Povídka č. 3 (10. kolo) - Ice & Fire

upraveno 26. července 2015 v Povídky
imagePovídka č. 3 (10. kolo) - Ice & Fire

                              RŮŽOVÁ A ŠEDIVÁ   Události popsané níže se odehrály celá staletí před historií, kterou všichni dobře znáte. A jako celé dějiny i příběh, jaký se teď budu snažit povědět je příběhem zrady, intrik, lží a války, ale také lásky, … celý článek

Číst celý článek zde


«1

Komentáře

  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    upraveno 22. července 2015
    Ehm, ehm ehm. Předně, kdo to dočetl až sem, tak by měl dostat vyznamenání, vím že prokousat se výplody mé fantazie, asi nebylo nic jednoduchého. Tentokrát jsem pro svou povídku vybral období starého Severu, kdy Starkové vládli jako králové. Umožnilo mne to krom vytvoření vlastních postav, také (jak doufám) vyhnutí se rozporům se základní ságou neboť jsem děj této opravdu nechutně dlouhé povídky zasadil hluboko do minulosti (zhruba tisíc let před Hru o trůny). Navíc jsem se narozdíl od me poslední povídky, nemusel prát se složitýjm charakterem mladého Stannise Baratheona (ostatně, co se děje v hlavě Stannise, neví nikdo jiný než Stannis). Věřím tedy, že k rozporům se ságou jsme se nedostal, tudíž doufám ,že sem zase nenaběhne, nějaký přespříliš aktivní Karstark (ostatně ten by měl být celkem spokojený vzhledem k ději :D).
    Délka povídka je něco, co v konečné fázi překvapilo mne samotného. S tím, jak se můj nápad rozšiřoval, jsem psal, psal a zase psal, až jsem zjistil, že ten nápad, co jsem měl v hlavě, zabral na papíře obrovské množství místa.
    Původní verze navíc končila v momentě, kdy Brandon hledá jméno pro Led. Nicméně pak mne napadlo pokračování a nemohl jsem si dovolit ho nedopsat, protože mi to přišlo tak lépe zakončené.
    Na žádost svých čtenářů, jsem se poučil z minula a přidal odstavce, takže doufám, že je to potěší.
    Co se týče gramatiky, omlouvám se za veškeré pravopisné hrubky, které v tom najdete. Snažil jsem se kontrolovat už během psaní a i když to šlo obtížně, tak i o celkovou kontrolu všech 85 stran najednou. Každopádně, pravopis není pořád má silná stránka a stále prohrávám válku s českou interpunkcí. Navíc jsem občas dost tápal v názvech míst po celém Severu a jeho okolí. Na tohle téma určitě příjímám jakékoliv přípomínky/tipy. Kupříkladu poslední část jsem psal v půl čtvrté ráno v den odevzdání a tak i proto je tam těch gramatických chyb tolik.
    Jinak jákákoliv kritika je vítaná kritika, přece jen musím vědět, co zlepšit.
    Chci poděkovat Nevadě, že tohle mé monstrum vůbec dokázala nahrát, má moji nehynoucí vděčnost. Dále chci poděkovat samozřejmě autor celé ságy GRRM bez kterého bych tuhle hračku vůbec nemohl zprovoznit. K napsání povídky mne inspiroval jeho Svět ledu a ohně a kupříkladu Royce Bolton je v ní jasně zmíněn. Část o Severu je vynikající, všem doporučuji.
    Děkuji celému icefire.cz, že pořádá tuhle soutěž, protože to pro mne zůstane obrovskou zkušeností, předně jsem si vyzkoušel, co to je napsat 85 stran, což se mi určitě do budoucna bude hodit, pokud bych se rozhodl napsat nějakou knihu. :D. Což je druhá věc, tahle povídka mne neskutečně pomohla v rozvíjení nápadů i pro mé vlastní věci, které mám vymyšlené od základů sám. Ještě jednou děkuji tomuhle webu, protože ta soutěž a vůbec celý termín mě hnal vpřed to dokončit. Děkuji mistrovi, že vytvořil něco tak úžasného jako je Píseň ledu a ohně. Tak snad jsem napsal vše, co jsem chtěl a všichni honem do hodnocení. :D
  • upraveno 22. července 2015
    Ten konec je skoro jak děkovačka na oskarech :-D
    (konec komentáře, na povídku budu potřebovat mnohem víc času :-) )
  • Omlouvám se za rýpání do nepodstatných detailů, ale když už jsem to konečně dočetla, nemůžusi pomoct:
    1) Edrik určitě nenosí tričko (viz. scéna s Melony), bude to spíš tunika nebo tak něco.
    2) Hodor Umber je podle mě blbost, protože stará chůva dost jasně říká, že "hodor" je Hodorův výmysl, původně se jmenoval jinak a nikdo nechápe, kde to slovo vlastně vzal (dost nepřehledně napsané, snad se to dá pochopit).
    3) co se stalo s mečem Jiných, že ho naráz mohl ovládat člověk?

    (Samozřejmě že povídka je úžasná, ale já jsem prostě hnidopich a nemohla jsem si to odpustit ... )


  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @hodor_the_king
    hodor_the_king napsal(a):

    Omlouvám se za rýpání do nepodstatných detailů, ale když už jsem to konečně dočetla, nemůžusi pomoct:
    1) Edrik určitě nenosí tričko (viz. scéna s Melony), bude to spíš tunika nebo tak něco.
    2) Hodor Umber je podle mě blbost, protože stará chůva dost jasně říká, že "hodor" je Hodorův výmysl, původně se jmenoval jinak a nikdo nechápe, kde to slovo vlastně vzal (dost nepřehledně napsané, snad se to dá pochopit).
    3) co se stalo s mečem Jiných, že ho naráz mohl ovládat člověk?

