Souhrn Bouře mečů 2

Bouře mečů 2/2

Daenerys IV Arya VIII Jaime VI
Catelyn V Samwell III Arya IX
Jon VI Catelyn VI Arya X
Catelyn VII Arya XI Tyrion VI
Davos V Jon VII Bran IV
Daenerys V Tyrion VII Sansa IV
Tyrion VIII Sansa V Jaime VII
Davos VI Jon VIII Arya XII
Tyrion IX Jaime VIII Sansa VI
Jon IX Tyrion X Daenerys VI
Jaime IX Jon X Arya XIII
Samwell IV Jon XI Tyrion XI
Samwell V Jon XII Sansa VII
Epilog    

Shrnutí kapitol ASOS 2/2

Poznámka autorů: Tyto souhrny mají být pomůckou pro ty, kteří již knihu četli a chtějí si osvěžit děj. Vzhledem k rozsáhlosti a složitosti děje ságy nedoporučujeme opačný postup. Zároveň upozorňujeme na možné spoilery!

43. Daenerys IV (str. 9)

Dany ponechává Astapor v rukou rady složené z bývalých otroků a táhne k Yunkai, dalšími otrokářskému městu. Kromě Neposkvrněných ji doprovází i mnoho tisíc osvobozených Astaporců, kteří se s ní nechtějí rozžehnat. Tentokrát jsou však její nepřátelé připraveni a před hradbami stojí sešikované vojsko. Daenerys postupně jedná s jeho veliteli a kapitány. Nejprve s Bouřovránami, pak s Druhými syny (což jsou oboje žoldácké spolky) a nakonec se samotnými Yunkajci. Žoldákům nabízí, aby se do zítřka dali na její stranu, Druhým synům navíc věnuje sud vína.

Nepřátelé věří, že mají čas na rozmyšlenou, a Dany se chystá vydat povel k nočnímu útoku, aby je překvapila. Ještě před bitvou přichází Daario Naharis, tyrošský kapitán Bouřovrán, a slibuje podporu ze strany svého společenstva. Zatímco probíhá bitva, čeká královna ve svém stanu a Arstan jí vypráví o jejím bratru Rhaegorovi. Prozrazuje, že byl vynikajícím válečníkem, avšak neshledával v té činnosti potěšení. Tvrdí, že měl melancholickou povahu a na jeho životě ležel stín tragédie v Létohradu, do jehož ruin přesto rád zajížděl.

Vyprávění je přerušeno zprávami z bitvy. Daenerysiny síly dosáhly drtivého vítězství, a to téměř beze ztrát. Bouřovrány se postavily na její stranu, otrocká armáda Yunkajců byla z velké části zajata, zbytek se rozprchnul. Také Druzí synové byli přemoženi a jejich velitel Mero, přezdívaný Titánův bastard, uprchl. Yunkai nemá žádnou jinou možnost, než se podvolit ultimátu – propouští všechny své otroky. Ti se přidávají k zástupům Daenerys a provolávají jí slávu jako své matce a osvoboditelce.

44. Arya VIII (str. 29)

Arya s Gendrym sledujú Thorosa, ako hľadí do plameňov. Niekedy v nich vidí čosi, ale nie dnes. Príbeh Torosa je príbehom muža, ktorý nakoniec našiel svoju vieru. Najskôr bol veselým štamgastom, ktorý sa hral na kňaza Pána Svetla, a hoci neuspel v snahe zaujať Aerysa II., Robert ho miloval pre jeho bláznivosť a horiaci meč. To však bolo kedysi. Pred tým ako sa králi stretli vo vražednom tanci.

Neskoro večer sa v tábore objaví tajomná postava, ktorá vie najnovšie informácie: Balon Greyjoy je mŕtvy a lord Hoster je mŕtvy. Rozpráva o svojich snoch, plných symboliky. Vystupuje v nich koza uprostred siene kráľov alebo žena s purpurovými hadmi vo vlasoch. Duch označí Aryu za krvavé dieťa a žiada ju, aby odišla. Oznamuje, že Catelyn už nie je v Řekotočí, ale odišla na svadbu do Dvojičiek.

Deň na to, čaká malé vĺča ďalšia šokujúca informácia. Z kumpána Edrica sa vykľuje „mliečny brat“ Jona Snowa a lord z Hvězdopadu. Rozpráva Aryi o nešťastnej láske Ashary Dayne a Eddarda Starka. Aryia má pocit, že sa špiní česť jej otca a nahnevá sa. Len čo sa naskytne príležitosť, pokúsi sa utiecť. Neutečie však ďaleko, schmatne ju ruka Sandora.

45. Jaime VI (str. 43)

Jaime jede domů a cestou ho přepadnou nostalgické vzpomínky na svůj vstup do Královské gardy. Rovněž se těší na Cersei. Qyburn, který cestuje s jeho doprovodem, mu řekne, že jako výkupné za Brienne byly nabídnuty obyčejné peníze. Vargo Hoat je zklamán – očekával safíry, jak mu namluvil Jaime. Jaimeho to podivně rozladí, a i když není zvyklý připouštět si výčitky svědomí, pomyšlení na to, jak by se Koza, mající v oblibě usekávat lidem jejich končetiny, mohl vyřádit na Brienne, je znepokojivé.

Když se na noc utáboří, zdá se mu zvláštní sen, ve kterém ho opět dostihnou vzpomínky na neslavnou minulost. Ocitne se v něm v hlubinách Casterlyovy skály, obklopený nepřáteli a Lannistery. Po jeho boku se objeví Brienne. Jejich meče hoří bledými plameny. Cersei ho varuje, že bude žít jen tak dlouho, dokud budou hořet. Potkává svých pět bývalých bratrů z Královské gardy a dokonce Rhaegara Targaryena. Připomínají mu, že zabil Aeryse, svého krále, kterého přísahal, že ochrání. V okamžiku, kdy jeho meč pod tíhou výčitek pohasne, se s výkřikem probouzí.

Jaime se rozhodne, že se vrátí na Harrenov pro Brienne. Přijede právě včas. Před jeho očima se odehrává poněkud hrůzná podívaná. Brienne se pro zvrácené pobavení Chrabrých kumpánů potýká v jámě s medvědem, navlečená do krajek, bez štítu, jen s tupým mečem v ruce. Jaime důrazně požádá Vargo Hoata, aby to skončilo, ale Koza mu odvětí, že jestli ji chce zachránit, musí si pro ni dojít sám. Jaime to udělá a jeho muži následně medvěda zabijí šípy. To se ovšem Chrabrým kumpánům nelíbí a málem se strhne boj, ale Jaime je uchlácholí lannisterským zlatem.

Brienne je překvapená Jaimeho činem, který se k němu jaksi nehodí, a žádá o vysvětlení. Je stále panna, při pokusu o znásilnění ukousla Kozovi kus ucha a ubránila tak svou počestnost. Ale Jaime to nechápe o nic víc než ona.

46. Catelyn V (str. 60)

Robb, Catelyn a tři a půl tisíce jezdců vyrážejí do Dvojčat. Královna Jeyne zůstává v Řekotočí, které stráží posádka pod vedením Bryndena Černé ryby. Catelyn míní, že král by měl mít dědice, aby se po jeho případné smrti nestali dědicem Zimohradu Tyrion a Sansa. Robb chápe a je rozhodnut legitimizovat Jona, ačkoliv právě s tímto tahem lady Catelyn rozhodně nesouhlasí.

Svůj další postup plánuje král Robb takto: v sídle Freyů spojí se svou pěchotou pod vedením lorda Boltona. Po svatbě Edmura a Roslin pak povede vojsko přes Šíji, aby znovu dobyl Sever z rukou železných mužů. V cestě ale stojí téměř nedobytná Kailinská držba. Vhod přichází smrt Balona Greyjoye, krále železných, který se za bouře zřítil do moře, údajně nešťastnou náhodou. Jako na zavolanou poté připlul na Štít Balonův bratr Euron Greyjoy, zcestovalý a nebezpečný pirát. Očekává, že mnoho Železných (včetně Viktariona a Aši) se bude muset vrátit na ostrovy, aby se mohli ucházet o trůn. Král Robb má v úmyslu spojit se s Howlandem Reedem, lordem bažinářů, a napadnout železné v Kailinské držbě ze tří stran. Rovněž oznamuje svým vazalům, že se rozhodl o svém dědicovi, a Catelyn sděluje, že ji po Edmurově svatbě pošle do Mořské stráže, aby tam v bezpečí vyčkala konce války.

47. Samwell III (str. 78)

Sam a Fialka se svým dítětem se neznámým terénem pokoušejí dostat ke Zdi. Nalézají opuštěnou vesnici divokých. Sam doufá, že by se mohlo jednat o Bílý strom, přes který cestoval s ostatními průzkumníky při cestě na Pěst, avšak uvědomuje si, že zdejší čarostrom vypadá jinak. V zoufalství se modlí ke starým, seveřanským bohům.

