměnu jeho syna za složení zbraní a zřeknutí se Starků. Nabídku samozřejmě odmítl.

Následuje návštěva ovdovělé lady Hornwood. Její muž byl zabit na Zeleném bodci a syn v Šeptajícím lese. Lady varuje, že Boltonův bastard shromažďuje v Hrůzově muže a má zálusk na pozemky Hornwoodů. Lord Bolton svého bastarda nikdy neuznal, ale ten přesto užívá jeho jména a říká se, že se svým krutým služebníkem Smraďochem loví nejen zvěř. Lady Hornwood odmítá sňatek s Manderlym, Umberem i Tallhartem, kteří se o ni později taktéž ucházejí. Luwin však zaznamená, že lady se líbí ser Rodrik. Rodrik upozorňuje, že Hornwoodové bez dědiců mohou být zdrojem nestability severu, ale zdráhá se manželství s lady.

Nakonec přijíždí syn lorda Cerwyna a mluví s Branem o dopisu Stannise Baratheona a jeho nařčení, že Joffrey je plod incestu královny Cersei a jejího bratra Jaimeho. Bran si v tu chvíli vzpomene na ten osudný den, kdy „spadl“. V noci se mu zdá o vráně, která mu nejdříve vyklovne levé oko, pak pravé a pak ho začne klovat do čela a vyzývá ho, aby letěl. A tehdy Bran spatří muže se zlatými kadeřemi, který ho shodil.

18. Tyrion IV (str. 252)

Tyrion je na návštěvě u velmistra Pycella a snídají spolu. Tyrion mu dává listy pro Dorana Martella z Dorne a poroučí mu je odeslat ihned . Než se Pycelle vrátí, nalezne Tyrion na polici jednu z velmistrových lahviček a schová si ji. Po návratu dokončí společný rozhovor a Tyrion odchází na nádvoří za čekajícím Bronnem. Ten hodnotí rytíře na cvičišti a dále mluví o nepokojích ve městě. Také přijel ser Alliser Thorne ze Zdi s jakousi rukou, Tyrion jej ovšem nechává čekat. Potká svou sestru Cersei, která vyráží na kontrolu městských bran a opevnění a sděluje mu, že Renly Baratheon s armádou vyrazil z Vysoké zahrady. Tyrion o tom už ovšem ví od Varyse. Při návratu do svých komnat na něj čeká jeho páže Podrick Payne a oznamuje, že za ním přišel Malíček. V rozhovoru s lordem Petyrem dojde řeč i na dýku, která skoro způsobila smrt malého Brana Starka. Tyrion od Malíčka požaduje, aby odjel za Lysou Tully a získal její přísahu králi Joffreymu. Malíček po chvíli souhlasí.

19. Sansa II (str. 269)

Sansa má plnou hlavu vzkazu, který našla pod polštářem: „Jestli se chceš dostat domů, přijď dnes večer do božího háje.“ Je rozrušená, bezradná a mírně paranoidní. Neví, zda je to past, či nějaký krutý žert, jedno však ví jistě: pro to, aby unikla z lannisterské zlaté klece, udělá cokoli.

Vydá se pod pláštěm noci na smluvené místo. Namísto neohroženého rytíře na bílém koni tam na ni však čeká lehce ovíněný ser Dontos, nyní králův šašek. Sanse se nechce věřit, že by jí mohl pomoci právě on. Dontos jí vyjádří svůj vděk za to, co pro něj udělala, a přísahá, že ji vysvobodí, ale nebude to hned, chce to čas a přípravy.

Rozradostnělá a nadějí omámená Sansa se cestou zpátky srazí (doslova) s klasicky opilým Sandorem Cleganem. Chce po ní, ať mu zazpívá nějakou sladkou píseň. Znovu jí o sobě vypráví věci, které pravděpodobně ještě nikomu neřekl. Zatímco Joffrey v něm probouzí psa, Sansa v něm probouzí člověka.

20. Arya V (str. 278)

Arya a Gendry sa vrátia do hlásky a nájdu pár ďalších preživších. Bez Yorena však už nie je žiadna súdržnosť a zdraví utekajú preč a nechávajú slabých, aby sa starali o ešte slabších. Zlomený Horký koláč a zranený Lommy sa chcú neustále vzdať. Arya a Gendry sú opatrnejší a keď naďabia na dedinu, idú zistiť kto tam je.