    (Samozřejmě že povídka je úžasná, ale já jsem prostě hnidopich a nemohla jsem si to odpustit ... )


    Za triko se omlouvám, to je zrovna ta část, kterou jsem psal v půl čtvrté ráno, Hodo byl jen narážka na toho Hodora :D. Co se týče meče Jiných, tak důvody, proč ho Roose mohl ovládat jsou dva. 1) Yennefer (v mé povídce Severní magga žába) ten meč očarovala, aby byl použitelný i pro smrtelníka 2) Boltonové nejsou obyčejní lidé :twisted:
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    Jinak gratuluji, k triumfálnímu přečtení, jako první si se prokousal 87 stránkama. :-D
  • @Tyrion Lannister ten hodor mi zpětně došel :-D
    jinak vřelé díky za varela frištenského, vážně pobavil =D
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Tyrion Lannister napsal(a):

    Jinak gratuluji, k triumfálnímu přečtení, jako první si se prokousal 87 stránkama. :-D

    Hele, jen si nepřidávej :-D
    Původně to bylo 85 stran, přičemž jsi enter taky zrovna nešetřil. Takže když jsem smazala volné řádky (někde i čtvrtinu stránky), tak se to "smrsklo" na 80. A to jsem tam nechala ty zbytečné volné řádky mezi každým odstavcem a dialogem. Takže by to bylo ještě o dost méně :)
  • Hele, jen si nepřidávej
    ty chlapský manýry no =D
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    upraveno 27. července 2015
    @Nevada
    Nevada napsal(a):

    Tyrion Lannister napsal(a):

    Jinak gratuluji, k triumfálnímu přečtení, jako první si se prokousal 87 stránkama. :-D

    Hele, jen si nepřidávej :-D
    Původně to bylo 85 stran, přičemž jsi enter taky zrovna nešetřil. Takže když jsem smazala volné řádky (někde i čtvrtinu stránky), tak se to "smrsklo" na 80. A to jsem tam nechala ty zbytečné volné řádky mezi každým odstavcem a dialogem. Takže by to bylo ještě o dost méně :)
    @undefined
    červ napsal(a):

    Hele, jen si nepřidávej
    ty chlapský manýry no =D
    image
  • RiokaiRiokai "Mrtví jsou mrtví."
    Tak jsem se tím teda taky prokousal. V prvé řadě musím říct, že ty mezery mezi odstavcemi mi vadily. Příště bych poprosil raději šetřit mezerami. :-)
    Dále k ději povídky. Líbil se mi nápad a celistvost příběhu. Co mi ovšem řekněme vadilo, bylo kopírování situací ze ságy (chápu, že se tomu někdy nejde vyhnout, ale tady toho bylo docela dost). Například Jonell jako Theon, či Brandon jako Stannis.
    Ačkoliv je povídka vcelku dlouhá, myslím, že chyb se dalo více vyvarovat (samozřejmě chápu, že ne vždy se podaří opravit vše, sám to znám). Především pak i/y a chybějící písmenka dost bily do očí. Co se týče nějakých dějových chyb, tak jsem jich taky pár našel, ale nic co by nějak drasticky ovlivňovalo povídku, snad jen bych si rýpnul, že někde uprostěd příběhu se na chvíli z Brandona stal Rickard, ačkoliv byl již po vínovém dýchánku. :-D
    Celkově je škoda, toho výčtu, který jsme zde napsal, potenciál tam je a povídka mohla být ještě o stupínek lepší. Ale abych jen nekritizoval, oceňuji autorovu fantazii a nápad severských válek. A co se mi hodně líbilo, bylo hledání jména pro Led, za to palec nahoru. :other:
  • Hele ho, Neruda! :-D
  • Tak jsem to konečně taky dala :) A opravdu nechci být nějak kritická, protože sama vím, jaká je práce něco takového sesmolit, když člověku létá v hlavě tisíce myšlenek a on je chce rychle hodit na papír, ale přece jenom: veliká škoda, že je to psáno tak nějak těžkopádně, bez rozmyslu, stylem hospodské rozmluvy ve 3 ráno a se spoustou gramatických chyb (místy není opravdu jediná věta v pořádku), které to celé neskutečně ruší :(
    Na druhou stranu oceňuji tak rozvinutý nápad s mým oblíbeným severem a spousty času, který autor musel do dílka vložit. Také scény jako bafající Bolton nebo Ramsayho písně to celé alespoň trochu odlehčily a pobavily mě. Bylo tam pár věcí, které bych asi vypustila, jako "vtipný" sen o tabletech a televizi, který se mi tam vůbec nehodil a občas jsem také narážela krom stovek gramatických chyb i na trochu nelogické věci v ději, ale většinou to byly jen blbiny, které si stačilo trochu promyslet. Podtrženo sečteno - autor má dobrou fantazii a nápady, které by se daly příště určitě lépe využít v nějakém kratším a hlavně pořádně zkontrolovaném díle...asi to chtělo víc času co :)
  • nejdřív začnu tím, co se mi nelíbilo:
    - chyby v češtině. a to jako dost hrubé. např. vyděl. víc to nebudu rozebírat, protože si jich seš sám vědom. je to škoda, protože dost snižují kvalitu celého díla.
    - použití hovorové češtiny. v přímé řeči mi to absolutně nevadí, ale tady byla hojně používaná i v pásmu vypravěče. ten styl vyprávění místy působil, jako bys to převypravoval nějakýmu kámošovi na facebooku. ale zároveň jsi do toho pletl i jazyk "vyšší literatury" jako přechodníky, koncovku -i v infinitivech, archaismy apod. a do toho ještě ty chyby a překlepy... (pobavil mě tenhle překlep: "Šíp trefil xy přímo mezi šebrá" když se ale tak dívám na klávesnici, tohle ani nemohl být překlep vzhledem k tomu, jak daleko jsou ž/š a a/á od sebe :D máš nějakou vadnou autokorekci :) )
    - přebírání šablon z originálních knih. většina zvratů, které jsi tu měl, neměly (aspoň na mě) ten wow, wtf, omg, whaaat efekt, protože jsme je mohly vidět už v knihách. na druhou stranu to můžem brát jako "historie se opakuje", tedy poukázání na to, že lidé sviněmi byli, jsou a budou.
    co se mi líbilo:
    - lavina a obětování, které přinesla. "Will you follow me, one last time?" :´) ta část, kde se loučí otec se synem se mi moc líbila. dál pád Rudého krále a Edrikův návrat. celkově tahle bitva byla skvěle napsaná a četla se sama.
    - Led
    - objektivita. myslím tím, že autor žádné z postav nenadržoval a čtenář tak nemohl snadno odhadnout, kdo nakonec přežije.
    - vypůjčení a předělání seriálového Ramsayho báječného nápadu se 20 chlapy. cítila jsem velké uspokojení, když jsem četla, jak by to ve skutečnosti dopadlo :)
    a škoda toho epilogu, ta scéna sama o sobě se mi líbila, hezky napsaná, ale podle mě si nezasloužila být epilogem tohohle příběhu. uvítala bych tam nějakou silnější scénu, která by zahrnula celý Sever a měla by na čtenáře větší emoční dopad.
    teď to vypadá, že - převažují nad +, ale tak to není. povídka se mi celkově líbila.
    a malá poznámka: 5 stop je zhruba 150 cm. tak jestli jsi chtěl poukázat na to, že král Rickard byl vysoký a statný muž, přehodnotila bych spojení "měřil téměř 150 cm" :)))
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @Riokai
    Riokai napsal(a):