Utáboří se v jedné chatrči. V noci se ale ochladí – přicházejí nemrtví, které přilákala vůně novorozeného života! Do domu vnikne oživený Malý Pavka a zápasí se Samem. Obsidiánová dýka proti nemrtvému nepůsobí, avšak Samwellovi se přesto podaří přízrak přemoci pomocí kusu doutnajícího dřeva. Vyběhne z chatrče a snaží se s Fialkou uniknout, avšak chodící mrtvoly se rojí všude kolem a trhají jejich posledního zbývajícího koně na kusy. Vtom se objeví záhadný jezdec na losu; pomocí hejna havranů překazí přízrakům jejich nepovolené shromažďování. Pak k sobě přivolá Samwella a Fialku a pomůže jim na svého losa. Vyděšený Sam si uvědomí, že jezdcova ruka je černá a studená, podobně jako u nemrtvých.

48. Arya IX (str. 90)

Sandor a Arya na koni menom Cudzinec smerujú k Trojzubcu. Mladší z Cleganeovcov má v úmysle dostať sa až k Dvojičkám a vymeniť malé dievča za veľký mešec peňazí. A ak nebude problém, možno aj vstúpiť do Robových služieb.

Arya a s ňou aj čitateľ sa môžu na chvíľu opájať pocitom, že všetko sa na dobré otáča. Arya nájde rodinu a Robb skvelý veliteľ získa neľútostného vojaka. Chvíľka nádeje pred úderom do srdca.

49. Jon VI (str. 101)

Jon dorazí do Černého hradu vysílen zraněním a jízdou. Cestou ještě vyburcuje obyvatele městečka, aby se přišli před divokými ukrýt do hradu. V Černém hradu způsobí pozdvižení, neboť před nějakou dobou se vrátili průzkumnící, kteří jej viděli v koloně divokých.

Zatímco mistr Aemon Jonovi ošetřuje ošklivé zranění od šípu, Jon se dozvídá od Donala Noyeho, že divocí provádějí diverzní útoky na Zeď. Bowen Marsh, majordomus Černého hradu, je s většinou zbývajících bojeschopných průzkumníků pronásleduje podél Zdi, takže v Černém hradu zbývá jen asi 40 mužů, vesměs starých nebo ještě nevycvičených. Na obranu před Styrem žalostně málo. Jon se také dozvídá, co se přesně stalo na Pěsti a následně v Krasterově pevnosti a že do hradu se vrátilo jen 12 bratří.

Další těžkou ranou je pro něj, když mu Pyp a Grenn řeknou, že Zimohrad je vypálený a Bran a Rickon pravděpodobně mrtví. Ve spánku pak sní o Ygritte, ale sen se změní v děsivou noční můru.

50. Catelyn VI (str. 112)

Robbovo vojsko přijíždí za hustého deště k Dvojčatům. Zlovlk Šedý vítr nechce jít dovnitř a vrčí na Freye, a tak ho Robb raději do síně nebere. Setkává se s lordem Walderem a omlouvá se jemu i jeho dcerám a vnučkám za to, že porušil daný slib a pojal za manželku jinou ženu. Pak přijímá Robb a jeho vazalové od lorda Waldera chléb se solí; díky prastarému právu hosta jsou teď v bezpečí, i kdyby snad hostitel měl nějaké zlé úmysly. Ukazuje se, že Edmurova nastávající, Roslin, je půvabná a křehká dívka a podle tvrzení mistra také plodná.

Roose Bolton potvrzuje zprávu o vypálení Zimohradu, avšak zároveň dodává, že jeho nemanželský syn Ramsay zajal Theona a hodlá bojovat proti železným. Dokonce ukazuje kůži staženou z Theonova malíčku. Z Harrenova přivedl lord Bolton asi tři a půl tisíce pěšáků; část vojska ztratil podle svých slov při ústupu, když překračoval řeku na člunech a Lannisterové zaútočili, a část ponechal jako stráž u brodů. Spoiler: Roose se takticky zbavuje těch, kdo nejsou oddaní Hrůzovu: Glovera a Tallharta poslal na porážku k Šerodolu, Norrey, Locke, Burley a ser Wylis Manderly byli ponecháni za řekou, aby je Lannisterové pobili či zajali, u brodů zanechal další včetně mužů Hornwooda, Stouta a Cerwyna.

51. Arya X (str. 129)

Maskovaní za farmárov (ktorých okradli) sa vezú na káre. Podarí sa im prejsť cez stráže sera Donnela a dôjsť až k hradu. Arya je na dosah ruky matky a brata.

52. Catelyn VII (str. 136)

Probíhá svatební hostina plná hlasité hudby a dunění bubnů. Víno, pivo a medovina teče proudem. Lord Edmure se ke své choti Roslin náramně má a zdá se, že je z ní nadšený; Roslin sama však působí smutně a zaraženě. Tlustá Walda, vnučka lorda Freye, prozrazuje, že se provdala za lorda Boltona, aby bylo utuženo spojenectví. Poté, co jsou Edmure a Roslin odvedeni na lože, propuká masakr. Freyové a Boltonovi muži vraždí hodující Seveřany: Malého Jona Umbera, Wendela Manderlyho, Dacey Mormont a další. Roose Bolton sám zabíjí krále Robba, se slovy: „Jaime Lannister posílá pozdravení.“ (Jaime skutečně o vyřízení pozdravů žádal, ačkoliv o připravované zradě nic nevěděl). Catelyn považuje všechny své děti za mrtvé či ztracené a propadá šílenství. Je jí podříznuto hrdlo.

53. Arya XI (str. 149)

Arya a Sandor sú pri bránach Dvojičiek keď sa stanú svedkami nečakanej scény. Veľká skupina Freyovcov zaútočí na na rozložené stany Starkovcov. Kým sa obaja spamätajú, v masívnej prevahe vždy odvážné deti starej Lasičky zaútočia aj na Sandora a Aryu.

Arya sa snaží prebiť dnu za mamou, keď ju Sandor šokuje holou pravdou: jej rodina už musí byť mŕtva, ak sa toto deje. Zdesené dievča sa rozbehne preč keď vtom dostane sekerou do hlavy. Tma.

54. Tyrion VI (str. 154)

Tyrionovo manželství rozhodně nelze považovat za šťastné. Sansa je velice zamlklá a odtažitá a mnoho častu tráví v božím háji. Když Tyrion projeví přání jít s ní, odmítne s tím, že by to Tyriona nebavilo. Tyrion se raději ani neptá, za co se Sansa modlí.

Tyrion věnuje čas raději práci. Mezi Dorny a Tyrelli dochází k rozmíškám a urážkám, které hrozí přejít v nepřátelství, Malíčkova účetní bilance vypadá velmi podezřele a tak je předvolání k otci skoro vysvobozením. U lorda Tywina se sešli Kevan, Cersei, Joffrey a Pycelle. Přišla zpráva o rudé svatbě a Joffrey vyskakuje, jako kdyby snad Robba vlastnoručně přemohl. Udělalo by mu velkou radost popravit všechny říční lordy a předložit Sanse hlavu jejího bratra. Když se ho Tywin snaží usměrnit, vmete mu do tváře, že se bál Aeryse, z čehož má Tyrion škodolibou radost. Tywin bez okolků nechá Kevana Joffreyho odvést a zpraží Cersei za Joffovo chování.

Když Cersei nasupeně odejde, Tyrion otci vyčte, že nebyl zasvěcen do přípravy rudé svatby. Tywin chladně poznamená, že k tomu nebyl žádný důvod a stočí hovor na Dorny a Oberyna. Rozhodně odmítne vydat Gregora, který je pro něj příliš cenný, a prohlásí, že vinu za smrt Elie a jejích dětí svalí plně na Amory Lorcha. Tyrion se s otcem dostává do sporu v chápání odpovědnosti za vydávání či nevydávání a plnění příkazů. Celá rudá svatba podle Tywina stála jen pár sňatků Freyů s Lannistery a falešnou Aryu pro Boltonova bastarda. Když připomene Tyrionovi nutnost připravit Sansu o věneček, ten se neudrží a zeptá se, zda k tomu bude vhodnější čas předtím nebo potom, co jí oznámí, že zabili její matku a bratra.

