Souhrn Hostiny pro vrány 2

Hostina pro vrány 2/2

Brienne V Samwell III
Jaime III Cersei VI
Plenitel Jaime IV
Brienne VI Cersei VII
Jaime V Kočka z kanálů III
Samwell IV Cersei VIII
Brienne VII Jaime VI
Cersei IX Princezna ve věži
Alayne III Brienne VIII
Cersei X Jaime VII
Samwell V

Shrnutí kapitol AFFC 2/2

Poznámka autorů: Tyto souhrny mají být pomůckou pro ty, kteří již knihu četli a chtějí si osvěžit děj. Vzhledem k rozsáhlosti a složitosti děje ságy nedoporučujeme opačný postup. Zároveň upozorňujeme na možné spoilery!

26. Brienne V (str. 11)

Hyle přiveze hlavy tří krvavých drancířů zpět lordu Randyllovi. V tom Brienne opět bdí nechuť a snaží se ji přimět k návratu na Tarth. O Ohařovi se říká, že vraždí a loupí v Solnopánvích, kde se mají pohybovat i psanci Berika Dondarriona. Historky si odporují, Hyle však přinese informace od svého bratrance Alyna, že Berikovi psanci chtějí Ohaře pověsit.

Na cestu do Brienne vyrazí opět v doprovodu Podricka, sera Hyla, který u Randylla Tarlyho skončil, a septona Meribalda a jeho psa. Septon se v kraji vyzná, již dvacet let roznáší v kraji jídlo a jméno sedmi. Meribald kdysi byl vojákem ve válce Devítigrošových králů (ač krále ani devět grošů nikdy neviděl), nyní pokorným a dobrým chudým bratrem s rozumným přístupem k životu i válce.

27. Samwell III (str. 27)

V Braavosu si Sam zoufá. Dareon skupinu opustil a odešel do bordelu, Fialka je k neutišení a mistr Aemon každý den slábne. Kvůli zdraví mistra Aemona nemohou odplout a Samovi docházejí peníze. Umírající Aemon prosí Sama, aby se vrátil do přístavu a zkusil zjistit, co je pravdy na zvěstech o dracích na východě. V noci se Sam pokouší najít Dareona, přičemž se setkává s Kočkou z kanálů (Aryou), která ho navede správným směrem. Dareon už nechce mít nic společného s Noční hlídkou, ani se Samem, Fialkou nebo Aemonem. Majitelé bordelu shodí Sama do kanálu, před utonutím ho však zachrání Xhondo, muž z Letních ostrovů, který mu může říct více o dracích.

28. Jaime III (str. 42)

Přes Jaimeho nesouhlas ho Cersei posílá k Trojzubci, aby dal do pořádku poměry na Harrenově a dobyl Řekotočí. Společně s ním jede mimo jiné i Ilyn Payne.

Při návštěvě hradu Senobrodských má Jaime poprvé příležitost vyzkoušet svou novou, zlatou ruku. Tu noc také začíná s každodenním tajným šermováním se serem Ilynem a odchází plný modřin.

Válkou zpustošeným krajem se Jaimeho oddíl dostává k Harrenovu. Tam nachází hrstku opilých Horových mužů a zčásti snězenou mrtvolu Vargo. Hrad získává do správcovství Bonnifer Ukvapený, aby vyčistil okolí od psanců i zbytku Chrabrých kumpánů.

Nad jámou, ve které bojovala Brienne s medvědem, potkává Jaime Ronneta Conningtona. Ten se nelichotivě vyjadřuje o Brienne, s níž byl kdysi zasnoubený. Jaime ho shodí ze schodů.

29. Cersei VI (str. 64)

Cersei přijíždí na schůzku s novým Nejvyšším septonem a střetává se s vrabčáky. Ještě víc ji však šokuje setkání se septonem, který odkládá požehnání králi. Přesto spolu naleznou společnou řeč a Cersei kývne na znovuobnovení vojenského řádu obránců víry. Za to si vymůže prominutí dluhů koruny.

