Jaime Lannister - arogantní mizera nebo nepochopený hrdina?

upraveno 18. října 2012 v Postavy a bytosti
Chtěl se stát Arthurem Daynem a místo toho skončil jako Králokat.
Zabil svého krále a nestyděl se za to.
Miloval svou sestru a pro lásku k ní zmrzačil dítě.
Dělal pro lásku strašné věci.
Zklamal svého otce, ztratil svého bratra.
Přišel o ruku a našel sám sebe.
Jaime na počátku ságy a Jaime na jejím (prozatímním) konci, to jsou dvě různé osoby.
Ale může se někdo změnit doopravdy?
A proč by to dělal?
Co si o Jaimem myslíte? Dokázali byste mu odpustit? Obdivujete ho? Nesnášíte ho? Líbí se vám jeho vlasy? :-)

135

Komentáře

  • upraveno 19. října 2012
    Nevada má pravdu. Cersei ječí: "On nás viděl!" Měl si to přeložit tak, že to má nechat na ní, aby Brana postrašila? To až pozdějc mu Cersei říká, že se to tak mělo udělat. Její povaze to vlastně odpovídá... ona nic, to Jaime to přece udělal.
  • upraveno 19. října 2012
    Tyna napsal(a):

    brbr napsal(a):

    Tyna: nemyslím, že ho ztráta pazoury změnila (mozek byl donucen používat z více důvodů :).
    )

    Tak to čteme každý jinou knihu...
    Špatně jsem se vyjádřila: a) moc nevíme, jaký byl s oběma rukama (resp. moc o něm nevíme do vlastní POV), b) mozek ho donutila používat mimojiné i smrt Tywina, šílenství Cersei,....
  • upraveno 19. října 2012
    No jaime byl ke spoustě věcí dotáhnut kvůli okolnostem, ale podvádění krále se svojí sestrou mi přijde zvrácené i když ji miluje, což je pro mě dost slabý argument.A Branova zmrzačení nikdy moc nelitoval i když za to mohli oni, ne Bran. Ano po useknutí ruky se změnil k lepšímu a přišel mi podobně "zlý" kladas jako Tyrion, ale Bran a incest se nepromíjí... ZÁPORÁK
  • ThorarThorar Když umřel, tak umřel.
    upraveno 19. října 2012
    A jak byste vyřešili tu situaci s Branem vy?
  • Everett_YoungEverett_Young Praise the sun
    upraveno 19. října 2012
    Ok, považuju Jaimeho (společně s Bronnem) za nejvtipnějšího v Písni
    A co Bolestínský Edd? Ten má zase smůlu protože se na něj zapomnělo! :D
  • upraveno 19. října 2012
    Thorar napsal(a):

    A jak byste vyřešili tu situaci s Branem vy?

    Nesukat so sestrou :)

    Mohol ho vtiahnut dnu a pohrozit smrtou celej rodiny, kralovym hnevom alebo bubakom v skrini.
  • ThorarThorar Když umřel, tak umřel.
    upraveno 19. října 2012
    Jo to by určitě zabralo, tak na půl dne :-)
  • upraveno 19. října 2012
    Ani ten pad velmi nezabral :). Ja len hovorim, co mohol urobit
  • ThorarThorar Když umřel, tak umřel.
    upraveno 19. října 2012
    Pád by zabral kdyby se do toho nesral Joff s dýkou a touhou po Robertově uznání :-)
  • upraveno 19. října 2012
    No nezabral, lebo Stannis a vrabceky vedeli svoje uz davno.
  • ThorarThorar Když umřel, tak umřel.
    upraveno 19. října 2012
    To jo, ale očité svědectví je trošku víc, mimoto Stannise moc vážně nebrali.

    To je ale jedno, pořád mě zajímá co podle vás měl udělat aby to dávalo smysl.
    Vyhrožování by dlouho nevydrželo, někdo by si jistě všiml jak se Bran chová jinak a vytáhl by to z něj.
  • BenjiBenji so much universe, so little time
    upraveno 19. října 2012
    To je těžká otázka. Já být na Jamieho místě nevím jak bych se zachoval. No vlastně asi vím a dost mne to děsí.. :(
  • upraveno 19. října 2012
    Everett Young napsal(a):

    Ok, považuju Jaimeho (společně s Bronnem) za nejvtipnějšího v Písni
    A co Bolestínský Edd? Ten má zase smůlu protože se na něj zapomnělo! :D
    Nezapomnělo, jen není tak vtipný jako oni - má jiný styl humoru, který mi až tolik nesedí.
  • upraveno 19. října 2012
    Thorar: ocite svedectvo od maleho chlapca :)
  • ThorarThorar Když umřel, tak umřel.
    upraveno 19. října 2012
    Ale ne jen tak ledajakého, od mladého Starka, to si myslim už něco znamená, ne?
  • upraveno 19. října 2012
    Thorar: Ne, neznamená. Cersei a Jaime se mohli před Robertem společně zasmát nad fantazií malýho kluka. Královnu a rytíře by rozhodně všichni brali vážnějc než Brana. Pro Jaimeho prostě nějaký cizí kluk znamenal asi tolik jako otravný komár a shodit ho z věže bylo nejjistější řešení. A souhlasím, že toho nikdy doopravdy nezalitoval.
  • ThorarThorar Když umřel, tak umřel.
    upraveno 19. října 2012
    Myslim, že Ned by mu uvěřil. Proč by si něco takového vymýšlel? A teď nevim jestli už v té době Stannis něco věděl?
  • upraveno 19. října 2012
    Thorar napsal(a):

    Myslim, že Ned by mu uvěřil. Proč by si něco takového vymýšlel? A teď nevim jestli už v té době Stannis něco věděl?