55. Davos V (str. 165)

Salladhor Saan referuje Stannisovi o Rudé svatbě a kterak Freyové usekli Robbu Starkovi hlavu a na místo ní přišili hlavu jeho zlovlka, na kterou pak hřeby přibili korunu. Lady Catelyn byla také zabita a vhozena nahá do řeky. Královna Selyse a ser Axell se odvolávají na R’hllora, který tak potrestal uchvatitele, ale Stannis ví, že to byla práce lorda Waldera. Král chce učinit nabídku seveřanům a železným mužům, ale Melisandra tvrdí, že viděla v plamenech další povstalecké krále. Stannis nadále odmítá naléhavé žádosti na obětování Edrika a probuzení kamenných draků. Davos chlapce usilovně brání a zpochybňuje zásluhy Melisandřina boha na smrti Balona a Robba. Navíc Joffrey stále žije.

Davos vyhledá mistra Pylose a učí se s ním číst. Luští dopis z Noční hlídky; lord Mormont byl poražen na Pěsti a mistr Aemon se obává, že divocí proniknou za Zeď. Pylos říká, že dopis viděl jen lord Alester, král ani Melisandra ho nečetli.

56. Jon VII (str. 181)

Muži Noční Hlídky pod vedením Donala Noyeho se připravují na boj. Obyvatele městečka odvedou na vrchol Zdi, bojeschopní dostanou zbraně, aby pomáhali s obranou. Černý hrad nemá hradby stejně jako všechny hrady Hlídky, proto je okolo brány ve Zdi postavena barikáda. Několik vojáků včetně Jona je rozmístěno na vrcholy věží a ostatních budov s luky a kušemi.

Divocí už je nemohou překvapit, proto před útokem vypálí městečko a zaútočí v noci. Mnoho divokých je zabito šípy, ale jejich přesila je příliš veliká. Pronikají do Černého hradu, pálí a ničí. Jon a Satén se na vrcholu Královy věže ocitají v ohrožení, když se Thennům podaří proniknout dovnitř, vchod na vrchol se jim ale podaří uhájit. Hlavní síla Thennů dobyla barikádu okolo brány a proniká po schodech na Zeď. Zdánlivě se probíjejí k vítězství, ale Donal Noye ze schodů udělal ohnivou past. Na podestách rozmístil sudy s olejem, které pak Jon a další střelci zapálí ohnivými šípy a pochodněmi. Divocí jsou vyhlazeni.

Jon sejde z věže a hledá Ygritte. Nachází ji umírající s šípem v hrudi. „Ty nic nevíš, Jone Sněhu,“ řekne. Pohladí ho po tváři a skoná.

57. Bran IV (str. 198)

Bran si v Noční pevnosti, kdysi největší pevnosti Noční hlídky, vybavuje hororové příběhy o Krysokuchařovi, Šíleném sekerníkovi a Nočním králi. Přespávají v bývalé kuchyni, blízko zdánlivě bezedné studny. V noci Brana probouzí kroky ozývající se ze studny. Probouzí Meeru a pak vstupuje do těla Hodora.

Ze studny ale nevyjde nebezpečí; je to Sam, Fialka a její malý syn. Fialka se ptá, jestli jsou těmi, které hledá Studenoruký, ale Bran vůbec neví o čem to mluví. Meera zjišťuje, jak se dostali přes Zeď a Sam jim odhaluje tajemství Černé brány, kterou může otevřít jen bratr Noční hlídky. Jim jí ukázal právě Studenoruký, který je na svém losovi zachránil. Je prý oblečen celý v čeni jako přísahající bratr, ale jeho kůže vydává chlad. Nemůže však projít skrz ochranná kouzla vázaná na Zeď. Jojen věří, že Studenoruký hledá Brana. Sam si uvědomuje, že Bran je Jonovým bratrem, ale přísahá, že zachová tajemství o jeho přežití. Sam je vede k Černé bráně; dole ve studni je tvář čarostromu, ke které Sam odříká slova přísahy Noční hlídky a ústa čarostromu se otevřou do širokého průchodu pod Zdí. Bran se otře o průchod a skápne na něho kapka připomínající slzu…

58. Daenerys V (str. 217)

Daenerys stojí před Meereenem, třetím otrokářským městem, velkým jako Astapor a Yunkai dohromady. Všechna pole v okolí jsou sklizená a spálená a po cestě do města bylo na každém milníku přibito malé dítě. Dany je odhodlaná je pomstít. Nepřátelé se však tentokrát skrývají za pevnými a vysokými hradbami. Pouze meereenský hrdina Oznak zo Pahl projíždí před městem na koni, uráží a provokuje. Daenerys se obává, že by mohl nalomit morálku jejího vojska, proto se rozhodne přijmout výzvu. Vysílá válečníka, kterého by mohla postrádat: Silného Belwase. Ač je opěšalý, podaří se eunuchovi bez větších problémů hrdinu zabít, načež se směrem k Meereenu vykálí.

Toto drobné vítězství ale nic neřeší. Daenerys svolá své kapitány a velitele a radí se s nimi, co dál. Město nelze vyhladovět a v okolí není dost dřeva ke stavbě obléhacích strojů. Ser Jorah doporučuje odtáhnout, ale Dany nesouhlasí, protože by tím své zástupy vystavila hladu. Hnědý Ben Plumm, nový kapitán žoldáckého spolku Druzí synové, navrhuje proniknout do města temnou a nebezpečnou cestou skrze stoky. Po skončení porady přemýšlí Dany nad navrženými možnostmi. Přitom uvažuje i o tom, jaké by to bylo, kdyby ji Daario Naharis políbil. Tyrošský žoldák ji přitahuje o poznání více než ser Jorah.

Aby se uvolnila, jede se projet po svých táborech. Lidé jí projevují přízeň a blahořečí jí. Neznámý holohlavý muž ji však strhne z koně. Teprve v tu chvíli Dany poznává, že je to uprchlý Mero, Titánův bastard; ostříhal se a oholil a splynul s jejími lidmi. Je ozbrojený mečem a chystá se Dany zabít. Arstan Bělovous, jenž královnu doprovází, na něj však zaútočí a pouhou holí ho zabije. Po tomto neuvěřitelném kousku mu už nezbývá nic jiného, než se přiznat; není žádný panoš, nýbrž ser Barristan Selmy, bývalý lord velitel Královské gardy. Chlapecký král Joffrey ho z Královské gardy vyhodil, a tak se Barristan rozhodl odcestovat k Daenerys, kterou považuje za pravou královnu. Ser Jorah ho ihned označí za zrádce, avšak Selmy mu oplácí stejnou mincí; prozrazuje, že Jorah Mormont byl špehem, který na Daenerys donášel králi Robertovi. Dany je oběma muži zklamaná a nechce je ani vidět. Rozhodne se proto, že je pošle do stok, aby pronikli do města.

59. Tyrion VII (str. 236)

Noc před Joffreyho svatbou s Margaery Tyrion vzpomíná na chvíli, kdy Sanse řekl o rudé svatbě. S hořkostí přemítá o tom, že mezi nimi bude vždy naprosto neprostupná zeď. Sansa nereagovala a slzy si schovala pro samotu. Tyrion se jde utěšit k Šae, z níž se stala Sansina služebná. Varys mu s jejím převodem od lady Tandy pomohl, ale Tyrionovi jasně řekl, že v případě, že Cersei pojme podezření, řekne jí o Šae pravdu.

Tyrion chce zajistit Šae lepší život bez nebezpečí buď v Chatayině nevěstinci nebo ji provdá. Napadne ho ser Tallad, mladý rytíř, který po Šae pokukuje.

60. Sansa IV (str. 242)

Sansa sní krásný sen o Lady a Zimohradu. Když se probudí, Tyrion je jako obvykle pryč. Ani služebné, jednou z nichž je Šae, o něm neví. Otevře okna a překvapí ji, jak se přiblížila zima. Po ranní toaletě se objeví pomuchlaný Tyrion s Podrickem. Má v úmyslu se opít, než se dostaví na Joffovu zásnubní hostinu. Sansa ho přesvědčí, aby se hodil trochu do gala. Přitom přemýšlí o Podrickovi, kterého se nejdřív bála, než pochopila, že on se jí bojí jako ona Ilyna Paynea. Je to tak plachý chlapec, pomyslí si. Zeptá se ho na jeho rodové barvy, ale Podrick se při odpovědi tak červená, že ho musí zachránit Tyrion.

Sansa je v pokušení se z hostiny vymluvit, ale nakonec si dodá odvahy. Joff si nejdřív hraje na vznešeného krále, ale když po hostině dostává dary, snaha z něj vyprchá. Od Tyriona a Sansy dostane knihu – historii vlády čtyř králů, což ho urazí, načež on urazí Sansu i Tyriona. Když pak od Tywina dostane meč z valyrijské oceli (ano, z Ledu), pojmenuje jej Vdovin nářek, a hned jej vyzkouší na knize, kterou rozseká na kusy. Po Tyrionovi a Sanse chce „pořádný“ dar. Tyrion se ho zeptá, jestli by náhodou nechtěl „dýku z valyrijské oceli s jílcem z dračí kosti.“ Joffrey je příliš hloupý, než aby mu narážka došla a přeje si jílec ze zlata.