    Tak jsem se tím teda taky prokousal. V prvé řadě musím říct, že ty mezery mezi odstavcemi mi vadily. Příště bych poprosil raději šetřit mezerami. :-)
    Dále k ději povídky. Líbil se mi nápad a celistvost příběhu. Co mi ovšem řekněme vadilo, bylo kopírování situací ze ságy (chápu, že se tomu někdy nejde vyhnout, ale tady toho bylo docela dost). Například Jonell jako Theon, či Brandon jako Stannis.
    Ačkoliv je povídka vcelku dlouhá, myslím, že chyb se dalo více vyvarovat (samozřejmě chápu, že ne vždy se podaří opravit vše, sám to znám). Především pak i/y a chybějící písmenka dost bily do očí. Co se týče nějakých dějových chyb, tak jsem jich taky pár našel, ale nic co by nějak drasticky ovlivňovalo povídku, snad jen bych si rýpnul, že někde uprostěd příběhu se na chvíli z Brandona stal Rickard, ačkoliv byl již po vínovém dýchánku. :-D
    Celkově je škoda, toho výčtu, který jsme zde napsal, potenciál tam je a povídka mohla být ještě o stupínek lepší. Ale abych jen nekritizoval, oceňuji autorovu fantazii a nápad severských válek. A co se mi hodně líbilo, bylo hledání jména pro Led, za to palec nahoru. :other:

    Rozumím, gramatiku a vůbec vizuál vylepším a i budu šetřit mezerami, logické chyby jsou způsobené tím mojím zatraceným přepisovaním. :wall:
    Děkuji, že se led zalíbil, jsem rád.

    @CervenKa
    CervenKa napsal(a):

    Hele ho, Neruda! :-D

    Dobře ty, je vidět, že se vyznáš.


    @Direwolf
    Direwolf napsal(a):

    Tak jsem to konečně taky dala :) A opravdu nechci být nějak kritická, protože sama vím, jaká je práce něco takového sesmolit, když člověku létá v hlavě tisíce myšlenek a on je chce rychle hodit na papír, ale přece jenom: veliká škoda, že je to psáno tak nějak těžkopádně, bez rozmyslu, stylem hospodské rozmluvy ve 3 ráno a se spoustou gramatických chyb (místy není opravdu jediná věta v pořádku), které to celé neskutečně ruší :(
    Na druhou stranu oceňuji tak rozvinutý nápad s mým oblíbeným severem a spousty času, který autor musel do dílka vložit. Také scény jako bafající Bolton nebo Ramsayho písně to celé alespoň trochu odlehčily a pobavily mě. Bylo tam pár věcí, které bych asi vypustila, jako "vtipný" sen o tabletech a televizi, který se mi tam vůbec nehodil a občas jsem také narážela krom stovek gramatických chyb i na trochu nelogické věci v ději, ale většinou to byly jen blbiny, které si stačilo trochu promyslet. Podtrženo sečteno - autor má dobrou fantazii a nápady, které by se daly příště určitě lépe využít v nějakém kratším a hlavně pořádně zkontrolovaném díle...asi to chtělo víc času co :)

    Vždycky mám pochybnosti o svém psání, tak jsem rád, že i v tomhle ohledu nejsem jediný, kdo si to myslí. Co se týče tabletů a televizi, to měla být narážka na GRRM, jak hraje Wolfsteina místo, aby psal knihy. :-D Aspoň pro příště vím, co je potřeba více rozvést. Času i díky odkladu bylo víc než dosta, jenom já musím přestat být tak nepečlivý. :D

