Co by kdyby

upraveno 3. prosince 2014 v Spekulace
Co by se stalo kdyby
Před knihami
1) Rhaegar zabil Roberta na Trojzubci
2 Jaime se oženil s Lysou Tully
3) Mace Tyrell dobyl Bouřlivý konec, a Dorne by se zapojilo do války
4) Hoster Tully vyvraždil Freye
Hra o trůny
1) Ned odmítl Robertovu nabídku
2) Ned odjel z Přístaviště do Dračího kamene
3) Joffrey poslal Neda do hlídky
4) Walder Frey poslal Robba do háje
Střet králů
1) Stannis by se spojil z Arryny
2) Cresen otrávil Melisandru
3) Renly dobyl KP
4) Daenerys odjela do Pentosu
5) Theon nezaútočil na Zimohrad
Bouře mečů
1) Robb se nevyspal s Jane Westerling
2) Sansa by otěhotněla s Tyrionem
3) Nedošlo k RS
4) Oberyn zabil Horu
135678

Komentáře

  • @Aviv: ...souhlasím a budu jen rád, když to rozvedeš. Takže hypoteticky... Ned, Jon a Hoster se blíží ke KL, k hradbám dorazil Tywin a žádá o vstup do města. Loayalisté byli u brodu rozprášeni, Rhaegar padl do zajetí (vyber si, zda je v bezvědomí), Robert padl.
    A co dál?
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    Jay napsal(a):

    @Aviv: ...souhlasím a budu jen rád, když to rozvedeš. Takže hypoteticky... Ned, Jon a Hoster se blíží ke KL, k hradbám dorazil Tywin a žádá o vstup do města. Loayalisté byli u brodu rozprášeni, Rhaegar padl do zajetí (vyber si, zda je v bezvědomí), Robert padl.
    A co dál?

    Jay napsal(a):

    @Aviv: ...souhlasím a budu jen rád, když to rozvedeš. Takž
    e hypoteticky... Ned, Jon a Hoster se blíží ke KL, k hradbám dorazil Tywin a žádá o vstup do města. Loayalisté byli u brodu rozprášeni, Rhaegar padl do zajetí (vyber si, zda je v bezvědomí), Robert padl.
    A co dál?

    Jay napsal(a):

    @Aviv: ...souhlasím a budu jen rád, když to rozvedeš. Takže hypoteticky... Ned, Jon a Hoster se blíží ke KL, k hradbám dorazil Tywin a žádá o vstup do města. Loayalisté byli u brodu rozprášeni, Rhaegar padl do zajetí (vyber si, zda je v bezvědomí), Robert padl.
    A co dál?

    1) Stejný scénář jak v reálu, akorát kdybyby se v Přístavišti objevil Rhaegar, tak bych na Tywinovo přežití nevsadil ani zlámanou grešli
    2) Aerys pošle Tywina do háje, Lannister se pokusí KL dobýt, ale obránci ho odrazí, Aerys se rozhodne spálit město
    3)

  • AvivAviv
    upraveno 11. prosince 2014
    Proč by ho pálil, když Tywin by se dovnitř města nedostal?
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    Aviv napsal(a):

    Proč by ho pálil, když Tywin by se dovnitř města nedostal?

    Byl to magor, a magoři jsou nevypočitatelní

  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    Jay napsal(a):

    @Aviv: ...souhlasím a budu jen rád, když to rozvedeš. Takže hypoteticky... Ned, Jon a Hoster se blíží ke KL, k hradbám dorazil Tywin a žádá o vstup do města. Loayalisté byli u brodu rozprášeni, Rhaegar padl do zajetí (vyber si, zda je v bezvědomí), Robert padl.
    A co dál?