30. Plenitel – Viktarion II (str. 83)

Lodě Železných napadly čtyři ostrovy (Štíty) v ústí Klikatice. Zatímco tucet rychlých lodí vylákal lodě růží po proudu, Viktarion napadl v noci slabě chráněné ostrovy a dobyl je. Když se růže vrátily, Železná flotila je předadla ze zálohy. Viktarion nebyl dobrým řečníkem na královolbě, pro boj však byl zrozen. Utrpí zranění na ruce od mladého rytíře Talberta, ale zlomí mu meč a hodí jej přes palubu. Vítězství má však hořkou příchuť, protože zásluhy sklízí samozřejmě Euron.

Ten začal upevňovat moc hned po zvolení, když nechal zabít Baelora Černopříliva, který jej odmítl uznat. Aša pro jistotu zmizela. Aeron Viktarionovi naznačil, že pokud by se dokázal nad svého bratra povznést, klidně korunuje jeho. Také začal proti Euronovi kázat mezi lidmi. Viktarion přemýšlí o nejlepším východisku, soupeří v něm nenávist k Euronovi a smysl pro poslušnost a strach z prokletí za vraždu příbuzného.

Viktarion zakotví v Tesařově, který je vydrancován a ulice pokrývají mrtví. Část obyvatel nechává Euron prodat do otroctví. To se příčí zvykům železných. Viktarion míří za Euronem do hradu. Na nádvoří je Rodrik Čtec, který neskrývá nesouhlas s celou akcí. Znepřátelení Tyrellů pro pár cetek. Na hradě jsou nuceny obsluhovat hradní paní a její dámy, pro pobavení Eurona. Euron sám má na klíně nemanželskou dceru hradního pána, který jej musí pozorovat přivázaný ke křeslu se zacpanými ústy. Viktarionovi se to protiví. Zabít v bitvě je něco jiného než zostouzet poražené. Euron udílí ostrovy a to nikoli svým mužům, ale členům jiných rodů. Euronovy dary jsou otrávené. Zbavuje se potenciálních nepřátel. Pak plánuje další plavbu na východ. Rodrik Čtec oponuje nebezpečími, které plavba přináší. Euron ho okřikne, ale Viktarion se za něj postaví. Vypukne hádka a Euron uteče z místnosti. Pak si Viktariona zavolá.Chce, aby odplul do otrokářského zálivu a přivezl mu paní draků. Viktarion odvětí, že ji přiveze. Ale ne pro tebe, pomyslí si.

31. Jaime IV (str. 103)

Vojenský konvoj přijíždí k hradu Darry, který vyženil Lancel. Ten se víc než své nové manželce věnuje Sedmi, dokonce přespává v septu. Lancel se Jaimemu přizná se svým poměrem s Cersei a že o něm řekl i Nejvyššímu septonovi při zpovědi. Taky mu oznámí, že odchází zpět do Králova přístaviště, kde se chce stát členem obnoveného řádu Valečníkových synů.

32. Brienne VI (str. 120)

Otec Meribald skupinu zavede skrz bažiny do kláštera na ostrově v ústí Trojzubce. Požádají zde o přenocování. Hned při vstupu je zaujme mohutný silný černý hřebec ve stájích. Bratři mu říkají Naplavené dříví podle toho, že voda Trojzubce je často obdarovává dřevem i jinými užitečnými věcmi (údajně i Rhaegarovými rubíny), ale z koně pro jeho nezkrotnost valnou radost nemají. V prostorách kláštera si všimnou chromého novice, mohutnějšího než Brienne, který kope hrob. Řádění psanců ve vypálených Solnopánvích, kde starý ser Quincy zůstal v hradu zatímco jeho město bylo vypáleno, dosáhlo nepřímo i sem.

V klášteře se setkají se starším bratrem, který vůbec jako starší bratr nevypadá. Je mu jasné, že Brienne hledá Sansu a ví toho pozoruhodně mnoho o Ohaři. Dítě, které s ním bylo, nebyla Sansa ale Arya, která bezmocného Ohaře ponechala na místě. Ohař zemřel na zranění, jediné, co ho drželo při životě, touhu zabít Gregora, mu vzal princ Oberyn. Starší bratr byl u jeho smrti. Kůň ve stáji ne Cizinec. Údajný Ohař, který drancuje okolí, je pouze kdosi s ohařovou psí přilbou.

