Souhrn Bouře mečů 1

Bouře mečů 1/2

Prolog Jaime I Catelyn I
Arya I Tyrion I Davos I
Sansa I Jon I Daenerys I
Bran I Davos II Jaime II
Tyrion II Arya II Catelyn II
Jon II Sansa II Arya III
Samwell I Tyrion III Catelyn III
Jaime III Arya IV Daenerys II
Bran II Davos III Jon III
Daenerys III Sansa III Arya V
Jon IV Jaime IV Tyrion IV
Samwell II Arya VI Catelyn IV
Davos IV Jaime V Tyrion V
Arya VII Bran III Jon V

Shrnutí kapitol ASOS 1/2

Poznámka autorů: Tyto souhrny mají být pomůckou pro ty, kteří již knihu četli a chtějí si osvěžit děj. Vzhledem k rozsáhlosti a složitosti děje ságy nedoporučujeme opačný postup. Zároveň upozorňujeme na možné spoilery!

1. Prolog (str. 9)

Chett nenávidí Jona Sněha a Sama Tarlyho za to, že mu uzmuli jeho pohodlné místo pomocníka Mistra Aemona a chystá vzpouru a dezerci s několika dalšími bratry na výpravě za Zdí. Plánují zabití lorda velitele Mormonta a dalších, kteří by po nich mohli pátrat. Thoren Smallwood a jeho lidé jsou jediní, kteří se vrátili z průzkumné výpravy a referují o síle Manceho armády; Thoren by s nimi chtěl bojovat. Mormont oznamuje bratrům, že se Noční hlídka postaví na odpor divokým a bude s nimi bojovat až do konce. V noci Chetta probouzí sníh. Chett se chce pomstít Samovi, přichází k němu ve spánku, ale jeho akce je přerušena zvukem rohu. Sam se probouzí a společně vyslechnou další dvě troubení. Tři troubení neslyšel nikdo po tisíce let. Tři troubení předznamenávají příchod Jiných.

2. Jaime I (str. 27)

Jaime pluje na loďce po Červeném bodci domů do Králova přístaviště. Nebýt okovů na rukou a nedostatku zábavných společníků, mohl to být pěkný výlet. Doprovázejí ho však panna Brienne a ser Cleos. Ani o jednom nemá Jaime valné mínění. Smrtelnou nudu zahání popichováním Brienne a myšlenkami na útěk. Také se nechá ostříhat, čímž změní svůj skin 🙂 k nepoznání.

Cestou narazí na vypálený hostinec a strom s oběšenci, a na Briennin popud zde zastaví, aby vykopali mrtvolám hroby. Nedostanou se však k tomu, neboť spatří cizí loď. Prchají před ní, galéra se k nim přesto přibližuje. Jsou to muži z Řekotočí. Požadují Jaimeho návrat a pro námitku, že je pustila lady Catelyn, nemají pochopení.Uprostřed proudu je ostrov. Brienne dostane nápad a zamíří k němu. Uvolní z jeho útesu velký balvan, svrhne ho na nepřátelskou loď a potopí ji. Pak doplave zpátky na jejich člun. Pro dodržení své přísahy, že vymění Králokata za dcery lady Catelyn, je připravena udělat nemožné.

3. Catelyn I (str. 42)

Catelyn pyká za to, že propustila Králokata na svobodu. Požádá sera Desmonda Grella, kastelána Řekotočí, aby směla být uvězněna v komnatách svého otce. Modlí se, aby Brienne úspěšně doprovodila Jaimeho Lannistera do Králova přístaviště a vrátila se zpět s jejími dcerami. Těžce nemocný lord Hoster Tully, Catelynin otec, blouzí a zmatenou Catelyn oslovuje „Silenko“. Silenka je rostlina, jejíž výtažek způsobuje potrat; lord Hoster znovu cítí vinu kvůli Lysině nenarozenému dítěti.

Přicházejí zprávy ze západu, Robb dobyl hrad Skalisko, avšak byl lehce raněn a nyní je ošetřován. Catelyn píše dopis Lyse a ještě jednou se jí pokouší přesvědčit, aby zapojila Údolí do války. Později se vrací Catelynin bratr Edmure. Podařilo se mu udržet brody proti lannisterské armádě (ačkoliv Robb před odjezdem nařizoval, ať brání pouze Řekotočí samotné). Další novinky jsou méně příznivé; Stannis prohrál v bitvě na Černovodě a Vysoká zahrada se dala na stranu Lannisterů.

4. Arya I (str. 52)

Arya otvára svoju časť v Storm of Swords ďalším putovaním. Zdá sa, že jej jednoducho nie je dané, aby tak skoro našla svoj kút sveta. Spolu s Gendrym a Horkým Koláčom prchajú pred Boltonom na Trojzubec a do Rěkotočí. V skutočnosti sa stále viac zdá, že sa stratili a jazdia do kruhu. Aryii sa (ako sa na Starka patrí) zdá živý sen. Jej stratený zlovlk Nymeria v ňom vedie svorku vlkov a zabije niekoľko Krvavých drancierov.

5. Tyrion I (str. 62)

Tyrion, takřka zapomenutý, se zotavuje se ze zranění utržených na Černovodě (především od sera Mandona) kdesi v Maegorově pevnosti. Přichází za ním Bronn v novém šatu se znakem hořícího řetězu na kabátci. Je rytířem, což neopomene Tyrionovi s patřičnou dávkou cynismu sdělit. Pasován byl na příkaz lorda Tywina.

Tyrion se vyptává na svět okolo. To čeho dosáhl navzdory své sestře se v bitvě a po ní rozplynulo. Jacelyn Železná pěst, kterého Tyrion dosadil na místo velitele Zlatých plášťů, byl zabit během bitvy dezertéry, které se pokoušel zvládnout. Na jeho místo je jmenován ser Addam Marbrand. Klany z hor částečně odešly s kořistí, částečně se usadily v královském lese. Alayaya byla propuštěna, Cersei si ovšem neodpustila pár ran bičem na cestu. Pro Tommena poslala Cersei Černokotlé, kteří přešli na její stranu. Osney a Osfryd byli totiž též pasování na rytíře, bohové vědí za co. Muže, které Bronn najal, vyhodil ser Kevan. Tyrion pověřuje Bronna zjištěním informací o Mandonovi, protože předpokládá, že za jeho pokusem zavraždit ho, stála Cersei. Dále se dozvídá, že Tyrellové v Margaeryně jménu dovážejí do vyhladovělého města potraviny, a lid tak šílí láskou k růžím. Zejména ženy. Chystá se svatba Joffreyho a Margaery.