Gendry vie, že Ary je v skutočnosti dievča a ona unavená skrývaním, sa prizná, že je Arya Stark. Vzápätí sa však všetko zvrtne k zlému a najhoršiemu. Gendry je zajatý krvavými žoldniermi, ktorí obsadili dedinu a vzápätí chytia aj Aryu a Horkého Koláča, ktorý sa konečne môže vzdať. Veľmi rád sa vzdá aj Lommy, pravda len pár sekúnd pred tým, kým ho zabijú. Nikomu sa ho nechce niesť…

21. Tyrion V (str. 294)

Tyrion navštíví pyromancery v jejich tvrzi a dává se do rozhovoru s jejich představitelem Hallynem. Požaduje od něj několik tisíc prázdných hliněných hrnců pro kapitány na hradbách. Hallyn se ošívá, ale pak přivolí. Zpět venku se u Tyriona zastaví Bronn se zprávou, že jej čekají u Boží brány a také jej chce vidět jeho sestra v Maegorově tvrzi. Tyrion ji nechává schválně čekat a vydává se nejdřív k Bráně. Tam mu ser Jacelyn Bywater oznámí příjezd sera Cleose Freye s mírovou nabídkou od Robba Starka a návrhem na výměnu zajatců. Tyrion nesouhlasí a poroučí ubytovat sera Cleose. Seru Jacelynovi ještě řekne o prázdných hrncích pro katapulty hradní stráže, která s nimi a zelenou barvou má cvičit.

Pak se Tyrion odebere do svých komnat, kde nachází královnu Cersei. Hovoří spolu o možnosti provdat mladou Myrcellu za Trystana Martella a zajistit si tak věrnost Martellova rodu. Cersei nesouhlasí, ale pak se rozlítí nad možným nebezpečím kvůli nadcházející válce s rodem Baratheonů. Nakonec jí Tyrion dává list s podmínkami Starků.

22. Bran III (str. 309)

Bran hostí seveřanské lordy. Během hodů přijíždí Meera a Jojen Reedovi ze Šíje, děti Howlanda Reeda, vazala Starků a velkého přítele Eddarda Starka. Od přítomných si vyslouží pouze posměšky a nadávky do žabožroutů a bahňáků. Avšak Bran je mile přivítá a přijme jejich přísahu věrnosti i jejich dary. Jojen se hned vzápětí zajímá o zlovlky. V noci si Bran vybavuje rozhovor s otcem o Královské gardě. Eddard tvrdil, že kdysi byla skvostem a nejlepší ze všech byl Arthur Dayne, který ho málem zabil, nebýt Howlanda Reeda. Poté otec posmutněl a už nic neřekl.

Bran sní a převtěluje se do svého zlovlka. Vidí Meeru a Jojena v božím háji. Jojen se pokusí Léta dotknout, Bran náhle ztrácí spojení s Létem a padá…

23. Catelyn II (str. 319)

Catelyn cestuje na jih, aby zjistila Renlyho záměry. Když dorazí do jeho tábora, k velkému úžasu zjistí, že je zde pořádán turnaj. Poprvé se tak setkáváme s pannou Brienne, která v pranici porazí Lorase a následně vstoupí do Renlyho Duhové gardy.

Cat vystupuje sebevědomě a hrdě, čímž si nezíská přílišné sympatie. Později na hostině přemítá o tom, že na její vkus se tu všichni chovají příliš bezstarostně a lehkovážně, jako by válka byla jen hra, ve které se dá získat sláva a bohatství, a ne krvavá řež, ve které se umírá. Renly řekne Cat o nabídce, kterou učinil Nedovi v předvečer lannisterského převratu v Králově přístavišti, ve snaze ospravedlnit svůj útěk. Poté jí ukazuje, že jeho vojsko je mnohem větší než Robbovo. Neuznává Stannise jako Robertova nástupce a připomíná způsob, jakým uchvátil trůn sám Robert. Nabízí svou pomoc, pokud ho seveřané uznají za svého právoplatného krále. Jsou vyrušeni příjezdem posla se zprávou, že Bouřlivý konec obléhá Stannisovo vojsko. Renlyho straší bratr rozhodně nemá v úmyslu vzdát se svého nároku na trůn.

