Povídka č. 15 (8. kolo) - Ice & Fire

upraveno 7. září 2014 v Povídky
imagePovídka č. 15 (8. kolo) - Ice & Fire

Slyš mne řvát   Ten večer bylo ve Zlaté síni Casterlyovy skály živo. Od vysokého stropu se odrážela hlasitá hudba a hlasy bavících se lidí a vzduch byl nasáklý vůní a mastnotou pečených prasat. Tolik hostů tu bylo naposled před … celý článek

Read the full story here


«1

Komentáře

  • Naprosto strhující povídka! Nechybělo tomu vůbec nic - skvěle vykreslená hlavní postava, sladká "paní Colombová" Joanna, geniální dialogy, ryzí city a úžasná lehkost... Přesně jak to mám ráda :-)
    Líbí se mi i ty jemné náznaky budoucnosti a decentní ironie autora, jednoduše výborná a do detailu promyšlená povídka, kterou bylo radost číst :applause:
  • Musím moc pochválit ztvárnění mladého Tywina. Byl přesně takový jak by jsem si ho představoval. Jeho tvrdost a ambice, které vřely ve stínu jeho slabého otce. Čtenář ho zde musel obdivovat za jeho sny o posunutí vlastního rodu dál, ale i nesnášet pro jeho chladnou drsnost.
    Povídka byla prostě skvěle napsaná a četla se jedním dechem, zvláště úvodní hostina a konec Castameru.
    Na konec bych ještě rád vyzdvihl autorovo narážky do budoucna. Zvláště tu část s kuši...
  • Tywin Lannister žertující, dluhy splácející...
    I když nejsem Tywinův fanoušek, tahle povídka se mi dost líbila, což naznačuje, že je napsána velmi zručně. Zároveň mi připomněla, proč nemám Tywina rád. Příliš brzo se naučil zaměňovat strach před slabostí za krutost. Čekal jsem rovněž, že se něco dozvím o hloubení tunelu, kterým Tywin dával průchod své vášni k děvám lehčího ražení, ale je možné, že to u něj propuklo až po Tyrionově narození, tak daleko už povídka děj nesleduje. :-)
    Ještě jednou musím autora pochválit - kdybych Tywina neznal, na základě této povídky bych měl tendenci ho považovat za obdivuhodného, čestného a správňáckého panovníka, kterému se jen tak někdo nevyrovná.
    Dva a půl je povedený vtípek. :-)
  • Tak naopak Tywin je jedna z mých nejoblíbenějších postav a jsem rad že jsem si o něm mohl zase něco přečíst, byť jen formou povídky, a tuhle jsem hltal od začátku do konce :-)
  • Lidi, lidi, lidi......!!! Když jsem u některých předchozích povídek narážel na určitou řekněme neohrabanost dialogů, strnulost, popisnost či nereálnost (a x dalších adjektiv), vždy jsem si říkal, zvláště pod dojmem jiných, pochvalných komentářů, zda nejsem moc přísný, hnidopišný, mentorský a radost všeobecně kazící morous. Jenže pak narazím na tenhle literární skvost a musím říci - NE, NEJSEM!

    Protože přesně takhle to má vypadat. Bože, jako by to napsal sám Martin. Perfektní znalost postav a prostředí, dialogy dokonale odpovídající situaci, postavě, prostředí, cit pro jazyk, rytmus, náznak... velmi podařené odkazy na věci budoucí a zároveň pohled do prapočátků některých Tywinových pozdějších činů.