Tyrion, zraněný a zesláblý, musí jít za otcem. Lord Tywin se chová chladně a odměřeně. Píše jakési důležité dopisy. Tyrion rychle zjišťuje, že přílišného vděku se nedočká. Řadu jeho zásluh si přisvojila Cersei, na škodu mu je i Tommenova internace a „děvkaření“. Tyrin jde rovnou k věci a vysloví nárok na Casterlyovu skálu. Tywin odpoví jednoznačně: NIKDY. Neuzná dědicem někoho, kdo zabil svou matku, znetvořeného, kdo by proměnil sídlo Lannisterů v nevěstinec. Tyrion pochopí, že Alayayu nechal zbičovat jeho otec. Tywin rezolutně prohlásí, že Tyrion dostane odměnu, ale jen takovou, kterou on uzná za vhodnou.

6. Davos I (str. 76)

Davos je vyplaven na pobřeží malého ostrova v Černovodém zalivu. Za svou záchranu děkuje Sedmi a věří, že pro něho mají úkol. Zoufalý nad ztrátou čtyř synů v bitvě přemýšlí o své smrti, ale nakonec se rozhoduje žít. Záchrana připlouvá v podobě jedné z lysénských lodí Salladhora Saana.

7. Sansa I (str. 84)

Sansa dostane pozvání ke společné večeři od své nástupkyně Margaery Tyrell. Nechce se jí tam, ale nakonec přijímá. Smluvený večer k ní přijde Loras Tyrell, aby ji doprovodil. Sansa je jím okouzlena, ke svému údivu a zklamání však zjistí, že si na ni nevzpomíná, ba co víc, že je mu zcela lhostejná.

Setkává se s přátelskou Margaery, která ji uvede na místo u stolu vedle své babičky Olenny Tyrell. Sanse připadá roztomilá a křehká a vůbec nechápe, proč jí říkají Královna trnů. Brzy však zjistí, že lady Olenna říká, co si myslí a nebere si žádné servítky. Chce po Sanse, aby jí řekla, jaký je Joffrey doopravdy. Zatímco šašek zpívá rozvernou píseň a strhává na sebe všechnu pozornost, podaří se jim to ze Sansy vypáčit. Poté jí nabídnou sňatek a pobyt ve Vysoké zahradě. Sanse poskočí srdce radostí, napadne ji, že to má být Loras, leč vzápětí je vyvedena z omylu – má se vdát za jeho zmrzačeného staršího bratra Willase, dědice Vysoké zahrady, kterého nikdy předtím neviděla.

Tyrellové hrají svoji vlastní hru o trůny, do které se dědička Zimohradu náramně hodí.>

8. Jon I (str. 100)

Jon jede s divokými. V myšlenkách se potácí mezi výčitkami a pocity, že je zrádcem, a snahou splnit Qhorinův poslední příkaz: zjistit záměry a situaci divokých. Mezi divokými stále panuje roztržka. Na jedné straně Chřestivá košile, který netouží po ničem jiném, než nadělat z Jonových kostí suvenýry. Jeho nevraživost a zároveň i obavy posiluje Duch, když poraní jednoho z jeho psů. Většina ostatních a především Ygritte je však více či méně na Jonově straně. Po několika dnech skupina narazí na hlídku divokých vedenou Plakačem, který je dovede k hlavnímu táboru Mance Nájezdníka.

Jon se snaží pozorovat zvyky divokých a posuzuje jejich síly. Pak je předveden do Manceho stanu. Zde zažije trapnou chvilku, když za Manceho považuje bezuchého Styra, vůdce kmene Thennů (magnara). Dále poznává Tormunda Obrozhoubu, který je něco jako Manceho pobočník. Docela bodrý a přátelský. Samotný Mance Jona zaujme, protože vypadá úplně jinak, než si představoval. Hraje na loutnu a není nijak ozdobený. Navíc si nepotrpí na oslovení Tvoje výsosti. Osloví Jona jménem a ptá se na Hlídku a jeho úkoly, ale protože ostatní a především Tormund se do hovoru pletou, pošle je pryč. Dá Jonovi najíst a prozradí mu, že když Robert přijel za Eddardem na Zimohrad, tajně se dostal přes Zeď a jako potulný zpěvák se vetřel do hradu, kde si krále a Seveřany prohlédl.

Pak se Mance zeptá Jona, proč přešel k divokým, ale Jon odpoví, že chce to samé nejdříve slyšet od Manceho. Zdá se, že Manceovi se Jon docela líbí, protože mu poví, jak z Hlídky zběhl „na místo, kde polibek nebyl zločinem a muž tam mohl nosit plášť, jaký si vybral“. Jon pozná, co musí říci Mancemu. Mance viděl Jona na Zimohradu odstrčeného od ostatních Starků. V Sedmi královstvích bude vždy bastardem. Nato mu Mance podá ruku.

9. Daenerys I (str. 115)

Je bezvětří a tři lodě magistra Ilyria se jen pomalu plaví k Pentosu. Khalasar královny Daenerys na moři trpí, avšak Dany sama je přes to všechno šťastná. Pozoruje své draky, jak se prohánějí oblohou, a uvědomuje si, že rostou stále víc a víc.

Arstan Bělovous jí vypráví o dávných targaryenských zvířatech. Nikdy podle něj nepřestávají růst, pokud mají dostatek potravy a svobody. Většinou umírali ve válkách, protože zabít draka je sice obtížné, ale možné. Arstan zmiňuje také příběh, který se vypráví o princi Rhaegarovi, Daenerysině bratrovi. Rhaegar v mládí mnoho četl, až jednoho dne narazil ve svitcích na něco, co ho změnilo. Rozhodl se stát válečníkem, a dosáhl v boji dokonalosti, jako ostatně ve všem, do čeho se pustil.

Ser Jorah navštíví Dany večer v její kajutě. Varuje ji před Arstanem, který podle něj něco skrývá – je příliš zběhlý a zkušený na obyčejného panoše. Rovněž navrhuje, aby nařídila změnit kurz lodí na Astapor a zakoupila tam Neposkvrněné. Hovoří o tom, jak pouhé tři tisíce těchto eunuchů vycvičených k bitvě dokázaly odrazit padesát tisíc dothrackých nájezdníků při obraně Qohoru. Dany s tím souhlasí. Vstane, aby se oblékla a sdělila své rozhodnutí kapitánovi. V tu chvíli ji ser Jorah chytne a dlouze políbí. Daenerys je v šoku. Jorah Mormont se vyznává ze své lásky a říká, že na celém světě nenajde tak věrného muže, jako je on.

10. Bran I (str. 132)

Bran nyní již ovládá své třetí oko a stává se Létem dle své vůle. Jojen ho varuje, aby netrávil moc času v kůži Léta, protože v té době zanedbává své vlastní tělo a zapomíná na Brana. Skupina cestuje na sever a snaží se držet mimo cesty, aby o Branovi nikdo nevěděl. Je lepší, když si svět myslí, že je Bran mrtev. Jojen trvá na cestě na Zeď, protože věří, že tam najdou tříokou vránu, která bude moci Brana dále učit; Jojen už ho nemá co naučit.