24. Jon III (str. 338)

Noční hlídka se blíží ke Krasterově vesnici a všichni se obávají, že ji najdou stejně vylidněnou a pustou jako ty předešlé. Kraster je jakýmsi otcem celé skupiny lidí s mnoha manželkami a dětmi. Nakonec se jejich obavy nepotvrdí a vesnice žije svým životem. Vůdci Noční hlidky jsou pozváni na večeři a dovídají se novinky ze zdejšího prostředí. Velitel po otázce ohledně map pošle Jona po Sama. Na cestě jeho vlk Duch zaútočí na místní králikárnu a jednoho králíka zabije a druhého sní. Majitelka králikárny je vystrašena, ale později se s Jonem opět setká a krátce si popovídají. Dívka také požádá Jona, aby jí vzal sebou, on to ovšem z logických důvodů odmítne. Na druhý den ráno Jon zjistí, že Sam spal v Krasterově domě a když se setkají a Sam se vyptává na onu dívku, Jon mu řekne, že to není možné. Výprava pokračuje dál na sever.

25. Theon II (str. 360)

Zatímco Theon obdivuje svoji novou loď, dar od otce, osloví ho atraktivní, o několik let starší žena. Představí se jako Esgred, loďařova choť. Theon s ní flirtuje a společně loď nazvou Mořská bestie. Hovoří také o výběru vhodné posádky. Esgred přijímá pozvání na Štít, kam se vydávají na mladíkově koni jménem Usměvavý. Cestou pokračují ve škádlení; Theon se holedbá, že sestra a strýcové nepředstavují pro jeho nástupnictví vážnou hrozbu.

Na Štítu se odhalí, že takzvaná Esgred je ve skutečnosti Aša, Theonova sestra. Na hostině zabere jeho místo vedle lorda Balona a před muži ho zesměšňuje. Následuje válečná porada, při které se ukáže, že Balon s Theonem ve svých plánech příliš nepočítá. Zatímco Aša dostává za úkol obsadit Pahorek v Hlubokém lese a strýc Victarion má vést hlavní útok na Kailinskou držbu, na Theona zbývá drancování pobřeží s pouhými osmi veslicemi, bez možnosti dobýt slávu. Otec s ním navíc posílá Aerona Mokrovlase a Dagmera Rozseklého, aby na něj dohlíželi. Theon si konečně uvědomuje, že ztratil své výsadní postavení dědice.

26. Tyrion VI (str. 379)

Královna leží ve svých komnatách a Tyrion jí přichází říct o vyplutí lorda Stannise z Dračího kamene a jeho obléhání Bouřného konce. Lord Renly se vypravil utkat se s ním a Tyrion celou záležitost pokládá za velice směšnou. Odejde od královny a nechá si zavolat sera Cleose, kterému nadiktuje své vlastní podmínky pro Starky. Také na zděšení některých přítomných poručí Vylarrovi místo ochrany královny doprovodit sera Cleose se všemi jeho muži. Pak předstoupí ser Alisser Thorne a požaduje muže na Zeď. Tyrion jej ovšem odbude a doporučí mu porozhlédnout se ve věznicích, čímž jej samozřejmě rozhněvá. V noci jde Tyrion společně se svými horaly navštívit velmistra Pycella a najde jej v loži s dívkou. V rukou mocného Šaggy zazpívá každý ptáček a tak se Tyrion doví i o zradách Pycella, o otrávení krále a vpuštění vojsk do města za krále Aeryse. Znechucen ho nechá svázaného odvést.

27. Arya VI (str. 394)

Z Arye je opäť chlapec Ary. Kruté vypočúvacie metódy Lechtača a ďalších kumpánov sera Gregora sú ťažkou ranou pre každého, bez ohľadu na to či vie kde je zlato, striebro či Dondarrion. Tu niekde sa malé vĺča mení na vlka. Tu niekde vzniká deathlist mien s Lechtačom a Horou na popredných miestach. Gregorová banda odvedie zajatcov do obrovitánskeho hradu Harrenhal. Podľa Horkého koláča je to prekliaty hrad v ktorom si smrť rada vyberá.

Arya si však vyberá nové meno: Lasička a je zaradená do kuchyne. Pre kuchynský poriadok je však príliš prostohubá a tak je preradená pracovať do Veže.