Tyrion vezme Sansu a opustí sál. Venku se k nim připojí Oberyn s Ellaryí. Oberyn lituje zničení knihy, jíž byly jen čtyři kopie a s Tyrionem se baví o osudu targaryenských králů. Tyrion se nechá slyšet, že se nediví, že král Viserys nechal otrávit vlastního synovce Baleora Požehnaného. Cestou v nosítkách tyrion k Sanse prohodí, že Joffrey by si dýku zasloužil. Pak se jí ptá, jestli byly nějaké neshody mezi Joffreym a Branem a naráží na to, že i když byl Catelyn obviněn z pokusu o vraždu Brana, nemá s tím nic společného, ale Sansa je k lannisterovi nedůvěřivá a odpovídá jen ve zdvořilých frázích. Vypadá jako hladové dítě, ale já nemám jídlo, které bych mu nabídla.

61. Tyrion VIII (str. 252)

I Tyrion musí připustit, že Joffreymu a Margaery to při svatebním obřadu sluší. Uvnitř něj se však mísí víno s pocitem ukřivděnosti, vztekem a pocitem spáchané chyby. Že jen se zmiňoval o dýce. Po obřadu cestou v nosítkách zkouší opět rozehřát Sansu nabídkou na cestu do Casterlyovy skály, což vede jako obvykle k Sansiným uměřeným poslušným odpovědím a zarytému mlčení. Když však Sansa cestou na hostinu skládá komplimenty rytířům a dámám, obdivuje ji a nechápe Joffreyho, proč neměl dost rozumu a nemiloval ji.

K Sanse se přitočí i lady Olenna a urovnává jí síťku na hlavě. Pronese přitom několik soucitných slov ohledně Robba a pozve Sansu do Vysoké zahrady. Hostina 77 chodů začíná a s ní i soutěž sedmi zpěváků, kteří hrají písně opěvující Joffreyho, Cersei, Renlyho ducha a samozřejmě hlavně Deště Kastameru. Zdrojem povyražení je také souboj trpaslíků jedoucích na psovi a svini, což je zjevně namířeno na Tyriona. Tyriona naopak povzbudí vedle sedící ser Garlan.

Joffrey, zpočátku galantní, se vrací ke své přirozenosti a neomaleně chce, aby se Tyrion bojoval s vítězným trpaslíkem. Ten mu vmete odpověď, že by bojoval jen s ním, protože je jediným, koho by v místnosti dokázal porazit. Náhle se všichni smějí králi, který posměch neunese a na Tyriona vylije svatební pohár. Hrubě mu pak nařídí, aby ho obsloužil vínem. Ten si vyžádá od služebné džbán a vkleče králi nalije. Joffrey pak jde srozseknout svatební koláč, z nějž vylétnou hrdličky. Použije k tomu meč Ilyna Paynea. Není to Led. Tyrionovi bleskne, že valyrijská ocel na nový králův meč pochází z Ledu Neda Starka. Dojde to i Sanse.

Když se král napije vína a pojí koláč, začne se náhle dusit. Vypuká všeobecná panika. Jedni se snaží radit jeden přes druhého, buší Joffa do zad, ženy pláčou. Joffrey si v bolesti a hrůze rve hrdlo. Mnoho hostů prchá. Náhle se ozve Cerseiin křik. Zatkněte mého bratra a jeho ženu, velí.

62. Sansa V (str. 275)

Joffrey je mrtvý. Mrtvý. Zatímco si drásal rukama hrdlo, Sansa, nepozorovaně vyklouzla ze sálu. Je plná emocí, ale navenek klidná. Zamíří do Božího háje, kde má připravený oděv na převlečení. Když si sundá síťku z hlavy, všimne si, že jeden ametyst chybí. Ihned si vybaví, co jí o síťce řekl ser Dontos. Ten se objeví v zápětí, opilý jako obvykle. Sansa na něj udeří, jak to se síťkou bylo. Řekne jí, že v nich bylo kouzlo, ale že musejí pospíchat. Tyrion je už zatčen. Dontos opět Sanse vyjadřuje vděčnost, že mu zachránila život, a on teď zachraňuje její.

Z hradu prchají brankou, která vede na útes nad řekou. Sansa musí přemáhat strach, když sešplhávají po stupních vytesaných do kamene. Dole u břehu čeká člun. Řídí jej muž, kterého Dontos osloví jako Oswella. Sanse přijde podivuhodně povědomý. Až k ránu se jejich člun přiblíží ke galéře v zátoce. Když vystoupí na její palubu, Sansa na palubě najde Petyra Baelyše. Ale vždyť on je přece v Údolí. Dontos ze člunu zavolá, že žádá svou odměnu 10 000 zalých. V odpověď jej zasáhnou tři střely z kuše. Vy jste ho zabili, vydechne Sansa a vyzvrací se přes zábradlí. Malíček jí bez okolků vysvětlí, že Dontos ji prodal za peníze a prodal by ji znovu.

Když sansa řekne, že z vraždy Joffreyho je obviněn Tyrion, Malíček jen suše poznamená, že vdovství jí bude slušet. Sansa neví, jestli z toho má radost. V zápětí pochopí, že vraždu Joffreyho zorganizoval on. Když chce vysvětlení, Malíček í řekne, že až začne hrát hru o trůny, tím nejlepším způsobem, jak mást nepřátele, je činit tahy, které zdánlivě nemají smysl. A protože Cat pro něj hodně znamenala, pomáhá teď její dceři. Jsi v bezpečí se mnou, a pluješ domů.

63. Jaime VII (str. 285)

Jaime se cestou dozví, že král Joffrey – jeho syn – je mrtev, ale nic zvláštního při tom necítí. V Králově přístavišti se formálně rozloučí s Brienne, které ho sem měla původně na Catelynin příkaz bezpečně dopravit. Ta je ještě v šoku z toho, když se dozvěděla o zradě Freyů a Rudé svatbě. Na úvod Jaime vyčiní dvěma novým členům Královské gardy, Lorasi Tyrellovi a Merynu Trantovi, že nedokázali ochránit život svého krále. Poté Loras spatří Brienne, tasí meč a má v úmyslu pomstít Renlyho smrt. Jaime s tím nicméně nesouhlasí a když ho horkokrevný Rytíř květin odstrčí, připomene mu, že je jeho velitel, tudíž by ho měl poslouchat. Brienne je nakonec vzata do vězení, což chápe jako další Jaimeho zradu, ačkoli ten stojí na její straně.

Poté se fousatý a jednoruký Jaime vypraví za Cersei, která truchlí pro svého zavražděného syna. Má ze setkání se svou sestrou takovou radost, že ji pomiluje přímo v septu, navzdory jejímu měsíčnímu krvácení. Její přivítání není tak vřelé, jak očekával a rovněž Cersei zaznamená, že jeho chování vykazuje určité změny. Následuje setkání s lordem Tywinem. Ten ho suše informuje o tom, že Harrenova už se zmocnil na jeho příkaz Gregor Clegane a s Kozou je konec. Jaime se ho zeptá, jestli věří tomu, že Joffreyho zabil Tyrion a jestli by nechal popravit vlastního syna. Zdá se, že Tywin si s tím nějak zvlášť těžkou hlavu nedělá. Pak mu otec zcela pragmaticky oznámí, že naplánoval Cerseinu svatbu s Oberynem a jeho s Margaery, Jaime mu odporuje a rozhovor skončí hádkou, jež vyvrcholí tím, že ho Tywin jako svého syna zavrhne.

64. Davos VI (str. 300)

Pod rouškou noci odvádějí Davos a Stannisovi nejvěrnější s pomocí Pylose Edrika Bouři na loď Salladhora a Davos mu říká, že teď musí odjet s Andrew Estermontem za dobrodružstvím. S chlapcem v bezpečí mimo Dračí kámen odchází Davos čelit Stannisovi. Oznamuje králi smrt Joffreyho a Melisandra poznamenává, že nyní bude jmenován králem Tommen. Rudá kněžka žádá o Edrika, aby probudila kamenné draky. Stannis ji varuje, že zaplatí životem, pokud se mýlí. Mel je přesvědčena, že Stannis je tím, jehož příchod byl předpovězen před pěti tisíci lety, ten, jehož příchod zvěstovala rudá kometa. Davos jim odhaluje, že Edrik je pryč a Melisandra to neviděla v plamenech. Říká, že král musí chránit svůj lid, jinak není králem. Stannis zuří a tasí Světlonoše. Do toho klečící Davos čte dopis od Noční hlídky.