11. Davos II (str. 143)

Davos se dozvídá, že jeho syn Devan je naživu a že králi Stannisovi zůstali věrní jen Florentové. Ostatní významní vazalové poklekli před králem Joffreyem. Také se mu donese zpráv o Melisandře, která během bitvy upalovala zrádce pro svého boha. Lord Alester je nyní Stannisovým pobočníkem, který se však nestýká s nikým jiným než s Melisandrou. Davos ji plánuje zabít a své odhodlání neskrývá ani před Salladhorem. Po vylodění potkává Edrika Bouři, bastarda Roberta Baratheona. Mluví spolu o Stannisovi i Robertovi, ale jejich rozhovor je přerušen příchodem Axella Florenta. Davos je uvězněn za úmysl zavraždit Melisandru.

12. Jaime II (str. 157)

Cesta je zavede k hostinci, kde si chtějí odpočinout a posilnit se před další cestou. Původní majitel je mrtev, přivítají je nedůvěřivě a nepříliš důvěryhodně vyhlížející muži. Dostane se jim rady, aby kvůli psancům dál neputovali po řece, ale po souši. Ve stáji jsou tři koně, které se jim za přemrštěnou cenu podaří odkoupit. Jaime doufá, že ho Brienne zbaví řetězů, ale ta mu uvolní pouze nohy, aby mohl sedět v sedle toho nejpomalejšího koně. Jedou zemí zpustošenou válkou. Brienne se prozíravě vyhne cestě, kterou jim muži doporučili, (aby je jejich druhové mohli oloupit) čímž stoupne u Jaimeho mírně v ceně. Ten se však přesto nevzdává myšlenky na útěk.

Utáboří se na noc a Jaime se v rozhovoru s Brienne vrací ve vzpomínkách zpátky do svého mládí, k důvodům, proč vstoupil do Královské gardy a proč vlastně zabil Aeryse, krále, jemuž přísahal věrnost. Schválně se Brienne posmívá a provokuje ji, ale je neustále ve střehu a čeká na vhodnou příležitost, aby ji zneškodnil a osvobodil se. Proti zlým snům, které ho pronásledují ve spánku, je však bezmocný.

13. Tyrion II (str. 172)

Tyrion překvapí Varyse návštěvou. Dozvídá se, že Tywin velmistrem jmenoval opět Pycelleho, což podpořila Konkláva ve Starém městě. Boros Blount byl opět jmenován členem Královské gardy. Tyrion přemítá, že by se to mohlo hodit. Eunuch mu dá s potěšením najevo, že ví o tom, že Bronn shání informace o Mandonovi.

Tyrion pak přejde k tomu hlavnímu, chce, aby mu Varys přivedl Šae. Varys souhlasí, varuje ho ovšem, že na něm spočívá příliš mnoho očí, které patří Malíčkovi a především jeho sestře. Varys přivede Šae večer tajnou chodbou do své komnaty a zmizí. Tyrion se s Šae vášnivě pomiluje. Šae mu pak řekne, že chápe, že je jeho děvkou, ale líbí se jí to, dokud jí Tyrion zajišťuje bezpečí. Tyrion si vzpomene na zpěváka Symona, který o Šae ví, a pošle Bronna, aby ho přivedl.

14. Arya II (str. 185)

Blúdeniu a aj relatívnej slobode je opäť koniec. Tentokrát však Aryu nestretli ani južania ani severania. Rebeli, ktorí sa vyhlasujú za verných vojakov (mŕtveho) kráľa Roberta nie sú na nikoho strane. Trochu Robinhoodovsky ( resp. Jánošikovsky) bránia zúbožených obyčajných ľudí.

Bratstvo bez zástav je plné zvláštnych postáva ako Tom Sedemstruna. Patrí však k ním aj Harwin, syn Hullena, ktorý slúžil Eddardovi. Ten spoznáva Aryu a verejne pred ňou pokľakne. Aryino inkognito končí.

15. Catelyn II (str. 200)

Z války na západě se zpět do Řekotočí vrací král Robb. Odpouští Catelyn, že propustila Jaimeho, ale lord Rickard Karstark je tím rozlícen, protože Králokat zabil v bitvě dva jeho syny. Ukazuje se, že Edmure Tully nevědomky zhatil válečný plán. Tím, že zastavil lannisterskou armádu na řece, zapříčinil, že k lordu Tywinovi přišly zprávy z Drsného mostu o Renlyho smrti. Tywin pak nepokračoval na západ (kde ho Robb plánoval zdržet), a namísto toho rychle odpochodoval ke Králově přístavišti a s pomocí Vysoké zahrady tam rozdrtil Stannise.

Robb Stark také představuje svoji čerstvou paní choť, Jeyne Westerling. Westerlingové jsou hrdým rodem, který se v minulosti ženil i s Targaryeny, ale nyní už nemají téměř žádnou skutečnou moc. Král Robb ve slabé chvíli připravil Jeyne o věneček a čest mu nedovolila, aby ji po tomto nepojal za manželku. Tím nicméně porušil slovo dané Freyům, že se ožení s jednou z jejich rodu. Catelyn je tím znepokojena a tuší, že to u Freyů neprojde snadno. Doufá, že lorda Waldera Freye by mohlo usmířit, kdyby si freyskou choť vzal alespoň Edmure.

16. Jon II (str. 214)

Jon je přiřazen k mužům Tormunda Obrozhouby. Tormund si ho docela oblíbí a Jon se od něj dozví, jak to s Obrozhoubou a obry bylo doopravdy. Poprvé spatří obry, kteří se spojili s divokými. K Tormundovi se přidá také Ygritte a Jonovi činí stále větší problémy ignorovat její jasný zájem o sex. Nejen že tím budí podezření divokých, ale navíc ho Ygritte začíná přitahovat. Jedinou obranou před Ygrittinými nočními návrhy zůstává Duch. Vedle Tormunda se Jon také stále více dozvídá o zvycích s způsobu života divokých. Zjišťuje, že Mancemu se podařilo shromáždit opravdu velmi různorodé společenství kmenů s různými zvyky a styly boje. Jon se snaží plnit Qhorinův příkaz a dozvědět se co nejvíce o záměrech divokých. Proč se shromáždili v Mrazoklech mu však zatím zůstává utajeno. Zvažuje dokonce šanci zabít Manceho.