28. Daenerys II (str. 402)

Dany vjíždí do Qarthu, obrovského, exotického, pohádkově bohatého města se třemi hradbami. Čaroděj Pyat Pree jí nabízí pravdu a moudrost, zatímco Xaro Xhoan Daxos luxus a dary. Tajemná Quaithe ji pouze varuje, ať zde nikomu nevěří, protože jim ve skutečnosti jde pouze o draky. K nedůvěře se připojuje také ser Jorah. Daenerys vyšle Mormonta do přístavu, aby se poohlédl po lodích a zprávách. Vrátí se s Quhurem Mo, kapitánem z Letních ostrovů. Ten Dany informuje, že král Robert „Uchvatitel“ je mrtvý a v Západozemí vypukla válka.

29. Bran IV (str. 413)

Bran a Reedovi si hrají se zlovlky a mluví o Branově návštěvě Stráže u Šedé vody. Dozvídáme se, že Boltonův bastard se zmocnil a proti její vůli si vzal lady Hornwood a lord Manderly obsadil její hrad. Ser Rodrik odjel věci urovnat.

Jojen si s branem povídá o snech. Ve svých zelených snech viděl zlovlka s křídly připoutaného k zemi a tříoká vrána se pokoušela řetězy rozklovat. Stejná vrána jako v Branových snech. Za Jojenem přišla už dřív, když skoro umíral na bahenní horečku. Od té doby má Jojen zelené sny. Branovi se zjevuje od doby jeho pádu. Jojen si myslí, že Bran je tím okřídleným vlkem a vrána je sem poslala, aby jí pomohli rozbít řetězy. Vrána je prý za Zdí a aby se Bran osvobodil z řetězů, musí otevřít třetí oko, které mu dá dar vidění. Bran už se nechce o svých snech bavit, ale Jojen nepřestane. Ví, že se Bran vtěluje do Léta a děsí ho padání. V Branovi se probouzí hněv a to se přenáší i na Léto a zlovlk začne vrčet. Neodpovídá na Branovo volání a přidá se k němu i Chundeláč. Reedovi vylezou na strom a Hodor zlovlky zažene.

Luwin Branovi vysvětluje, že zelenověštvci Dětí lesa měli velkou moc. Hleděli skrze čarostromy na míle daleko, mluvili se zvířaty a stromy. Nemyslí si však, že Jojen vládne takovou silou. Meera to odmítá a poví mu o posledním snu jejího bratra. Jednoho dne mu prý místo sluhy přinese jídlo mistr Luwin. On dostane chutné maso a Freyové staré a šedivé, avšak oni si přesto víc pochutnají.

30. Tyrion VII (str. 423)

Ranní návštěva Tyrionova bratrance Lancela. Přichází s rozkazem od královny propustit velmistra Pycella. Když začne vyhrožovat, Tyrion z něj úskokem dostane přiznání, že spává s královnou. Lancel se nakonec zalekne důsledků zveřejnění této informace a slíbí Skřetovi, že mu bude donášet zprávy z královnina okolí. Pak si Tyrion nechá osedlat koně a znovu navštíví Chatayin nevěstiněc a přes Alayayu, která ho kryje, svou Šae.

31. Arya VII (str. 433)

Pod mohutnými vežami prekliateho Harrenhalu zisťuje Arya, že tak ako existujú veľké krutosti, existuje aj obyčajná ľudská zloba, ktorá bolí a zraňuje rovnako. Zoznam smrtí sa rozrastá o ďalšie mená. V hrade sa to hemží žoldnierskou zberbou a správami z bojiska. Väčší strach ako banda Vargo Hoata, jej však naženie objavenie sa Jaqena H’ghara, Rorga a Kousača, ktorý prežili vraždenie v hláske a pridali sa ku žoldnierom.

Jaqen navštívi Aryu uprostred noci a zvláštnym spôsobom je poďakuje za záchranu. Sľúbi jej, že zabije troch ľudí, aby Červený boh dostal porciu životov, o ktoré bol ukrátený. Arya si nie je istá, čoho je hodný taký sľub, ale veľmi skoro to zistí. Povie meno Chyswicka, brutálneho násilníka a ten do troch dní zomrie.

Arya už nie je vystrašené dieťa, ani dievča, ktoré zabije v ošiali. Začína vládnuť smrti.

32. Catelyn III (str. 446)

Stannis (v doprovodu záhadné Rudé kněžky) a Renly (s broskví v ruce) si spolu vyříkávají některé důležité věci. Nedohodnou se. Ke Catelynině lítosti, místo toho, aby se spojili proti Lannisterům, schyluje se k bitvě mezi nimi.