    Mě napadlo Tyrellové obsadí Bouřlivý konec, a poté vyrazí k Trojzubci

  • @Achileus
    Myslíš, objevil Rhaegar, jako že by byl poražen a uprchnul? To že by ho nezajali je důležitý předpoklad a zdá se mi, že už by toho potřebovali ve svůj prospěch změnit hodně. Souboj s Robertem, teď už přidáváš i dobití Bouřlivého konce.
    Mimochodem myslím, že by, Mace moc nepospíchal. Nepůsobil, že by byl zapálený k tomu, ztrácet vojáky v bitvě.
  • upraveno 12. prosince 2014
    Achileus napsal(a):

    Aviv napsal(a):

    Proč by ho pálil, když Tywin by se dovnitř města nedostal?

    Byl to magor, a magoři jsou nevypočitatelní

    Jak teda víš co by udělal, když je nevipočitatelný? :)

  • Jay napsal(a):

    Nevada napsal(a):


    Reaguju poněkud se zpožděním, ale nedá mi to.
    Řekla bych, že Freye dost přeceňuješ a rebely (což byla v té době téměř polovina říše) zase hodně podceňuješ. V bitvě na Trojzubci byli i Jon Arryn a Hoster Tully, další výrazné osobnosti. I kdyby Ned nehodlal zaujmout Robertovo místo jakožto krále (to souhlasím, že by asi nechtěl), rozhodně by nehodil přes palubu své vazaly, kteří ho následovali a ve vedení vzpoury by pokračoval jako jeden z vůdců spolu s Arrynem (který tu vzpouru zahájil). Ostatně to, že rebely na Královo přístaviště vedl právě Ned a ne Arryn, taky o něčem svědčí. Stejně tak to, že osvobodil Bouřlivý konec.
    Loajalisté neměli žádnou další osobnost jako byl Rhaegar. Dva rytíři Královské gardy v bitvě zemřeli, Selmy byl smrtelně zraněn. Tarly (zřejmě) zbytečně dřepěl pod hradbami Bouřlivého konce. Nikdo jiný nedokázal královské vojsko zorganizovat a motivovat.

    Souhlasím, také jsem měl z bitvy pocit, že napřed padli ostatní loayalističtí velitelé (Dornové byli na pravém křídle a Lewin padl tam, takže nebyl Rhaegarův "bodyguard", aby musel padnout u něj) a až pak se Rhaegar zapojil do bitvy a jeho smrt to už jen dorazila (navíc v době, kdy draci určitě ztráceli - dornové rozprášení a to byla čtvrtina vojska). Pokud by padl Robert, možná by to znejistilo jeleny, ale pstruzi, orli a vlci by bojovali dál... osobně mám pocit, že zrovna Robert byl z těch čtyř ten nejméně důležitý... jako ano, silný jako býk, ale chytrý taky tak. :o)

    No, pokud vím, tak se tomu říkalo Robertova rebelie. To z něj rozhodně nedělá nejméně důležitého. Navíc se bojovalo o to, dostat Roberta na trůn. Zabitím Roberta bych čekal kapitulaci povstalecké armády, která povstala za něj. Něco podobného bylo na Rudotrávném poli. Zabili Daemona, a rebelie skončila, protože náhle nebylo za koho bojovat.
  • No, pokud vím, tak se tomu říkalo Robertova rebelie. To z něj rozhodně nedělá nejméně důležitého. Navíc se bojovalo o to, dostat Roberta na trůn. Zabitím Roberta bych čekal kapitulaci povstalecké armády, která povstala za něj. Něco podobného bylo na Rudotrávném poli. Zabili Daemona, a rebelie skončila, protože náhle nebylo za koho bojovat.
    Srovnáváš dvě naprosté odlišné příčiny rebelie. U Daemona bylo jasné hned od počátku, že on má být panovníkem. Kvůli tomu se konec konců celé povstání vedlo. U Roberta ani náhodou. Kdyby Aerys nebyl takovej psychouš a Rhaegar dal přednost zdravému rozumu před testosteronem, tak by k ničemu nedošlo a Martin by neměl o čem psát. Taky si ale nemyslím, že Robert byl tím méně důležitým článkem. Jeho mladé já popisováno jako úžasný bojovník a charismatický jedinec, který dokázal na svou stranu přetahovat důležité muže z nepřátelského tábora. Navíc si nemyslím, že co se týká válečné strategie, že by to byl nějaký hlupák. Hlupák byl v jiných věcech, ale v tomhle mu rozum nechyběl. Určitě by smrtí Roberta rebelie neskončila, ale on byl jeden z klíčových prvků celkového vítězství.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Mikjan napsal(a):