65. Jon VIII (str. 311)

Jonovi se ve snech střídají vzpomínky na Ygritte s nočními můrami, když se z vrcholu Zdi ozve roh. Mance útočí. Za tmy proniká k bráně skupina obrů s mamuty a muži se sekerami. Bubny a dudy divokých hrají válečnou píseň. Donal Noye nechá pálit z válečných strojů sudy se smůlou a kamení. Od hořící smůly chytnou stromy na okraji lesa a Hlídka tak vidí plnou sílu útoku divokých. Donal pak odchází s několika muži bránit tunel za bránou. Protože schody vzaly za své v předchozím boji s Magnarem, je spojení vrcholu se zemí možné jen v kleci. Velení nahoře předává Jonovi.

Hlídka pálí z tébuchetů, menších válečných strojů, luků a kuší. Divocí také pálí, ale Zeď je příliš vysoká. Všichni bojují odhodlaně až na septona Celladora, který svým opileckým modlením leze na nervy. Rozbřesk odhalí bojiště s mrtvolami lidí, obrů i mamutů. Ale také obrovský tábor divokých na okraji lesa. Všechny jejich kmeny a klany, obři a měniči. Divocí podnikají další útok a vojáci začínají propadat malomyslnosti, ale Jon je opět vyburcuje. Divocí jsou odraženi.

Jon pak jde zkontrolovat, co se stalo dole v tunelu a nachází tam zkázu. Do tunelu se dostal král obrů a než sám zemřel na četná zranění, zabil všechny obránce včetně Donala. Mistr Aemon pak Jonovi sdělí, že teď musí velet on.

66. Arya XII (str. 325)

Arya, zničená smrťou otca, matky a bratov klipká na hranici medzi životom a smrťou. Útechu nachádza iba v snoch, kde stretáva svoju milovanú Nymeriu. Cestou, ktorá nemá žiadný zvláštny cieľ stratajú ťažko zraneného lukostrelca v službách sera Marqa, ktorý im popíše Červenú Svadbu a zradu Freyovcov a Boltonovcov. Arya sa stáva svedkom daru smrti, ako prejavu milosti.

Pokračujú ďalej, Sandor hľadá miesto kde odovzdať Aryu a zmiznúť zo sveta. Smerujú k Lyse, ale keď sa dozvedia, že hory sú plné divokých klanov, ktoré sú ozborjené novou oceľou, hľadajú nový cieľ. Arya navrhuje Zeď (kôli jonovi), Sandor však vyberá Řekotočí.

Arya (podobne ako Jon a Bran) dokáže vstúpiť do svojho zlovlka. Skrz Nymeriu vidí mŕtvu matku a pochopí, že jej rodina je navždy preč. Zostal jej jediný príbuzný, vzdialený nekonečne ďaleko.

67. Tyrion IX (str. 336)

Tyrionovy vyhlídky na soud nejsou dobré. Zatímco je v zavřený v komnatách, Cersei připisuje na seznam svědků své lidi. Soudci budou kromě Tywina ještě Mace Tyrell a Oberym Martell. Když se Tyrion zeptá Kevana, který jej navštěvuje, zda bude moci žádat rozsouzení v božím souboji, dozví se, že za Cersei by v tom případě bojoval Gregor Clegane. Přesto pošle Podricka, aby vyhledal Bronna. Ten se na návštěvu zrovna nehrne, takže se Skřet zatím snaží sepsat svoje svědky. Ani druhý den však na seznamu není nikdo jiný než Sansa Stark.

Konečně přijde Bronn. Tyrion musí kalich hořkosti vypít až do dna, když se dozví, že Bronn se má oženit s tlustou Lollys. Tyrionovi sice nepřeje nic špatného, do boje s Gregorem ale nemá pražádnou chuť a ani Trpaslíkova vemlouvavost tentokrát nezabere. Soud začíná výslechem svědků, jako první přijde Balon Swann, který svědčí pro Tyriona, ale každý další vypoví horší příběh o tom, jak Tyrion Joffreyovi a Cersei vyhrožoval – Meryn Trant, Boros Blount, Černokotlí. Mistři Ballabar a Frenken dosvědčí, že král byl otráven, Pycelle mluví o jedech, které mu prý Tyrion ukradl. Když pak do jeho komnat opět přijde Kevan, přesvědčuje Tyriona, aby se přiznal. Tywin mu pak prý umožní dát se k černým. Hájí před Tyrionem jeho otce takovým způsobem, že mu Tyrion skoro uvěří.

Další den proti němu svědčí i Varys. Cersei prohlašuje, že chce nechat vyslechnout ještě jednoho svědka. Večer má Tyrion neočekávanou návštěvu – Oberyna. Nabídli mu Cersei za ženu, ale prý by raději ulehl vedle stovky škorpionů. Od Tyriona chce především opět slyšet, jak to bylo s Eliinou vraždou. Zato je ochoten bít se s Horou.

68. Jaime VIII (str. 355)

Jaime obrací listy Bílé knihy, do níž jsou odnepaměti zaznamenávány udatné činy členů Královské gardy, a trudomyslně přemítá nad tím, že obsah jeho stránky je o poznání chudší než životopisy jeho předchůdců Barristana Selmyho nebo Gerolda Hightowera. Jakožto lord velitel se seznamuje s nynější sestavou Bílých plášťů. Nejprve se jich zeptá na podrobnosti ohledně Joffreyho smrti, protože nevěří, že to udělal Tyrion, a pak už provádí přivítací pohovory postupně s jednotlivými členy. Není jimi právě nadšen.

Borose Blounta pokládá za zbabělce, otevřeně jím pohrdá a jízlivě a přede všemi ho jmenuje Tommenovým ochutnávačem jídla.
Ohledně Osmunda Černokotlého je podezřívavý, neboť o něm nic neví ani o něm nikdy neslyšel, takže nechápe, čím si vysloužil Cerseino jmenování. Brzy se to dozví.
U Meryna Tranta má pochybnosti o jeho zdravém úsudku. Pokárá ho, že na Joffreyho příkaz bil Sansu. Ano, je odporný bídák.
V Balonu Swannovi vidí čestného muže a váží si ho, avšak podrobí ho zkoušce věrnosti, které byl sám kdysi vystaven, a v níž neobstál.
Nakonec si nechává Lorase Tyrella, arogantního, mladicky vznětlivého, avšak statečného a věrného rytíře, který ho dráždí svou troufalostí, přesto se nemůže ubránit jistým sympatiím. Podaří se mu zviklat Lorasovo přesvědčení, že Brienne je vinna.

69. Sansa VI (str. 370)

Domů není na sever, ale na nehostinné pobřeží Prstů, do kamenné věže, odkud pochází Malíček. Hned popřistání se Sansa dozví, že Petyr si bude brát Lysu. Poté, co se Sansa trochu seznámí s místními vesničany, odvede ji Malíček do věže. Tam jí vysvětlí svůj plán vydávat ji za svou nemanželskou dceru Alayne Kámen. Sansa podotkne, že to bude jako hrát hru.

Malíček začíná se zasvěcováním do her. První lekce: lidé jsou hráči a figurky (neopomene upozornit, že čestný lord Eddard byl statečný, ale beznadějný hráč). sansa se neopomene zeptat, jestli je i ona figurka, tak ovšem podle Malíčka začínají všichni hráči, a někteří jako Cersei jimi i zůstanou, protože nevědí, co chtějí. Když víš, co člověk chce, můžeš jím i pohybovat. Malíček také Sanse vysvětlí, proč jí připadá Oswell povědomý – je to otec bratří Černokotlých. Tyrion je sice uplácel, ale ve skutečnosti Černokotlí pracovali pro Petyra.

Petyr pokračuje: připomene Sanse, že jí někdo na Joffreyho svatbě urovnával síťku ve vlasech – lady Olenna. Petyr s Tyrelly svedl hru. Při námluvách Margaery Joffreyho chválil, zatímco nechal mezi služebnictvem rozšiřovat zvěsti o jeho povaze. Také Tyrellům nasadil do hlavy myšlenku dát Lorase k bílým. Margaery ovdoví, ale brzy se provdá za Tommena, plán Tyrellů, ale z Malíčkovy hlavy.

Uplyne několik dní, než se objeví Lysa s malým dvorem a naším známým Marillionem. Ze Sansy/Alayne má pramalou radost, ale tolik touží po tom vzít si Petyra, že se zajímá hlavně o okamžitou svatbu. Ta proběhne skromně, zato svatební noc je hlasitá. Sansa zatím vzpomíná na vlastní svatební noc s Tyrionem, na Sandora, kterého jí připomene starý pes, s nímž se tu spřátelila. Marillion se ji pokusí znásilnit, ale Malíček myslel na všechno a Marilliona si podá Lothor Brune. Jeho hlas Sanse opět připomene Ohaře…

Ráno si ji zavolá Lysa. malíček jí řekl, kdo je, což v Lyse nevyvolá ani náznak sympatií, spíš naopak. Nicméně ve své blahosklonnosti v ní vidí vděčnou a poslušnou manželku pro Roberta Arryna.