    @červ
    červ napsal(a):

    nejdřív začnu tím, co se mi nelíbilo:
    - chyby v češtině. a to jako dost hrubé. např. vyděl. víc to nebudu rozebírat, protože si jich seš sám vědom. je to škoda, protože dost snižují kvalitu celého díla.
    - použití hovorové češtiny. v přímé řeči mi to absolutně nevadí, ale tady byla hojně používaná i v pásmu vypravěče. ten styl vyprávění místy působil, jako bys to převypravoval nějakýmu kámošovi na facebooku. ale zároveň jsi do toho pletl i jazyk "vyšší literatury" jako přechodníky, koncovku -i v infinitivech, archaismy apod. a do toho ještě ty chyby a překlepy... (pobavil mě tenhle překlep: "Šíp trefil xy přímo mezi šebrá" když se ale tak dívám na klávesnici, tohle ani nemohl být překlep vzhledem k tomu, jak daleko jsou ž/š a a/á od sebe :D máš nějakou vadnou autokorekci :) )
    - přebírání šablon z originálních knih. většina zvratů, které jsi tu měl, neměly (aspoň na mě) ten wow, wtf, omg, whaaat efekt, protože jsme je mohly vidět už v knihách. na druhou stranu to můžem brát jako "historie se opakuje", tedy poukázání na to, že lidé sviněmi byli, jsou a budou.
    co se mi líbilo:
    - lavina a obětování, které přinesla. "Will you follow me, one last time?" :´) ta část, kde se loučí otec se synem se mi moc líbila. dál pád Rudého krále a Edrikův návrat. celkově tahle bitva byla skvěle napsaná a četla se sama.
    - Led
    - objektivita. myslím tím, že autor žádné z postav nenadržoval a čtenář tak nemohl snadno odhadnout, kdo nakonec přežije.
    - vypůjčení a předělání seriálového Ramsayho báječného nápadu se 20 chlapy. cítila jsem velké uspokojení, když jsem četla, jak by to ve skutečnosti dopadlo :)
    a škoda toho epilogu, ta scéna sama o sobě se mi líbila, hezky napsaná, ale podle mě si nezasloužila být epilogem tohohle příběhu. uvítala bych tam nějakou silnější scénu, která by zahrnula celý Sever a měla by na čtenáře větší emoční dopad.
    teď to vypadá, že - převažují nad +, ale tak to není. povídka se mi celkově líbila.
    a malá poznámka: 5 stop je zhruba 150 cm. tak jestli jsi chtěl poukázat na to, že král Rickard byl vysoký a statný muž, přehodnotila bych spojení "měřil téměř 150 cm" :)))

    Jsem rád, že se do toho někdo takhle ponořil, všechny neduhy pro další kolo vylepším, co se týče Rickardovi výšky inu myslel jsem, že když Hora Gregor Clegane měřil osm stop, že pět není zas tak málo, tudíž poučení pro příště.

    Moc děkuji za názory, využiju je pro svůj další počin. :D
  • netřeba příště rozvádět. myslím, že bylo nad slunce jasné, že šlo o Martina. problém bych viděla spíš v tom, zda se sem taková vsuvka hodí. takový žánrový střet. vůbec, během čtení jsem měla vícekrát místy pocit, jestli nečtu třeba parodii. abych byla konkrétní, třeba tenhle odstavec mě děsně rozchechtal, i když to asi nebylo záměrem:
    "Jasně, když si chtěl odskočit na velkou nebo na malou, bylo to trochu složitější, ale on vždycky dokázal něco vymyslet, ale především se snažil kálet, co nejméně. Upřednostňoval svou černou latrínu na Hrůzově, kde měl k dispozici i svou džbán s vodou na umytí."
    obzvlášť když se to týkalo hrůzostrašného Rudého krále, ze kterého bych měla mít spíš načuráno. Royce mi celkově přišel jako komická postavička :)
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @červ
    červ napsal(a):

    netřeba příště rozvádět. myslím, že bylo nad slunce jasné, že šlo o Martina. problém bych viděla spíš v tom, zda se sem taková vsuvka hodí. takový žánrový střet. vůbec, během čtení jsem měla vícekrát místy pocit, jestli nečtu třeba parodii. abych byla konkrétní, třeba tenhle odstavec mě děsně rozchechtal, i když to asi nebylo záměrem:
    "Jasně, když si chtěl odskočit na velkou nebo na malou, bylo to trochu složitější, ale on vždycky dokázal něco vymyslet, ale především se snažil kálet, co nejméně. Upřednostňoval svou černou latrínu na Hrůzově, kde měl k dispozici i svou džbán s vodou na umytí."
    obzvlášť když se to týkalo hrůzostrašného Rudého krále, ze kterého bych měla mít spíš načuráno. Royce mi celkově přišel jako komická postavička :)

    Jokerovský komplex se v jistých chvílích vymkl kontrole, pro příště vylepším.
  • Na povídce jde poznat, že autora psaní baví a to je dobře :-) Obdivuhodné je nejen autorovo zanícení, ale i jeho fantazie. Ty vsuvky historické (Drahomíra a Ludmila) či seriálové/filmové (Lost a mám dojem, že i Harry Potter?) byly zajímavé a docela mě pobavily písničky Ramseyho :-)
    Jak už bylo zmíněno výše, chtělo by to lepší korekturu. Třeba by pomohlo dát to k přečtení jiné osobě, cizí oči lépe najdou chyby. Mně se to osvědčilo :-) Osobně bych asi taky proškrtala některé scény či snížila počet postav - přišlo mi obého docela dost a myslím, že zjednodušení by dodalo příběhu ještě větší náboj a spád, ale to je samozřejmě jen návrh :-)
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    upraveno 1. srpna 2015
    Tyrion Lannister napsal(a):

    Věřím tedy, že k rozporům se ságou jsme se nedostal, tudíž doufám ,že sem zase nenaběhne, nějaký přespříliš aktivní Karstark (ostatně ten by měl být celkem spokojený vzhledem k ději :D).