    Jay napsal(a):

    Nevada napsal(a):


    Reaguju poněkud se zpožděním, ale nedá mi to.
    Řekla bych, že Freye dost přeceňuješ a rebely (což byla v té době téměř polovina říše) zase hodně podceňuješ. V bitvě na Trojzubci byli i Jon Arryn a Hoster Tully, další výrazné osobnosti. I kdyby Ned nehodlal zaujmout Robertovo místo jakožto krále (to souhlasím, že by asi nechtěl), rozhodně by nehodil přes palubu své vazaly, kteří ho následovali a ve vedení vzpoury by pokračoval jako jeden z vůdců spolu s Arrynem (který tu vzpouru zahájil). Ostatně to, že rebely na Královo přístaviště vedl právě Ned a ne Arryn, taky o něčem svědčí. Stejně tak to, že osvobodil Bouřlivý konec.
    Loajalisté neměli žádnou další osobnost jako byl Rhaegar. Dva rytíři Královské gardy v bitvě zemřeli, Selmy byl smrtelně zraněn. Tarly (zřejmě) zbytečně dřepěl pod hradbami Bouřlivého konce. Nikdo jiný nedokázal královské vojsko zorganizovat a motivovat.

    Souhlasím, také jsem měl z bitvy pocit, že napřed padli ostatní loayalističtí velitelé (Dornové byli na pravém křídle a Lewin padl tam, takže nebyl Rhaegarův "bodyguard", aby musel padnout u něj) a až pak se Rhaegar zapojil do bitvy a jeho smrt to už jen dorazila (navíc v době, kdy draci určitě ztráceli - dornové rozprášení a to byla čtvrtina vojska). Pokud by padl Robert, možná by to znejistilo jeleny, ale pstruzi, orli a vlci by bojovali dál... osobně mám pocit, že zrovna Robert byl z těch čtyř ten nejméně důležitý... jako ano, silný jako býk, ale chytrý taky tak. :o)

    No, pokud vím, tak se tomu říkalo Robertova rebelie. To z něj rozhodně nedělá nejméně důležitého. Navíc se bojovalo o to, dostat Roberta na trůn. Zabitím Roberta bych čekal kapitulaci povstalecké armády, která povstala za něj. Něco podobného bylo na Rudotrávném poli. Zabili Daemona, a rebelie skončila, protože náhle nebylo za koho bojovat.
    No, to říkalo. Robert se stal přirozeným vůdcem povstání, coby skvělý válečník a charismatická osoba. Ale to neznamená, že by místo vůdce vzpoury v případě Robertovy smrti v této bitvě nedokázal převzít Arryn nebo Ned.
    Původcem vzpoury byl ostatně Arryn, když odmítl nechat Neda a Roberta popravit. A nebojovalo se původně o to, dostat Roberta na trůn, ale zachránit jim životy (a asi i celé jejich rody). Nicméně ano, Robert byl ideálním kandidátem na uvolněný trůn, jak kvůli výše zmíněným vlastnostem, tak díky jeho spřízněnosti s Targaryeny.

    I když byli rebelové v početní nevýhodě, měli víc vůdčích osobností a víc bojových zkušeností. Rhaegarova armáda byla seskládaná narychlo a z velké části z nováčků.