70. Jon IX (str. 389)

Divocí staví obrovskou želvu s beranidlem uvnitř k proražení brány. Jon dostává zprávu, že Bowen Marsh zvítězil v bitvě nad několika stovkami divokých vedených Plakačem, ovšem s těžkými ztrátami. Městečko v podhradí opustili obyvatelé, pomoc nepřijde ani odtud. Hlídka naplnila sudy se štěrkem vodou a nechala ji zmrznout. Když divocí přitáhnou želvu k bráně, Hlídka těžké sudy shodí dolů. Želva je roztříštěna a divocí popohnáni k útěku několika šípy.

Jon se jde vyspat do hradu. Je však probuzen několika muži v Východní hlídky, kteří jej předvedou do soláru. Tam na něj čeká ser Alliser Thorne a neznámý muž, z nějž se vyklube Janos Slynt. Jon je obviněn ze zběhnutí. Snaží se vysvětlit, že se k divokým přidal na Qhorinův příkaz. Slynt nechá předvést dalšího muže. Ukáže se, že je to Chřestivá košile, který byl zajat Cotterem pykem, velitelem Východní hlídky.

Chřestivá košile ochotně vypráví, že Jon Qhorina zavraždil. Jonovi přitěžuje i septon Cellador, který si stěžuje, že Jon neodříkal přísahu Hlídky v septu, ale před stromem srdce. Mistr Aemon Jona hájí, ale Slynt a Thorne narážejí na to, že je Jon z rodu zrádce Eddarda Starka. Jon se rozlítí a napadne Allisera Thorna. Když jej od něj odtrhnou, Thorne prohlásí: „Tady to vidíte na vlastní oči, bratři. Ten hoch je divoký.“

71. Tyrion X (str. 402)

Je poslední den soudu. A posledním svědkem je – Šae. Zcela bez uzardění vypráví soudu, jak celý plán na královraždy zosnovali Sansa a Tyrion, jak měli v plánu dále zabít i Tommena, Cersei a Tywina, jak byla nucena stát se Tyrionovou děvkou, dělat s ním hanebné věci a říkat mu „Můj obře z Lannisterů“. Prince Oberyna zjevně zajímá ta část o obcování, ale obr z Lannisterů má účinek a celý sál se dá do hurónského smíchu.

Tyriona to vyprovokuje k prohlášení, že není vinen vraždou Joffreyho, i když nyní lituje, že ji nespáchal, a požaduje rozsouzení v souboji. Cersei neopomene prohlásit, že za ni bude bojovat Gregor. Když vstane Oberyn jako trpaslíkův šampion, vypukne poprask. Tywin mrskne pohledem po synovi a stanoví datum souboje na druhý den.

Ráno navštíví Tyrion Oberyna. Ten si nepřipouští žádné pochybnosti a během přípravy popíjí víno. Pozve Tyriona do Dorne jako rádce KRÁLOVNY Myrcelly. Dále Tyrionovi poví, že kdysi jeho matka a Tyrionova matka měly v plánu oženit Oberyna s Cersei nebo Elii s Jaimem. Tywin spojení zamítl a sňatek Elie s Rhaegara s Elií pro něj byl těžkou urážkou. Za zbraň si Oberyn zvolil osm stop dlouhé kopí. Na sobě má lehkou zbroj, přilbu s otevřeným hledím a chrání se vyleštěným kulatým štítem. Diváků se sešly stovky. Uprostřed nádvoří již čeká Gregor, v těžké plátové zbroji s mečem šest stop dlouhým.

Souboj začíná. Oberyn chce očividně Gregora utahat a daří se mu uskakovat před jeho ranami. Během souboje Gregorovi neustále opakuje jméno své sestry. Vyvádí jej z rovnováhy a chce, aby se doznal k vraždě. V jednu chvíli se však Hora dostane k Oberynovi velmi blízko. Ten musí upustit kopí a chránit se štítem. Hora seká a v jednu chvíli zabije neopatrného pacholka, který se mu dostane do rány. Rudá zmije zatím popadne kopí. Skrze mraky náhle prosvitne Slunce. Oberyn paprskům nastaví štít a Gregora oslepí. V tu chvíli mu vbodne kopí do škvíry v podpaždí. Pak znovu do podkolenní jamky. Hora padá k zemi a Oberyn jej probodne obrovskou silou kopím skrz naskrz. Elia z Dorne, zakřičí. Pak popadne Horův meč a jde ke skolenému protivníkovi – ale v tu chvíli Gregor vymrští ruku a přitáhne prince k sobě. Druhou rukou udeří Oberyna do nechráněného obličeje. A znovu. Elia z Dorne. Znásilnil jsem ji. Pak jsem ji zabil. Takhle. Zatímco oba dodělávají, Tyrion je odváděn do černých cel.

72. Daenerys VI (str. 419)

Daenerysino vojsko obsadilo Meereen, a to díky mužům, kteří se proplížili stokami a vzbouřili otroky, a také díky obléhacím strojům sestaveným z rozebraných lodí. V dobytém městě přijímá Dany vyslance z Astaporu; dozvídá se, že ve městě se dostal k moci řeznický král Kleos.

Pak si nechává přivést rytíře Barristana a Joraha, kteří vedli oddíl skrz kanály. Ser Jorah se ze své zrady vymlouvá a nekaje se, a navíc považuje Dany jeho činy za závažnější, pročež ho vyhání z města. Barristanovi naproti tomu odpouští a nechává si ho po svém boku jako rádce. Nechce, aby se v Meereenu stalo totéž, co v Astaporu, proto se rozhodne, že v něm zůstane; bude vládnout a získávat zkušenosti.

73. Jaime IX (str. 438)

Jaime ve sněmovní místnosti celý rozlámaný pozoruje, jak osmiletý Tommen podepisuje každý dokument, který mu předloží, aniž by měl ponětí, co v nich je a v duchu trpce přemítá nad tím, jaký utržil výprask, když se chtěl přesvědčit, jestli dokáže bojovat s mečem v levé ruce. Když už je to nad jeho síly, vyjde na dvůr a tam potká Aryu Stark. Je to falešně nastrčená dívka, která se má provdat za Boltonova nemanželského syna Ramsaye, dodat krev Starků a zajistit tak podporu Severu.

V jeho komnatě na něj čeká Cersei. Jaime chce, aby pravda o jejich vztahu vyšla najevo. Cersei se toho děsí. Svěřuje se mu se svými obavami ohledně nového Tywinova plánu poslat ji do Casterlyovy skály a Tommena oženit s Margaery. Naléhá na Jaimeho, aby to otci rozmluvil. Pokouší se ho přesvědčit sexem. Když jí Jaime odmítne (což nikdy předtím neudělal), rozzuří se. Po jejím odchodu si Jaime uvědomí, že už ji nemůže milovat.

Nechá si předvolat Brienne a prozradí jí lannisterské tajemství, že lordu Boltonovi byla poslána nepravá Arya, aby se jí nevydala zbytečně osvobodit, jak přísahala. Splácí tak alespoň část dluhu, jenž k Brienne cítí. Stále nevěří, že Joffreyho otrávil Tyrion. Podezřívá Sansu, proti čemuž zase protestuje Brienne. Pak jí dá meč z valyrijské oceli, aby mohla Sansu najít a splnit tak svou přísahu. Brienne je jeho činem ohromena. Jaime je odhodlán dodržet slovo, které dal Catelyn. Poté začne psát do Bílé knihy o sobě – slova nelichotivá, avšak pravdivá.

74. Jon X (str. 453)

Mistr Aemon trvá na Jonově nevině a napíše dopis Cotteru Pykovi. Protože Slynt se za těchto okolností neodvažuje Jona zabít, vymyslí ser Alliser jiné řešení. Když Mance pošle vzkaz, že chce vyjednávat, nechá vytáhnout Jona z Ledové cely a bez obalu mu sdělí, že ho neposílá s Mancem vyjednávat, ale zabít ho. S chmurnými myšlenkami se Jon vydává za divokými. Cestou se k němu připojí Tormund, který se k němu chová docela s respektem.