    Tak jo, řekl sis o to! =D

    Problém téhle povídky je to, že zde zvítězila kvantita nad kvalitou. Ne že by mi délka povídky vadila. Děj má hlavu a patu, ale jeho kvalita kolísá jako horská dráha. Momenty, které jsou fakt dobře napsané a líbí se mi, vzápětí střídají pasáže, které by bylo lepší raději celé vyškrtnout. Jak bylo již několikrát zmíněno, sen s GRRM, povídání o latrínách, či různé do očí bijící odkazy typu "Yennefer". Já proti easter eggům nic nemám, ale toto? Stačilo třeba jen zmínit, že mu s tím pomohla nějaká čarodějka co voní po šeříku a angreštu. A ne tam napsat: "Hej fotře! Byl tady Mickey Mouse a prodal mi tuhle bazuku." (ve znakové řeči, samozřejmě)

    Problémem jsou také, již zmiňované, výrazy a přirovná vypravěče jednadvacátého století. Např.: "Edrik si říkál, že i světadíly se musí pohybovat rychleji než on" Co může sakra Edrik vědět o litosferických deskách a pohybu kontinentů?

    Další problém je, že tu není pořádně komu fandit. Starkové jsou ok, až na to, že v půlce skoro všichni zařvou a následně je nám naservírována zcela nová parta postav. Jo Martin nám tyhle sviňárny dělá taky, ale ne v tak radikální měřítku. Blackwoodové byli velké zklamání a paradoxně nejlépe z celé hlavní trojce vychází Boltonovic rodinka, která je správně démonická a plná pořádných magorů. Jenže těm se dá jen těžko fandit. A tak tu zůstal Edrik. Cápek co na začátku vypadá jako správnej blbec typu: všechno vím, všude jsem byl a všechno znám. Pak dostane přes držku a když už má na kahánku, narazí na femme fatale, která na něho celou dobu čeká s otevřenou náručí. Navíc hned jak se hlavní hrdina probudí z kómatu, sedí mu tahle kráska na klíně a olizuje mu ušní lalůčky. Takhle přímočaré to není snad ani v pornofilmech. To dělá z celé Edrikovy linky tak trochu parodii.

    Oceňuji, že se konečně někdo rozhodl popsat nám kousek historie z dob dávno minulých a nám všem neznámých. A však, i o těchto časech existuje několik faktů. Pro hnidopichy skálopevných kamenů, které ten "přespříliš aktivní Karstark" moc dobře zná a může je autorovi vmést do tváře. A že jich není málo. :twisted: Ale ne, budu hodný. A však jednu věc si neodpustím.

    Tím se dostávám k poslední partě. Krvavevlk/Krvevlk (můj nejoblíbenější překlep: Kravevlk). Brandon jako žoldák co cestuje po světe a se svým bratrstvem se setkal i s Targaryeny. Jako jediný odpověděl na volání o pomoc lorda velitele Noční hlídky a přivezl sebou z Valyrie Led. S tím vším nemám problém, snad až na ty poměry jezdectvo vs pěchota. Všichni králové severu disponují čísly typu: sedm tisíc koní a dva ticíce pěšáků. Já bych čekal spíš sedm tisíc pěšáků a čtyři sta koní. Zvláště pak u seveřanů. Ale to ať vemou Jiní. Problém nastal ve chvíli, kdy se na scéně objevil syn Krvavého Vlka. Doufám, že autor do své povídky nenacpal Karlona jen proto, aby se mi zavděčil. Což o to, cápek je to dobrej a byl mi z celé povídky asi nejsympatičtější (ne, není to tím, že je to Karstark) ale on tam sakra vůbec nemá co dělat! Karlon byl bratr krále, nikoli bratranec. Nežil v době Rickarda Starka nebo Royce IV Boltona ale dlouho po nich. Navíc Karlonovu baštu získal za potlačení rebelie v době, kdy už byl sever sjednocen. Tedy dávno potom, co poslední rudý král ohnul koleno a v Západozemí již mnoho let řádili Andalové.

    Mnohem lepší by bylo, kdyby postava Karlona (s jiným jménem) byla odměněna Vlčím doupětem které vybudoval Rickardův otec Jon a vznikla tak vedlejší rodová větev Greystarků. Navíc epilog mohl být napsaný tak, že všichni Boltoni jsou mrtví (Včetně Roose. Já myslel že je to ten velikán se skleněným mečem, co bojoval s Brandonem). Melony by však uzavřela příměří a udržela samostatnost rodu Boltonů. Porodila syna a dala mu jméno Rogar což byl poslední Rudý král.

    Každopádně, chci vzkázat všem pisálkům do budoucna. Pokud budete chtít do své povídky nacpat někoho z rodu Karstarků. Nejprve mě kontaktujte. Řádně to se mnou prokonzultujte. A já se vám pokusím vysvětlit, proč je to špatný nápad. :D
    Ne, dělám si srandu, jen mám na ně prostě velmi přísný metr.

    No každopádně povídka je to dobrá a plná nápadů. Špatná kvalita zpracování ji však vyřazuje z bojů o vítěze tohoto kola :-?
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    upraveno 1. srpna 2015
    @Monte Karstark
    Monte Karstark napsal(a):

    Tyrion Lannister napsal(a):

    Věřím tedy, že k rozporům se ságou jsme se nedostal, tudíž doufám ,že sem zase nenaběhne, nějaký přespříliš aktivní Karstark (ostatně ten by měl být celkem spokojený vzhledem k ději :D).