Divocí se blíží k Pěsti prvních lidí. Když jede Jon podél kolony divokých s Ygritte, je náhle napaden orlem a poraněn v obličeji. Orel přistane na Chřestivé košili, který se nejdříve tváří, že chce Jona zabít, ale když se za Jona postaví Tormund a Ygritte, řekne, že má Jona předvést k Mancemu na Pěst. Pěst nese stopy nedávného boje. Protože Jon předtím Mancemu neřekl, že na Pěsti tábořila Hlídka, Mance je teď vůči Jonovi silně podezřívavý. Jon musí prozradit, kolik mužů Hlídky na Pěsti bylo a že byli vedeni samotným Starým medvědem. Chřestivá košile chce Jona zabít, ale Ygritte jej hájí, když řekne, že za nocí spolu tančí pod pláštěm, který Mance dal Jonovi. Nato Mance řekne, že Jona a Ygritte přidělí ke skupině, která má tajně překonat Zeď. Chřestivá košile přesto Jonovi vyhrožuje, ale když Jon tasí meč a na pomoc mu přiběhne Duch, raději se vzdálí. Ygritte pak Jonovi řekne, že jen Mancemu neřekla, kdy spolu dovádět začali. Jon bude muset najít Duchovi jiné místo na spaní.

17. Sansa II (str. 233)

Sansa zažívá lepší časy. Královská švadlena jí šije nové šaty, protože ze svých bývalých už pomalu vyrostla. Společnost jí dělají Margaeřiny dvorní dámy a Sansa si poprvé překvapeně uvědomuje, že jsou to jen holky s hlavou plnou romantických představ, jakou dříve byla i ona sama, a kterou musela ke své lítosti přestat být. Také nastávající královna Margaery ji zahrnuje svou přízní a vezme ji dokonce na lov. Sansa ji opět varuje před Joffreyovou přetvářkou a krutostí, ale půvabná Margaery ji odbyde poznámkou, že její bratr Loras ji ochrání. Když se na jejich obvyklé schůzce ser Dontos dozví, že má odcestovat do Vysoké zahrady, přemlouvá ji, aby to nedělala, a znovu jí připomíná, že si má na Joffreyovu svatbu vzít síťku do vlasů, kterou jí dal. Ale Sansa už se vidí ve Vysoké zahradě po boku svého manžela Willase, daleko ode všech Lannisterů, lží a úzkostí.

18. Arya III (str. 240)

Arya putuje s rebelmi a spolu s ňou sa dozvedáme ďalší diel skladačky, ktorá začala ešte v Hre o tróny. Harwin vysvetľuje, že ich komando, ktoré vyslal Eddard Stark a ktoré malo potrestať Horu, bolo prepadnuté a zničené. To všetko bola od začiatku pasca na Eddarda, ktorej sa vyhol len preto, že mu Jaime zlomil nohu. Aj na takejto drobnosti sa dokresľuje obraz intríg, v ktorom Starkovci od začiatku ťahali za príliš krátke nitky.

Okrem minulosti však objavujeme aj záblesky budúcnosti. Zisťujeme, že lorda Berica nie je ľahké zabiť a večné opilý červený kňaz Thoros sa zmenil na verného služobníka pána svetla R’hllora, ktorý má v rukách moc liečiť a oživovať. A taktiež, že Bratstvo je skutočným spoločenstvom, ktoré si je verné. Dokonca i Harwin, pre ktorého je Arya pani, preukazuje svoju vernosť v prvom rade lordovi Bericovi a svojmu bratstvu.

19. Samwell I (str. 250)

Samwell prchá spolu s ostatními přeživšími bratry z bitvy na Pěsti Prvních lidí. Původně jich uniklo přes padesát, ale každý den několik odpadne nebo je polapeno nepřáteli. Sam se prodírá sněhem a vzpomíná na boj. Stovky živých mrtvých se zářivýma modrýma očima napadly tábor Noční hlídky. Ani pomocí zápalných šípů se bratrům nepodařilo udržet kopec proti přesile. Sam odeslal havrana se zprávou o napadení a pak se připojil k lordu veliteli Mormontovi, který spolu s ostatními vytvořil jízdní klín a prorazil obklíčení.

Když Sam padne a nedokáže dál pokračovat, vezme ho do náruče silák Velký Pavka a nějakou dobu ho nese. I on se však časem vyčerpá, neboť Sam je věru těžké břemeno. Zdrží se přitom natolik, že je předejde i zadní voj. Grenn, Sam a Malý Pavka zůstávají sami ve tmě, jen s jedinou pochodní. V tu chvíli se na nemrtvém koni objeví Jiný. Grenn se jej snaží zahnat ohněm, avšak přízrak mu ledovým mečem usekne hlavici pochodně a ta zhasne ve sněhu. Pak Jiný zabije Pavku, ale Samwell využije nestřeženého okamžiku a zabodne do něj dýku z dračího skla (obsidián), čímž bubáka efektivně zlikviduje. Spolu s Grennem se vydává dohnat ostatní bratry.

20. Tyrion III (str. 268)

Rada zasedá. Pobočníkův řetěz se houpá na krku lorda Tywina. Kromě původních členů včetně shrbeného Pycelleho se objevují noví hráči: Mace Tyrell, Paxter Redwyne, Mathis Rowan, nový nejvyšší septon. K Tyrionovi se někteří chovají snad až příliš žoviálně, naopak upřímě působí jeho strýc Kevan. Cersei se dokonale přetvařuje, působí velmi mile.

Rozebírá se válka. Seveřané pod vedením Robetta Glovera byli po tuhém boji poraženi Randyllem Tarlym u Duskendale. Ser Daven má z Lannisportu vytáhnout spolu se serem Forleym na Řekotočí, neboť se počítá, že Robb vytáhne dobýt zpět sever. Balon Greyjoy nabídl Lannisterům spojenectví. Někteří jsou pro, Tywin však nedává najevo svůj názor. Když dojde na Lysu Arryn, Tyrion se se zadostiučiněním nabízí, že proti ní vytáhne s vojskem, ale Malíček se nechá slyšet, že jako novopečený pán Harrenova má k Údolí jiný klíč. Pro Tyriona je vyhrazen jiný úkol; má se stát správcem pokladny. Diskuse se stočí zpět k Železným mužům a tentokrát je Tywin rozhodně proti jakýmkoli slibům pro Balona. Tyrion tuší, že jeho otec má se severem svůj plán. Z Dorne míří princ Doran (což není po chuti Mace Tyrellovi) na svatbu a pro spravedlnost za Elii zavražděnou při svržení Targaryenů. Tywin však bez uzardění mluví o tom, že spravedlnost Dornům upřel Robert. Samozřejmě dochází též na dělení kořisti, hradů a pozemků. Slovo dostává i Varys, ale zprávy o dracích na východě a chystané válce svobodných měst nikoho příliš nezajímají. Dojde řeč i na dezertéry z bitvy. Tyrion navrhuje poslat je na Zeď, ale Tywin počítá, že divocí by se jim mohli hodit.

Porada končí a Tywin chce rodinnou sešlost. Tyrion bez obalu otci sdělí, že Malíčkovi nevěří, Kevan mu však řekne, že právě Malíček jim prozradil plán odvézt Sansu do Vysoké Zahrady. To Cersei se podle Tywina má vdát za Willase. Zato Tyrion se má oženit se Sansou Stark. Sever tak bude lannisterský, protože Robb porušil slib Freyům a oženil se s jakousi Jeyne z rodu Westerlingů, lannisterských vazalů. Tyriona překvapuje, že otce jejich zrada očividně příliš netrápí. Lord Tywin má očividně další překvapení v záloze.