Sám starší bratr byl kdysi chudým rytířem, který podle svých slov zemřel v bitvě na Trojzubci.Voda jej vyplavila na ostrově, kde zůstal. Nic jiného neměl. Převědčuje Brienne, že má rodinu, k níž se může vrátit, na rozdíl od něj. Brienne však chce dostát slibu a najít Sansu dříve, než ji najde Cersei.

33. Cersei VII (str. 135)

Malá rada se dozvídá o nájezdech železných mužů na Štítových ostrovech. Cersei odmítá pomoci Vysoké zahradě, což přiměje Lorase požádat regentku o svolení dobýt Dračí kámen. Cersei s velkou radostí souhlasí. Lady Falyse přijíždí se zprávou o nepovedeném pokusu zbavit se Bronna a Cersei ji předá do rukou Qyburna.

34. Jaime V (str. 151)

Obléhání Řekotočí. Na hradě se opevnil Brynden Černá ryba a dostatečně zásobený očekává dlouhé obléhání. Před hradem vznikly tři tábory; neuspořádané ležení Freyů s šibenicí, na které každý den stojí Edmure Tully jako výhrůžka Černé rybě, tábor říčních pánů a Emmona Freye, manžela Jaimeho tety a nového majitele Řekotočí a tábor Lannisterů.

Jaime se setkává se svou tetou Gennou, aby probrali rodinné záležitosti. Při té příležitosti se Genna zmíní, že Jaime má v sobě něco z každého ze svých strýců, ale synem svého otce je Tyrion.

35. Kočka z kanálů – Arya III (str. 170)

Život u rybára Brusca je tvrdý. Noci sú plné vlčích snov, hľadania matky a monštra s psiou maskou. Každý večer sa vracia do chrámu a Prívetivému mužovi vraví tri nové veci, ktoré zistila. Stále mu tvrdí, že je „Nikto“ a on jej to stále neverí. Strata identity sa však postupne koná, veď aj majster GRRM kapitolu nenazval Arya, ale jej novým menom – Kočka z kanálov

V jednom z bordelov stretne Dareona z Nočnej hliadky, ktorý sa vykašľal na trápiaceho sa Sama a užíva si plnými dúškami. Arya je rozhorčená správaním sa muža, ktorý by mal byť bratom jej Jona, považuje ho za človeka, ktorý zradil svoju prísahu a bratov a v jednej z bočných uličiek ho zabije. Keď príde späť do chrámu ako jednu z troch nových vecí uvedie, že zabila Dareona. Prívetivý muž jej dá napiť teplého mlieka a pošle ju spať. Keď sa zobudí, zistí, že je slepá.

36. Samwell IV (str. 187)
Na Xhondově lodi Sam truchlí nad smrtí mistra Aemona, který mu ještě stihl říct, že právě Daenerys by mohla být „princem, který byl přislíben”. Pijí s Fialkou rum a ona mu říká, že kdyby Aemon zůstal na Zdi, Melisandra by ho mohla kvůli jeho královské krvi obětovat, a proto ho Jon poslal pryč, stejně jako Dallyna chlapce. Později se Sam s Fialkou miluje, ačkoliv cítí vinu za porušení přísahy.

37. Cersei VIII (str. 198)

Dračí kámen byl dobyt a ser Loras těžce raněn. Cersei ve snu vzpomíná na stařenu, která jí předpověděla budoucnost. „Budeš královnou dokud nepřijde jiná, mladší a krásnější, která tě svrhne a vezme si všechno, co ti bude drahé.“ „A až tě tvoje slzy vysuší, valonquar stiskne svýma rukama tvoje bledé bílé hrdlo a vymáčkne z tebe život.“

38. Brienne VII (str. 217)

Čtyři ze Západozemí a pes dorazí cestou lemovanou stromořadím a oběšenými drancíři do Hostince na rozcestí. Ten momentálně obývá tlupa sirotků. Nejstarším je kovář Gendry, který Brienne okamžitě připomene Renlyho, ale vše má na povel dívka Vrbka. Gendry je nechce nechat přenocovat, ale Vrbka je vpustí za stříbro a jídlo.