Měnič Varamyr a Harma radí Mancemu, aby Jona zabil, Tormund se ho zastává. Mance Jonovi říká, že díky Varamyrovi a jeho orlovi vědí o zoufalé situaci hlídky v hradu. Pak pošle ostatní pryč a odvede Jona do stanu. Jon spatří na Zdi pověšený Roh zimy a ptá se, proč jej divocí nepoužili. Dalla a Mance mu vysvětlí, že divocí se chtějí za Zdí především schovat před Jinými. Mance nabízí mír, pokud mu bude umožněn volný průchod. Jinak zatroubí na roh.

V tom však zazní průzkumnický roh. Kdosi útočí na divoké. Nejdříve se objeví muži Cottera Pyka. Těch je málo, divocí se na ně proto vyhrnou a nechají se strhnout k pronásledování. V tom však přichází nový nepřítel; železní muži na koních. Většina jich má ve znaku žluté pole s čímsi červeným uprostřed.

Mance se staví do čela divokých. Těch je velká početní přesila, ale taktika, disciplína a výzbroj železných mužů bitvu rozhodují ve prospěch útočníků. Varamyrův orel vzplane ve vzduchu. V největší vřavě Dalla začíná rodit. Stále další a další rytíři prorážejí šiky divokých. Ti začínají utíkat. I obři jsou poraženi. Rytíři projíždějí okolo Jona a provolávají: „Stannis, Stannis.“

75. Arya XIII (str. 469)

V hostinci, ktorý si vyberú na nocľah stretnú starých známych z bandy Gregora Cleganeho. Vymenia si informácie (Joffreyho smrť, Sansina svadba), urážky a nakoniec i ťažké smrteľné rany. Z Arynho “deathlistu” sa odškrtnú ďalšie postavy a na oplátku dostane naspäť svoju Ihlu, ktorú zabodne do jej dočasného nositeľa Pollivera.

Ťažko ranený Sandor a Arya odchádzajú z krčmy plnej mŕtvol a smerujú k Soľnopanvi. Arya Sandorovi čistí rany zvareným vínom, Pes však slabne až nakoniec nevládne zostane ležať na zemi. Arya mu odmietne dať dar milosti, pretože si ho nezaslúži, a opustí ho.

Sama sa dokáže dostať až do vypálených Soľnopánvi a prosí kapitána lode, aby ju zaviezol na sever, na Zeď. Kapitán “Titánovej dcéry” odmietne, pretože sa vracia domov do Braavosu. Arya mu ukáže Jaqenovu mincu a zašepká heslo “valar morghulis”. Kapitán jej odvetí slovami „valar dohaeris“ a ponúkne jej kajutu.

Arya odplávala zo Západozeme a z Bouře mečú. Sama, ubolená fyzicky aj psychicky. Vystavená žialu a teroru. Sestra a svedok mnohých smrtí.

76. Samwell IV (str. 484)

Sam a Fialka vegetují v Černém hradě. Fialka kojí kromě svého syna také Dallino dítě, jelikož Manceho divoká princezna zemřela při porodu. Zeď má nyní mocnou posilu: na tisíc vojáků, které přivedl král Stannis a rudá kněžka Melisandra. Stannisovo vojsko z Dračího kamene se vylodilo ve Východní hlídce, přepadlo nepřipravené divoké a kolem tisícovky jich zabilo. Další, včetně Manceho Nájezdníka, byli zajati. Samwell zvažuje, co udělat s Fialkou a jejím synem. Přemýšlí nad možností, že by je poslal za svým otcem na Parožnatý vrch a tvrdil by, že se jedná o jeho bastarda.

Jon Sníh se neustále cvičí v boji a je zasmušilý. Samwell by ho rád povzbudil, avšak to, že je Bran naživu, prozradit nesmí – přísahal to Studenorukému. Zároveň probíhá volba nového lorda velitele. Největšími favority jsou Cotter Pyke z Východní hlídky a ser Denys Mallister ze Stínové věže. Jejich představy o vedení Hlídky jsou však diametrálně odlišné a žádný z nich nedokáže získat potřebnou většinu hlasů. Každým dnem tak stoupá podpora Janose Slynta, řeznického „lorda“, bývalého velitele Zlatých plášťů v Králově přístavišti. Sam je znepokojen a plánuje, že si bude muset s Pykem a Mallisterem promluvit.

77. Jon XI (str. 495)

Jon se s dalšími bratry cvičí v šermu, když za ním přijde Melisandra. Stannis na něj čeká na vrcholu Zdi. Cestou v kleci Jon cítí Melisandřinu horkost. Stannis se Jona vyptává na divoké a jak to bylo s jeho zběhnutím. Zná Janose Slynta, takže je nakloněn Jonovi věřit. Také se ho ptá na obsidiánové zbraně, které našel Duch. Chválí Jona za vedení obrany Zdi. Jon si neodpustí otázku, proč Stannisovi trvalo tak dlouho, než se vydal na pomoc. Stannise otázka překvapivě nerozlítí. Poví Jonovi, že je na Zdi především díky Davosovi.

Pak Stannis začne mluvit o rodu Starků. Řekne, že Eddard nebyl jeho přítelem, ale byl čestným mužem. Robb byl rebel, ale odvážný. Pak přejde k hlavnímu tématu; chce Jona legitimizovat, aby se stal pánem Zimohradu. Uvažuje, že by divoké, kteří před ním pokleknou, usídlil v Daru a uzavřel s nimi spojenectví v boji proti Jiným. Jon by se pro zpečetění míru měl oženit s Val. Jon je v obrovském dilematu, protože nechce znovu porušit přísahu. Bere si čas na rozmyšlenou.

78. Tyrion XI (str. 504)

Dveře Tyrionovy cely se otevřou a v nich stojí Jaime, který přišel Tyriona zachránit. Varys mu má ukázat cestu tajnou chodbou k zálivu, kde na něj čeká loď. Na vysvětlenou řekne, že to je dluh, který mu musel splatit. Když Tyrion nechápe, poví mu, jak to bylo s Tyšou. Jeho první žena nebyla děvka, ale obyčejná dcera domkáře. V tu chvíli se Trpaslíkova vděčnost změní v nenávist; Tyrion odpřisáhne, že Tywin, Cersei i Jaime dostanou, co jim patří. Lannister vždycky splácí svoje dluhy. Když se ho pak Jaime zeptá, jestli zabil Joffreyho, Tyrion v návalu vzteku řekne, že ano, protože z Joffa by byl další Aerys. Taky vmete Jaimemu Cerseiny milence. Jaime beze slova odejde.

Když pak Varys vede Tyriona chodbou, Tyrion pozná, že se nacházejí pod Pobočníkovou věží. Poručí Varysovi, aby na něj počkal a vyšplhá po žebříku do komnat obývaných jeho otcem. Tam nalezne nahou Šae v posteli svého otce s pobočníkovým řetězem na krku. Tím ji také uškrtí. Pak vezme kuši ze stěny, nabije ji a vyrazí za Tywinem na záchod. Namíří na něj a zeptá se, co udělal s Tyšou. Tywin bez náznaku strachu odpoví, že ji poslal tam, kam chodí všechny děvky. Kuše vystřelí a mrtvý Tywin vyvrátí jeden z vtipů o své osobě. Jeho lordstvo přeci jen nekadilo zlato.

79. Samwell V (str. 516)

Volba lorda velitele se táhne už 10 dní, žádný z navržených kandidátů ale stále nezískal potřebné 2/3 hlasů. Stannis je netrpělivý a svolává si proto Černé bratry, aby je trochu popohnal. Janos Slynt využívá této příležitosti ke zdolání Stannisovy zadnice, ten ovšem podlézavaost netrpí a navíc zná Slynta příliš dobře. Varuje před ním a upozorňuje Hlídku, že Janos u Zlatých plášťů prodával pozice. Nicméně řekne, že pokud je Janos tím nejlepším, co může Hlídka nabídnout, přijme to, jen ať už si Černí konečně někoho vyberou.

Potom batrům přednese své požadavky. Chce jejich hrady pro své muže a chce Dar, který by osídlil Divokými. To vyvolá pochopitelně velkou nevoli a bouřlivou debatu. Přidá se i Melisandra, která mluví o válce proti temnotě, válce o úsvit. Stannis je podle ní válečníkem světla, Azorem (lol) Ahai. Sam si všimne, že se Stannis při těch slovech cítí dost nepohodlně. Pak všechny rozpustí, ale zavolá si Sama. Ví, že Sam zabil jiného obsidiánovou dýkou. Má v plánu začít obsidián těžit v Dračím kameni. Po Samovi chce, aby mu v příhodnou chvíli ukázal Černou bránu v Noční pevnosti.

