Zpoveď revoluční generace

upraveno 29. března 2012 v Rozličný pokec
Protože mě někteří obvinili z vytvoření velkého off topicu, pokouším se založit nové téma. Jde o reakci na tento článek Zpoveď revoluční generace . Za sebe mohu říci, že tak 95% věcí mě také potkalo. Jak jste na tom vy?
«1345

Komentáře

  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 29. března 2012
    Che, prolejzačky byly pro malý - my jsme (jako drsňáci) lezli po stromech a největší HC bylo podlézt mřížku, která chránila okno sklepa pod úrovní země :) a hráli jsme bojovky o dobývání vlajky (= strom). Hráli jsme maso o stěnu baráku (jednou se nám podařilo rozbít obě 2 sklepní okna, která ve zdi byla). A vlastně prolejzačku (u souseda jsme používali na dobývání hradu - dřevěné schůdky a klouzačka)
    Pampalábusek byl ňouma, já žrala Mufa :)
  • upraveno 29. března 2012
    Mně se nezdá termín revoluční generace, pokud je "revolucí" míněn rok 89. Tímto názvem bych označil lidi narozené okolo roku 70, tedy ty, kteří zažili změnu poměrů již na prahu dospělosti. Článek odpovídá spíš pohledu lidí narozených 85 a dál.

    Co se týče vývoje technologií a masové zábavy, kolem kterých se většina obsahu točí, je vidět jak krátkou životnost mají všelijaké trháky a trendy. Zajímavější mi přišly navazující posty lidí tady, kteří se více rozepisovali o tom, co skutečně prožili.

    Já jsem své první, a pokud si dobře vzpomínám, tak i poslední, okno rozbil cca ve 3 letech a jinak jsem nic moc zásadního neprovedl. Většina trendů mě úspěšně míjí, televizi nesleduji, a z komunikačních "novinek" posledních 20 let používám akorát IM (dost), email (téměř výhradně pracovně) a velice sporadicky mobilní telefon.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 29. března 2012
    Ugla: já to pochopila jako generace narozená kolem 89. (třeba 86-92)
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 29. března 2012
    Mělo by to tak být. Lidem narozeným po roku 1970 se teď často říká Husákovy děti, podle té debilní písničky.
  • upraveno 29. března 2012
    No ta písnička to jen vrátilo do povědomí, ale říkalo se jim tak už dřív. K jejich nelibosti. Tady přihřeju polívčičku svému šéfovi, ale ten právě nemá moc rád tenhle pojem a ve speciálním vydání Respektu k Havovi Husákovy děti označil za Havlovy teenagery - to je zas hodně hezký, tak se to vyvažuje.
  • upraveno 29. března 2012
    @Krisa: Tak to zjevně je, já jen že pod "revoluční generací" bych si spíš představil ty, co nějak sami revoltovali... Když bylo 20 let od dotyčné "revoluce", uvědomil jsem si, že vlastně učím lidi, kteří se narodili až po ní.

    Cvičil jsem matiku v prváku tehdy čerstvě založené FIT, ČVUT, která první roky neměla ještě dost interních zaměstnanců. Bylo celkem bolestné vidět, jak tyhle lidi nedlouho poté ukázkově využily nově vytvořené politické strany, aby se dostaly k lizu - teď kvůli tomu jejich o pár let mladší následovníci chodí demonstrovat :-)

    Každopádně mě to přinutilo zamyslet se nad tím, jaký si asi člověk udělá názor na dobu, kterou nezažil a kolik ze "zaručených faktů" je onou stokrát opakovanou lží.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 29. března 2012
    Ugla: Já jsem ten článek nebrala vůbec z pohledu politiky, ale spíš zábavy, rošťáren, her, hudby, pořadů a stylu vůbec (taštička na klíče - já měla fialovou a brácha oranžovou)
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    upraveno 29. března 2012
    No prostě porevoluční děti. Ti co komanče a rudou zář nad Prahou viděli jen v dokumentech.
    Vůbec nevím to je taštička na klíče, ale peněženku se suchým zipem používám do dnes :D
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 29. března 2012
    No ta písnička to jen vrátilo do povědomí, ale říkalo se jim tak už dřív.
    Je zajímavý, že já to slyšel prvně až díky tomu hudebně antitalentnímu uskupení. Moje ségra je ročník 73, hmm, že by se s tím někdy setkala? Nevím o tom. A já jsem koneckounců ročník 79, takže do toho skoro spadám taky. Ono takový to "se říkalo", "všichni to říkali", "bylo známo", to jsou výrazy který když často slyším od někoho mladšího než jsaem já tak mám chuť si s ním od srdce pohovořit.
    ve speciálním vydání Respektu k Havovi Husákovy děti označil za Havlovy teenagery
    Fuj, tomu bych řek spíš vlezdoprdelismus než hezký... Mě osobně by to urazilo (i ten samotnej teenager, natož Havlův) a moje ségra by tvýho šéfa vzala pohrabáčem.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 29. března 2012
    Montezuma3: To je tahle paráda :). Ta šňůrka se dala kolem krku a byla tak dlouhá, že peněženka se bimbala někde v oblasti břicha.
  • upraveno 29. března 2012
    Krisa napsal(a):