Když Brienne v hostinci lituje sirotky, Hyle si ji dobírá a navrhuje jí sňatek z rozumu. Ta raději vyjde ven za Gendrym a ptá se ho na původ, ale jeho odpovědi jsou plné zloby a nepřátelství. Přijíždějí další jezdci a Brienne bere meč do ruky, protože je to Rorge s Ohařovou psí přilbou, Kousač a další drancíři. V těžkém boji se jí podaří zabít Rorgeho, ale vrhne se na ni kousač a tentokrát je Brienne bezmocná. Kousač ji povalí na zem, zláme jí zápěstí a začne jí kousat do obličeje. V tom je okolo plno lidí, zuří boj a Gendry vrazí Kousačovi meč do týla. Brienne omdlí.

39. Jaime VI (str. 234)

Jaime jede vyjednávat s Bryndenem Černou rybou. Jednání je bezvýsledné, Černá ryba mu nedůvěřuje a připomíná mu jeho porušené přísahy králi Aerysovi a Catelyn. Boj muže proti muži Brynden odmítne s tím, že nebojuje proti mrzákovi.

Je svolána válečná porada, při které se pohádají říční lordi s Freyi. Nemůžou jim zapomenout Rudou svatbu. Útok na hrad je domluven na ráno příštího dne.

Jaime navštíví tábor Freyů, aby si odvedl Edmura Tullyho. Proti tomu protestuje opilý Ryman Frey, dědic Dvojčat, ale Jaime ho zbaví velení a pošle domů. Edmur dostane na vybranou, buď dohodne kapitulaci Řekotočí, vzdá se hradu a odjede i se svou manželkou na Casterlyovu skálu nebo zemře mnoho mužů, hrad a celé okolí bude srovnán se zemí a jeho dítě mu Lannisterští vrhnou trébuchetem. Jaime doufá, že to je možnost, jak dobýt Řekotočí a zároveň neporušit přísahu, kterou dal Catelyn, že nepozvedne ruku proti Starkům ani Tullyům.

40. Cersei IX (str. 249)

Lord Gyles zemřel a Cersei z Pycelleho vymáčkne doznání, že připravuje Margaery měsíční čaj proti početí. Poté obviní Margaeryna barda, že s ní léhá a nechá ho mučit, až se dozná ke všemu, co Cersei navrhne. Plán dokoná tím, že přesvědčí Osneyho, aby se doznal Nejvyššímu septonovi.

41. Princezna ve věži – Arianne II (str. 264)

Aj posledná dornská kapitola má metaforický názov. Udalosti sledujeme očami Arianne, uväznenej vo veži v Slnečnom oštepe. Nešťastná z vývoja udalostí rozmýšľa aký bude jej ďalší osud a kto ju zradil. Verí svojím blízkym, ktorých tiež uväznili a predpokladá, že nezradil ani Darkstar, keďže chcel zabiť Myrcellu. Bol tým zradcom nakoniec Arys? Dohnalo ho k tomu svedomie? Odpoveď nepozná a nik s ňou nerozpráva.

Dlhé dni sa snaží obmäkčiť Cedru, ktorú ju v tichosti obsluhuje, až sa jej podarí prehovoriť ju, aby poslala konšpiračný dopis. Náhle zmizne aj Cedra. Všetky ťahy Arianne sú prekuknuté. Ktosi je oveľa lepší ako ona.

Nakoniec si Arianne predvolá jej otec a porozprávajú sa v dvojici bez prítomnosti kohokoľvek iného. Tento dialóg naznačí mnohé, najmä však ambície Dorne v hre o tróny.

Doran Martell najskôr vysvetlí dcére bláznovstvo jej plánov a nenechá sa vyprovokovať jej urážkami. Prisvedčí, že jej priateľov nepopraví, ale poslal ich poriadne ďaleko. Darkstar však unikol. Myrcella zázračne žije, ale má odťaté pravé ucho. To je veľká komplikácia pri horkokrvnosti Cersei, nehovoriac, že k mestu sa blíži ser Balon s hlavou sera Gregora Clegana. Arianne cíti, že otec ju potrebuje, aby presvedčila lannisterské dieťa k nejakej prijateľnej lži a priamo sa opýta, prečo jej Doran nedôveruje a prečo chce dať vládu mladšiemu bratovi Quentynovi, ktorý už za morom zbiera meče. Vtedy princ odhaľuje v náznaku svoje karty: Arianne bola pôvodné zasľúbená Viserysovi, Danymu šialenému bratovi a mala byť kráľovnou celej ríše. Quentyn mal dostaľ „len“ Dorne. Situácia sa prudko zmenila (Viserys bol korunovaný tekutým zlatom), ale Doran stále usiluje o jedno: o spravodlivosť, pomstu, oheň a krv. Inými slovami, rod Martellovcov pripravuje návrat Drakov na trón.