21. Catelyn III (str. 288)

Lord Rickard Karstark vzal pomstu za své padlé syny do vlastních rukou, spolu s několika muži zavraždil dva zajaté panoše, Tiona Freye a Willema Lannistera. Král Robb nemá v zájmu cti a spravedlnosti jinou možnost než vynést nejvyšší trest: osm mužů nechá pověsit a lorda po seveřanském způsobu Karstarka popraví sám. Ukazuje se, že celá těžká jízda Karské bašty (tři sta jezdců, šest set koní) se rozptýlila do krajiny ve snaze polapit Králokata. Robb je znepokojen a uvažuje, jak se k tomu všemu postaví karstarská pěchota, toho času s Boltonem v Harrenově, a Rickardův dědic, Harrion Karstark.

Catelyn hovoří s královnou Jeyne o tom, že Robb bude potřebovat dědice. Jeyne přiznává, že to zkoušejí každý den, občas i vícekrát. Jeynina matka, která je údajně zběhlá v čarodějnictví, jí dokonce připravuje nápoje plodnosti.

22. Jaime III (str. 300)

Dalšího dne jsou napadeni lučištníky. Ser Cleos je zabit, Brienne zraněna. Jaime se rozhodne ponechat si meč svého bratrance, s čímž Brienne zásadně nesouhlasí. Strhne se mezi nimi souboj, který nemá vítěze a oba nakonec skončí v potoce. A jsou obklíčeni Chrabrými kumpány, bandou obávaných nájemných žoldáků. Poznají Jaimeho, vyjde ovšem najevo, že už neslouží Lannisterům, ale Starkům. On i Brienne jsou surově zbiti. Dovedou je k jejich vůdci Vargo Hoatovi, zvanému koza. Jaime se ho pokusí podplatit zlatem, které dostane, když ho dopraví do bezpečí Casterlyovy skály, ale namísto toho mu je nemilosrdně useknuta ruka.

23. Arya IV (str. 313)

Bratstvo križuje krajinu po stopách Bleskového lorda. Všade sú zvesti o mnohých a rôznych smrtiach Dondariona. Nakoniec prichádzajú na Najvyššie srdce, starodávny kopec zasvätený deťom lesa, ktorý miestni ľudia považujú za strašidelný.

Arrya si v noci, prebudená hromom, všimne že trojica z Bratsva sa rozpráva s čudnou ženou trpasličieho vzrastu. Hovorí v podobenstvách okrem iného spomína ženu, ktorá bola rybou, mŕtvou pokiaľ neotvorila oči. (Catelyn?)

24. Daenerys II (str. 326)

Dany se nachází na náměstí v Astaporu a vyjednává s otrokářem Kraznysem mo Naklozem o Neposkvrněných. Ačkoliv jeho valyrijštině rozumí, předstírá, že potřebuje tlumočnici. Otrokář předvádí vyrovnané řady tisíců eunuchů a říká, že jsou od mládí cvičeni v zacházení s oštěpem, štítem a krátkým mečem. Jejich hlavní devizou je dokonalá disciplína a poslušnost. Díky vínu odvahy dokonce ani necítí bolest. V průběhu svého výcviku musejí zabít dítě a vlastní štěně, aby dokázali své oproštění od citů. Na prodej je ve městě osm tisíc plně vycvičených Neposkvrněných.

Arstan je tím zjevně znechucen. Daenerys sice vojáky potřebuje, avšak starý panoš ji od úmyslu koupit otroky odrazuje. Podle něj je otrokářství bezectné a Daenerys by se raději měla spoléhat západozemské šlechtice, které by snad mohla pro svou věc získat. Dany sděluje Kraznysovi, že se ještě rozmyslí a nechává se odnést zpět na loď. Po cestě si prohlíží Astapor vybudovaný ze zvětralých červených cihel. Ve své kajutě na lodi přemýšlí Daenerys o polibku sera Joraha. Uvažuje o tom, jaké by to bylo, mít milence, ale touží spíše po mladším, pohlednějším muži. Přitom se vzruší. Služebná Irri se k ní přitočí a bez jediného slova ji přivede k vyvrcholení.

Druhý den hovoří Dany s Jorahem. Ten jí ukazuje kladnou stránku Neposkvrněných; narozdíl od obyčejných vojáků u nich nehrozí, že by po dobytí města plundrovali nebo znásilňovali. Matka draků namítá, že by za ni její muži měli bojovat z přesvědčení a lásky, tak, jak bojovali za jejího bratra Rhaegara. Ser Jorah vysvětluje, že Rhaegar přes všechny své ctnosti zemřel – čest zkrátka války nevyhrává.

25. Bran II (str. 347)

Na cestě na Zeď potkává skupina v horách muže z Liddleů. Horal jim říká, že Boltonův Bastard nabízí poctivé stříbro za vlčí kůži a možná i zlato za zprávu o chodící mrtvole (Ramsay samozřejmě ví, že Bran a Rickon jsou naživu). Později Meera vypráví příběh o hrdinovi ze Šíje. Bažinář opustil Šedou vodu a navštívil zelený lid na Ostrově tváří. Na cestě domů se zastavil v Harrenově na právě probíhajícím velkém turnaji. Tam ho napadnou tři panoši a vysmívají se mu pro jeho malý vzrůst. Zachrání ho až dvounohá vlčice. Meera neříká jména protagonistů, ale popis odhaluje jejich totožnost.

Příběh líčil události jmenování Jaime Lannistera do Královské gardy navzdory nepřítomnosti jeho otce (Tywin rezignoval na funkci pobočníka krále). Vlčice byla Lyanna a s ní byli na turnaji Brandon, Eddard a Benjen. Brandon požádal Ašaru Dayne, aby si zatančila s jeho plachým bratrem Eddardem. Bažinář se modlil ke starým bohům a následujícího dne se objevil záhadný Rytíř Smějícího se stromu a ten porazil rytíře, jejichž panoši ubližovali bažináři. Výkupné si od poražených nevzal, jen je vybídl, aby naučili své panoše cti. Záhadný rytíř zmizel dříve, než mohl být odhalen. Turnaj vyhrál princ Rhaegar, ale Meera příběh zakončila konstatováním, že následující události už jsou smutnějším příběhem. Bran tento příběh k velkému překvapení Reedových nikdy neslyšel.

26. Davos III (str. 360)

Davos je v žaláři navštíven Melisandrou. Rudá kněžka tvrdí, že žádných Sedm neexistuje, jsou pouze dva bozi, R’hllor a Velký Jiný. Protiklady jako den a noc, oheň a led, dobro a zlo, léto a zima. Jiný je bohem temnoty, Duše ledu a od nepaměti bojuje s R’hllorem. Melisandra mluví o zrození Azor Ahaie, Světlonoše, a ona je přesvědčena, že jím je Stannis. Bylo to předpovězeno. „Až bude rudá hvězda krvácet a na svět sestoupí temnota, Azor Ahai bude znovuzrozen uprostřed kouře a soli, aby probudil draky z kamene.“ Davos však stále pochybuje.