    Montezuma3: To je tahle paráda :). Ta šňůrka se dala kolem krku a byla tak dlouhá, že peněženka se bimbala někde v oblasti břicha.

    Takovou máme doma. Žlutou s rybičkama.
  • upraveno 29. března 2012
    flanker.27 napsal(a):

    Ono takový to "se říkalo", "všichni to říkali", "bylo známo", to jsou výrazy který když často slyším od někoho mladšího než jsaem já tak mám chuť si s ním od srdce pohovořit.

    Vždycky když čtu nějaké výplody o tom, "jací jsme byli a co jsme dělali" v sedmdesátých a výš (od max. třicetiletých novinářů) , začínám se bát, že to, co si myslíme o životě dejme tomu na počátku 20. století, nebo nedej bože o jedno až několik století dřív, musí být nebetyčné bludy, vzhledem k tomu, jak je strašně v představách lidí, co si to nepamatují z vlastní zkušenosti , zkreslená doba před třiceti lety.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 29. března 2012
    Já jsem ten článek nebrala vůbec z pohledu politiky, ale spíš zábavy
    Ono to tak nějak souvisí. Já a ugla jsme generace (jak jsem už nepřímo naznačoval poněkud nechápajícímu Amarounovi) zvyklá dodržovat řadu norem nepsanejch prostě díky určitýmu vnímání autority, zdravýho rozumu a troufám si říct řádný výchovy. Nechránilo nás spousta předpisů, který dle mýho často vedou spíš k ochraně blbosti před zdravým rozumem. pokud bych chtěl bejt cynik, tak bych řek, že systém "nešikovný maso musí pryč" vede k zodpovědnosti a tomu, že si každej uvědomuje hodnotu sebe a svý činnosti, zatimco systém předpisů "rozteč mezi žbrdlinama prolejzačky muší bejt tolik a tolik mm" vede k tomu, že se pitomé maso z populace nevyřadí a dál utěšeně jeho četnost narůstá :)
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 29. března 2012
    flanker.27: No jestli se nešikovný maso vyřazovala na prolejzačkách s rozdílnejma dírama mezi šprušlema, tak to muselo být fakt peklo :D. Spíš jsem tím nepolitickým pohledem myslela to, že generace o které se v tom článku píše si o revoluci mohla myslet tak maximálně "jé, ty kovový věcičky dělají hezký zvuk" (byly mi 2 roky), ale že šlo o rychlý přehled věcí, které byly v našem životě.
    Jo a pojem Husákovy děti se u nás ve škole používá (např. v demografii), jako ekvivalent pro "silné ročníky" kolem roku 70, kdy byly nějaké finanční výhody) nevím, jestli se to jmenovalo porodné) k nově narozenému dítěti, které byly spojovány s Husákem (nevím, jestli to navrhl nebo co), takže mi to hanlivé nepřijde. Líbí se mi víc silné ročníky, ale Husákovy děti jsou všem hned jasné.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 29. března 2012
    flanker.27 napsal(a):