Ještě než se rozejdou, mistr Aemon Stannise požádá, aby Samovi ukázal meč Světlonoš. Stannis jej celkem bez zájmu vytáhne z pochvy, meč hrající všemi barvami ohně. Když Sam odvádí Aemona do jeho komnat, shodnou se na tom, že od meče nebyl cítit žádný žár. Pak na Samovu otázku, jestli by nemohl něco udělat s hlasováním, odpoví rovněž otázkou: „Myslíš, že bys mohl?“

Sam si dodá odvahy a jeho kroky vedou nejdříve za Cotterem Pykem. Ten návštěvu pochopí tak, že mistr Aemon po něm chce, aby podpořil Mallistera. Svým nevybíravým jazykem začne mluvit o tom, že Mallister je starý muž a to Hlídka nepotřebuje. Sám o velitelskoou funkci nestojí, ale raději sebe než Mallistera. Sam se nejistě zaptá: „Podpořil bys někoho jiného?“ Pyke vyjmenovává ostatní kandidáty a zdůvodňuje, proč by je nepodpořil. Sam odejde za Denysem Mallisterem. Ten se chová zdvořile jako rytíř, kterým je, ale ani on nechce odstoupit a podpořit Pykea, který je sice dobrý bojovník, ale hrubý a negramotný. Sam už je připravený a když začnew mluvit o kompromisu, stočí řeč chytře na Jona. Ser Denys uvažuje, že Jon by byl dobrá volba, ale přecejen je mladý. Sam překoná strach a uchýlí se k čestné lži. Když se Hlídka neshodne, má Stannis v plánu jmenovat Pykea. Ser Denys mu poděkuje a řekne, že si to promyslí. Sam se vrátí za Pykem a, už s větší jistotou, mu navrhne podpořit Jona. Jinak prý Stannis jmenuje Denyse.

80. Jon XII (str. 529)

Při cvičném boji s Železným Emmettem z Východní hlídky si Jon vzpomene na život na Zimohradu. Zvláště trpké je připomenutí opovržení, se kterým se na něj dívala lady Catelyn. Vlije se do něj zuřivost, kterou si vybije na chudáku Emmettovi. Potřebuje samotu, odchází proto do lázně, kde však vyruší sera Allisera a Bowena Marshe, kteří přesvědčují hlavního stavitele Othella Yarwycka, že zvolení Janose Slynta za lorda velitele bude pro Hlídku nejlepší. Yarwyck sice není Slyntovi nakloněn, ale zdá se, že se nechá přesvědčit. Jonova přítomnost je poněkud zaskočí. Jon se jde projít za Zeď. Jaká je jeho radost, když k němu přiběhne Duch, živý a zdravý. „Já už myslel, žes mi umřel jako všichni ostatní,“ říká Jon Duchovi, když se radostně vítají.

Najednou má hrozný hlad a jde do jídelny. Volba velitele už trvá 10. den a Stannisovi dochází trpělivost. Má v úmyslu držet bratry bez večeře, dokud si ho konečně nezvolí. Když Jon přijde, ocitá se v obrovském ruchu. Jeho objevení s Duchem po boku způsobí menší pozdvižení. Jeho přátelé mu vysvětlují, že jeho jméno je navrženo Bolestínským Eddem na úřad lorda velitele. Slynt, Thorne a někteří další jsou tvrdě proti a znovu obviňují Jona z převlékání pláště. Jiní ho hájí, nakonec i Yarwyck. Když se konečně má přistoupit k hlasování, z hlasovacího kotle vyletí Mormontův havran a posadí se na Jona. Hlasování je jasné, převážnou většinou hlasovacích známek jsou hroty k šípům. Jon je zvolen, gratulují mu Cotter Pyke, Jason Mallister i Bowen Marsh. Zeď je tvoje, Jone Sněhu.

81. Sansa VII (str. 540)

Nevesely truchlivy jsou ty výšiny Orlího hnízda. Malíček je víc dole v údolí a Lysa si ho moc neužije. Vazalové údolí sňatek neuznávají, a tak se musí Petyr co ohánět. Chodby jsou ponuré a vyprázdněné, veselo tu prý bylo naposledy, když tu pobývali Ned a Robert. Padá sníh. To Sanse připomene Zimohrad. Sansa vyjde do zahrady. Sny o domově. Najednou si uvědomí, že je na kolenou a staví si Zimohrad.

Ze zaujetí pro práci ji vytrehne Malíček, který se náhle zjeví. Mohu do tvého hradu? Malíček pomůže Sanse se stavbou. Když stavějí pobořenou věž, Sansa po něm hodí sněhovou kouli. To nebylo moc rytířské. Sansa je za hradbami Zimohradu silnější. Stejně jako to, že jsi mne přivedl sem, když jsi slíbil, že mne vezmeš domů.

Malíček jí popadne a políbí. Sansa se vytrhne. Hrad! Kleine Bertie ji zachrání. Jenže potom popadne svou panenku a začne bořit Zimohrad. Sansa ho chce zastavit, ale chytne panenku, která se roztrhne. Robert dostane epileptický záchvat. Mistr Colemon mu musí dát snové víno. Můj pan manžel. Sansa je tak rozezlená, že nabodne hlavu panenky na klacek a zarazí ji do trosek Zimohradu. Skoro doufá, že ji Lysa z Hnízda vypoví jako každého, kdo se jí znelíbil.

A skutečně jí Marillion brzy vyřídí předvolání k Lyse. Když přijdou do velké síně, Marillion zavře zevnitř. Nikdo nesmí vstoupit, poučí strážné, přede dveřmi. Sansa nemá příjemný pocit. Lysa, pod líčidly zarudlá od pláče, se na ni oboří, proč to udělala. Sansa se omlouvá za to, co se stalo Robertovi, ale Lysa ji obviní, že líbala Petyra. Prý bude mírná, ale Sansa se musí přiznat. Ta odmítá jakoukoli vinu. Lysa předvede žárlivou scénu, kde viní všechny, že jí Petyra brali, otce, manžela a hlavně Cat. A Sansa nese její vinu. Sansa se jí začíná bát bezmála víc než Cersei. Přes jakékoli její snahy o zmírnění hněvu či omluvy Lysa pokračuje v útocích a vyzná se, že čekala s Petyrem dítě, které musela potratit.

Sansa se pokusí slíbit, že Petyra už nikdy nepolíbí, ale to Lysa pochopí jako přiznání. Odtáhne ji k Měsíčním dveřím. Marillion k tomu hraje píseň Pěkná falešnice. Lysa donutí Sansu otevřít dveře. Vítr se vžene dovnitř. Sansa se vyděšeně chytne Lysiných vlasů. Strážní slyší, že se něco děje, a buší do dveří. V tom zadním vchodem přijde Malíček. Sansa ho prosí, aby jí řekl, že jen stavěli hrad. Malíček se pokouší Lysu uklidnit a přistupuje k ní, ta ji ale stále drží u dveří. V hysterickém záchvatu připomíná Malíčkovi, že ona jej dostala ke dvoru, ona pro něj dala Jonu Arrynoi do vína slzy z Lys, ona napsala Catelyn dopis varující před Lannistery. Petyr dojde k ní, žádá ji, aby mu po tom všem důvěřovala, a slíbí jí, že ji už neopustí, dokud budou živi. Lysa konečně pustí Sansu, která se chytí nejbližšího sloupu.

Malíček utěšuje Lysu. Moje sladká hloupá žárlivá manželka. Ujišťuji tě, že jsem vždycky miloval jen jedinou ženu. Jen Cat. A pak ji vystrčí Měsíčními dveřmi. Sanse řekne: Utíkej vpustit strážné. Řekni jim, že zpěvák zabil moji paní choť.

82. Epilog (str. 558)

Merrett Frey přijíždí ke Starokamenům s výkupným za Stevronova vnuka Petyra. Přemýšlí o svém životě plném smůly. Je považován za tak neschopného, že na Krvavé svatbě měl za úkol pouze opít Velkého Jona Umbera. A i při tom selhal, protože Umber stihl zabít a poranit čtyři muže, než ho spoutali.

Na vrcholku Starokamenů nachází psance, kteří zajali Petyra. S nimi je tam i žena zahalená v plášti s kápí. Psanci ho obklíčí a berou si výkupné. Merrett si žádá Berika Dondarriona, ale ten není přítomen. Všichni jdou do božího háje, kde zděšený Frey nalézá oběšeného Petyra. Psanci přehazují smyčku přes krk i Merrretovi a ptají se ho na Sandora Clegana a malou holku, ale nic o nich neví. Merrett se hájí, že on za smrt Robba Starka nemohl, navíc Robb si smrt prý zasloužil a hlavně psanci nemají žádné svědky. To se ale mýlí. Psanci se rozestoupí a na scénu vejde tajemná žena a sundá si kápi. Pod ní je zohavená a němá lady Stark. Její oči plné nenávisti Freye usvědčí a psanci Merretta oběsí.

Za pomoc díky sarvenovi, Létu, headovi, flankerovi a Joeovi.