    Důležité by bylo, čemu by věřil Robert a to je myslím jasné. A Stannis začal mít podezření už dřív než Jon Arryn.
  • ThorarThorar Když umřel, tak umřel.
    upraveno 19. října 2012
    No rozhodně by Ned byl mnohem podezřívavější a obezřetnější. Našel by důkazy mnohem dřív, věděl co hledat, dopadlo by to pro incesťáky asi mnohem hůře.
  • upraveno 19. října 2012
    Thorar napsal(a):

    No rozhodně by Ned byl mnohem podezřívavější a obezřetnější. Našel by důkazy mnohem dřív, věděl co hledat, dopadlo by to pro incesťáky asi mnohem hůře.

    Plným právem :D
  • ThorarThorar Když umřel, tak umřel.
    upraveno 19. října 2012
    Ty prostě nepřeješ ryzí a vroucí lásce :-)
  • upraveno 19. října 2012
    Když Cersei "vysvětlila" Nedovi, proč Brana shodili, sám připustil, že by i Catelyn jednala podobně...
  • upraveno 19. října 2012
    Když Cersei "vysvětlila" Nedovi, proč Brana shodili, sám připustil, že by i Catelyn jednala podobně...
  • upraveno 19. října 2012
    brbr napsal(a):

    Špatně jsem se vyjádřila: a) moc nevíme, jaký byl s oběma rukama (resp. moc o něm nevíme do vlastní POV), b) mozek ho donutila používat mimojiné i smrt Tywina, šílenství Cersei,....

    a) souhlas, něco málo víme ze vzpomínek Tyriona, jinak prakticky nic.
    b) tohle není zdaleka jen o úrovni myšlení, bez té useknuté ruky by prostě Martinovi takovou změnu nazírání na svět (nemluvil bych přímo o charakteru) nikdo nežral.

    Pro 15-letého kluka může být hraní si na rytíře celý jeho svět, nicméně pro chlapa po 30-ce to jako náplň ani zdaleka nestačí (věřte mi :-) , což si Jaime začínal konečně sám uvědomovat, a dal mu to ostatně najevo i Tywin. "Převýchova" od Brienne - pro mě jedny z nejzábavnějších kapitol - mu dala schopnost určité sebereflexe, ale to zmrzačení věci podstatně urychlilo. Namáhat kedlubnu by si nejspíš musel začít i tak, pokud by chtěl svůj život změnit, ale určitě by to nemělo takový spád.
  • upraveno 20. října 2012
    Jaime urobil prvu blvbosť keĎ sa stal bielym kôli svojej sestre.. dalo sa to podľa mňa zariadiŤ aj inak
  • upraveno 20. října 2012
    No prezrad, ako :)
  • upraveno 20. října 2012
    z ostať v blizkosti u niakeho lorda v pristavisku ako panoš?
  • upraveno 20. října 2012
    Vela lordov v pristavisku by si nenasiel, ktorym by mohol sluzit dedic Skaly. A este ako by mu to zdovodnoval, to by bola otazka :)
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 20. října 2012
    Jaime byl v té době už rytířem. Sloužit jako panoš nepadalo v úvahu.
  • Ešte by som sa vrátila k udalostiam kráľovraždy. Zabil kráľa a za to sme mu vďační, hoci obyvateľstvo Západozemia to dáva najavo dívaním sa cez oči. Ako by naň asi reagovali, keby po vražde kráľa zabil aj seba, teda by teoreticky splnil to bránenie kráľa do smrti a ešte keby k tomu pripojil nejaký odkaz typu - Ľutujem tohto činu, keáľostvo je pre mňa dôležitejšie než kráľ, bla bla bla... - Jaime by to neurobil, mladý osemnásťročný biely lev má život rád. Ale čisto teoreticky, keby to urobil, mohlo by to nejak zmeniť názor verejnosti? :-k
    Neviem prečo, ale mňa ten twincest ani veľmi neirituje. Branna mu neodpustím, veľa iných možností síce nemal a Cersei bola totálne spanikovaná, ale že mu to nebolo ani trochu ľúto... A napadnutie Neda a jeho strážcov má tou dobou vážne rozzúrilo. Veselo som ho neznášala naprieč niekoľkými knihami a potom dostal POV a trocha vývoja a veľmi rýchlo si ma získal.
    Zaujímalo by ma čo mal znamenať ten sen s Brienne, teda okrem toho že ju už má asi rád viac než si uvedomuje. Bola by tu možnosť že on a Jon (podobný sen) majú byť zvyšné dve netargaryenske hlavy k platinovej bloncke v Meereene?
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.