    Nenapadlo mne, že na patnáctném místě najdu tak vroucího kandidáta na vítězství...
  • Hm, je otrava psát komentáře hned po @Damocles, když s ním skoro vždy souhlasím :-k Ale tahle povídka je boží! "Ty můj lve z Lannisteru", dvě a půl dítěte,....
  • @brbr jé dík:) A jsi aspoň krásná dívka?.)
  • @Damocles Krásná samozřejmě, ale dívka už malinkatou chvilku ne :-D
  • @brbr Tak od krásné ženy mne to těší dvojnásob.... ach, ta má fantazie!
  • @Damocles Bacha na to, fantazie umí být svině, nakonec se ze mne vyklube vyzobaná slunečnice ;-)
  • @brbr no a co s tím uděláme?:)
  • @Damocles No co, nepřeženeme to s fantazií :-D
    Ale je fakt, že jsem při hodnocení s tebou až na výjimky souhlasila. Akorát si to vždycky napsal přede mnou, tak už jsem se nerozepisovala (ani bych to tak vystižně neuměla).
  • RiokaiRiokai "Mrtví jsou mrtví."
    Já jsem naopak rád, že píšu komentář po @Damocles - ovi. Protože už vlastně nemusím nic psát, i když vždy ještě něco napíšu. Tady jen napíšu, že tahle povídka získá určitě více než dva a půl bodu. Bravo. :applause:
  • @brbr zkus icq 29362126 :)
  • RiokaiRiokai "Mrtví jsou mrtví."
    icq? To jako ještě vůbec existuje? 8-O
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Samozřejmě. Posledních pár Mohykánů nás tam ještě věrně setrvává...
  • upraveno 25. září 2014
    @Damocles Sorry, nejsem poslední Mohykán (icq není můj šálek kávy :-)
  • Tleskam!
    Myslim, ze k skutocnemu Tywinovi by sme sa dopracovali az po smrti Joanny, sama som zvedava, ako by to autor zvladol, ale musim uznat, ze poviedka konci presne tam, kde ma.
  • Ani nevite, jakou mam radost, ze se vam to libilo. Cenim si nejen toho, ze jste to precetli, ale i toho, ze jste se k tomu vyjadrili. Diky.

    @heavy_head
    Verim tomu, ze si cestu k devam nasel az po Tyrionove narozeni, nebo presneji receno po Joannine smrti. Jedna se o tu samou dobu, ale schvalne kladu duraz na Joannu, protoze si proste myslim,ze na nej mela velky vliv a ze ji mel opravdicky rad a behem jejich manzelstvi ji nezahejbal :) souhlasim s Hildegardou, ze s odchodem Joanny ztratil Tywin i cast "lidskosti". ja viim, neni to poprvy, kdy je mi v povidkach vycitana prilisna idealicnost
  • @červ Je to možné. :-)
    A o čem byla ta druhá povídka, kterou jsi nedopsala?
  • @heavy_head
    no nezníš moc přesvědčeně, ale to nevadí :))
    o Malíčkovi. v těch několika stránkách stačil akorát dorazit do Řekotočí, kde za ním běhala Lysa, zatímco on zas běhal za Catelyn...jen ten Brandon nestihl přiběhnout, k tomu jsem se už nedostala
  • @červ Jsi skvělá autorka, docela by mne zajímalo něco víc o tobě, než jen Unsullied nick:)
  • @Damocles
    Jak jsi ostry v kritice, tak jsi stejnou merou medovy v lichoceni.. no nevim, jakou informaci o mne bys ocenil, zas buhvikdo se za tim unsullied nickem neskryva :D
  • Nevím, ale lidé s takovým darem fantazie a slova mne zajímají, @červ :)
  • šedý_červ
    mě by zas zajímala ta nedopsaná povídka o Malíčkovi :)
  • @Damocles
    aha, tak to mas stesti, protoze tu na foru o takove lidi neni nouze, takze mas fakt velky prostor, na kterym ukojit svuj zajem :D kdyby te neco konkretniho zajimalo jako fakt fest, tak napis pm, at tu nespamujem :)))
    @Nikito
    Ona je nedopsana ne kvuli me lenosti (prisaham :D) , ale protoze se mi nestastnou nahodou smazala. Uz se mi nechtelo ji psat odznova... taky proto, ze se mi spatne psala.. ale muzu to nekdy zkusit dat zas dohromady. Mozna se ti tedy za 5 let ozvu, jestli budes mit furt zajem :D
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Budeš vybírat témata na další kolo?
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.