    Tak jo, řekl sis o to! =D

    Problém téhle povídky je to, že zde zvítězila kvantita nad kvalitou. Ne že by mi délka povídky vadila. Děj má hlavu a patu, ale jeho kvalita kolísá jako horská dráha. Momenty, které jsou fakt dobře napsané a líbí se mi, vzápětí střídají pasáže, které by bylo lepší raději celé vyškrtnout. Jak bylo již několikrát zmíněno, sen s GRRM, povídání o latrínách, či různé do očí bijící odkazy typu "Yennefer". Já proti easter eggům nic nemám, ale toto? Stačilo třeba jen zmínit, že mu s tím pomohla nějaká čarodějka co voní po šeříku a angreštu. A ne tam napsat: "Hej fotře! Byl tady Mickey Mouse a prodal mi tuhle bazuku." (ve znakové řeči, samozřejmě)

    Problémem jsou také, již zmiňované, výrazy a přirovná vypravěče jednadvacátého století. Např.: "Edrik si říkál, že i světadíly se musí pohybovat rychleji než on" Co může sakra Edrik vědět o litosferických deskách a pohybu kontinentů?

    Další problém je, že tu není pořádně komu fandit. Starkové jsou ok, až na to, že v půlce skoro všichni zařvou a následně je nám naservírována zcela nová parta postav. Jo Martin nám tyhle sviňárny dělá taky, ale ne v tak radikální měřítku. Blackwoodové byli velké zklamání a paradoxně nejlépe z celé hlavní trojce vychází Boltonovic rodinka, která je správně démonická a plná pořádných magorů. Jenže těm se dá jen těžko fandit. A tak tu zůstal Edrik. Cápek co na začátku vypadá jako správnej blbec typu: všechno vím, všude jsem byl a všechno znám. Pak dostane přes držku a když už má na kahánku, narazí na femme fatale, která na něho celou dobu čeká s otevřenou náručí. Navíc hned jak se hlavní hrdina probudí z kómatu, sedí mu tahle kráska na klíně a olizuje mu ušní lalůčky. Takhle přímočaré to není snad ani v pornofilmech. To dělá z celé Edrikovy linky tak trochu parodii.

    Oceňuji, že se konečně někdo rozhodl popsat nám kousek historie z dob dávno minulých a nám všem neznámých. A však, i o těchto časech existuje několik faktů. Pro hnidopichy skálopevných kamenů, které ten "přespříliš aktivní Karstark" moc dobře zná a může je autorovi vmést do tváře. A že jich není málo. :twisted: Ale ne, budu hodný. A však jednu věc si neodpustím.

    Tím se dostávám k poslední partě. Krvavevlk/Krvevlk (můj nejoblíbenější překlep: Kravevlk). Brandon jako žoldák co cestuje po světe a se svým bratrstvem se setkal i s Targaryeny. Jako jediný odpověděl na volání o pomoc lorda velitele Noční hlídky a přivezl sebou z Valyrie Led. S tím vším nemám problém, snad až na ty poměry jezdectvo vs pěchota. Všichni králové severu disponují čísly typu: sedm tisíc koní a dva ticíce pěšáků. Já bych čekal spíš sedm tisíc pěšáků a čtyři sta koní. Zvláště pak u seveřanů. Ale to ať vemou Jiní. Problém nastal ve chvíli, kdy se na scéně objevil syn Krvavého Vlka. Doufám, že autor do své povídky nenacpal Karlona jen proto, aby se mi zavděčil. Což o to, cápek je to dobrej a byl mi z celé povídky asi nejsympatičtější (ne, není to tím, že je to Karstark) ale on tam sakra vůbec nemá co dělat! Karlon byl bratr krále, nikoli bratranec. Nežil v době Rickarda Starka nebo Royce IV Boltona ale dlouho po nich. Navíc Karlonovu baštu získal za potlačení rebelie v době, kdy už byl sever sjednocen. Tedy dávno potom, co poslední rudý král ohnul koleno a v Západozemí již mnoho let řádili Andalové.

    Mnohem lepší by bylo, kdyby postava Karlona (s jiným jménem) byla odměněna Vlčím doupětem které vybudoval Rickardův otec Jon a vznikla tak vedlejší rodová větev Greystarků. Navíc epilog mohl být napsaný tak, že všichni Boltoni jsou mrtví (Včetně Roose. Já myslel že je to ten velikán se skleněným mečem, co bojoval s Brandonem). Melony by však uzavřela příměří a udržela samostatnost rodu Boltonů. Porodila syna a dala mu jméno Rogar což byl poslední Rudý král.

    Každopádně, chci vzkázat všem pisálkům do budoucna. Pokud budete chtít do své povídky nacpat někoho z rodu Karstarků. Nejprve mě kontaktujte. Řádně to se mnou prokonzultujte. A já se vám pokusím vysvětlit, proč je to špatný nápad. :D
    Ne, dělám si srandu, jen mám na ně prostě velmi přísný metr.