Později ser Axell uvězní v Davosově cele i svého bratra Alestera, pobočníka Stannise. Alester je zlomený muž, který králi navrhnul uzavřít příměří s Tywinem Lannisterem za Stannisovo uznání krále Joffreyho a sňatek Shireen s Tomennem. Vysmívá se Melisandřiným řečem o dracích z kamene. Davos si je vědom, že Stannis by raději zemřel, než by poklekl, a také by nikdy nesvolil, aby se jeho dcera vdala za dítě zrozené z incestu. Ser Davos zůstává i na pokraji svých sil v žáláři věřný svému králi.

27. Jon III (str. 371)

Skupinu více než stovky divokých a Thennů, která má tajně překonat Zeď a napadnout Černý hrad, vedou nájezdník Jarl, který Zeď již přelezl několikrát, a magnar Styr. Jon pošle Ducha do Černého hradu a doufá, že jeho návrat varuje Jonovy Bratry v přísaze. Zároveň lituje, že se na Pěsti nepokusil zabít Manceho. Jarl a Styr se ho ptají na stav Hlídky a způsob hlídkování. Jon se pokouší počty mužů hlídky nadsazovat, Jarl a Styr mu ale příliš nevěří.

Oproti tomu s Ygritte je Jonovi stále příjemněji a přestává se obviňovat z porušení přísahy. Když se skupina před zdoláváním Zdi utáboří v jeskyních, vypráví mu Ygritte historku o Gendelových dětech, divokých, kteří se prý kdysi v jeskyních ztratili. Jon a Ygritte se milují a nechce se jim z jeskyně odejít.

28. Daenerys III (str. 383)

Daenerys se rozhodla, že Neposkvrněné zakoupí. Má zájem o všechny, dokonce i o ty, kteří ještě nedokončili svůj výcvik; je jí jasné, že při dobývání Západozemí bude potřebovat co největší vojsko. Avšak její lodě, včetně nákladu, postačují pouze na zakoupení dvou tisíc eunuchů. Přes Arstanovy protesty se proto rozhodne, že se vzdá jednoho ze svých draků. Otrokáři chtějí toho nejsilnější z nich, černého Drogona.

Dany se vrací do své kajuty na lodi, kde rozesmutnělá filosofuje o králích. Podle ní jsou na světě proto, aby přinášeli spravedlnost. V noci se jí zdá sen o bitvě na Trojzubci: je Rhaegarem, sedí na drakovi a ničí Uchvatitelovo vojsko oděné v ledu. Potom se v kajutě objeví Quaithe a připomíná jí svá slova: aby se Daenerys někam dostala, musí se vydat opačným směrem, zřejmě tedy do Ašaje. Pak Quaithe zmizí a Dany neví, zda to byl sen, anebo skutečnost.

Druhého dne proběhne na náměstí v Astaporu obchod. Daenerys dostává osm tisíc šest set Neposkvrněných a pět tisíc dalších eunuchů s nedokončeným výcvikem. Otrokářům v čele s Kraznysem předává zboží a Drogona. Pak Dany rozpoutá peklo. Drakům nakáže šlehat oheň a své nově nabyté vojáky vrhne proti městu; mají vyvraždit otrokáře a osvobodit otroky.

29. Sansa III (str. 398)

Když jsou nové šaty pro Sansu hotové, dostane se jí zvláštní péče, které je přítomna dokonce královna Cersei. Sansa nic netuší do okamžiku, kdy jí podá panenský plášť nevěsty s vyšitým zlovlkem Starků. Cersei jí oznámí, že dnes se má provdat za Tyriona.

O Sansu se pokouší mdloby. Jako ve zlém snu se setkává se svým nastávajícím. Tyrion se jí omlouvá a uklidňuje ji, přesto má Sansa co dělat, aby se nerozplakala. Takhle si svou svatbu rozhodně nepředstavovala. Děsí se rozverného obřadu uvádění do manželského lože, který má přijít po svatební hostině. Tyrion to však – k její velké úlevě – nepřipustí. Odvede si ji k sobě do pokoje. Jejich svatební noc však probíhá netradičně. Trpaslík se jí ani nedotkne.

30. Arya V (str. 411)

Harwin rozpráva Aryi o udatnosti jej otca. Dozvedáme sa príbeh z rebélie kde zraneného Roberta zachránil Eddard Stark. Bratstvo oddychuje v jaskyniach, ale pokľudné chvíle tejto a predošlých kapitol končia. Do jaskyne vchádza Sandor Clegane zajatý a s železami na rukách.

31. Jon IV (str. 422)

Divocí zdolávají Zeď. Po její stěně lezou tři skupiny zkušených nájezdníků, z nichž nejrychlejším je Jarl. Zeď je ve špatném stavu, v těchto místech již nebyla dlouho udržována. Těsně pod vrcholem se s Jarlem a jeho lidmi stěna utrhne. Čtyři divocí přijdou o život. Zbylí lezci však dosáhnou vrcholu zdi a vytáhnou nahoru provazové žebříky, po kterých Zeď zdolají ostatní. Je to snadnější, ale i tak ještě zahynou dva Thennové. „Zeď brání sama sebe,“ bleskne Jonovi hlavou.

Když se nahoru dostane Jon s Ygritte, jsou vyčerpaní a Ygritte ve slabé chvilce řekne Jonovi, že Mance v Mrazoklech neúspěšně hledal bájný artefakt Joramunův Roh zimy, jehož troubení má Zeď strhnout.

32. Jaime IV (str. 430)

Jaime se učí žít neveselý život bez ruky, kterou má kvůli obveselení Chrabrých kumpánů pověšenou na provaze kolem krku. Trápí ho nevýslovné bolesti, při životě ho udržuje pouze myšlenka na pomstu. Ani Brienne to nemá lehké. Ve chvíli, kdy tři kumpáni dojdou k rozhodnutí, že si s ní trochu užijí, však Jaime vykřikne: „Safíry!“, čímž jim připomene, že když ji nechají být, dostanou za ní tučné výkupné.

SPOILER: Na slovo, které ji zachránilo, si Brienne vzpomene později při jiné věšící příležitosti, a použije toto „zaklínadlo“ podruhé, čímž si kromě panenství zachrání i život.

Vargo Hoat je přivede na Harrenov. Hrad mají v držení Boltonové a Freyové. Jsou to seveřané, avšak situace se změnila. Již neslouží Robbovi, který je podle nich zradil. Lord Roose Bolton je vezme pod svou ochranu a nechá Jaimeho řádně ošetřit. Jaime přesvědčí pod pohrůžkou uškrcení mistra jménem Qyburn, aby mu zachránil z pravačky všechno, co se zachránit dá.