    Já jsem ten článek nebrala vůbec z pohledu politiky, ale spíš zábavy
    Ono to tak nějak souvisí. Já a ugla jsme generace (jak jsem už nepřímo naznačoval poněkud nechápajícímu Amarounovi) zvyklá dodržovat řadu norem nepsanejch prostě díky určitýmu vnímání autority, zdravýho rozumu a troufám si říct řádný výchovy. Nechránilo nás spousta předpisů, který dle mýho často vedou spíš k ochraně blbosti před zdravým rozumem. pokud bych chtěl bejt cynik, tak bych řek, že systém "nešikovný maso musí pryč" vede k zodpovědnosti a tomu, že si každej uvědomuje hodnotu sebe a svý činnosti, zatimco systém předpisů "rozteč mezi žbrdlinama prolejzačky muší bejt tolik a tolik mm" vede k tomu, že se pitomé maso z populace nevyřadí a dál utěšeně jeho četnost narůstá :)
    Být na Facebooku, tak okamžitě dávám To se mi líbí :)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 29. března 2012
    Jo, a nebyl facebook a likování znamenalo špatně napsaný lakování. :)
    No jestli se nešikovný maso vyřazovala na prolejzačkách s rozdílnejma dírama mezi šprušlema
    Právě že ne, páč lidi byli nucený chovat se rozumě. Svět byl míň blbuvzdornej a lidi to nutilo myslet, jak to podávaj Šimek a Krampol v kultovním rozhovoru s japonským železničářem :)
    Jo a pojem Husákovy děti se u nás ve škole používá
    Proti tomu samozřejmě nic nemám, ale prostě to nepovažuju za dřív všeobecně používanej a přijímanej termín. BTW ty pobídky byly především bezúročná půjčka 200 000 na byt.
  • upraveno 29. března 2012
    @Krisa: souhlasím, o tom ten článek také byl. Já akorát k těm trendům nemám moc co napsat, taštičky přišly až po mně :-) Mohl bych se tak ještě vyjádřit k tomu Wolfovi, kterého jsem samozřejmě dopařil, akorát ve Spear of Destiny jsem nebyl sto najít jeden "secret", ač bych přísahal, že jsem poctivě "oťukal" všechny zdi na daném patře. A to už nemluvím o tom, že na bonusových patrech nebyly na konci procentuální statistiky, takže hrůza pomyslet, co mi ušlo tam :D

    Termín Husákovy děti odráží soubor propolulačních opatření z doby normalizace, v jejichž důsledku byly zmíněné ročníky silné. Zajímavé jinak je, že když G. Husák zemřel, nikdo vlajky na půl žerdi nespouštěl, apoň na VŠ ne. Hlavně že měříme všem stejným metrem. Na téma V. Havel byste si s flankerem museli asi založit vlastní topic, ale pravděpodobně by to stejně skončilo u toho pohrabáče. Už se vám vlastně přiznal, co provedl, když měl jednou Havel v Městské knihovně v Praze výstavu?
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 29. března 2012
    Nepřiznal. Nabonzuj ho ;)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 29. března 2012
    Nebyla to výstava, ale jakési kecání :)
  • upraveno 29. března 2012
    Super vzpomínání. Husákovy děti taky nevnímám negativně, prostě jsou to silné ročníky, které v určitou dobu ovlivnily život v ČR. Hlavně, když jim bylo kolem 30 a všichni si vzpomněli, že je třeba vyrábět děti. :-)
    Teď si každý stěžuje, že se rodí málo dětí, ale že by vláda udělala nějaké pobídky?

    Co se týče nešikovného masa, nejvíce mě štve, když se vynakládají velké prostředky na záchranu někoho, kdo chce mermomocí získat Darwinovu cenu. A tím nemyslím nedonošence v inkubátoru, ale např. horolezce nebo jeskyňáře, co lezou, kam nemají.

    Ještě z devadesátých let vzpomínám na Železného a jeho Volejte řediteli, jak se snažil každou neděli v poledne moralizovat a vychovávat obyčejný lid. "To není žádný černoch, pro nás je to pan Koranteng." To mě nutilo k představě, jak někdo na večírku chce vědět, který je to ten pan Koranteng. "Vidíte toho pána v obleku? Má černé kudrnaté vlasy. Hnědé oči. A zelenou kravatu. Drží v ruce skleničku..."
  • upraveno 29. března 2012
    @Nevada: Na vývěsku významných událostí ze života knihovny připsal k oznámení oné akce "Havel, metelesku blesku!", ale než stačil jmenovaný dorazit, přišla na to flankerova vedoucí, velká to Havlova fanynka, a přinutila ho to odstranit.

    Nevím, jak to píšete tady, ale pwnt by Krisa&flanker. Myslím tím ty Husákovy děti.