    Blackfyrova rebelie neskončila smrtí Daemona. To ukončilo jen bitvu, byť nejdůležitější v celé této vzpouře. Bittersteel se opakovaně pokoušel získat trůn pro jeho zbylé syny.
  • @Mikjan
    Jde o to, od kdy se tomu říkalo „Robertova rebelie“. První světové válce se také dlouho říkalo Velká válka.
  • @Mikjan: Robertova rebelie se tomu říká nyní, jestli se tomu tak říkalo již tehdy (řekněme před dobytím KL) nevím... nevíte někdo?... ale tu otázku nadhodil už @Elendir
    Mimochodem až do bitvy zvonů měl Aerys Roberta jen za nějakého odpadlického lorda... a i u Brodu se mluví o rebelech a loayalistech... až u vyplenění KP se mluví o zabrání v Robertově jméně a o tom, že vůdce byl Ned... - Takže ano, Robert byl dobrý bojovník, bezpochyby. Jako lord Bouřných krajin vedl významnou část armády a jako vnuk Aegona V. se výborně hodil na trůn, když rebélie vedla ke smrti krále, prince a svržení rodu,... ale většinu rebelie myslím, že toto nebylo cílem, ale nějak to tak holt dopadlo. Jinak o vojevůdcovských schopnostech u Roberta pochybuji - sice žádnou vysloveně porážku nezpůsobil (nebo to není doloženo), ale buď proto, že jej někdo vysekal (zvony). Jinak jeho styl "první linie" - je přílišný risk a moc se nenosí... ostatně Tywin je dobrý protipříklad - ač není dobrý v boji, tak jako stratég a taktik mu mohl málokdo konkurovat.
    ... ostatně, o schopnosti přebrat velení nemusíme moc hovořit, po bitvě u brodu byl Robert zraněn a vojsku velel Ned.
    Něco podobného bylo na Rudotrávném poli. Zabili Daemona, a rebelie skončila,...
    Ne, neskončila tím ani rebelie a (2@Nevada) dokonce ani bitva - po smrti Daemona vedl Hořkoplát ještě poměrně úspěšný útok, kdy se dostal až k postavení Krvovranových lučištníků a v boji na meče jej připravil o oko (neumím si moc představit, ale budiž). Bitvu rozhodl až příjezd posil pod vedením Baelora Kopílama.
    I když byli rebelové v početní nevýhodě, měli víc vůdčích osobností a víc bojových zkušeností. Rhaegarova armáda byla seskládaná narychlo a z velké části z nováčků.
    No, u Brodu to bylo celkem vyrovnané 35t vs. 40t významné osobnosti vidím 4 na obou stranách a dornské kopiníky (dornů bylo 10t) jsem měl celkem za elitu.
  • upraveno 15. prosince 2014
    Myslím, že u v bitvách hraje určitou roli i motivace za danou věc bojovat. Dornové byli k válce v podstatě donuceni a určitě za Aeryse nějakou přílišnou horlivost neprojevovali.

    Robert byl celkem úspěšný u Letohradu. Vyhrál tři bitvy za jediný den a to se jistě počítá. Prohrál bitvu s Tarlym, ale to asi není nějaká ostuda. Přeci jen Tarly je popisován jako vynikající vojevůdce a válečník.

    Mně Robert připadá jako celkem slušný vojevůdce. Možná neměl úplně ty nejlepší taktické schopnosti, ale uměl podobně jako Jaime Lannister své muže strhnout a vyburcovat.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Dornové byli k válce v podstatě donuceni a určitě za Aeryse nějakou přílišnou horlivost neprojevovali.
    Nepamatuju si, jestli je to tam nějak zmíněno, jaký byl jejich postoj k šílenému králi a povstání v jeho průběhu, ale minimálně měl Rhaegar za manželku dornskou princeznu, což alianci ukovávalo.
  • Nejsem si teď úplně jistý, ale myslím, že Elia v podstatě fungovala jako rukojmí. Navíc Dornové asi nebyli nadšení z toho, jak se Rhaegar choval ke své manželce, která se de facto ocitla na druhé koleji.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Čímto ale, že Targaryeny Dornové nijak nehaní, dokonce s nimi kují pikle za znovuobsazení železného trůnu. Že se Elia ocitla na druhé koleji souhlasím (pokud tedy nás nečeká překvapení a s Rhaegaem a modrou růží Severu to bylo jak si myslíme), ale nepamatuju si, že by to někdo z Martellů zmiňoval, maxilmálně z nich dostaneme "Elia z Dorne, znásilnil jsi ji, zabil jsi ji."
  • To se mohu jen domýšlet. Rhaegar odsunul Eliu na druhou kolej, ale Tywinovi poskoci ji rovnou znásilnili a zabili. Navíc Targaryeni jsou asi jediný rod, přes který mají Dornové šanci dostat se na Železný trůn. Zatím toho ale moc neukuli. Pokus sbalit Daenerys dost drsně nevyšel (podle mě byl dost naivní) a nevím o žádném esu, které by schovávali v rukávu.
  • upraveno 15. prosince 2014
    vymazán špatně vložený příspěvek
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Taky se nepřu o to, jestli Elii víc ublížili Targaryeni (i když takové zlomené srdce...) nebo Tywin. Ale jestli jestli šlo Dorne za Targaryeny jen v rámci donucení skrze princeznu a bez ní by stáli na jiné straně (případně na žádné), to by mě zajímalo, jestli někde v knihách je.
    V současné době piklí se zbývajícími Targaryeny prostřednictvím Varyse a akcemi typu Quentyn dračí jezdec :)
  • Ale jestli jestli šlo Dorne za Targaryeny jen v rámci donucení skrze princeznu a bez ní by stáli na jiné straně (případně na žádné), to by mě zajímalo, jestli někde v knihách je.
    Já myslím, že Dorne by asi bez Elii bylo neutrální. Ale že by to bylo někde explicitně řečeno, netuším.