33. Tyrion IV (str. 442)

Bronn zavede Tyriona za Symonem Stříbrným jazykem. Tyrion má v plánu nabídnout zpěvákovi cestu po svobodných městech, na kterou by ho samozřejmě dostatečně zásobil penězi, ale Symon udává jinou cenu za mlčení. Kdyby se náhodou někomu ze sedmi zpěváků pozvaných na pěveckou soutěž během svatby Joffa a Margaery mělo něco přihodit, měl by být pozvaným on. Při smlouvání si brouká svou novou píseň Protože ručky ze zlata jsou stále studené, ale ruce ženy jsou teplé. Tyrion mu tedy dává slovo Lannistera, že jej Bronn vyhledá.

V pobočníkově věži pak Tyrion navštěvuje otce v záležitosti financí. U Lorda Tywina je právě zbrojíř, jenž představuje dva meče z Valyrijské oceli, jeden pro Joffryho a jeden pro Jaimeho. Tyrion přemýšlí, odkud se vzala ocel na meče. Lordu Tywinovi pak vyčísluje náklady na opravy města po bitvě a především nesouhlasí s výdaji na svatbu. Tywin však nechce šetřit, chce předvést před Tyrellům moc Lannisterů. Když Tyrion poznamená, že by tedy Lannisterové měli nést část nákladů, nechce o tom ani slyšet.

Otec Tyrionovi také řekne, že Tyrellové odmítli Cerseinu ruku pro Willase. Potom Tyrionovi důrazně připomene, že by si měl hledět manželských povinností. Objevuje se velmistr Pycelle se zprávou, že Noční hlídka byla napadena a Lord Velitel zřejmě padl. Tywin usuzuje, že by bylo na místě hlídce naznačit, že velitelem by se měl stát Janos Slynt. Tyrion tiše lituje, že nedal Janose raději popravit. Se Symonem už stejnou chybu neudělá. Lekce svého otce se učí dobře.

34. Samwell II (str. 458)

Přeživší z Pěsti Prvních lidí se snaží nabrat síly v Krasterově pevnosti. Samorostlý pán domu je sice hostí, avšak nechová se k nim příliš slušně. Někteří ho dokonce podezírají, že před nimi ukrývá tajnou spižírnu a schválně skrblí jídlem. Nemrtví a Jiní se naštěstí neobjevují. Fialka, jedna z Krasterových dcer (a zároveň jedna z jeho manželek) Samovi prozradí, že je to proto, že Kraster udržuje s „bohy“ dobré vztahy a obětuje jim své syny. Také Fialce se narodí syn a ona se bojí, že o něj přijde.

Samwell hovoří se Starým medvědem o tom, jak je dračí sklo účinné proti Jiným. Mormont dochází k závěru, že skutečným úkolem hlídky je strážit svět lidí před Jinými, nikoliv před divokými. Černí bratři se chystají na cestu zpátky na Zeď. Během chudé „hostiny na rozloučenou“ ale několika z nich vytečou nervy a pustí se s Krasterem do křížku, zprvu verbálního, pak i fyzického. Kraster je zabit. Starý medvěd Mormont se snaží zastavit vznikající chaos a též on skončí s nožem zanořeným v tělesných dutinách.

Ve zmatku se bratři Hlídky rozdělují a prchají. Umírající lord velitel nařizuje Samovi, aby šel ke Zdi a podal tam svědectví. Jeho posledním přáním je, ať se k Černým dá i jeho syn Jorah. Samwell s sebou bere také Fialku, které slíbil pomoc, a jejího syna. Na dvou koních se vydávají na cestu.

35. Arya VI (str. 478)

Arya zisťuje že starí známi z Kráľovho prístavišťa Thoros a lord Beric sú na nepoznanie. Z tučného a opitého kňaza s falošným horiacim mečom sa stal muž viery, v ktorom pán svetla prebudil dušu. Naopak z krásneho lorda sa stala vychudnutá troska muža s množstvom zranení, ktorý zdá sa viac nežije ako žije.

Proti „Psovi“ sa vedie súd a Arya prichádza s hlavnou obžalobou – viní mladšieho Cleganea zo zabitia Mycaha. Nasleduje boží súd, a tak ako je Martinovim zvykom dopadne inak ako by sa čakalo. Napriek tomu, že Dondarion bojuje s horiacim mečom, ktorý privádza Sandora do stavu úzkosti, ten ho nakoniec brutálnym úderom takmer rozpolí. Beric je odnesený preč a Sandor je ošetrovaný. Než sa rozhodne čo s ním, objaví sa živý Beric a rozkáže Psa prepustiť.

36. Catelyn IV (str. 492)

Lord Hoster zemřel. Je pohřben tradičním tullyjským způsobem, v hořícím člunu puštěném po řece. Válka se nevyvíjí vůbec dobře a Robb si uvědomuje, že prohrává, ačkoliv zatím ve všech bitvách zvítězil. Z Údolí stále nepřichází žádná odpověď na žádosti o pomoc. Třetina Robbovy pěchoty se z Harrenova pokusila učinit nepochopitelný a zbytečný výpad na Šerodol a byla rozprášena. A zdá se, jako by zlým zprávám nebyl konec; v Králově přístavišti byla Sansa provdána za Skřeta, Tyriona Lannistera. Železní vypálili Zimohrad, když se ukázalo, že jej nemohou udržet, a při dobývání byl zabit kastelán Rodrik Cassel spolu s mnoha Seveřany. Nemanželský syn lorda Boltona, Ramsay, odvedl přeživší do Hrůzova (tato zpráva není zcela pravdivá: ve skutečnosti Rodrika zabil a Zimohrad vypálil právě Ramsay).

Catelyn navrhuje uzavřít s Lannistery mír a zaměřit se na znovudobytí Severu z rukou železných. Robb ale o míru nechce nic slyšet. Prvořadou záležitostí je teď usmíření Freyů. Do Řekotočí z Dvojčat přijíždějí Chromý Lothar a Walder Řeka, dva synové lorda Waldera Freye, a předestírají své podmínky: král Robb se musí lordu Walderovi osobně omluvit a lord Edmure se musí neprodleně oženit s Roslin, nejmladší Walderovou dcerou. Zejména Edmurovi to není příliš po chuti, ale nezbývá, než souhlasit.

37. Davos IV (str. 506)

Ser Axell přivádí Davose před krále a vyhrožuje mu smrtí, pokud nepodpoří Axellovu touhu stát se novým pobočníkem. Stannis potvrzuje, že se chystá nechat zabít Alestera za zradu a Axell předestírá svůj plán na dobytí Klepeta. Davos to považuje za bláznovství. Axell šílí a král ho posílá pryč. Stannis dle svých slov netouží po trůnu, ale je je jeho povinností jako právoplatného dědice ho získat a očistit dvůr od zrádců jako je Varys a Jaime Lannister.