    @Isca: Přesně to jsem měl na mysli.
  • upraveno 30. března 2012
    Já osobně považuju termín "Husákovi děti" za zavedený a obecně známý, ale asi by to chtělo udělat výzkum na reprezentativním vzorku, aby se to potvrdilo. Jde o děti narozené v souvislosti s propopulační politikou v období normalizace (přídavky na děti, bezúročné novomanželské půjčky apod). Propopulační politika trvala celá sedmdesátá léta, nejvíc dětí v čs dějinách se ale narodilo 1974.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 30. března 2012
    Je to zavedený, slyšeli jsme to v televizi :))
  • upraveno 30. března 2012
    Ben Nevis napsal(a):

    Teď si každý stěžuje, že se rodí málo dětí, ale že by vláda udělala nějaké pobídky?

    To by nezabralo. V současné době by takové pobídky zvýšily porodnost pouze u těch skupin obyvatelstva, u kterých si to moc nepřejeme. A to nemyslím výlučně podle etnik, ale prostě u lidí, kteří rodí děti "za prachy". Vysoká porodnost v období normalizace byla dána kombinací nedostatku možnosti jiné životní realizace, absence fungující antikoncepce a jistoty, kterou vám může poskytnout pouze totalitní stát (děti nijak zvlášť nesnižovaly životní úroveń, která byla nic moc, ale furt podobná, jako mají sousedi, takže to lidem nepřišlo). V dnešní době si můžete přesně naplánovat, kdy budete mít děti a když to neklapne, je to spíš proto, že to nejde, ne, že by někdo otěhotněl nechtěně.

    Pokud by někdo chtěl zvyšovat porodnost v dnešní době, měl by zajistit, aby se každé dítě dostalo do školky. To by mohlo mít určitý efekt, protože všechny matky se bojí o pracovní místo. Ale ani tak si nemyslím, že bychom přelezli přes dvě děti na ženu (což je hranice prosté reprodukce, kdy národ nevymírá). btw: mě vždycky pobaví moralisti, kteří křičí o vymírání národa a vykřikují, že je to dáno feminismem/pohodlností/mohou za to židé, ale sám nemá dítě žádné nebo maximálně jedno. Kdo chce kázat vodu, nesmí pít víno :-)
  • upraveno 30. března 2012
    Je to zavedený, slyšeli jsme to v televizi :))
    Válka skončila, bylo to v televizi :-) ne, vážně, když někdo nezná Husákovo ticho, nedivím se, to je místní věc, ale Husákovy děti mi přijdou jako terminus technicus.
  • upraveno 30. března 2012
    Tyna napsal(a):

    Vysoká porodnost v období normalizace byla dána kombinací nedostatku možnosti jiné životní realizace, absence fungující antikoncepce a jistoty, kterou vám může poskytnout pouze totalitní stát (děti nijak zvlášť nesnižovaly životní úroveń, která byla nic moc, ale furt podobná, jako mají sousedi, takže to lidem nepřišlo).

    Že by si lidé pořizovali děti, protože neměli nic lepšího na práci než je vychovávat? Zajímavé je, že toho pak tolik stihli i s těma dětma. Nevím vůči čemu se má vztahovat ta "nic moc" životní úroveň, vzhledem k tomu, že celá střední Evropa je na tom v posledních pár staletích extrémně dobře. Pokud je to myšleno vůči naší současnosti, tak jim to tenkrát asi fakt nepřislo :-)
  • upraveno 30. března 2012
    Já myslím, že Tyna má úplnou pravdu. Je mi 28, tak nevím, ale všichni říkají, že tehdy měli mnohem, ale fakt mnohem víc času. Na všechno.
  • upraveno 30. března 2012
    Děti byly i jistým nátlakovým prostředkem - dvě generace v panelákovém bytě králíkárně šly, tři ne, a stát to chápal.
  • upraveno 30. března 2012
    A to přitom chodili až do sedmdesátých let do práce i v sobotu. Nj. holt "po práci dnes není čas a za víkend se nedá nic stihnout, je to fakt hrůza."

    Možná ho prostě jenom méně zabíjeli řešením kravin, postováním na fórech apod. ;-) Čím víc něčeho člověk má, tím víc tím obvykle plýtvá.

    @Tyna: já znám jen Stalinovo ticho, co je tím Husákovým?
  • upraveno 30. března 2012
    Táta říkal, že v sobotu jen do poloviny šedesátých let. Pak už jen sem tam pracovní soboty. Jj, kompjútry ubíraj neskutečně času...
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.