    když takové zlomené srdce
    Radši zlomené srdce než vaz:-)
  • @Chmur: Jako ano, někdo zaznělo, že Aerys neodeslal Eliu na DS (jako svoji manželku), aby se jistil, že Lewin s Dorny z bitvy nezdrhne... ale na druhou stranu, nikde jsem nepostřehl, že by to měl v úmyslu (přeci jen tehdy KG byla jiná liga), bral jsem to spíše jako projev paranoického Aeryse.
    Robert (jako Jaime... a ostatně i Robb) měl jako válečník zvyk velet "v čele" (Minimálně jistě Trojzubec, Pyke), což určitě dokáže motivovat a strhnout příkladem,... na druhou stranu může vést k zajetí (že Jaime?), smrti a vede to i k tomu, že skutečné velení armády vymění za vedení - protože se musí soustředit primárně na boj, ne na bitvu (v čemž exceloval Tywin). Smrt velitele "v čele" demoralizuje určitou skupinu (a nebo je motivuje jej pomstít) - ostatní jednotky případně propadnou panice, když uvidí prchat danou skupinu, smrt velitele "v týlu" celkem zaručeně rozloží armádu na samostatné jednotky tím, že přestanou přicházet rozkazy.
    Takže oba přístupy mají své pro a proti - při vedení malé skupiny je asi lepší čelo, při velení velké armády týl... a pro každý typ vedení jsou vhodné jiné predispozice.
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    Jay napsal(a):

    @Chmur: Jako ano, někdo zaznělo, že Aerys neodeslal Eliu na DS (jako svoji manželku), aby se jistil, že Lewin s Dorny z bitvy nezdrhne... ale na druhou stranu, nikde jsem nepostřehl, že by to měl v úmyslu (přeci jen tehdy KG byla jiná liga), bral jsem to spíše jako projev paranoického Aeryse.
    Robert (jako Jaime... a ostatně i Robb) měl jako válečník zvyk velet "v čele" (Minimálně jistě Trojzubec, Pyke), což určitě dokáže motivovat a strhnout příkladem,... na druhou stranu může vést k zajetí (že Jaime?), smrti a vede to i k tomu, že skutečné velení armády vymění za
    vedení - protože se musí soustředit primárně na boj, ne na bitvu (v čemž exceloval Tywin). Smrt velitele "v čele" demoralizuje určitou skupinu (a nebo je motivuje jej pomstít) - ostatní jednotky případně propadnou panice, když uvidí prchat danou skupinu, smrt velitele "v týlu" celkem zaručeně rozloží armádu na samostatné jednotky tím, že přestanou přicházet rozkazy.
    Takže oba přístupy mají své pro a proti - při vedení malé skupiny je asi lepší čelo, při velení velké armády týl... a pro každý typ vedení jsou vhodné jiné predispozice.