    No každopádně povídka je to dobrá a plná nápadů. Špatná kvalita zpracování ji však vyřazuje z bojů o vítěze tohoto kola :-?
    Se vším souhlasím, až na jednu věc, není stoprocentní, že Karlon nežil v době o které píšu, celá historie severu je dle zápisků citadely je velkou neznámou, odhalila se pouze část, díky rozluštění nápisů na Mohylových hrobech, ale i tady se spolehá na správný překlad, o jehož správnosti se vedou debaty, každopádně o historii Severu se toho ví nejméně ze všech regionů sedmi království. Přesné roky neexistují. Rod Karstarků mohl být založen před tísíci lety, stejně jako před patnácti stovkami, což se týká vlastně i odchodu Blackwoodů do exilu a podobně. Všimni si, že v té části o Severu nemá Martin ve Světu ledu a ohně zmíněný jediný přesný rok.
    Jsem rád, že se nápad líbil, zpracovaní holt musím doladit, jak by řekli lidé, co mne znají osobně, já jsem prostě příšerně nepořádný a chaotický, ve všech odvětvích života. :twisted: Každopadně děkuji za nároz, už je to, že můžu vést s někým diskuzi o postavách, které jsem sám vytvořil (za což jsem rád) je pro mne malým, ale sladkým vítězstvím. Přece jenom se mi s nimi mnohem líp pracovalo než se Stannisem, který přece jen je Martinovým dítětem a ne mojím. Na závěr slibuji, že moje příští práce už bude zpracována pořádně a bez zbytečných chyb (mimo jiné proto, že už další povídku píšu teď.)
  • @Tyrion Lannister Tak já si taky ještě rýpnu, no. Horší než špatná písmenka ve slovech (věřím, že víš, jak se píše slovo žebra :-D ) mi přišly nahodile rozmístěné čárky, které mi neustále bránily pořádně se začíst. Takže prosím, sežeň si příště někoho na korekturu...
    (Vím, že ti to už někdo psal, ale snažím se přidat další hlas, ať si uvědomíš, jak je to naléhavé :-D )
    Jinak bych povídce odpustila prakticky všechno, co se objevilo ve výtkách (něco z toho ani za chybu nepovažuju- např. Jonnel jako spojení Jona a Theona je prostě úžasný), tak proč si to kazit gramatikou, že...
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @hodor_the_king
    hodor_the_king napsal(a):

    @Tyrion Lannister Tak já si taky ještě rýpnu, no. Horší než špatná písmenka ve slovech (věřím, že víš, jak se píše slovo žebra :-D ) mi přišly nahodile rozmístěné čárky, které mi neustále bránily pořádně se začíst. Takže prosím, sežeň si příště někoho na korekturu...
    (Vím, že ti to už někdo psal, ale snažím se přidat další hlas, ať si uvědomíš, jak je to naléhavé :-D )
    Jinak bych povídce odpustila prakticky všechno, co se objevilo ve výtkách (něco z toho ani za chybu nepovažuju- např. Jonnel jako spojení Jona a Theona je prostě úžasný), tak proč si to kazit gramatikou, že...

    Protože já. :-D
  • @Tyrion Lannister tak tím se všechno vysvětluje =D
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @undefined
    hodor_the_king napsal(a):

    @Tyrion Lannister tak tím se všechno vysvětluje =D

    Occamova břitva, nejjednodušší vysvětlení je nakonec to správné. :D
  • TergasTergas Ten, který schází z kopců
    Všimli jste si, jak má ta brutálně dlouhá povídka brutálně dlouhé komentáře? 8-O
  • upraveno 9. srpna 2015
    Tak jo, nejdřív negativa. Gramatiku vezmu zkrátka. V první půlce to jsou hlavně čárky (nahodilé, jak už bylo řečeno), ve druhé překlepy (Pobavilo: "Odpudržet výčitky, že ho mohl zachránit. Mohl ho varovat, ale jeho bratr, již se nesmásť mi."). A taky často podivné formulace ("Prsty si myslel, že si ukouše.")
    Obsahové nedostatky:
    Nevím, jestli charaktery úplně odpovídají svojí charakteristice: Edrik je na začátku vylíčen jako nudný kruťas, později tomu nic nenasvědčuje. Stejně tak zmínky o Artosově záletnictví nemají žádný podklad v jeho vlastním POV. Ne že by si to přímo odporovalo, ale je to podivné. Jinak u Brandona, tam se zdálo, že se snažíš shodit jeho pověst báječného bojovníka a skvělého muže (to jeho chování na Zdi) - ale později je zas frajer. Tak nevím, co byl úmysl.
    Zápletka je zajímavá, škoda, že v prostředku je pasáž jak převzatá ze Stanissova severského tažení (a kolem Zdi je toho víc) - nevím jestli je to obdivem, nebo nedostatkem času nebo nápadů, ale vadilo mi to. Naopak oceňuji bitvu na kopci a tu s lavinou, je vidět, že sis to nějak promyslel, nápadité to je. A jiné narážky jsou dobré.
    Občas se zbytečně opakuješ.
    Některé faktické chyby:
    Zeť je manžel tvojí dcery, nikoli otec tvojí ženy (to je tchán).
    Pokud se probíráš z bezvědomí, nemůžeš cítit mokrý obklad a bílou košili, dokud se nekoukneš.
    Přepravovat divoký oheň v obyčejných velkých sudech? :onfire:
    Když Bolton hledá Edrika, stopuje ho, ale nevšimne si stop po tom, jak zajel za kopec?
    Derem vytáhl ze svéh koženého vaku dva křemenáče a začal s nima křeste, nemusel dlouho, pyromancerský olej brzo chytil.
    image
    =D
    Pozitiva: narážky (krom Nerudy, Cimrmana, ašajského mistra Suna a citátů ze Hry jsem zpozorovala jakéhosi ryšavého Rona a uškrcenou Ludmilu (?)), parodické narážky na Hru samotnou (Víme, jak se oba jmenujeme; a těch dvacet mužů mě dostalo do kolen - akorát je to tam zas zbytečně dvakrát). Některé vtipy vyšly, jiné ne (sen o Georgeovi - souhlas s @červem).
    Celkově mám dojem, že druhá půlka byla lepší - nápaditější, vtipnější, je tam hodně dobrých momentů (Lucy Hornwood - bohyně pomsty, Máme taky ostré nože, Ramseymu není do zpěvu...)
    Krutý epilog se mi nelíbil, nepochopila jsem a) jak se tam Roose vůbec dostal, b) proč to tam vůbec bylo. Stačila by zoufalá, osamělá Melantha s novým hrozivým dědicem Hrůzova či tak něco.

    Sečteno, podtrženo, ostatní to už řekli za mě. Víc času (nebo menší sousto), víc škrtání a zpětná kontrola a bude to fajn.
  • Nuže, tak jsem to včera dočetl a taky to teda nějakým způsobem zhodnotím. Budu psát myšlenky tak jak přicházejí...

