GRRM-poviedky

upraveno 5. srpna 2012 v George R.R. Martin
Čaute, práve som dočítal ASOIAF a chcel by som si kúpiť poviedkové knihy GRRM. A preto by som bol zvedavý na váš názor-čitáli ste niektoré jeho poviedkové knihy? AK áno, tak aké? Páčili sa vám?

Komentáře

  • upraveno 7. srpna 2012
    Od Martina jsem zatím četla dvě sbírky, chystám se na třetí (Píseň pro Lyu).
    První byly Nečekané variace asi před čtvrt rokem. Knížkou jsem byla nadšená- povídky mi přišly velmi dobré až na titulní- zdála se mi zdlouhavá a slabší.
    Pěkné je, že ve většině jsou vidět stopy toho, co se mi líbilo na Písni, detaily, které v ní byly (třeba i pozměněné) později využity (jména, konflikt oheň×led, leckde melancholická až depresivní atmosféra...).
    Písečníci (ti z r. 1992) mne tolik nenadchli, ale u pouhých tří povídek není takový problém netrefit se do vkusu, nebo momentální nálady.

    A k jednotlivým povídkám (snad bez spoilerů, ale radši černím):
    V pustinách (NV) ***** ****
    Pěkný začátek- zajímavý příběh, parádní pointa, po úpravě použitelné jako poučná pohádky pro zlobivé děti. :D
    Mlha padá k ránu (NV) ***** ***
    Melancholie-deprese č. 1.
    Ledový drak (NV) ***** ***
    Melancholie-deprese č. 2. Jedna z těch, u kterých jsem chtěla nejen jiný konec, ale aspoň od půlky i děj.
    Nečekaná variace (NV) ***** **
    Nezábavná variace. Slabší začátek, nepříliš záživné posouvání figurek a konec to nevyžehlí.
    Zavírací hodina (NV) ***** ****
    Krátká, skvělá. Třikrát jsem si myslela, že vím, jak to bude dál a pokaždé špatně. Po závěrečné větě jsem se mohla utlouct smíchy.
    Portréty dětí (NV) ***** ****
    Nářez! Dost dlouho měla tahle povídky našlápnuto na 10*. Cissy nám tu v jediné větě vysvětlí Martinovu fascinaci incestem. :D
    Písečníci (Písečníci) ***** ***
    Zpočátku zajímavé, později nepřekvapivé.
    Píseň pro Lyu (Písečníci) ***** **
    S touhle jsem se "prala" přes týden. Příliš dlouhé psaní na to, aby to dopadlo, jak jsem předpokládala.
    Skleněná květina (Písečníci) ***** ***
    Konec přečten čtyřikrát a ani tak si nejsem jistá, že jsem pochopila. Líbil se mi děj, prostředí, "historické" části a skleněná květina. :)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 7. srpna 2012
    MU: Zavírací hodina - to je ta co končí jako "Nova"?
  • upraveno 7. srpna 2012
    flanker.27 napsal(a):

    MU: Zavírací hodina - to je ta co končí jako "Nova"?

    Přesně ta. :D
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 7. srpna 2012
    A Mlha padá k ránu - to si nepamatuju, je to jak je ta planeta zahalená mlhou, kde má chlápek hotel a šíří zvěsti, že v tý mlze žijou nějaký nestvůry?
  • upraveno 7. srpna 2012
    flanker.27 napsal(a):

    A Mlha padá k ránu - to si nepamatuju, je to jak je ta planeta zahalená mlhou, kde má chlápek hotel a šíří zvěsti, že v tý mlze žijou nějaký nestvůry?

    Ano, ta.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 7. srpna 2012
    Já těch povídkovejch knih přečet několik najednou a nějak mi to splývá. Díky.

    U Skleněný květiny jsem měl pocit, že to musel napsat jistej člen hnutí People's Front of Judea, ten co chtěl aby mu říkali Loreta...
  • upraveno 7. srpna 2012
    Ale ty nejsi žena!
    Ale mám právo být žena!
    To je fakt - má právo být žena, i když není žena!
    ...
    A říkejte mi Loreta!
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 7. srpna 2012
    Proč chceš být žena?
    Chci mít děti.
    Ale ty nemůžeš mít děti.
    Neutlačuj mě.
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    upraveno 8. srpna 2012
    Príde mi tipné, že jedna z prvých hlášok z Hry - ,,Mrtví lidé nespívají žádne písně" a jedna z GrRMových poviedok/zbierok - ,,Píseň mrtvých"

    Akože sú tam prázdne stránky :D To mi pripomenulo úspešný bestseller Všetko, čo muži vedia o ženách - je to asi 400-stranová prázdna kniha a normálne sa predáva :)
  • upraveno 8. srpna 2012
    BG: Existuje ještě bestseller "Na co myslí každý muž kromě sexu" a má to velmi podobný obsah ;-) :-D
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    upraveno 8. srpna 2012
    :D Asi tiež napíšem niečo podobné, aby som sa stal slávnym.. V angličtine samzrejme.. A dokonca urobím aj ručne nemeckú a francúzku verziu ;D
  • upraveno 8. srpna 2012
    BG: Za nějaká procenta ze zisku ti to mileráda přeložím do ruštiny, španělštiny nebo finštiny:-D
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    upraveno 8. srpna 2012
    Michelle napsal(a):

    BG: Za nějaká procenta ze zisku ti to mileráda přeložím do ruštiny, španělštiny nebo finštiny:-D

    Ruštinu ešte zvládnem tú sa učím, dokonca aj češtinu a trocha aj gréčtinu, tam viem len trocha abecedu a ostatok vyrieši Google Translate, ale španielčinu a fínštinu môžeš :D Dám ti zo zisku toľko percent, koľko zaplnených tam bude stránok ok ;D Výhodný obchod
  • upraveno 8. srpna 2012
    Tak to si radši napíšu vlastní:-)))
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    upraveno 8. srpna 2012
    Michelle napsal(a):

    Tak to si radši napíšu vlastní:-)))

    Ale tá tvoja nebude tak prázdna ako moja, takže moja sa bue predávať lepšie ;)
  • upraveno 8. srpna 2012
    Pche - na co muži myslí krom sexu - tam je toho dost - půl by byla kuchařka :-p
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 8. srpna 2012
    Na svoj sbírku angličáků :)
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    upraveno 8. srpna 2012
    Na plegarchiu :D
  • upraveno 31. srpna 2012
    Není to sice povídka, ale novela, ale byla jsem doslova unešena ze Soumraku na Worlonu. Sci-fi nečtku, ale tohle v sobě mělo tolik Martina, že jsem se cítila jako malá, když jsem často nechtěla, aby kniha skončila a pak jsem to obrečela (Děti z Bullerbynu).
  • upraveno 31. srpna 2012
    AshaG: Mně to vyvrcholení nejdřív přišlo takové plytké (A to jsi to jako neviděl dřív, burane, že ti žena může být i nejlepším přítelem? :-)) Ale potom jsem si přečetla, že to je román ze sedmdesátých let minulého století, kdy v USA vrcholilo feministické hnutí, takže to začalo dávat větší smysl.
  • upraveno 31. srpna 2012
    Mě na tom dostala ta neskutečná atmosféra. To byla prostě síla.
  • upraveno 31. srpna 2012
    AshaG: To souhlasím. Pomalu umírající planeta...
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.