42. Alayne – Sansa III (str. 284)
Zima se blíží a Orlí hnízdo se vyprazdňuje. Malíček už je pryč dojednávat sňatek lorda Lyonela Corbraye a zajišťovat si další podporu, řada příprav je tak na Alayne. jako obvykle se navíc musí postarat o Roberta. Slíbí mu tři tři příběhy o Okřídleném rytíři a citronové zákusky, když sestoupí do údolí. Chlapec chce pět příběhů a sto citronových zákusků. Alayne by mu dala sto výpraský a pět pohlavků, ale slíbí mu co si přeje. Když ho vytáhne z postele, Robert ji políbí. To jí připomene Sansu, Ohaře a noc plnou zeleného ohně. Vzal si píseň a polibek, a nenechal mi nic než jen zakrvácený plášť. Ale Sansa je pryč.
Mistr Colemon později navrhuje, že by Robertovi namíchal makové mléko a ten pak sestup prospal, Alayne si ale uvědomuje, že pán Orlího hnízda nemůže sestupovat z hory přivázaný na mezka, aby vyšel najevo rozsah jeho zdraví a zbabělosti. Colemon navrhuje i další věci ohledně péče o Roberta, Alayne však říká, že to bude muset projednat s lordem protektorem. Mistru Colemonovi záleží jen na chlapci, zatímco otec a já máme větší starosti. Alayne se sama bojí sestupu a ještě víc toho, co bude potom, když nebude v bezpečí Orlího hnízda. Ví, že se stále pátrá po Sanse. Musím být celou dobu Alayne, uvnitř i navenek.
Z Orlího hnízda do Oblohy spustí Alayne s Robertem ve vědru. To není tak hrozné. Dále ale pokračují po kamenných schodech na mezcích s Myou a Myrandou, dcerou lorda Nestora. Je to veselá žena, Malíček ovšam Alayne varoval před její prohnaností. Cestou dolů si s ní také Myranda „nezávazně“ povídá o VIP zprávách z údolí, za doprovodu Robertova frflání. Dozví se mimo jiné, že Noční hlídce velí Jon Sníh, což ji natolik vrátí na Zimohrad, až se málem podřekne. Dále se mimo jiné dozví o jistém Harroldu Tvrdovském, jinak Harry Dědici, svěřenci paní Waynwood, který má s kýmsi nemanželské dítě. Cesta až k Měsíční Bráně nakonec dobře dopadne a Alayne se dostane nabídky strávit noc v jedné velké posteli s Myrandou, Randou, jak chce být oslovována. Doufám, že máš teplá chodidla. Nesnáším v posteli společnice se studenýma nohama.
V Bráně už ovšem Alayne očekává Petyr ve společnosti tří rytířů. alayne jako poslušná dcera udělá dojem, rytíři následně odejdou. Petyr jí poté poví o Cersei a jejích hloupostech a dodá, že jí přivezl dárek. nejsou to ani šaty ani šperky, ale domluvený sňatek, přesněji zatím zasnoubení, a to s oním Harry Dědicem, o němž mluvila Myranda. Malíček jí objasní, že nejde o dědice paní Waynwood, ale dědice Roberta Arryna, přes jeho tetu a sestru Jona Arryna Alys. Tak získá Alayne Údolí a jako Sansa i jeho meče k zisku práva na Zimohrad.

43. Brienne VIII (str. 310)

Brienne leží v horečkách. Její sny jsou nočními můrami, ve kterých se objevují Renly, Sansa, chrabří kumpáni a Jaime. Její zranění ošetřuje dívka Jezne Nitěnka. Když se probere, zistí, že je v jeskyni se starým mužem, ve kterém pozná rudého kněze Thorose z Myru, který jí dá jídlo, a vysvětlí jí co se stalo. Ona Podrick a Hyle jsou zajati psanci a budou souzeni paní Kamenosrdce. Otec Meribald a jeho pes byli propuštěni.