    - Délka. No ty vole. Po zkopírování do wordu a zrušení odsazení mi to dalo 71 stránek. Posledních 30 se četlo dobře, tam jsem se těšil na rozuzlení příběhu. Prvních 40 vcelku nudilo. Každopádně jsem vděčný za styl s kapitolama nadepsanými jmény, tak jak tomu je v písni samotné.
    - Gramtika. No ty vole. Příště, prosím, neodesílej bez korektury. Radši počkat a vychytat mouchy, než odevzdat něco, co fyzicky téměř bolí číst. Musel jsem cíleně číst rychle, aby mi ty překlepy nestihly docházet - při rychlém čtení mozek jenom přejede písmenka a dodedukuje co to bylo za slovo, aniž by vnímal detaily jako pořadí písmenek.
    Každopádně, dva tipy: Zaprvé shoda podnětu s přísudkem - statisticky vzato je v minulém čase třetí osoby čísla množného v 90% případů MĚKKÉ i. Ty ovšem píšeš dobře ve čtyřiceti procentech zcela nepochopitelně y, tedy i hrůznosti jako "vojáci bojovaly". Nevíš-li kdy co jak je, tak radši piš vždy měkké, uděláš mín chyb.
    Druhý tip - možná by nebylo od věci psát ve dvou. Ty jakožto ten plný elánu a fantazie a někdo druhý jako zpětná vazba, která tebe, trošku neřízenou střelu, bude korigovat. Dohromady pak budete schopni napsat parádní povídky.
    - Easter eggy občas potěšily (Král Karel s Buškem z Vilhartic tu myslím ještě nebyl zmíněn :-) ), jindy byly až moc na silu/nehodily se tam.
    - Příběh v kostře dobrý, příběhově-logické chyby mě žádné nenapadly kromě jedné - příběh byl circa 1000 let před písní a Henry Wull byl lord velitel číslo 300něco. Takže to vychází: 1000 let a 650 lordů velitelů na zdi? To dává dobu vlády jednoho na rok a půl :-) Takže tam to číslo bylo o něco přestřelené, pokud bychom řekli, že to bylo 1500 let před písní, tak by to mohl být např. 807. lord velitel (průměrná doba vlády jednoho by pak byla něco kolem 8-9 let, což už reálné být může). PS, ano jsem holt na čísla, za dva roky ze mě bude inženýr...
    - Vadila mi teda opakující se jména z Písně. Ano, snáz se pak zapamatují, ale přišlo mi to jako nedostatek autorovy fantazie, když 2 ze 3 postav měly stejné jméno jako někdo v originále... Jeden, dva, jasan, Hodor Umber se mě osobně líbil, toho bych tam klidně nechal, ale víc ne.
    - Nepochopil jsem/Nelíbil se mi epilog. Na něm byla dobrá jenom ta poslední poznámka/myšlenka kurzívou.
    - S postřehama by se dalo pokračovat, ale začíná to být příliš dlouhé. Shrnutí je, že to bohužel nemá šanci konkurovat s povídkama kratšíma, ale vychytanějšíma. Kdybys to neodeslal ted, ale nechal si to místo toho zkontrolovat, vypiloval to a odevzdal příště (ono už to na nějaké téma padne...), tak by to šanci mít mohlo, téma bylo dobré a základní zápletka zajímavá. Ovšem teď to pravděpodobně ode mě nemá nárok na víc než jeden bod. Možná dva za neuvěřitelnou snahu, která za tím bezpochyby je. Uvidím zítra při koncové rekapitulaci před odesláním bodů.
  • PS: Kde jste tam kdo viděli jakého Harryho Pottera?? 8-O =D
  • Nemesis napsal(a):

    PS: Kde jste tam kdo viděli jakého Harryho Pottera?? 8-O =D

    Byl tam jeden podezřelý Ron.
  • upraveno 23. srpna 2015
    Tak i já už dočetl toto dílo. Musím se přiznat, že délka práce mě velice překvapila;-)
    Začnu také kritikou. Bylo tam pár historických nepřesností jako Hlubokojezero... to založila až královna Alyssane za Targaryenů. Trochu mi vadily ty vtípky, které se podle mě úplně nehodily k tomuto pojetí příběhu... ale to je jen můj názor. Prosím do příště trochu pozor na příbuzenské vazby, snad každá postava byla něčí zeť :-D
    Jinak příběh super, k napsaní bylo potřeba obrovského nadšení, fantazie i času. Povídka se dobře čte (až na některé překlepy), má spád i hlavu a patu. Náznaky na opakující se historii mě nevadily a zvlášť se mi líbila podobnost s Martinem. Oceňuji i velký počet hlavních hrdinů. Samozřejmě, že u mě vedl Brandon a Blackwood. Linka s Ledem byla výborná a vůbec líčení osudů bratranců Starků bylo úžasné. Blackwoody mám v sáze velice rád, tak mě zde trochu mrzelo to hrůzné finále s Melantou, které jsem fandil. Boltoni úžasní, asi nejlepší z celé povídky, zvláště Royce a jeho odchod.
  • NeyraNeyra Oheň, led a krev
    Fůůů.... no, na několik čtení jsem to dala :D
    Dočetla jsem už včera a tak nějak jsem přemýšlela, co napsat, ale moc toho bohužel nebude, protože všechno už tak nějak bylo řečeno výše :) Místy mi to prostě přišlo nevyrovnané, hlavně kvůli nějakým trochu uměle vloženým vtípkům, ale paradoxně tomu ta hrůzná délka asi prospěla :D
    Akorát ty chyby to rušily hodně. Jinak myslím, že... se to hodně špatně hodnotí :D
    Palec nahoru, mno.
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.