Král Stannis povyšuje Davose na lorda a pobočníka krále. Davos ho hned vzápětí odrazuje od války, ale to už přichází Melisandra. „Ne tyhle malé války, velká bitva…brzy přijde chlad a noc, která nikdy nekončí.“ Stannis sám sebe viděl ve sněhu obklopeného muži v černém s pochodněmi a cítil chlad. Melisandra říká, že Západozemí se musí spojit pod králem Stannisem, aby mohlo čelit tomu, jehož jméno se nevyslovuje. Melisandra mluví o zabití Edrika bouře a probuzení kamenného draka, ale to Stannis odmítá. Poté král vezme do ruky tři pijavice nacucané královskou krví Edrika a postupně je vhodí do ohně, přičemž pokaždé vyřkne jedno jméno: Joffrey Baratheon, Balon Greyjoy, Robb Stark.

38. Jaime V (str. 521)

Jaime se potká s Brienne v lázni v jedné kádi a při té příležitosti jí poskytne lekci z nedávné historie. V záchvatu upřímnosti jí vypráví, jak to bylo s Robertovou válkou a smrtí Aeryse doopravdy. Šílený targaryenský král měl v úmyslu město zapálit. To byl hlavní důvod, proč ho Jaime zabil, a následně i všechny pyromancery. Brienne je ohromena. Dosud slýchala něco úplně jiného.

Poté jdou oba na večeři s lordem Boltonem. Ten Jaimemu nenuceně připomene, že na jeho hlavu je vypsáno několik odměn. Má v úmyslu zanechat Harrenov Vargo Hoatovi a sám odjet na svatbu, ze které se později stane Rudá. Bolton si myslí, že válku vyhrají Lannisteři a posílá proto Jaimeho domů, aby s nimi byl zadobře. Brienne zůstává Koze.

39. Tyrion V (str. 536)

Tyrion byl vybrán k tomu, aby jel naproti dornskému poselstvu za Černovodu a přivedl je do hlavního města. Když se poselstvo blíží, Bronn popisuje jaké korouhve vidí a Podrick vyjmenovává rody, kterým patří. S princem z Dorne dorazili zástupci devíti nejvýznamnějších dornských rodů a Tyrionovi připadá, že je měl uvítat sám Joffrey, ač ten by pravděpodobně vyvedl nějakou hloupost.

Princem ovšem není dnou stižený Doran, ale jeho bratr Oberyn, proslulá Rudá zmije, obávaný bojovník a údajně travič, navíc doprovázený svou milenkou Ellariou Písek. Tyrion tuší, že z toho nevzejde nic dobrého. Oberyn se k Tyrionovi chová velmi nenuceně a vzpomíná, že jej již viděl krátce po narození při návštěvě Casterlyovy skály spolu se svou sestrou Elií. Vypráví Tyrionovi, jak se tehdy k němu jako k miminku chovala Cersei krutě, zatímco Jaime jej bránil. Když dojde řeč na Elii, téma se stočí na otázku spravedlnosti za její smrt, konče Gregorem Cleganem a počínaje tím, kdo vydal rozkaz. Tyrion ho upozorňuje, že se třemi stovkami mužů proti Královu přístavišti, kde právě sídlí lannisterská a tyrellská armáda, mnoho nepořídí.

Oberynovým sebevědomím to nijak neotřese. Tyrion mu tedy dá radu, že jestli by Oberyn rád zemřel s ženským ňadrem v ruce, jak předtím poznamenal, měl by neustále mít nějaké po svém boku.

40. Arya VII (str. 549)

Bratstvo hneď zrána prepadlo skupinu hrdlorezov z „Brave Companions“ neďaleko septa a pobilo ich. Zopár zajatých na čele s vodcom skupinky skončilo obesených na stromoch za zvukov Tomovej lutny. Aryina túžba dopriať ten istý osud aj Sandorovi nie je vypočutá, Pes sa vylízal z rán, dostal meč a odišiel.

V tej noci si Aryi dostáva ďalšej lekcie zo života, ktorý nie je piesňou a ktorý je iný ako san a pohľad zdá. Hoci si Bericovi muži šeptajú o ťažkých ranách a liečiteľskom majstrovstve Thorosa, sám Bleskurýchly lord sa Aryi zveruje so svojím osudom. Šesť krát bol zabitý a Thoros cíti, že už ho veľakrát nedokáže vrátiť späť medzi živých. Z veselého pána sa stala chodiaca smutná postava. Nepamätá si svoj domov, ani svoje obľúbené jedlo. Nepamätá si ani všetkých mužov, ktorý pred ním pokľakli. Najnovším z nich sa stáva Gendry, ktorý sa rozhodne zostať v Bratstve ako kováč.

41. Bran III (str. 564)

Bran s ostatními dojdou do malé opuštěné vesnice u jezera, uprostřed něhož leží ostrov s věží, v které dle Brana strávila noc Dobrá královna Alysanne. Bran odhaluje tajemství věže; pod hladinou jezera je kamenná cesta vedoucí až ke vchodu. Ve věži se schovají před bouří. Bran jim vypráví o pevnostech podél Zdi; všechny brány byly po opuštění hradů pečlivě zapečetěny, až zůstaly jen tři dnes používané pevnosti. Hodor začne ze strachu z bouřky křičet. Bran se k němu natáhne stejně jako se natahuje k Létu a uklidní ho. Jojen zpozoruje muže ve vsi a Bran vstoupí do Léta, aby zjistil víc…

42. Jon V (str. 575)

Po zdolání Zdi míří divocí obloukem na východ k Černému hradu. Cestou někteří z nich obdivně hledí na rozvaliny tvrzí a strážních věží, zbudovaných v dřívějších dobách, kdy bylo okolí Zdi více obydlené. Ygritte je na hrady velice zvědavá a Jon se jí snaží vyprávět o způsobu života na jih od Zdi. Jejich způsob myšlení se však v mnoha věcech zásadně liší.

V místě zvaném Královnina koruna Jon Ygritte povídá příběh královny Alysanne, která kdysi navštívila Zeď, zatímco okolo zuří bouře. Jejich povídání je však přerušeno, když Thennové zajmou osamělého starého muže s koněm. Styr po Jonovi chce, aby muže zabil na důkaz, že patří k divokým, ten to však odmítne udělat. Ygritte se rozhněvá a zajatce zabije sama.

V tu chvíli se s úderem blesku zjeví obrovský zlovlk, který divoké napadne. Jon využije situace, skočí na koně a s taseným Dlouhým drápem se proseká pryč. Když po několika hodinách úprku zastaví, zjistí, že mu z nohy trčí šíp, který pravděpodobně vystřelila Ygritte.

Za pomoc díky sarvenovi, Létu, headovi, flankerovi a Joeovi.