    Pokud by Robert padl, armáda Bouřlivých zemí by začala zdrhat, co by udělal ten zbytek?

  • Achileus napsal(a):

    Nevada napsal(a):

    Achileus napsal(a):

    hanule napsal(a):

    Achileus Jak jsi přišel na to, že by Arrynové na Stannisově straně ni nezměnili?

    Jednoduše 1) Horskou cestu kontrolovaly klany (všichni víme kdo je vyzbrojil a platil)
    2) Jediná rozumná cesta pro údolní lordy by byla kolem Harenova, a v Harenově seděl Tywin.

    + násl.

    Horské klany kontrolovaly prd. Jen podnikaly loupeživé nájezdy, ale když proti nim vyjeli rytíři s vyzbrojenými vojáky, tak se klany vypařily v horách. K tomu nebyli nijak dobře organizovaní. Nevím, kde jsi vzal počet 40 000, ale je to víc než desetinásobek. Wiki uvádí přinejmenším 3 000 (= počet kusů zbroje, kterou Tyrion požadoval pro jejich vyzbrojení). Část bojeschopných horalů si navíc pak Tyrion odvedl do Králova přístaviště.
    Z Údolí se navíc dá dostat po moři. Arrynové mají taky nějaké loďstvo.
    Mellien napsal(a):

    ... Spíš jestli by se Renly chtěl dohodnout.

    Nechtěl. A nic ho k tomu ani nenutilo. Tahle otázka je v knize odpovězena naprosto jasně.
    Myslem jsem Tywinovu armádu v Harrenhalu(moje chyba, že jsem to tam nenapsal sorry), jinak kolik mužů má armáda Údolí? Řekl bych, že to pár desítek tisíc bude, že by je všechny nastrkal do lodí se mi nezdá, pozemní armáda natěsnaná v lodích je dost zranitelná viz Černovoda, nejrychlejší cesta pro Stannise by byla po Horské cestě dolů na Harrenov, což by vyhovovalo Renlymu

    Co to zase meleš?

  • Eliu na DS (jako svoji manželku), aby se jistil, že Lewin s Dorny z bitvy nezdrhne
    Já myslím, že Eliu potřeboval kvůli Doranovi než Lewinovi. Hádám, že váhavý dornský princ nebyl dvakrát nadšený, že se má zapojit do nějaké války. A nebýt Elii tak to možná neudělá (samozřejmě jen spekuluji).
  • @Chmur: Já myslím, že to tam zaznělo (asi to Selmy říkal Danny, nevím), a jednalo se o dobu, kdy odesílal svou ženu, což bylo nějak krátce před trojzubcem, ne? (tak ne, po)... a tak ne, tak jsem koukl na Wiki a píšou tam, že ji držel jako zajatce, protože se domníval, že Lewyn na Trojzubci zradil (a zbaběle umřel :o)), tak aby nezradili i další.
    Takže Eliu držel jako rukojmý až na konci, kdy už Doran dávno zapojený byl a kdy už poslání posil bylo off-topic...
    @Achileus: Tak mám pocit, že Rhaegar nebyl úplně velitel z čela (a to že v tu dobu už byli další 3 velitelé mrtvi a dornské křídlo roztříštěné), tak bych řekl, že rebelové už měli bitvu v kapse tak jako tak - jestli by v takovém případě zpanikařili Bouřňáci je otázka a samozřejmě by mohli strhnout zbytek armády (leč je to nepravděpodobné).... proto taky v tom "co by kdyby" zněla otázka "Co by kdyby Rhaegar zabil Roberta, ale rebelové přesto bitvu na Trojzubci vyhráli" (byť uznávám, že diskuze sklouzla k tomu, jestli ten scénář je věrohodný - a myslím, že je)
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    Jay napsal(a):

    @Chmur: Já myslím, že to tam zaznělo (asi to Selmy říkal Danny, nevím), a jednalo se o dobu, kdy odesílal svou ženu, což bylo nějak krátce před trojzubcem, ne? (tak ne, po)... a tak ne, tak jsem koukl na Wiki a píšou tam, že ji držel jako zajatce, protože se domníval, že Lewyn na Trojzubci zradil (a zbaběle umřel :o)), tak aby nezradili i další.
    Takže Eliu držel jako rukojmý až na konci, kdy už Doran dávno zapojený byl a kdy už poslání posil bylo off-topic...