Pak je Brienne, slabá a bezbranná, odvedena do velké skalní síně, kde je plno psanců a žena v šedém. Rytíř Hyle je strašně zmlácený a Podrick ho musí podpírat. Přesto ho neopustí sarkasmus. Brienne a ostatní jsou obviněni jako Lannisterové, Brienne navíc za zradu. Paní Kamenosrdce si sundá kápi a Brienne vidí, že ta věc kdysi bývala Catelyn Stark. Oživil ji Berik Dondarrion, který přitom sám zemřel.

Dostane na výběr. Buď všichni tři zemřou, nebo Brienne zabije Jaimeho. Když odmítne učinit tu volbu, odvedou je ven a Citroš v ohařově přilbě jim hodí provaz na krk. Provaz se napne. Brienne vykřikne.

44. Cersei X (str. 326)

Cersei zinscenuje veřejné obvinění Margaery a posléze jí jede do septa, kde je vězněna, navštívit. Margaery Cersei rychle odhalí a ta se odporoučí k Nejvyššímu septonovi. S tím si notuje v pohledu na soud, až do chvíle, kdy zjistí, že septon vzal věci do svých rukou. Cersei zjistí, že Osney byl mučen v septu a doznal se k vraždě bývalého septonu a ke smilnění s Cersei, nikoli Margaery. Cersei se snaží utéct, ale septy jí chytí a uvězní. A vysvobození nepřichází… namísto toho slyší dav provolávat Margaeřino jméno.

Qyburn jí přichází oznámit, že Margaery i ona budou souzeny. Říši vládnou ser Harys a Pycelle, kteří chtějí vládu předat Kevanovi. Zatímco Mace Tyrell a Randyll Tarly se blíží k přístavišti. Auran Vodský i s flotilou odplul na moře. Qyburn jí nabízí šampiona pro boží soud, ale Cersei si uvědomuje, že se chytila do vlastní pasti. Královninu čest může bránit pouze bratr Královské gardy. Cersei se obrací na Jaimeho.

45. Jaime VII (str. 344)

Řekotočí se vzdalo, ale Bryndenovi Černé rybě se podařilo uprchnout. Jaime se setkává s Jeyne Westerling a její matkou. Ta mu vysvětlí, že se postarala, aby její dcera nebyla těhotná přesně tak, jak se dohodla s Tywinem. Druhý den odjíždí Edmure Tully s manželkou a Westerlingové se silně ozbrojeným doprovodem na Casterlyovu skálu.

Jaime navštíví ležení Freů a dovídá se, že Ryman Frey byl i se svým doprovodem přepaden psanci cestou do Dvojčat a oběšen.

Oblehatelé se postupně vydávají na cestu, část Jaimeho mužů se stále pokouší najít Černou rybu, ale jsou napadeni vlky vedenými obrovskou vlčicí. Vlády nad hradem se ujímá lord Emmon, Jaime se chystá k Havranostromu a pak na návrat do Králova přístaviště. Uvědomuje si, že jeho místo je po boku Tommena. Ve snu se mu zjevuje matka. Druhý den ráno havran přináší dopis, ve kterém ho Cersei naléhavě prosí o okamžitou pomoc. Jaime nechá dopis spálit.

46. Samwell V (str. 359)

Sam s Fialkou připlouvají do Starého města a má v úmyslu poslat Fialku ke své matce do Parožnatého vrchu. Setkává se s arcimistrem Marwynem. „Mistr Aemon věřil, že Daenerys Targaryen je naplněním proroctví… ona, nikoli Stannis ani princ Rhaegar, ani princátko, kterému rozbili hlavu o zeď,“ říká mu. Marwyn má v úmyslu vydat se do Otrokářského zálivu a Daenerys vyhledat. Samovi radí, ať nikomu v Citadele neříká nic o proroctvích nebo dracích. Když se zeptá novice, který ho ubytovává, na jméno, ten mu odpoví: „A já jsem Pate, jako ten pasáček vepřů.“