    @Achileus: Tak mám pocit, že Rhaegar nebyl úplně velitel z čela (a to že v tu dobu už byli další 3 velitelé mrtvi a dornské křídlo roztříštěné), tak bych řekl, že rebelové už měli bitvu v kapse tak jako tak - jestli by v takovém případě zpanikařili Bouřňáci je otázka a samozřejmě by mohli strhnout zbytek armády (leč je to nepravděpodobné).... proto taky v tom "co by kdyby" zněla otázka "Co by kdyby Rhaegar zabil Roberta, ale rebelové přesto bitvu na Trojzubci vyhráli" (byť uznávám, že diskuze sklouzla k tomu, jestli ten scénář je věrohodný - a myslím, že je)

    Pozice rebelů bez Roberta by nebyla nic moc, nezapomeň že Tyrellové byli pod BK, a stále se nehnuli Lannisteři

  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    hanule napsal(a):

    Achileus napsal(a):

    Nevada napsal(a):

    Achileus napsal(a):

    hanule napsal(a):

    Achileus Jak jsi přišel na to, že by Arrynové na Stannisově straně ni nezměnili?

    Jednoduše 1) Horskou cestu kontrolovaly klany (všichni víme kdo je vyzbrojil a platil)
    2) Jediná rozumná cesta pro údolní lordy by byla kolem Harenova, a v Harenově seděl Tywin.

    + násl.

    Horské klany kontrolovaly prd. Jen podnikaly loupeživé nájezdy, ale když proti nim vyjeli rytíři s vyzbrojenými vojáky, tak se klany vypařily v horách. K tomu nebyli nijak dobře organizovaní. Nevím, kde jsi vzal počet 40 000, ale je to víc než desetinásobek. Wiki uvádí přinejmenším 3 000 (= počet kusů zbroje, kterou Tyrion požadoval pro jejich vyzbrojení). Část bojeschopných horalů si navíc pak Tyrion odvedl do Králova přístaviště.
    Z Údolí se navíc dá dostat po moři. Arrynové mají taky nějaké loďstvo.

    Mellien napsal(a):

    ... Spíš jestli by se Renly chtěl dohodnout.

    Nechtěl. A nic ho k tomu ani nenutilo. Tahle otázka je v knize odpovězena naprosto jasně.
    Myslem jsem Tywinovu armádu v Harrenhalu(moje chyba, že jsem to tam nenapsal sorry), jinak kolik mužů má armáda Údolí? Řekl bych, že to pár desítek tisíc bude, že by je všechny nastrkal do lodí se mi nezdá, pozemní armáda natěsnaná v lodích je dost zranitelná viz Černovoda, nejrychlejší cesta pro Stannise by byla po Horské cestě dolů na Harrenov, což by vyhovovalo Renlymu

    Co to zase meleš?

    Jednoduše pokud by Stannis táhl po zemi musel by se utkat s armádou Lannisterů v Harenově, kteří měli navíc v téhle oblasti pevné zázemí

  • Tyrelové neměli důvod se někam hrnout a Lanisteři mněli naopak důvod ke změnám v řízení Západozemí. Původní uspořádání jim moc moci nepřislíbilo.
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    Elendir napsal(a):

    Tyrelové neměli důvod se někam hrnout a Lanisteři mněli naopak důvod ke změnám v řízení Západozemí. Původní uspořádání jim moc moci nepřislíbilo.

    Pozice Rebelů by prostě dobrá nebyla, jejich uchazeč o trůn by byl pod drnem, Stannis zavřený v BK, jestli by se ta slavná rebelská armáda nerozpadla

  • @Achileus
    Jaký uchazeč o trůn, vždyť oni v danou dobu žádného neměli.
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.